Czy komornik może zająć smartfon? telefon komórkowy?

Witam, przez 4 lata komornik nie zajął sprzętu z T-mobile, teraz nagle napisał, że zajmuje go i mam to oddać, jak już tego nie mam, bo zgubiłem, co mam zrobić? czy komornik może zająć telefon komórkowy?


Czy komornik może zająć smartfon? telefon?

Nie wiem niestety, o jakim sprzęcie mówisz mój drogi. Skoro wspominasz o sieci komórkowej T-mobile, to czy chodzi o telefon komórkowy? smartfona? pytasz, czy komornik może zająć samrtfon/telefon komórkowy?

Komornik przy zajęciu komorniczym ma zawsze „pod ręką” trzy narzędzia, dzięki którym będzie próbował wyegzekwować od nas zaległą kwotę zadłużenia. Są to:

  • zajęcie mienia (ruchomości i nieruchomości),
  • zajęcia komornicze tzw. pobory,
  • zajęcie środków na koncie/kontach bankowych.

Skoro komornik może zająć nasze mienie, to do mienia wlicza się m.in.:

  • sprzęt RTV i AGD,
  • laptop,
  • smartfon lub telefon,
  • samochód,
  • biżuteria,
  • aparat fotograficzny,
  • telewizor itd.

Warto wspomnieć, że zajęcie przez komornika powyższych składników naszego mienia, jest dość ryzykownym zagraniem, bo w dzisiejszych czasach, np. cena używanego telewizora jest już tak niska, że bardzo często, nie opłaca się komornikowi wystawiać takie przedmioty na licytację komorniczą!

Odpowiadając na tytułowe pytanie, czy komornik może zająć telefon, czy smartfon, wg mnie może, jeśli omawiany smartfon jest dość drogim modelem/egzemplarzem.

Najnowsze modele smartfonów, mogą bowiem kosztować na rynku, nawet i 4.000 zł (np. Samsung Galaxy S9), więc jest to dość łakomy kąsek dla komornika.

czy-komornik-może-zabrać-smartfona-telefon

Komornik ma prawo zająć przedmioty, które nie są dłużnikowi niezbędne do życia czy zarobkowania. Innym przykładem takich właśnie rzeczy, są:

  • meble stylowe i stylizowane,
  • futra ze skór szlachetnych,
  • dywany wełniane i ze skór naturalnych,
  • porcelana, szkło ozdobne i kryształy,
  • sztućce z metali szlachetnych,
  • dzieła sztuki,
  • komputery i osprzęt itd.

Podsumowanie

Jeśli komornik postanowił zająć Ci telefon komórkowy, a Ty go nie masz, to będziesz się musiał gęsto tłumaczyć. Szczególnie kiedy oznajmisz komornikowi, że go “zgubiłeś”. Mam wrażenie, że komornik może nie uwierzyć w tą opowieść – ale czy ma inne wyjście?

Jeśli komornik kolejnym razem wejdzie do mieszkania/domu, w którym zamieszkujesz, to zajmie przedmioty, które ma przed sobą i ma do tego prawo. Jednak próba zajęcia przedmiotu (smartfona) na odległość, chyba na nie wiele mu się zda.

Oczywiście miałeś prawo zgubić telefon, jeśli natomiast komornik nie znajdzie smartfona u Ciebie w mieszkaniu przy kolejnej wizycie, to wg mnie nic Ci nie grozi.

Wniosek do komornika o zwolnienie ruchomości spod egzekucji

Wniosek o zwolnienie ruchomości spod egzekucji komorniczej

Wniosek o zwolnienie ruchomości spod egzekucji komorniczej

Wybrane specjalnie dla Ciebie:

  1. Co może komornik a czego [NIE MOŻE]?
  2. Ile komornik może zabrać z wypłaty?
  3. Pismo i list od komornika – co dalej? jak postępować? jak czytać?
  4. Czy komornik może zająć, wejść, zabrać? [PRZEWODNIK]
  5. Konto bez komornika?

Oceń mój artykuł:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...
Wpis pochodzi z kategorii: ,

O autorze

3 komentarzy w “Czy komornik może zająć smartfon? telefon komórkowy?”
  1. Witam serdecznie, potrzebuję pomocy, czy komornik może zająć telefon komórkowy jeśli dług jaki mam w ogóle nie jest powiązany z abonamentem za ten telefon? dług jest długiem powstałym kilka lat temu z niespłaconej pożyczki, teraz sobie o mnie przypomnieli.

    1. Janina Gołębiecka

      Komornik może zająć komórkę, nawet jeśli egzekwowany przez niego dług nie ma związku z przedmiotem zajęcia, czyli z telefonem. Dla komornika nie jest to istotne z czego powstał dług.

  2. Czy komornik może zająć rzecz, którą użytkuję, ale rzecz nie należy do mnie? została mi chwilowo użyczona i jest dokument w postaci faktury stwierdzający jednoznacznie, ze właścicielem tej rzeczy jest ktoś inny. Dokładnie chodzi o laptop, który pożyczyłem od brata i posiadam przy sobie fakturę stwierdzającą, że właścicielem jest mój brat, ponadto mam także z brata konta wyciąg rachunku bankowego, stwierdzający, że z brata banku została uiszczona zapłata za laptop.

Comments are closed.