Ile komornik MOŻE potrącić z emerytury 1470 zł? • JakwyjśćZdługów.pl
Jak wyjść z długów i cieszyć się życiem! ebook + Wzory pism

Długi, komornik, firma windykacyjna, wpis w BIK, KRD to ogromny problem, jeśli potrzebujesz darmowej porady, zadaj pytanie ekspertowi. W serwisie znajdziesz także wzory pism, oraz taniej kupisz ebook: Jak wyjść z długów i cieszyć się życiem – 12 kroków, autorką jest Iwona Wendel – założycielka tego bloga. Zachęcam też do komentowania wpisów! tam także możesz zadawać pytania!

Ile komornik MOŻE potrącić z emerytury 1470 zł?

Komornik wysłał pismo do ZUS-u o zajęciu emerytury mojej żony jako egzekucję roszczeń innych niż alimentacyjne. Pobiera ona emeryturę w wysokości: 1.470,15 zł. ZUS potrąca z tego tytułu kwotę ok. 367 zł (groszy nie pamiętam). Proszę mnie uświadomić wobec tego, jaka kwota powinna zostać żonie, ponieważ z tego co wyczytałem wynika, że może to być kwota 1575 zł.

Z tabelki poniżej wynika coś innego. Nie bardzo wiem wobec tego, która kwota jest prawdziwa. Ponadto, jeśli można proszę o podanie podstawy prawnej naliczania przez komornika takiej, a nie innej wysokości kwoty windykowanej przez niego.

Przyznać muszę, że pogubiłem się tych interpretacjach już całkowicie. Bardzo dziękuję, z góry, za wyjaśnienie problemu. Maciek.


Witaj Maćku, spieszę w takim razie z pomocą…

Opowiadając na Twoje pytanie: ile komornik może potrącić z emerytury, muszę wspomnieć, że od 1 lipca 2017 roku, kwota wolna od potrąceń komorniczych ze świadczeń z ubezpieczenia społecznego (ZUS) wynosi 75% najniższej emerytury lub renty, i jest też jeszcze jeden warunek, który musi spełnić komornik, mianowicie, zajęta część emerytury nie może przekroczyć 25% wysokości tej emerytury! (wyliczę wszystko pod koniec materiału).

Wspomniałeś także kwotę 1575 zł, jest to kwota wolna od zajęcia komorniczego, ale z rachunku bankowego, który zajął komornik. Kwota 1575 zł to kwota, którą komornik co miesiąc musi pozostawić dłużnikowi do dyspozycji. Kwota ta nie ma żadnego związku z zajęciem przez komornika emerytury Twojej żony.

A więc, komornik ma prawo zajmować nie tylko środki zgromadzone na koncie bankowym czy wynagrodzenie, ale także świadczenia emerytalno-rentowe z ZUS.

… podsumowując:

Od 1 lipca 2017 roku, świadczenia z ubezpieczenia społecznego są wolne od egzekucji i potrąceń w części, która odpowiada kwocie 75% najniższej emerytury lub renty – oczywiście mowa tu o potrącaniach sum egzekwowanych na mocy tytułów wykonawczych na pokrycie należności innych niż świadczenia alimentacyjne, wraz z kosztami i opłatami egzekucyjnymi.

Zasada kwoty wolnej w wysokości 75% kwoty minimalnej emerytury, będzie obowiązywać również w momencie, gdy dojdzie do zbiegu egzekucji komorniczych, z wyjątkiem roszczeń alimentacyjnych.

Co jeszcze ważne, abyś wiedział, to że kwoty wolne od potrąceń komorniczych, wylicza się razem ze wszystkimi innymi dodatkami i świadczeniami, które wypłacane są razem z emeryturą bądź rentą.

Skoro Twoja żona otrzymuje emeryturę w wysokości 1470 zł, a komornik potrąca z tego jedynie 367 zł, to komornik dokonuje potrącenia z emerytury w wysokości 25% tej emerytury, czyli wszystko zgodnie z prawem :-)

(1470 zł – 25% = 367 zł)

Mam nadzieję, że rozwiałam Twoje wątpliwości, komornik w mojej ocenie, podpierając się wyliczeniami, zajmuje właściwą i zgodną z prawem część emerytury Twojej żony.

Artykuły, które wybrałam specjalnie dl Ciebie:

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (3 votes, average: 4,67 out of 5)
Loading...


1 Comment

  1. Avatar

    anna

    moja przyjaciółka ma 889zł renty czy komornik może zająć jej część renty…? to jest jej jedyny dochód…ważne!!!

NAPISZ KOMENTARZ