Przekazanie akt sprawy egzekucyjnej – błąd komornika?!

Miałam kiedyś kilka spraw komorniczych niespłaconych kredytów. Było dwóch komorników, ale jeden z nich przekazał moje sprawy do tego drugiego. Pracowałam i spłacałam zadłużenie. Minęło kilka lat i moje długi malały i w końcu zostały spłacone, oczywiście te które ten komornik otrzymał od tego pierwszego powinny również być spłacone.

Ale okazało się, że jednej sprawy nie przekazał ten pierwszy komornik, ale ja pismo otrzymałam, że sprawa jest przekazana i byłam pewna, że tą sprawę też mam spłaconą.

Poszłam do komornika u którego spłacałam zadłużenie i okazało się, że w tej konkretnej sprawie oni żadnego pisma nie dostali, ale ja mam takie pismo. Napisałam więc do pierwszego komornika z prośbą o wytłumaczenie całej tej sprawy.

Okazało się, że faktycznie sprawa nie została przekazana bo przeoczyli. Problem jest teraz taki, że wtedy (a było to z 7 lat do tyłu) kwota tego długu wynosiła 9 tys zł, a w banku mam teraz kwotę 22 tys zł do spłacenia.

Teraz ten pierwszy komornik zaczął sprawę moją od początku i z kwotą 9 tys zł, ale w banku mam zadłużenie o wiele większe. Proszę wytłumaczyć mi czy jak spłacę ten dług u komornika, który to zaniedbał moja sprawę (bo tak to mogłaby być już może spłacona gdyby przekazał ją komornikowi drugiemu wraz z inną sprawą którą spłacił), to czy bank nadal będzie ode mnie egzekwował ta sumę która faktycznie widnieje?

Co mam zrobić żeby z tego wyjść? Teraz wpłacam temu komornikowi po 500 zł miesięcznie.


Witam, rzeczywiście w twojej sprawie doszło do błędu kancelarii komorniczej, który teraz może “odbić ci się czkawką”. Bo niestety jeśli nie nawiążesz porozumienia z wierzycielem, to będziesz zmuszona aktywnie bronić swoich racji i swojego portfelach być może nawet przed sądem.

Choć prawda jest taka, że pomimo, iż do błędu w przekazywaniu sprawy doszło w kancelarii komorniczej, to i wierzyciel przez blisko siedem lat siedział bezczynnie, nie kontrolując sprawy egzekucyjnej, która została zainicjowana z jego wniosku.

Tym bardziej, że przez wszystkie te lata nie otrzymywał od komornika żadnych środków. Już w takiej sytuacji powinna zaświecić się czerwona lampka pracownikom banku odpowiedzialnemu za egzekucję należności – jeśli tak by się stało, niekompetencja pierwszego komornika wyszłaby na jaw.

Skarga na działanie komornika

Nie chce cię straszyć, bo być może sprawa rozwiąże się korzystnie i to w krótkim czasie, jednak w grę wchodzą ogromne pieniądze – przede wszystkim dług powiększony dwukrotnie.

Dlatego uważam, że nie powinnaś czekać, aż rozwiązanie samo się znajdzie, czy ślepo ufać, że komornik podejmie za ciebie kroki porozumienia się z wierzycielem w celu umorzenia narosłych kosztów (odsetek), lecz zacząć działać na własną rękę.

Tym bardziej, że ty nie jesteś niczemu winna. Ponadto posiadasz dokument – postanowienie o przekazaniu akt sprawy egzekucyjnej – jesteś więc kryta.

Komornik zaniechał czynności i narosły koszty

Kolejny argument przemawiający na twoją korzyść, to okoliczność iż przez wszystkie te lata sukcesywnie spłacałaś swoje długi, co skutkowało zamknięciem części spraw egzekucyjnych.

Ta ostatnia jest nadal aktywna, jednak nie na skutek twojego uchylania się od obowiązku spłaty zadłużenia, lecz przez brak podjęcia działań windykacyjnych, do których doszło przez błąd pierwszego komornika.

I tak jak napisałam, trudno mi przyjąć, że komornik tak od razu weźmie na siebie odpowiedzialność za swoje błędy, nieuwagę pracowników, czy inne zaniedbania.

Myślę, że wręcz przeciwnie… komornik będzie ściągał od ciebie dług do czasu, aż wierzyciel zostanie zaspokojony, a piszesz tu o długu sięgającym 22 tysiące złotych.

Dolicz do tego koszty egzekucyjne, opłatę stosunkową – zamiast kwotą 9 tysięcy złotych zostaniesz obciążona obowiązkiem zapłaty kwoty blisko 30 tysięcy złotych.

Wniosek o nadzór sądu nad działalnością komornika

Moim zdaniem, by chronić się przed odpowiedzialnością majątkową, którą możesz ponieść nie ze swojej winy, powinnaś złożyć skargę na działanie komornika wraz z wnioskiem o objęcie nadzorem sadowym niniejszego postępowania egzekucyjnego. Wzór skargi na czynności komornika zamieszczam poniżej:

Skarga-na-czynnosci-komornika-wzor-pdf-doc

Skarga na czynności komornika – wzór

Zgodnie z treścią art. 767 kpc na czynność komornika przysługuje skarga do sądu rejonowego przy którym komornik działa. Jeżeli do prowadzenia egzekucji został wybrany komornik poza właściwością ogólną, skargę rozpoznaje sądu według ogólnych zasad – czyli właściwy ze względu na twoje miejsce zamieszkania.

Skargę należy wnieść w zawiłym siedmiodniowym terminie od dnia powzięcia informacji o naruszeniu.

Myślę, że w twojej sytuacji termin ten już upłynął, jednakże sąd może przywrócić ci termin do wniesienia skargi jeżeli uprawdopodobnisz, że termin ten upłynął nie z twojej winy.

Oczywiście możesz podnieść argumenty, że od dnia dowiedzenia się o zaniedbaniu komornika podjęłaś szereg działań by przedmiotową sprawę wyjaśnić.

Jeżeli skarga na komornika zostanie odrzucona przez sąd, ten będzie jednak związany twoim wnioskiem o objęcie nadzorem postępowania egzekucyjnego, tym bardziej kiedy posiadasz realną obawę dalszych naruszeń.

Ugoda z wierzycielem w przedmiocie umorzenia odsetek

Oczywiście, to co cię spotkało z pewnością wpłynęło negatywnie na twój nastrój i chęć do działania, jednak nie pozostaje ci nic innego niż wzięcie sprawy we własne ręce. Nie możesz ufać, że komornik, czy ktoś inny załatwi wszystko za ciebie.

Uważam, że zasadnym jest kontakt z wierzycielem i otrzymanie od niego oficjalnego stanowiska. Musisz wiedzieć, jakiej kwoty żądać będzie od ciebie wierzyciel i czy jest gotów pójść na pewne ustępstwa.

W tym celu radzę wystosować do wierzyciela oficjalne pismo podnosząc argumenty na swą korzyść, przede wszystkim fakt, iż przez wszystkie te lata pozostawałaś w błędnym przekonaniu, że i ten dług jest spłacany w toku prowadzonego przez drugiego komornika postępowania egzekucyjnego, a wierzyciel nie podjął żadnych działań w sytuacji, kiedy egzekucja wydawała się być nieskuteczna.

Jeśli poznasz stanowisko wierzyciela będziesz wiedziała, co czeka cię w przyszłości. Bo pamiętaj, że w tym momencie komornik realizuje wniosek egzekucyjny sprzed 7 lat na kwotę 9 tysięcy złotych.

Wniosek ten jednak może zostać przez wierzyciela rozszerzony o narosłe odsetki i komornik nie będzie zobowiązany badać jego zasadności, różnicy komornik też nie ureguluje z własnej kieszeni lecz będzie ściągać ją od ciebie.

Dochodzona pierwotnym wnioskiem wierzytelność międzyczasie również uległaby zmniejszeniu, rosłyby odsetki i koszty egzekucyjne, ale już od zmniejszającej się wierzytelności i z pewnością koszty postępowania wraz z odsetkami nie osiągnęłyby bagatela 22 tysięcy złotych.

Powództwo przeciwegzekucyjne – dług nie z winy dłużnika

Co prawda na rozszerzony wniosek egzekucyjny przysługiwać będzie ci prawo złożenia powództwa przeciwegzekucyjnego. Twój pozew powinien zainicjować postępowanie, w którym sąd zobowiązany będzie zbadać zasadność żądanej przez wierzyciela kwoty i jeśli zostaną uwzględnione twoje argumenty sąd wyliczy kwotę, jaka byłaby należna, gdy postępowanie komornicze przebiegało jak należy.

Odszkodowanie od komornika za jego zaniechanie i powstałą szkodę

Jednak niczego nie możesz być pewna, ani rozstrzygnięcia sądu, ani dalszych kroków wierzyciela, dlatego musisz wiedzieć, że masz prawo domagać się odszkodowania za niezgodne z prawem działanie komornika, jego zaniechanie zaniechanie i powstałą przez to szkodę.

Tutaj ewidentnie doszło do zaniechania komornika przy wykonywaniu innych czynności kancelaryjnych, dlatego zastosowanie znajdzie min. art. 23 ustawy o komornikach sądowych i egzekucji:

“Komornik jest obowiązany do naprawienia szkody wyrządzonej przez niezgodne z prawem działanie lub zaniechanie przy wykonywaniu czynności”.

Podsumowując:

Mam nadzieje, że wszystko ułoży się tak jak być powinno. Jednak tak jak napisałam: sprawa nie może pozostać sama sobie a nadzór sądowy nad komornikiem, który popełnił błąd jest bezwzględnie obowiązkowy.

Walcz o to, nawet jeśli sąd odrzuci lub oddali twoją skargę na czynność komornika!
Trzymam kciuki i wierzę, że sobie ze wszystkim poradzisz i raz na zawsze zostaną zamknięte twoje sprawy starych długów.

Wybrane specjalnie dla Ciebie:

Oceń mój artykuł:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...
Wpis pochodzi z kategorii: ,

O autorze