Nie wiem JAK sprawdzić swoje długi – CHCĘ je spłacić!

Witam, jak sprawdzić swoje zadłużenie? nie wiem w sumie, od czego zacząć… najlepiej napiszę wprost – parę lat wstecz prowadziłam się nie tak, jak trzeba, zaniedbywałam wiele spraw, które teraz mnie sięgnęły, mam wielu komorników i sama nie wiem jak sobie z tym poradzić. Jaką kwotę jestem dłużna? jak sprawdzić swoje długi? nie wiem nawet, czy to 10 tys. czy 20 tys.

Myślę, że więcej na pewno nie, ale na 100% nie jestem pewna… Jak i gdzie, i do kogo się zgłosić najlepiej, aby się dowiedzieć ile mam długu i spłacić go?


To bardzo dobrze, że wreszcie podjęłaś decyzję o wyjściu z długów. Na pewno musisz zacząć od sprawdzenia jakie długi, w jakiej wysokości i dokładnie u jakiego wierzyciela obecnie posiadasz.

Pamiętaj, że im dłużej będziesz odciągać w czasie wyjście z długów, tym większe mogą urosnąć odsetki od niespłaconego zobowiązania, więc tutaj liczy się tak naprawdę każdy miesiąc zwłoki…

Jak sprawdzić zadłużenie?

Aby sprawdzić swoje zadłużenie konieczne będzie, abyś zarejestrowała się w BIK-u i tam pobrała swój pierwszy raport BIK. Rejestracja jest bardzo łatwa, bo intuicyjna. Po rejestracji przyjdzie czas na zweryfikowanie i uwierzytelnienie swojego konta, a więc będziesz musiała wysłać do BIK-u skan, lub zdjęcie swojego dowodu osobistego.

Następnie do wyboru będziesz miała zakup jednego tylko raportu BIK lub pakietu 12 raportów, które należy wykorzystać w ciągu roku, a tak kształtuje się cennik raportów BIK:

ile-kosztuje-raport-bik

Oczywiście w Twojej sytuacji wystarczy, że pobierzesz jeden raport BIK, musisz się więc liczyć z wydatkiem rzędu 39 zł. W pobranym raporcie będziesz miała jak na dłoni pokazane wszystkie swoje długi z banków, firm pożyczkowych i innych instytucji, które współpracują z BIK-iem.

Raport BIK będzie wyglądać mniej więcej tak:

jak-sprawdzić-swoje-zadlużenie

Kolejnym rejestrem, który warto, abyś sprawdziła, jest KRD (Krajowy Rejestr Długów), rejestr znajduje się pod adresem KRD.pl. Podobnie jak w BIK-u, będziesz musiała zarejestrować się w KRD, a następnie uwiarygodnić swój profil, dosyłając na adres KRD skan lub zdjęcie dowodu osobistego.

Czyli na tę chwilę wiesz już, gdzie i jak sprawdzić zadłużenie. To pierwsza rzecz, o którą musisz zadbać. Nie znając swoich długów, nie jesteś w stanie nawet zacząć procesu wychodzenia z długów…

Jak sprawdzić, który komornik prowadzi moją sprawę?

Mając nazwy i adresy swoich wierzycieli, będziesz musiała zadzwonić do każdego z nich, przedstawić się i zapytać któremu komornikowi każdy z tych wierzycieli zlecił wyegzekwowanie od Ciebie należności.

Mając dane komorników, będziesz mogła nawiązać kontakt z każdym komornikiem z osobna i dogadać się z nim co do wysokości zadłużenia, oraz możliwości jego spłaty. Pamiętaj, że koszty egzekucji komorniczej pokrywa dłużnik, więc nie zdziw się, jeśli kwota długu nieco się zwiększy dzięki właśnie kosztom komorniczym.

Pamiętaj, że jeśli będziesz chciała negocjować warunki spłaty, czy wysokość zadłużenia u danego wierzyciela, to nie trać czasu na negocjowanie z komornikiem, ponieważ komornik nie ma prawa w imieniu wierzyciela negocjować czegokolwiek.

Jeśli chciałbyś negocjować warunki spłaty długu, to skontaktuj się bezpośrednio z wierzycielem i z nim umów się na spłatę zadłużenia, podpisując stosowną ugodę dłużnik-wierzyciel.

Umowa ugody dłużnik wierzyciel

Umowa ugody dłużnik – wierzyciel – wzór
Umowa ugody dłużnik – wierzyciel – wzór

Życie z długami jest do…

W skrócie pisząc, proces poszukiwania swoich długów, powinien przebiegać w tej kolejności:

 1. Sprawdzenie swojego zadłużenia
 2. Kontakt z wierzycielem
 3. Kontakt z komornikiem
 4. Próba ugodowa i ustalenie harmonogramu spłaty zadłużenia

Podsumowanie

Wiesz już wszystko, wiesz jak sprawdzić zadłużenie, jak znaleźć wierzycieli, jak znaleźć komorników – działaj!

Trzymam za Ciebie kciuki, by udało Ci się wyjść z długów jak najszybciej. Życie z długami przysparza bardzo wiele stresu, sama tego doświadczyłam, mając długi, zapomniałam już nawet, jakie to uczucie nie mieć długów, pewnego pięknego dnia zapragnęłam pozbyć się wszystkich długów i po kilku latach walki udało się.

Nie ma żadnego zadłużenia, a i całkiem dobrze radzę sobie teraz z zarabianiem i gospodarowaniem pieniędzmi (życie nauczyło). Mam nadzieję, że Tobie wychodzenie z długów zajmie mniej czasu niż mnie :-).

Artykuły wybrane specjalnie dla Ciebie:

Imię:
Amanda

Oceń nasz artykuł:
10 komentarzy w “Nie wiem JAK sprawdzić swoje długi – CHCĘ je spłacić!”
 1. Avatar

  Jestem zadłużony w kilku instytucjach . Profi Credit , Provident , Orange, mam nie zapłacone mandaty za brak biletów. To te zobowiązania o których pamiętam. W jaki sposób mogę sprawdzić ogólną kwotę zadłużenia? oraz rozpocząć spłatę długów? Czy niektóre długi uległy przedawnieniu? i co wynika z takiego stanu zadłużenia? Czy po spłaceniu długu moje dane zostają usunięte z KRD , BIG ?

 2. Avatar

  Witam mam wiele długów w rożnych firmach pożyczkowych, w Urzędzie Skarbowym i w banku i w mojej rodzinie. (Mogę wysłać tabelkę w .pdf). Teraz nie wiem komu zaufać, żeby dostać porady prawne i nie wiem w ogóle od czego zacząć. Tym bardziej że nie jestem Polakiem nie znam słowa techniczne i wszystkiego nie rozumiem. Księgowa moja okazała się oszustką i uciekła z kraju, dokumenty firmowe nie można odzyskać.

 3. Avatar

  Witam. Mam duży problem z długami. Wpadłam w długi jak córka zachorowała. Czy możesz mi jakoś pomóc spłacić długi? Chciała bym popłacić swoje zadłużenia i spokojnie żyć. Moje zadłużenie jest bardzo duże. Mam komornika i jestem w bazach. Dziękuję bardzo za poradę. Będę bardzo wdzięczna za pomoc. Nie wiem jak mam sobie poradzić…

 4. Avatar

  Witam. Mam problem ze spłatą dwóch chwilówek i dwa kredyty. Straciłam pracę i nie mam jak spłacić te zobowiązania. Terminy gonią, a ja muszę już zapłacić dwie raty w wysokości ponad 500 zł. Ogólnie pobieram 500 plus, rodzinne i alimenty i zasiłek. proszę o pomoc i kontakt nie wiem co mam robić. Proszę.

 5. Avatar

  Dzień dobry! chcę zapytać jak sprawdzić swoje długi w internecie? coś musi być nie tak, bo chciałem wziąć sprzęt AGD na raty i otrzymałem odmowę udzielenia kredytu ratalnego, ponoć coś mam niespłacone, niestety nie wiem gdzie to sprawdzić, czy są jakieś specjalne strony że będę mógł dowiedzieć się co to jest za dług? Na chwilę obecną nie przypominam sobie, żeby kiedykolwiek miał jakieś długi, chyba, że przez pomyłkę zostałem w coś wmieszany, proszę o odpowiedź jak sprawdzić swoje długi przez internet. Z góry dziękuję – pozdrawiam!

  1. Avatar
   Janina Gołębiecka

   Tak jak pisałam, do dyspozycji masz rejestr BIK i KRD.

 6. Avatar

  witam, mam długi i nie wiem jak sprawdzić ile tego jest, za co i dla kogo jestem dłużny pieniądze, chciałbym się pozbyć tego ciężaru, czy jesteś w stanie mi jakoś pomóc? dodam ze dostałem namiary na komornika, po skontaktowaniu się z nim odesłano mnie do kolejnej firmy, kolejna firma niestety nie mogła mi pomóc, bo sprawa została oddana komuś innemu… ciągle mnie gdzieś odsyłają nie wiem już co mam robić…

 7. Avatar

  Droga redakcjo, ja właśnie poszukuję motywacji by wyjść ze swoich długów które narobiłam w młodości, byłam młoda i nie liczyło się dla mnie nic, oprócz dobrej zabawy. Dzięki Wam wiem już jak sprawdzić swoje zadłużenie i gdzie zacząć, na pewno zacznę od BIK-u i KRD, następnie spróbuję dogadać się z wierzycielami na dobrowolną spłatę z pominięciem komornika.

 8. Avatar
  Bartłomiej

  Hej, zastanawiam się jak sprawdzić czy ma się zadłużenie w urzędzie skarbowym, prowadziłem kiedyś działalność gosp. ale niestety przestałem płacić składki do ZUS i US. Po latach udało mi się wyprostować moją sytuację finansową i jestem gotowy te długi w ZUS i US spłacić, od czego zacząć? są jakieś rejestry dłużników ZUS i US? jak sprawdzić czy jestem zadłużony w tych dwóch urzędach?

 9. Avatar

  Jak sprawdzić swoje długi w internecie? czy oprócz BIK-u i KRD są jeszcze jakieś inne warte uwagi rejestry dłużników? chcę się sprawdzić czy mam jakieś długi, bo coś jest jednak nie tak. W BIK-u i KRD jestem czysty, ale bank odmawia mi udzielenia kredytu bo gdzieś mnie widać, tylko nie powiedziano mi gdzie??! ja mogę jeszcze sprawdzić swoje długi w internecie?

Comments are closed.