Wykorzystana kwota wolna od zajęcia i środki zwolnione z zajęcia – co to znaczy?

Kategoria: KomornikWykorzystana kwota wolna od zajęcia i środki zwolnione z zajęcia – co to znaczy?
Olga49 zapytał 2 lata temu

Dobry wieczór!

Zalogowałam się do konta bankowego przez internet i napisane jest: wykorzystana kwota wolna od zajęcia komorniczego – co to znaczy dokładnie? czy pieniądze z kwoty wolnej sumują się z tamtego miesiąca? czy co miesiąc to się jakoś resetuje? Czy można zrobić coś, żeby komornik blokadę ściągnął z konta?

Wykorzystanie kwoty wolnej od zajęcia pokazuje mi teraz, a nigdy wcześniej tego nie miałam na koncie. Kiedyś miałam też komunikat: środki zwolnione z zajęcia – co to znaczy? nie mogę się połapać w tym wszystkim, na konto wpływa wynagrodzenie i świadczenia.

Czy rejestracja konta w innym banku pomoże?

Pozdrawiam, Olga

10 odpowiedzi
Prawnik Katarzyna Janas-Bajson Personel odpowiedział 2 lata temu

Dobry wieczór Olgo!

Niestety zakładając rachunki w innych bankach, nie uciekniesz od komornika. Wiedz, że komornik jest w stanie zlokalizować wszystkie konta, których dłużnik jest posiadaczem w Polskich bankach. I – co więcej – kwota wolna od zajęcia na dany miesiąc jest jedna (wspólna dla wszystkich kont) niezależnie od tego, ile rachunków bankowych posiada dłużnik.

Odnosząc się do Twoich pytań (Wykorzystana kwota wolna od zajęcia co oznacza), to po pierwsze informacja o wykorzystaniu kwoty wolnej od zajęcia komorniczego znaczy tyle, że w danym miesiącu nie posiadasz już pieniążków, z których możesz korzystać, nawet jeśli nadal znajdują się na koncie, zostały one zablokowane przez bank, celem przekazania komornikowi.

Kwota wolna od zajęcia z rachunku bankowego wynosi obecnie 1 687,50 zł i odnawia się w każdym kolejnym miesiącem. Zatem z początkiem grudnia znów będziesz miała prawo korzystać z wolnych środków.

Podajesz, że na zajęte przez komornika konto prócz wynagrodzenia za pracę wpływają pieniądze ze świadczeń na dzieci. Tych pieniążków komornik zająć nie może, dlatego wydaje mi się, że informacja: “środki zwolnione z zajęcia” tyczy się właśnie świadczenia 500 plus i innych pieniążków na dzieci, które wpływają na zajęte konto.

Pieniądze na dzieci podnoszą kwotę wolną od zajęcia. Oprócz kwoty 1 687,50 zł, jako tej, której zgodnie z ustawą komornik zająć nie może, dochodzą pieniądze na dzieci, które łącznie tworzą saldo do wypłaty w danym miesiącu.

Pytałaś, czy kwoty wolne się sumują. Niestety nie. Saldo wolne od zajęcia udostępnione jest na dany miesiąc, a kwoty niewykorzystane nie przechodzą na następny, dlatego jeśli boisz się, że może zabraknąć Ci pieniędzy w kolejnym miesiącu, możesz dokonać wypłaty wszystkich możliwych środków przed zakończeniem miesiąca bieżącego.

Czy komornik może zwolnić zajęty rachunek bankowy? Tak, może na Twój uzasadniony wniosek.

Skoro na zajęte konto bankowe wpływa pewnie już okrojona przez komornika pensja i pieniądze na dzieci, możesz zwrócić się do komornika z wnioskiem o zwolnienie rachunku spod zajęcia, przekładając historię wpłat na rachunek z ostatnich 3 miesięcy.

Wniosek o zwolnienie spod zajęcia rachunku bankowego

Wniosek o zwolnienie spod zajęcia rachunku bankowego
Wniosek do komornika o zwolnienie spod zajęcia konta bankowego

Artykuły warte przeczytania:

EWA odpowiedział 1 rok temu

Dzień dobry, mam na koncie zajęcie komornicze zauważyłam, że mam coś takiego jak środki wolne od zajęcia około 300 zł czy jeśli np. jutro dostanę przelew w wysokości 700 zł, to będę mogła je wybrać czy z automatu 400 zostanie zablokowane? nie wiem, jak to rozumieć. Bardzo proszę o szybką odpowiedź, gdyż bardzo mi zależy

ONA odpowiedział 1 rok temu

Mam zajęcie komornicze, natomiast w miesiącu styczniu spodziewam się przelewu na kwotę około 10 tysięcy złotych. Czy komornik zablokuje te środki? czy w styczniu będzie możliwość wykorzystania kwoty wolnej? a wszystko poza 1600 zł zostanie zablokowane i w kolejnym miesiącu znów będzie można dysponować kwotą wolną od zajęcia? czy reszta środków zostanie przelana na konto komornika i on nie zwróci w następnym miesiącu?

Kasia odpowiedział 1 rok temu

Witam, wiem co znaczy wykorzystana kwota wolna od zajęcia i środki zwolnione z zajęcia, ale mam pytanie takie: na moim koncie bankowym widnieje blokada przez komornika.

Dziś wpłynęły mi pieniążki w wysokości 2300 zł, z czego komornik zostawił mi tylko 120 zł. na koncie jako do dyspozycji, czy komornik nie zabrał za dużo?

Dodam, że nie dostałam żadnego powiadomienia o zajęciu konta, co mam w tej sytuacji zrobić? co, gdy komornik zabrał z konta zbyt dużo pieniędzy? jak odzyskać pieniądze od komornika?

Prawnik Katarzyna Janas-Bajson Personel odpowiedział 1 rok temu

Witaj, zgodnie z regulacją art. 899 kpc:

§ 1.W celu dokonania egzekucji z wierzytelności z rachunku bankowego komornik ogólnej właściwości dłużnika:

1) przesyła do banku, w którym dłużnik posiada rachunek, zawiadomienie o zajęciu wierzytelności pieniężnej dłużnika pochodzącej z rachunku bankowego do wysokości należności będącej przedmiotem egzekucji wraz z kosztami egzekucyjnymi i wzywa bank, aby nie dokonywał wypłat z rachunku bez zgody komornika do wysokości zajętej wierzytelności albo zawiadomił komornika w terminie siedmiu dni o przeszkodzie do przekazania zajętej kwoty; zawiadomienie jest skuteczne także w przypadku niewskazania rachunku bankowego;

2) zawiadamia dłużnika o zajęciu jego wierzytelności z rachunku bankowego, doręczając mu odpis zawiadomienia skierowanego do banku, o zakazie wypłat z rachunku bankowego.

§ 2. Równocześnie komornik przesyła wierzycielowi odpis zawiadomienia przesłanego do banku.

Zatem zawsze, kiedy dochodzi do zajęcia środków z rachunku bankowego przez komornika, przed wystosowaniem do dłużnika informacji o zajęciu, komornik wykonuje procedurę zajęcia i dopiero po fakcie, informuje dłużnika.

Natomiast jeśli zajęcie konta trwa już od pewnego czasu, a komornik nie doręczył dłużnikowi informacji o zajęciu, w normalnym toku swoich działań, czyli na przestrzeni kilku najbliższych dni, dłużnik nabywa prawo do złożenia skargi na czynności komornika.

Podobnie, kiedy doszło do nadmiernego zajęcia, została przekroczona kwota wolna od zajęcia, lub potrącono zbyt duże kwoty – dłużnikowi przysługuje skarga na czynność komornika.

Skarga na czynności komornika – wzór

Skarga-na-czynnosci-komornika-wzor-pdf-doc
Skarga na czynności komornika – wzór

W takich okolicznościach dłużnik ma prawo złożyć pisemną skargę na czynność komornika, domagając się zwrotu niesłusznie potrąconych kwot.

Odnośnie wysokości zajęcia, to rzeczywiście jeśli bank nie zastosował kwoty wolnej od zajęcia, czyli nie pozostawił Ci do dyspozycji na dany miesiąc kwoty 1950 zł, to albo mamy do czynienia z długami alimentacyjnymi – tu nie ma kwoty wolnej od zajęcia, albo zajęte konto to rachunek firmowy, czyli bank może potrącić na rzecz prowadzonej egzekucji wszystkie środki zgromadzone na koncie, albo doszło do błędu ze strony banku realizującego zajęcia.

W takiej sytuacji, mając na uwadze, że bank przed przekazaniem pieniędzy komornikowi, przetrzymuje się jeszcze przez 7 dni, doradzam szybki kontakt z bankiem, nawet przez infolinię, oraz telefon do kancelarii komorniczej z powołaniem się na sygnaturę akt.

A jeśli sprawy nie da się w ten sposób rozwiązać i nadal będziesz miała wątpliwości, co do słuszności potrącenia, radzę złożyć skargę na czynność komornika.

kistek odpowiedział 1 rok temu

Czy kwota wolna od zajęć na koncie bankowym tyczy się jednego banku? czy zakładając konto w innym banku też będzie ona dostępna? mam zajęcie komornicze na koncie, chcę założyć drugie konto w innym banku czy kwota wolna od zajęć będzie obowiązywała na obu kontach.

Czy istnieje jakiś bank lub coś podobnego, gdzie komornik nie znajdzie mojego kont? czy istnieją jakieś pewne firmy, które pomogą w oddłużaniu, a nie te które wyciągają dane personalne?

Grzegorz Szwaciński Personel odpowiedział 1 rok temu

Kwota wolna obowiązuje tylko jedna i rozchodzi się na wszystkie konta bankowe przypisane do dłużnika. Nie ma więc sensu zakładać nowego konta bankowego, bo dzięki OGNIVO, komornik i tak to konto odnajdzie i zajmie korzystając z elektronicznego zajęcia.

Jeśli chodzi o konto bezpieczne od komornika, to polecam abyś przeczytał poniższe wpisy:

Sandra odpowiedział 1 rok temu

Witam. Na koncie w Ing mam zajęcie egzekucyjne i nie wiem jak to mam zrozumieć. Kwota egzekwowania to 3700 zł. Natomiast środki zwolnione z zajęcia to 1950 zł. Na konto przychodzą mi tylko pieniążki z państwa typu fundusz itp. I jak mam rozumieć pojęcie środki zwolnione z zajęcia? Czyli jak wpływ (jakikolwiek) nie przekroczy 1950 zł, to komornik nie może mi zabrać tego? Proszę o pomoc.

Grzegorz Szwaciński Personel odpowiedział 1 rok temu

Witaj Sandra@,

Kwota egzekwowania – to kwota długu, którą komornik będzie na Tobie egzekwował.

Środki zwolnione z zajęcia – to środki, których komornik zająć nie może i które co miesiąc pozostaną do Twojej dyspozycji w ramach kwoty wolnej od zajęcia, którą narzuca komornikowi prawo.

Marcin odpowiedział 7 miesięcy temu

Dzień dobry mieszkam za granicą wczoraj mi komornik zablokował polskie konto na ponad 18 tysięcy nie wiem nawet za bardzo za co a dzwoniąc do niego on nie może mi przekazać szczegółowych informacji przez tel ani emaila jedynie polecony poczta i tylko na polski adres gdzie już jakiś czas nie mieszkam. Co można zrobić w tej sytuacji? 

Twoja odpowiedź