Ile komornik może mi zająć emerytury? dług za abonament telefoniczny

Witam. Mam do państwa pytanie. Mianowicie chodzi mi o telefony, które nabyłam na abonament z T-mobile. Posiadam Emeryturę w wysokości 1.293 zł netto, wzięłam dla córki telefony, lecz abonament miesięcznie wynosił 200 zł, córka spłacała zawsze regularnie, lecz gdy straciła pracę, niestety nie miała z czego płacić.

T-Mobile skierował dług do windykacji, gdy dzwoniłam do biura windykacyjnego, by dług rozłożyli mi na raty, że będę zadłużenie spłacać. A jest to kwota 7.200 zł i miesięcznie będę spłacać to po 400 zł, bo więcej nie mam, również choruje.

Windykacja się na to nie zgodziła i sprawa poszła do sądu. Moje pytanie brzmi: ile komornik może mi zająć emerytury. Pozdrawiam Krystyna.


Dług za abonament telefoniczny

No to spotkała Cię trochę przykra sytuacja, bo wg mnie córka powinna zrobić wszystko, abyś nie musiała użerać się z firmą windykacyjną. Córka miała przecież tak naprawdę sporo czasu, aby znaleźć nową pracę…

Jeśli chodzi o negocjacje z firmą windykacyjną, to jedna firma windykacyjna będzie zadowolona, że dłużnik zamierza spłacać swój dług, inna firma windykacyjna najwyraźniej będzie chciała żądać spłaty całego zadłużenia od razu?

To jest totalnie bez sensu, bo jeśli sprawa trafi do sądu i tam zapadnie sądowy nakaz zapłaty, z którym T-mobile będzie mógł pójść do komornika, aby zlecić mu egzekwowanie tego długu na Tobie (egzekucja komornicza), to i tak T-mobile nie dostanie od razu całej kwoty zadłużenia, skoro masz tylko emeryturę w wysokości 1293 zł?!

Finał będzie taki, że komornik zabierze Ci z emerytury jej część (zaraz napiszę ile dokładnie), a Ty dodatkowo zostaniesz obciążona dodatkowymi kosztami komorniczymi.

… przechodząc do meritum:

Ile komornik może mi zająć emerytury?

Egzekucja komornicza z emerytury to jedna z najpopularniejszych metod na wyegzekwowanie należności od dłużnika, musisz uważać, bo być może komornik zajmie Ci konto bankowe i zajmie z niego część pieniędzy, pozostawiając kwotę wolną od zajęcia w każdym kalendarzowym miesiącu, która wynosi 1575 zł.

Co do zajęcia przez komornika emerytury, to od 1 lipca 2017 roku, komornika obowiązuje nowy limit egzekucji z emerytury i jest to: 75% minimalnej kwoty netto emerytury.

W 2018 roku minimalna emerytura wynosi 1.000 zł brutto (czyli 853,84 zł netto), to komornik będzie musiał zostawić Ci z emerytury co najmniej 640,30 zł, czyli 75% kwoty netto emerytury.

Jeśli emerytury masz 1293 zł, to komornik zabierze Ci z niej aż 653 zł, Tobie do dyspozycji pozostanie kwota wolna od zajęcia emerytalnego w wysokości 640,30 zł.

Podsumowanie

Myślę, że powinnaś szybko zmobilizować córkę do znalezienia pracy, to nie fair, że Ty ze swojej zasłużonej emerytury, która jak wiadomo, nie starcza na wszytko, będziesz musiała pokrywać zadłużenie u komornika.

Jeśli Twoja córka zobowiązała się do płacenia abonamentu za telefon, to powinna wziąć na siebie odpowiedzialność i za wszelką cenę dotrzymać słowa i nie obciążać Cię kosztami egzekucji komorniczej…

Wybrane artykuły, które także powinnaś przeczytać:

Oceń mój artykuł:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...
Wpis pochodzi z kategorii: ,

O autorze

2 komentarzy w “Ile komornik może mi zająć emerytury? dług za abonament telefoniczny”
  1. Witam ponownie. W poprzednim poście podałam ile możne mi komornik przejąć emerytury bo córka nie spłaca abonamentu ponieważ straciła pracę. Otóż abonament nie wynosił 200 zł tylko miesięcznie 2000 zł córka mieszka w Niemczech i zawsze płaciła regularnie abonament i raty które wzięłam również dla córki. Córka wszystkie raty płaci, lecz już jej nie starczyło na abonament w wysokości 2000 zł. Dziś otrzymałam emaila od T-Mobile że mam czekać na list na którym będzie pisać zerwanie umowy i wtedy zadzwonić i uzgodnić z nimi raty by spłacać zadłużenie. To moje pytanie brzmi w tej sytuacji nie podał mnie jeszcze T-mobile do biura windykacji. Pozdrawiam Krystyna

    1. Janina Gołębiecka

      Ojej, 2.000 zł za abonament telefoniczny to strasznie dużo Pani Krystyno… to ja płacę niecałe 100 zł i wydaje mi się dużo :]. A więc operator telefoniczny T-Mobile wypowie Ci umowę o świadczenie usług telekomunikacyjnych, skoro masz otrzymać to wypowiedzenie listownie, to cieszy przynajmniej fakt, że zanim sprawa trafi do firmy windykacyjnej, będziesz mogła umówić się z T-mobile na ratalną spłatę powstałego zadłużenia. Koszty windykacji potrafią być naprawdę srogie i naprawdę zrób wszystko, aby spłacić dług wobec T-mobile bez udziału windykacji. Co do Twojego pytania: czy T-mobile nie podał mnie jeszcze do windykacji, to: zgadza się. Mają pewnie w szeregach zespół, który zanim odda sprawę do zewnętrznej windykacji i komornika, próbuje polubownie załatwić sprawę z dłużnikiem. Trzymam zatem kciuki, aby negocjacje przebiegły pomyślnie, mam nadzieję że T-mobile nie obciąży Cię jakimiś dodatkowymi kosztami związanymi z wypowiedzeniem umowy na abonament tel. Daj nam koniecznie znać jak Ci poszło! Pozdrawiam!

Comments are closed.