Jeden komornik zajął konto bankowe a drugi wynagrodzenie?

Od 2 miesięcy ktoś ściąga mi z wypłaty pieniądze (bezpośrednio od pracodawcy), myślałam, że to ten sam komornik, który siedzi również na koncie bankowym i tu pojawia się problem, ponieważ środki zwolnione z zajęcia to 223 zł, a nie tak jak zwykle wyświetlało na koncie 1575 zł.

Co robić? Boję się, że nie opłacę rachunków za mieszkanie i inne rzeczy. Pracuję na umowę o pracę. Proszę o pomoc.


Jeden komornik zajął konto bankowe a drugi wynagrodzenie?

Jeśli pieniądze ściągane są bezpośrednio od pracodawcy, to na pewno jest to komornik i zapewne masz gdzieś długi, o których nie wiesz? wydaje mi się, że doszło do zbiegu egzekucji dwóch komorników i jeden komornik zajmuje Ci pensję, a drugi komornik zajął rachunek bankowy.

Przede wszystkim, musisz udać się do banku, aby dokładnie namierzyć dane komornika, który zajął Twoją pensję. Pracownik banku powinien udzielić Ci takich informacji, poproś nie tylko o dane komornika, ale i o sygnaturę akt, która jest podstawą do wszczęcia przeciwko Tobie egzekucji komorniczej.

Mając sygnaturę akt, możesz zadzwonić do sądu rejonowego i posługując się nią, dopytać dokładnie, czego dotyczy to zadłużenie, na którego rzecz komornik ściąga z  Ciebie pieniądze.

Dwóch komorników – jeden problem

Czyli jak rozumiem, dotychczas jeden komornik zajmował Ci jedynie konto bankowe, gdzie co miesiąc po potrąceniu miałaś do dyspozycji kwotę wolną od zajęcia z rachunku bankowego, która jak wiadomo = wynosi 1575 zł. [75% minimalnej krajowej brutto].

A teraz, dołączył drugi komornik, który zajmuje Ci wynagrodzenie, oczywiście prawo dopuszcza, aby dwóch komorników egzekwowało dług na różnych prawach majątkowych [pensja i np. konto bankowe].

Jednak obaj komornicy muszą przestrzegać kwoty wolnej od zajęcia komorniczego, która dla pensji wynosi 1530 zł, a przy zajęciu konta bankowego 1575 zł.

Musisz zwrócić się do komornika, który dołączył jako drugi do egzekwowania od Ciebie należności i powiadomić go, że masz już zajmowany rachunek bankowy i że nie ma prawa zajmować Ci większości Twojej pensji.

Tak w zasadzie, to możesz od razu złożyć powództwo przeciwegzekucyjne, którego wzór znajdziesz w dziale wzory pism i wniosków. Ale radziłabym Ci pofatygować się najpierw osobiście do kancelarii komorniczej, aby tam na miejscu wyjaśnić całe zajście. Jeśli nie da się załatwić sprawy po dobroci, to pozostaje Ci złożenie pozwu przeciwegzekucyjnego, lub ewentualnie skarga na czynności komornika.

Powództwo przeciwegzekucyjne – wzór

Powództwo przeciw egzekucyjne – wzór

Powództwo przeciwegzekucyjne – wzór

Artykuły, które musisz przeczytać:

Oceń mój artykuł:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...
Wpis pochodzi z kategorii: , , ,

O autorze

1 komentarz w “Jeden komornik zajął konto bankowe a drugi wynagrodzenie?”
  1. Witam. Jeden komornik zajął wynagrodzenia a drugi konto? mogą? ogólnie to mam dwóch komorników, czyli komornika na wynagrodzeniu za pracę. Inny komornik wiedząc, że jest zbieg egzekucji zajął mi konto na które jest wpłacane pozostała część wynagrodzenia. Wysłałem pismo do komornika który zablokował konto. Ma 7 dni na odpowiedź. Termin mija we wtorek a w poniedziałek mam wypłatę. Bank w ciągu 24-ech godzin przeleje mu nadwyżkę ponad 1575 wolną od potrąceń. Czy komornik powinien oddać mi te pieniądze niesłusznie zabrane?

Comments are closed.