JAK sprawdzić SWOJE zadłużenie w bankach?

Witam, chciałbym sprawdzić, jakie mam zadłużenie bankowe. 9 lat temu wziąłem kredyt i kartę kredytową w Polsce, a jestem od tamtej pory za granicą, jak mogę sprawdzić swoje długi, by wiedzieć ile mam do spłaty? z góry dziękuję.


Zadłużenie bankowe

Jeśli karta kredytowa nie była używana, to zadłużenie z tego tytułu nie powinno istnieć w ogóle. Chyba że przez te 9 lat, bank pobierał Ci opłatę za kartę do limitu kredytowego, wtedy przez te 9 lat mogło uzbierać się sporo zaległości.

Mnie w banku Santander, bank pobiera 7,50 zł za utrzymanie kart do limitu kredytowego. Jeśli w Twoim banku byłaby podobna opłata, to w 9 lat, ubierałby Ci się dług na poziomie około 810 zł, (9 lat x 12 miesięcy x 7,5 zł) + odsetki.

Jak sprawdzić swoje zadłużenie w bankach?

Pierwszym krokiem, będzie rejestracja w BIK-u. Po zarejestrowaniu konta będziesz musiał uwierzytelnić je, a więc będziesz musiał wysłać do BIK-u skan lub zdjęcie Twojego dowodu osobistego.

Gdy przejdziesz już całą weryfikację, będziesz mógł pobrać raport BIK. Raport niestety nie jest darmowy i kosztuje 39 zł za jednorazowe odpytanie BIK-u, można też kupić pakiet raportów BIK, za 12 raportów zapłacisz wtedy 99 zł.

ile-kosztuje-raport-bik

Jeśli już będziesz mieć raport BIK, to swoje zadłużenie znajdziesz w sekcji: NIESPŁACONE DŁUGI

jak-sprawdzić-swoje-zadlużenie

W tym momencie, jak na dłoni będziesz widzieć gdzie i w jakiej wysokości masz zadłużenie. Jest też data, kiedy dług stał się wymagalny.

Dodatkowo możesz sprawdzić swój profil w Krajowym Rejestrze Długów (KRD). Na listę dłużników w KRD można dostać się dzięki wierzycielowi, któremu jesteśmy winni pieniądze.

Wierzyciel może zamieścić nasze dane osobowe w tym rejestrze dłużników, gdy mamy wobec niego dług w wysokości co najmniej 200 zł dla osób fizycznych i 500 zł dla firm.

Rejestracji w KRD dokonasz na stronie www.KRD.pl. Po rejestracji należy zweryfikować się tą samą metodą co podczas rejestracji w BIK-u.

Myślę, że oba te rejestry spokojnie wystarczą, aby sprawdzić swoje długi. Trzymam kciuki, abyś wpisów na temat swojego zadłużenia znalazł jak najmniej…

Wzory pism, które mogą Ci się przydać:

Wniosek o aktualizację danych w BIK

Wycofanie zgody z BIK na przetwarzanie danych po wygaśnięciu zobowiązania – WZÓR

Wycofanie zgody z BIK na przetwarzanie danych po wygaśnięciu zobowiązania - WZÓR

Wycofanie zgody z BIK na przetwarzanie danych po wygaśnięciu zobowiązania – WZÓR

Wniosek o usunięcie danych z KRD lub ich aktualizacja

Wniosek o usunięcie danych z KRD lub ich aktualizacja

Wybrane specjalnie dla Ciebie:

Oceń mój artykuł:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...
Wpis pochodzi z kategorii: ,

O autorze

8 komentarzy w “JAK sprawdzić SWOJE zadłużenie w bankach?”
 1. Witam spłaciłam wszystkie swoje zadłużenia, chociaż było ich trochę… jak mogę sprawdzić albo gdzie, czy dalej widnieje w KRD i BIK-u? były to pożyczki i rzecz wzięta na raty w sklepie.

  1. Janina Gołębiecka

   Zarejestruj się w KRD i w BIK-u i pobierz raporty dla siebie.

 2. Witam, chce się dowiedzieć czy można zebrać wszystkie swoje długi w jedno miejsce? albo gdzie można sprawdzić całość swojego zadłużenia lub czy jest jakaś instytucja prawnik kto mógł by zebrać to i podać całą kwotę zadłużenia? ponieważ szukam szukam i jakoś nie potrafię tego znaleźć na oficjalnych stronach, masakra…

  1. Janina Gołębiecka

   Polecam rejestrację w BIK i KRD, tam podejrzysz czy masz jakieś zadłużenie widoczne w systemie.

 3. Problem brzmi tak: jak można sprawdzić listę wszystkich długów z dokładnością jaka kwota i komu jest się winnym pieniądze? zależy mi na szybkim takim sprawdzeniu, ponieważ pomagam kuzynce wyjść z długów, ale nie wiem dokładnie ile ona ma tego długu i dla jakiego wierzyciela, bardzo dziękuję za jakakolwiek pomoc, oraz liczę na szybka odpowiedz. Pozdrawiam

  1. Janina Gołębiecka

   Witaj Aniu, niestety Ty sprawdzić kuzynki nie możesz jakie ona ma długi, do tego potrzebna będzie Twoja kuzynka we własnej osobie. Takie informacje chronione są tajemnicą i dostęp do nich mają jedynie same osoby zainteresowane sprawdzeniem swojego zadłużenia. Poproś koleżankę, aby zarejestrowała się w BIK-u i w KRD, oba rejestry powinny dać jej dość dobry pogląd na temat swojego zadłużenia. Pozdrawiam!

 4. Witam,

  Posiadam długi tylko z jednego banku. Ale były to dwa rożne konta i wiem ze przejęły to rożne firmy windykacyjne. Nie mieszkam w domu, i niestety nie mam dostępu do listów. Czy mogę dogadać się z bankiem? Tzn skontaktować się z nimi i spłacić długi u nich? Z góry dziękuję za pomoc.

  Monika

  1. Janina Gołębiecka

   Witaj Monika, jasne, że tak. Firmy windykacyjne działają na zlecenie Twojego banku, a więc są mu całkowicie podporządkowane, oznacza to tyle, że jeśli dogadasz się z bankiem co do spłaty tych kredytów, to bank będzie musiał odwołać działania firm windykacyjnych, życzę Ci powodzenia w negocjacji zadłużenia z bankiem!

Comments are closed.