Co to są środki zwolnione z zajęcia?

Forum prawneKategoria: KomornikCo to są środki zwolnione z zajęcia?
Kaceprus zapytał 4 lata temu

Witam, czym są środki zwolnione z zajęcia? na moim koncie widnieje taki komunikat, nie wiedziałem, że mam komornika. Czy środki zwolnione z zajęcia to stała kwota wolna od zajęcia komorniczego? czy ta kwota będzie zmieniać się co jakiś czas? kto ją wylicza?

2 odpowiedzi
Grzegorz Szwaciński Personel odpowiedział 4 lata temu

Środki zwolnione z zajęcia, to kwota wolna przy zajęciu komorniczym pensji lub rachunku bankowego bądź np. emerytury czy renty. W przypadku pensji kwotę wolną ustala pracodawca, w przypadku konta bankowego, środki zwolnione z zajęcia ustalane są przez bank. Natomiast w przypadku zajęcia emerytury lub renty, kwotę wolną ustala ZUS.

Środki zwolnione z zajęcia = kwota wolna od zajęcia komorniczego, która ustalana jest każdorazowo przy transferze środków.

Jeśli chodzi o wynagrodzenie za pracę, to kwota wolna wynosi równowartość minimalnej krajowej na dany rok.

Jeśli chodzi o zajęcie konta bankowego, to kwota wolna wynosi 75% minimalnego wynagrodzenia brutto.

Jeśli chodzi o zajęcie emerytury, to kwota wolna wynosi do 75% minimalnej emerytury. Kwotę wolną oblicza się na podstawie wskaźnika waloryzacji emerytur i rent, który ogłaszany jest na początku każdego roku. Na chwilę obecną środki zwolnione z zajęcia wynoszą 825 zł.

Są jednak pewne wyjątki przy obliczaniu kwoty wolne od zajęcia egzekucyjnego, bo w przypadku dłużników alimentacyjnych, przy zajęciu rachunku bankowego przez komornika, środki zwolnione z zajęcia komorniczego nie występują w ogóle.

Warto przeczytać także te wpisy:

Mirek odpowiedział 4 lata temu

Witam czy prawdą jest że od stycznia 2020 komornik może zająć diety za długi inne niż  alimenty?