Praca na czarno a komornik – porzucenie legalnej pracy rozwiązaniem?

Chciałbym pozbyć się długów, które mnie przerastają, mam pracę stałą i umowę na czas nieokreślony, mam komornika na pensji, który co miesiąc mi potrąca z wynagrodzenia należności i pozostaje mi 1100 zł z groszami na życie.

Nie wiem co mam robić, czy się zwolnić z pracy i podjąć pracę na czarno, gdzieś prywatnie bez umowy, żeby jakoś żyć i utrzymać dom i siebie. Co mi wtedy grozi, jeśli komornik nie będzie miał z czego ściągać moich długów?


Kwota wolna od zajęcia a egzekucja z wynagrodzenia

Witaj, zacznę od tego, że nie wiem, dlaczego komornik nie stosuje się do litery prawa i nie zostawia Ci kwoty wolnej od zajęcia, która przy egzekucji z wynagrodzenia równa się kwocie minimalnego wynagrodzenia, czyli mówimy o kwocie 1530 zł – bo tyle w 2018 roku wynosi minimalna krajowa.

Podstawa prawna:

Art. 87 (1). Kwota wolna od potrąceń z wynagrodzenia za pracę.

§ 1. Wolna od potrąceń jest kwota wynagrodzenia za pracę w wysokości:

1) minimalnego wynagrodzenia za pracę, ustalanego na podstawie odrębnych przepisów, przysługującego pracownikom zatrudnionym w pełnym wymiarze czasu pracy, po odliczeniu składek na ubezpieczenia społeczne oraz zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych – przy potrącaniu sum egzekwowanych na mocy tytułów wykonawczych na pokrycie należności innych niż świadczenia alimentacyjne;

Myślę, że powinieneś udać się do komornika i powołując się na art. 87(1) Kodeksu pracy, zapytać komornika: dlaczego nie trzyma się on kwoty wolnej od zajęcia.

Niestety nie piszesz nic o rodzaju zadłużenia, jakie masz, ale wyjątkiem, gdzie kwota wolna od zajęcia równa się wysokości minimalnej krajowej, jest dług alimentacyjny.

Praca na czarno a komornik

Co mi grozi jeśli komornik nie będzie miał z czego ściągać moich długów?

Nic Ci nie grozi. Jeśli zwolnisz się z pracy i komornik nie będzie miał z czego ściągać należności na poczet Twojego zadłużenia, to w niedługim czasie egzekucja zostanie umorzona. O tym, czym jest umorzenie postępowania egzekucyjnego <— szeroko pisałam tutaj.

Oczywiście umorzenie egzekucji nie oznacza, że dług przepada całkowicie, bo wierzyciel za jakiś czas znów będzie mógł wszcząć wobec Ciebie postępowanie egzekucyjne, składając do komornika ponowny wniosek o wszczęcie przeciwko Tobie egzekucji.

Jakie są minusy zwolnienia się z pracy?

Jeśli zwolnisz się z pracy, aby uniknąć komornika i potrąceń, jakie trafiają na konto organu egzekucyjnego, to zaprzestaniesz spłacania długów. To największy minus zwolnienia się z pracy, chociaż musisz wziąć też pod uwagę, że zwalniając się z pracy, tracisz ubezpieczenie i możliwość odkładania składek na emeryturę.

A więc nie dość, że długi będą się za Tobą ciągnęły w nieskończoność i będą rosły odsetki, to jeszcze emerytura, jaką kiedyś będziesz otrzymywać, będzie tą minimalną.

A wiedz już dzisiaj, że komornik może zająć także część emerytury! wtedy kłopoty finansowe z przeszłości wrócą do Ciebie ze zdwojoną siłą, dlaczego?

Jeśli nie będziesz kontynuować spłacania swoich długów, z roku na rok będą rosły nie tylko odsetki od zadłużenia, ale też koszty egzekucyjne! Dlatego nie wolno zostawiać spłacania długów na “kiedy indziej” bo sami wtedy działamy na swoją niekorzyść.

Niespłacane długi mszczą się w przyszłości…

Kontynuuj spłacanie długów!

Jeśli chcesz kiedykolwiek odzyskać spokój ducha i poczuć z powrotem tę lekkość na sercu, że nikt nic od Ciebie nie chce to, zamiast skupiać się na tym, jak uniknąć komornika, spróbuj pomyśleć o tym, jak najszybciej te długi spłacić…

Wyjaśnij z komornikiem kwestię kwoty wolnej od zajęcia wynagrodzenia, bo zamiast przelewu na kwotę 1530 zł otrzymujesz 1100 zł. Ta pomyłka nie powinna mieć miejsca… a kwota jest dość znacząca.

Co jeszcze możesz zrobić?

Pozbądź się długów, zarabiając więcej! To najlepszy sposób na wyjście z zadłużenia. Nadgodziny? praca dodatkowa w weekendy? a może zmiana pracy na lepiej płatną? bo kto powiedział, że masz zarabiać mało?

Nie znam Twojej sytuacji życiowej i finansowej w szczegółach, ale dlaczego by nie rozważyć wyjazdu za granicę, by wszystkie swoje długi spłacić o w wiele szybszym tempie?

Mam nadzieję, że podejmiesz właściwą decyzję i zamiast uciekać od spłaty długów, stawisz im czoła i zaczniesz je spłacać.

Jeśli brakuje Ci motywacji i konkretnego planu działania, czyli takiej strategii na wyjście z długów, to koniecznie przeczytaj e-book Pani Iwony Wendel, e-book nosi nazwę: Jak wyjść z długów i cieszyć się życiem.

Oprócz e-booka otrzymasz miesięczny dostęp do wszystkich wzorów pism oraz cztery formularze do wydrukowania, dzięki którym łatwiej Ci będzie poskładać wszystkie swoje długi w całość i opracować strategię na wyjście z zadłużenia.

Podsumowanie

W pierwszej kolejności wyjaśnij z komornikiem kwestię wysokości kwoty wolnej, powołaj się na art. 87(1) Kodeksu pracy. Następnie skup się na tym, by zwiększyć swoje dochody, dzięki czemu wyjście z długów stanie się realnym celem do osiągnięcia.

Przemyśl też dobrze kwestię porzucenia pracy, aby uniknąć zajęcia komorniczego i  towarzyszącym tej decyzji konsekwencjom. Pozdrawiam!

Wybrane specjalnie dla Ciebie:

Oceń mój artykuł:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...
Wpis pochodzi z kategorii: , , ,

O autorze

1 komentarz w “Praca na czarno a komornik – porzucenie legalnej pracy rozwiązaniem?”
  1. Witam, ja także myślałem nad tym żeby rzucić legalną pracę, bo komornik zajmuje mi połowę pensji. Zarabiam tyle, że przepada połowa wypłaty, jakbym pracował bez umowy czyli na czarno, to komornik nie zająłby mi nic, kuszący scenariusz – trzeba przyznać. Trzeba pamiętać, że pracując na czarno trzeba brać pieniądze do ręki, bo jak wypłata zacznie trafiać na konto bankowe, to takie konto zajmie komornik i też będzie co miesiąc potrącał z niego środki, czyli jak już pracować na czarno to wypłata do ręki, wtedy komornik nie zajmie Wam nic… pracuję w budowlance, dlatego ubezpieczenie jest dla mnie ważnym elementem, wciąż zastanawiam się.

Comments are closed.