Egzekucja z wynagrodzenia – kwota do ręki i kwota na umowie

Witam. Mój partner podjął pracę w oparciu o umowę o pracę na okres próbny 3 miesięcy. W umowie jego wynagrodzenie wynosi 2000 zł. Natomiast do ręki będzie dostawał łącznie ok 3000 zł. Wynagrodzenie jest przekazywane “z ręki do ręki”. I tu pojawia się pytanie: ile z tego może zająć komornik? Czy jest możliwe by komornik zajął większą część wynagrodzenia? ze względu na większą wypłatę? mimo iż na umowie o pracę jest podana kwota 2000 zł?


Egzekucja z wynagrodzenia – kwota do ręki i kwota na umowie

Tutaj jak podejrzewam kluczową rolę będzie grał pracodawca, bo w momencie kiedy komornik wyśle do pracodawcy pismo zawiadamiające o egzekucji z wynagrodzenia, to na pracodawcy będzie ciążył obowiązek prawidłowego obliczenia kwoty zajęcia.

Przytoczę tu podstawę prawną:

Art. 882. Obowiązki pracodawcy w związku z zajęciem wynagrodzenia za pracę pracownika:

§ 1. Dokonując zajęcia wynagrodzenia za pracę, komornik wzywa ponadto pracodawcę, aby w ciągu tygodnia:1) przedstawił za okres trzech miesięcy poprzedzających zajęcie, za każdy miesiąc oddzielnie, zestawienie periodycznego wynagrodzenia dłużnika za pracę oraz oddzielnie jego dochodu z wszelkich innych tytułów;

2) podał, w jakiej kwocie i w jakich terminach zajęte wynagrodzenie będzie przekazywane wierzycielowi;

3) w razie istnienia przeszkód do wypłacenia wynagrodzenia za pracę złożył oświadczenie o rodzaju tych przeszkód, a w szczególności podał, czy inne osoby roszczą sobie prawa, czy i w jakim sądzie toczy się sprawa o zajęte wynagrodzenie i czy oraz o jakie roszczenia została skierowana do zajętego wynagrodzenia egzekucja przez innych wierzycieli.

§ 2. Pracodawca obowiązany jest do niezwłocznego zawiadomienia komornika oraz wierzyciela o każdej zmianie okoliczności wymienionych w § 1.

Teraz powstaje pytanie: od jakie kwoty pracodawca wyliczy kwotę potrącenia dla komornika? od kwoty która jest na umowie o pracę, czy od kwoty którą faktycznie pracodawca wypłaca pracownikowi (Twojemu partnerowi).

Egzekucja z wynagrodzenia

Egzekucja z wynagrodzenia za pracę jest oprócz zajęcia konta bankowego dłużnika, jednym z najczęściej stosowanych sposobów na wyegzekwowanie należności.

Warto tu przytoczyć teraz podstawę prawną:

Art. 881. § 1. Do egzekucji z wynagrodzenia za pracę komornik przystępuje przez jego zajęcie.

§ 2. Komornik zawiadamia dłużnika, że do wysokości egzekwowanego świadczenia i aż do pełnego pokrycia długu nie wolno mu odbierać wynagrodzenia poza częścią wolną od zajęcia ani rozporządzać nim w żaden inny sposób…

Ile może zająć z wynagrodzenia komornik?

Jeśli dług który jest do spłacenia ma charakter alimentacyjny, to komornik może zająć wynagrodzenie do trzech piątych jego wysokości.

Jeśli dług nie ma charakteru alimentacyjnego (niespłacona pożyczka, mandat, rachunek itd.), to komornik może zająć dłużnikowi połowę jego wynagrodzenia!

Co warto wspomnieć, to wysokość kwoty wolnej, i przy egzekucji z wynagrodzenia wynosi ona 1530 zł na ten rok. Jest to kwota równa kwocie minimalnego wynagrodzenia.

Egzekucja wynagrodzenia ze stosunku pracy w przypadku Twojego partnera według mnie powinna być obliczona przez pracodawcę z kwoty znajdującej się na umowie o pracę.

Wtedy, jeśli na umowie o pracę znajduje się powiedzmy 2100 zł brutto, a więc 1530 zł netto, to komornik z takiego wynagrodzenia nie będzie mógł zająć ani złotówki, ponieważ jak pisałam, kwota wolna w przypadku zajęcia wynagrodzenia równa się kwocie minimalnej krajowej netto, czyli 1530 zł.

Jeśli ten dodatkowy 1.000 zł będzie wypłacany powiedzmy w ramach nadgodzin i będzie to udokumentowane, to nadgodziny także podlegają egzekucji. W tym miejscu zachęcam Cię do przeczytania artykułu: Nadgodziny a komornik.

A jeśli wspomniany 1.000 zł będzie przekazywany z ręki do ręki, to tutaj kwota ta prawdopodobnie nie będzie uwzględniana gdziekolwiek, a więc nie będzie ona podlegać egzekucji. Musicie czekać na ruch pracodawcy, kiedy ten w wybrany przez siebie sposób obliczy kwotę zajęcia. Trzymam kciuki za szybkie wyjście z długów!

Wybrane specjalnie dla Ciebie:

Oceń mój artykuł:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...
Wpis pochodzi z kategorii: , ,

O autorze

3 komentarzy w “Egzekucja z wynagrodzenia – kwota do ręki i kwota na umowie”
  1. Witam, od niedawna pracuję w nowej pracy, jest to na razie okres próbny, ale jest to umowa o pracę i dostałam pismo od komornika sądowego, pismo o zajęciu wynagrodzenia. Ile może mi zabrać komornik? jeśli moja najniższa krajowa wynosi 1630 i nie wiem co mam zrobić z tym, ledwo mi starcza na dojazdy do pracy i na życie…

    1. Janina Gołębiecka

      Wolna od zajęcia komorniczego jest kwota równa kwocie minimalnego wynagrodzenia na dany rok. Jeśli masz najniższą krajową, to komornik nie może Ci nić zająć z takiej pensji.

  2. Mam pytanie: komornik zajął mi wynagrodzenie, zostawił mi 750 zł oprócz tego mam odróbki i płace alimenty pocztą, czy tak można i co mam? zrobić proszę o poradę. Czy mogę zrezygnować z odróbek? gdzie mam się udać czy może tak być żeby tak było? i czemu komornik tak dużo mi wziął z wypłaty a mam jej 2600 brutto, proszę o kontakt lub pomoc.

Comments are closed.