Ile komornik MOŻE potrącić z emerytury 1470 zł?

Komornik wysłał pismo do ZUS-u o zajęciu emerytury mojej żony jako egzekucję roszczeń innych niż alimentacyjne. Pobiera ona emeryturę w wysokości: 1.470,15 zł. ZUS potrąca z tego tytułu kwotę ok. 367 zł (groszy nie pamiętam). Proszę mnie uświadomić wobec tego, jaka kwota powinna zostać żonie, ponieważ z tego, co wyczytałem wynika, że może to być kwota 1575 zł.

Ponadto, jeśli można proszę o podanie podstawy prawnej naliczania przez komornika takiej, a nie innej wysokości kwoty windykowanej przez niego. Przyznać muszę, że pogubiłem się tych interpretacjach już całkowicie. Bardzo dziękuję, z góry, za wyjaśnienie problemu. Maciek.


Zajęcie komornicze emerytury

Opowiadając na Twoje pytanie: ile komornik może potrącić z emerytury, muszę wspomnieć, że od 1 lipca 2017 roku, kwota wolna od potrąceń komorniczych ze świadczeń z ubezpieczenia społecznego (ZUS) wynosi 75% najniższej emerytury lub renty, i jest też jeszcze jeden warunek, który musi spełnić komornik, mianowicie, zajęta część emerytury nie może przekroczyć 25% wysokości tej emerytury! (wyliczę wszystko pod koniec materiału).

Wspomniałeś także kwotę 1575 zł, jest to kwota wolna od zajęcia komorniczego, ale z rachunku bankowego, który zajął komornik. Kwota 1575 zł to kwota, którą komornik co miesiąc musi pozostawić dłużnikowi do dyspozycji. Kwota ta nie ma żadnego związku z zajęciem przez komornika emerytury Twojej żony.

A więc komornik ma prawo zajmować nie tylko środki zgromadzone na koncie bankowym czy wynagrodzenie, ale także świadczenia emerytalno-rentowe z ZUS.

… podsumowując:

Od 1 lipca 2017 roku, świadczenia z ubezpieczenia społecznego są wolne od egzekucji i potrąceń w części, która odpowiada kwocie 75% najniższej emerytury lub renty – oczywiście mowa tu o potrącaniach sum egzekwowanych na mocy tytułów wykonawczych na pokrycie należności innych niż świadczenia alimentacyjne, wraz z kosztami i opłatami egzekucyjnymi.

Zasada kwoty wolnej w wysokości 75% kwoty minimalnej emerytury, będzie obowiązywać również w momencie, gdy dojdzie do zbiegu egzekucji komorniczych, z wyjątkiem roszczeń alimentacyjnych.

Co jeszcze ważne, abyś wiedział to, że kwoty wolne od potrąceń komorniczych, wylicza się razem ze wszystkimi innymi dodatkami i świadczeniami, które wypłacane są razem z emeryturą bądź rentą.

Skoro Twoja żona otrzymuje emeryturę w wysokości 1470 zł, a komornik potrąca z tego jedynie 367 zł, to komornik dokonuje potrącenia z emerytury w wysokości 25% tej emerytury, czyli wszystko zgodnie z prawem :-)

(1470 zł – 25% = 367 zł)

Mam nadzieję, że rozwiałam Twoje wątpliwości, komornik w mojej ocenie, podpierając się wyliczeniami, zajmuje właściwą i zgodną z prawem część emerytury Twojej żony.

Artykuły, które wybrałam specjalnie dl Ciebie:

Oceń mój artykuł:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...
Wpis pochodzi z kategorii: ,

O autorze

2 komentarzy w “Ile komornik MOŻE potrącić z emerytury 1470 zł?”
  1. moja przyjaciółka ma 889zł renty czy komornik może zająć jej część renty…? to jest jej jedyny dochód…ważne!!!

  2. Witam, w tym miesiącu dostanę pierwszą emeryturę, ale nie cała, dokładnie za 22 dni, będzie to kwota ok. 1010 zł. Ile może potrącić mi komornik z tej kwoty??? Natomiast ile będzie mi potrącał komornik z emerytury co miesiąc / moja emerytura będzie wynosiła ok. 1370 netto / ? Czy komornik zajmuje od razu pierwszą emeryturę, czy upłynie trochę czasu, zanim zacznie egzekwować zadłużenie? Moje zadłużenie wynika z niespłaconych pożyczek. Pozdrawiam

Comments are closed.