Partner ściągnął raport z BIK. Moje pytanie brzmi – czy kwoty niespłaconych pożyczek widniejące w raporcie BIK-u, są aktualne dla dnia dzisiejszego? Przy czym nie pytam o margines miesiąca , czy tygodnia. Chodzi o to, że widnieje np. kwota około 8tys. zł zaległości z adnotacja „z dnia 20.01.2017 (data wezwania do zapłaty)”.  Czy kwoty mogą być dużo większe niż w raporcie?

Należy sobie najpierw odpowiedzieć na pytanie, czy wszystkie firmy pożyczkowe wysyłają dane do BIK? otóż nie wszystkie (jeszcze). Jak przyznaje BIK, z jego usług korzysta aż 90% instytucji pożyczkowych.

System BIK jak do tej pory, zgromadził informacje na temat zobowiązań finansowych aż 24 milionów Polaków – czyli całkiem sporo…

A więc, może się zdarzyć, że sprawdzając swoje całkowite zadłużenie w BIK, nie zobaczymy jakieś chwilówki z firmy pożyczkowej, która jeszcze nie współpracuje z BIK-iem, to rzadkość, ale może się tak zdarzyć!

Żeby upewnić się co do swojego ogólnego zadłużenia, warto sprawdzić celem potwierdzenia, jeszcze jeden rejestr, mianowicie jest to BIG InfoMonitor – tutaj także uzyskamy dodatkowe informacje, które mogą pomóc Nam w oszacowaniu Naszego ogólnego zadłużenia.

Jak często BIK aktualizuje dane w systemie?

Aktualizacja danych w BIK od 11 września 2016 r. gdzie miała miejsce nowelizacja ustawy o prawie bankowych, musi nastąpić w terminie 7 dni.

Banki i instytucje finansowe, będą musiały w terminie 7 dni od daty zdarzenia, informować BIK o zaistniałej zmianie, jak np:

  • gdy nastąpi całkowita spłata zobowiązania,
  • zmieni się wysokości zobowiązania,
  • gdy pojawią się nowe zobowiązania kredytowe.

W Twoim przypadku, interesuje Nas środkowy podpunkt. Czy zmiana wysokości zobowiązania. Musisz też wiedzieć, że BIK, według prawa bankowego, będzie miał kolejne 7 dni na wprowadzenie danych do swojego systemu.

A więc robi się dni 14 i taki margines czasowy musisz wziąć pod uwagę…

Dla pewności, że kwota zadłużenia widniejąca w BIK-u jest prawidłowa, warto pobrać raport BIK np. 3-4 tygodnie później. Co do sumy zadłużenia – to nie wydaje mi się żeby kwota ta mogła być jakoś szczególnie wyższa…

Odszkodowanie za nieaktualny wpis w BIK-u

Znowelizowane prawo bankowe zakłada też pewne kary za opóźnienia w aktualizowaniu danych kredytobiorców w BIK-u. Firmy pożyczkowe i banki, które w ciągu 7 dni nie przekażą informacji m.in. o wygaśnięciu zobowiązania lub nowych długach, mogą ponieść karę grzywny w wysokości do 30.000 zł.

Zdyscyplinowanie kredytodawców jest kluczowe w procesie wymiany informacji z BIK-iem, ponieważ bardzo często, kredytobiorcy ponoszą konsekwencje za nieaktualne zapisy w BIK-u, w formie odmowy udzielenia kredytu lub pożyczki, czy zwiększenia samego RRSO zobowiązania – za złą historię kredytową w BIK-u.

Wybrane specjalnie dla Ciebie:

Udostępnień 0