Czy komornik ma prawo ZAJĄĆ mi całą wypłatę i 25% z emerytury??

Czy komornik ma prawo zabrać mi całą wypłatę i oprócz tego zabrać jeszcze 25% mojej niskiej emerytury 892 zł? Która będzie pomniejszona o 25%, a moja praca na umowę zlecenie dochód 1087 jest zabierana w całości.

Z mojej emerytury opłacam media, a praca i z niej zarobek jest przeznaczany na życie i leki…


Czy komornik może zająć całą wypłatę?

Komornik nie ma prawa zająć Ci całego wynagrodzenia, nawet jeśli jest to wynagrodzenie z tytułu umowy zlecenie. Jeśli komornik zajął Ci całość, to musisz złożyć do komornika oświadczenie, że wynagrodzenie pochodzące z tytułu umowy zlecenie jest Twoim jedynym dochodem i ma on charakter powtarzalny.

Wzór takiego oświadczenia znajdziesz w dziale wzory pism. Oświadczenie należy pobrać, wydrukować, wypełnić i dostarczyć komornikowi. Tutaj sprawę może skomplikować emerytura, którą otrzymujesz, ponieważ jeśli komornik potraktuje ją jako „dochód”, a nie osobne świadczenie, to komornik może wciąż zajmować Ci pensję pochodzącą z umowy zlecenie.

Oświadczenie dla komornika, że umowa zlecenie to jedyne i powtarzalne źródło dochodu – wzór

Oświadczenie dla komornika, że umowa zlecenie to jedyne i powtarzalne źródło dochodu - wzór
Oświadczenie dla komornika, że umowa zlecenie to jedyne i powtarzalne źródło dochodu – wzór

Ale oczywiście warto takie oświadczenie do komornika złożyć. Gdybyś nie miała emerytury, to sprawa byłaby jasna, komornik musiałby potraktować Twoją umowę zlecenie jak normalną umowę o pracę i zastosować kwotę wolną od zajęcia, która należy się osobom zatrudnionym na umowie o pracę.

Jeśli chodzi o egzekucję z emerytury, to komornik może zająć 25% jej wysokości, a więc komornik w tej kwestii postępuje zgodnie z prawem. Jeśli świadczenie emerytalne wynosi, które otrzymujesz, wynosi 892 zł, to komornik może z tego zająć jedynie 223 zł, a więc do dyspozycji komornik powinien pozostawić Ci 669 zł.

Źródło:

Art. 140. Granice potrąceń.

1. Potrącenia, o których mowa w art. 139 należności potrącane ze świadczeń określonych w ustawie, mogą być dokonywane, z zastrzeżeniem art. 141 egzekucje i potrącenia z emerytur i rent, w następujących granicach:

3) innych egzekwowanych należności – do wysokości 25 % świadczenia.

Podsumowując, złóż oświadczenie do komornika, że wynagrodzenie, które otrzymujesz z tytułu umowy zlecenie, jest jedynym wynagrodzeniem jakie otrzymujesz i ma ono charakter ciągły. Jeśli chodzi o emeryturę, to zajęcie przez komornika 25% jej wysokości, jest absolutnie zgodne z prawem.

Artykuły, które koniecznie musisz przeczytać:

Imię:
Wiesława

Oceń nasz artykuł:
2 komentarzy w “Czy komornik ma prawo ZAJĄĆ mi całą wypłatę i 25% z emerytury??”
  1. Avatar

    Mam wyliczoną emeryturę na 2895,43 z tego ZUS po potrąceniu ZUS przelał mi na konto 2043,41, natomiast z banku mogłem pobrać tylko 1500 zł z groszami. Czy ZUS może potrącać więcej niż 25% emerytury? po wyliczeniu wyszło mi, że ZUS powinien mi przelać 2171,57. Poza tym z banku mogłem wybrać tylko 1500 z groszami. Czy bank w takiej sytuacji może blokować kwoty z już pomniejszonej emerytury i przekazywać je innemu komornikowi. Czy ZUS prawidłowo oblicza zajęcie.

  2. Avatar

    Mąż jest upoważniony do mojego konta, a ja do jego konta 3.08. mąż wypłacił ze swojego konta 1600 zł Ja po potrąceniu przez ZUS otrzymywałam ok 1100 zł. Bank przekazał całą moją emeryturę za sierpień Komornikowi tłumacząc, że mąż wypłacił już 1600 zł ze swojego konta na którym ja jestem upoważniona. Czy takie działanie banku pozbawiające mnie emerytury jest zgodne z przepisami ?

Comments are closed.