getSCORE – nowy system KRD i BIG-u o którym MUSISZ wiedzieć!

Wiesz już: co to jest getSCORE? jeśli jeszcze nie, to przyszła pora na rozwianie niejasności w bardzo aktualnym obecnie temacie. O co chodzi?

Co bardziej zaawansowani pożyczkobiorcy zdążyli się pewnie zorientować, że w trakcie podpisywania kolejnych umów pożyczkowych stykają się z nazwą “getSCORE“. Ci szczególnie dociekliwi kojarzą tę nazwę z weryfikacją klienta. Słusznie.

Czym jest getSCORE?

get-score

Pod tym terminem (getSCORE) kryje się bowiem system, który zyskuje coraz większe zaufanie wśród firm pożyczkowych. System stosunkowo nowy, stanowiący swoistą bazę danych o pożyczkobiorcach.

Trzeba dodać – bazę bezprecedensowo sprawniejszą. Instytucje udzielające pożyczek korzystają z tego wynalazku coraz częściej, zyskując większą precyzję w ustalaniu zdolności kredytowej danego klienta/ryzyka kredytowego.

Pomocnik KRD

getSCORE to “po naszemu” System Oceny Ryzyka Transakcji. Spory udział w tworzeniu tego systemu wziął Krajowy Rejestr Długów. Jak działa ten mechanizm?

co-to-jest-getscore-system-wymiany-informacji
GetScore – system wymiany infomacji

Zasadniczo, getSCORE polega na wymianie informacji, które z jednej strony napływają ze strony firm pożyczkowych, a z drugiej, ze strony KRD. Tak właśnie pożyczkodawcy zapewniają sobie bardziej pewną ocenę klienta oraz jego kontrolę, skutecznie unikając nadużyć finansowych.

Krajowy Rejestr Długów nie tylko współtworzył getSCORE; od chwili powstania tego systemu, obydwa podmioty regularnie ze sobą współpracują.

Na co wyczulony jest getSCORE?

Radar getSCORE wychwytuje szereg najistotniejszych informacji o kliencie i skrupulatnie je gromadzi. Jest to rozwiązanie na miarę informatyzacji XXI wieku, które we współpracy z KRD gwarantuje wyciśnięcie esencji z historii kredytowej każdego potencjalnego klienta!

Żeby uzyskać taki wynik, system zbiera nie tylko informacje niechlubne, ale i pozytywne.

Wszystko w jednym miejscu

get-score

Do getSCORE trafiają zatem dane samego pożyczkobiorcy, te o jego tzw. kulturze płatniczej (a więc np. punktualności), składanych przez niego wnioskach, przyznanych pożyczkach, wnioskach odmownych, historii spłat, jak i również o tym, czy właśnie w tym momencie kandydat na klienta nie jest aby zadłużony gdzie indziej.

get-score-2

Duży krok do przodu

Wszyscy, którzy wzięli udział w tworzeniu GetScore, zachwalają swój produkt, ale nie można odmówić im słuszności. System ten dysponuje znacznie szerszym spektrum informacji niż różne inne bazy zadłużonych, które funkcjonowały dotychczas.

Baza GetScore zawiera już ponad siedem milionów informacji o należnościach, jak i również – uwaga – 91 milionów raportów, które opisują kondycję finansową klientów. Monitorowanie sytuacji na tym polu odnotowało dzięki GetScore niewątpliwy postęp.

Tym bardziej że wśród atutów nowego systemu jeszcze większy nacisk kładzie się na szybsze tempo wymiany informacji oraz imponujący poziom bezpieczeństwa.

A gdyby tak zajrzeć głębiej?

Za informatycznym geniuszem kryje się dość prosty, logiczny mechanizm. Cały proces inicjuje, rzecz jasna, klient – a więc osoba składająca wniosek pożyczkowy w jednej z instytucji pozabankowych. Ta dokonuje analizy danych dostarczonych przez klienta i w oparciu o nie decyduje o udzieleniu pożyczki bądź przeciwnie.

To ważny element, ale cofnijmy się trochę: klient, wypełniając zgodę, wyraża zarazem zgodę na powędrowanie jego wniosku do GetScore. Dane trafiają więc równolegle do tego systemu, który wspólnie z KRD analizuje je i udostępnia kolejnym instytucjom na ich żądanie.

Kto może znaleźć się w getSCORE?

Mowa tu o systemie, który powstał z myślą o sektorze pozabankowym. Wniosek jest prosty: w archiwach getSCORE zasiadają ci wszyscy, którzy kiedykolwiek wnioskowali o jakąkolwiek pożyczkę w firmach, które trudno posądzić o bycie bankami.

Wnioskujesz o pożyczkę ratalną? Chwilówkę? W tym kontekście nie ma to większego znaczenia. Wraz z przesłaniem stosownego wniosku i wstawieniem “ptaszka” przy wszystkich zgodach, trafisz do getSCORE.

Niezależnie nawet od tego, czy ostatecznie wniosek będzie rozpatrzony po Twojej myśli. Możesz być coraz bardziej pewien tego scenariusza, ponieważ getSCORE’owi wróży się stopniową, lecz konsekwentną ekspansję.

Co to oznacza dla klientów?

Z punktu widzenia pożyczkobiorców, funkcjonowanie kolejnej bazy danych nie jest pozornie zjawiskiem o wielkim znaczeniu. Trudno przecież znaleźć firmę, która w ten czy inny sposób nie sprawdzałaby historii kredytowej wnioskodawców.

Dlaczego jednak padło słowo “pozornie”? Ponieważ należy podkreślić, że sami pożyczkobiorcy mogą cieszyć się o wiele większym bezpieczeństwem. Kiedy parę akapitów temu była mowa o “unikaniu nadużyć finansowych”, nie chodziło jedynie o ochronę firm, ale i klientów.

getSCORE jest otóż systemem szalenie precyzyjnym, wobec czego weryfikacja danych klienta odsiewa potencjalnych wyłudzaczy pożyczek, żerujących na cudzych danych. Tego nie można nie docenić – nadal przecież dobiegają nas głosy o ofiarach takiego procederu.

Lepiej dla wszystkich

Reasumując – getSCORE (System Oceny Ryzyka Transakcji) to przykład na to, jak progres informatyczny pozwala niekiedy realizować hasło “prawda nas wyzwoli”.

getscore-system-przepływu-danych

Szczegółowość, szybkość, obiektywizm i pojemność nowego systemu sprawiają, że wyzwolone od matactw mogą czuć się zarówno same instytucje pozabankowe, jak i kolejni kontrahenci.

Wniosek o aktualizację danych w BIK

Wycofanie zgody na przetwarzanie naszych danych przez BIK

Wycofanie zgody z BIK na przetwarzanie danych po wygaśnięciu zobowiązania - WZÓR

Wycofanie zgody z BIK na przetwarzanie danych po wygaśnięciu zobowiązania – WZÓR

Wniosek o usunięcie danych z KRD lub ich aktualizacja

Wniosek o usunięcie danych z KRD lub ich aktualizacja

Wybrane specjalnie dla Ciebie:

Oceń mój artykuł:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...
Wpis pochodzi z kategorii:

O autorze