Opłata za skargę na czynności komornika ile wynosi?

Forum prawneKategoria: KomornikOpłata za skargę na czynności komornika ile wynosi?
AvatarWeronika O. zapytał 8 miesięcy temu

Witam,

ile wynosi opłata za skargę na czynności komornika? chcę złożyć na komornika skargę, tylko nie wiem ile to będzie mnie kosztować i czy w ogóle opłaca mi się takie zażalenie na komornika.

Komornik zajął środki wyłączone spod egzekucji, chodzi o alimenty, skontaktowałam się z komornikiem, ale ten najwyraźniej ma mnie gdzieś i ignoruje moje prośby o zwrot pieniędzy.

Jeszcze jedno pytanie: kiedy opłata sądowa od skargi na czynności komornika powinna być uiszczona? od razu czy dopiero jak skarga trafi do sądu? chciałbym też poznać podstawę prawną opłaty od skargi na czynności komornika.

Dziękuję.

1 odpowiedzi
Katarzyna Janas-BajsonKatarzyna Janas-Bajson Personel odpowiedział 8 miesięcy temu

Witaj,

zgodnie z art. 25 ustawy z dnia 28 lipca 2005 roku o kosztach sądowych w sprawach cywilnych opłatę stałą w kwocie 50 złotych pobiera się od skargi na czynności komornika.

I tak jak przy każdym piśmie procesowym, tak i w przypadku skargi na czynność komornika, opłatę wnosi się wraz z wniesieniem pisma.

Skarga nieopłacona nie podlega rozpoznaniu do czasu uzupełnienia przez skarżącego braków formalnych skargi, czyli opłaty.

Zatem do komornika składasz skargę już opłaconą. Oczywiście wielu dłużnikom, obowiązek uiszczenia opłaty może przynieść niemałe trudności. Dlatego dłużnik pozostający w trudnej sytuacji materialno-bytowej ma prawo złożyć wniosek o zwolnienie go od obowiązku uiszczenia opłaty sądowej od skargi.

A w przypadku uiszczenia opłaty, może wnosić o jej zwrot w przypadku uznania skargi za zasadną. Odnośnie Twojej sprawy, to jak najbardziej, jeśli doszło do zajęcia świadczeń alimentacyjnych przez komornika, to skarga wydaje się być zasadna.

Ja na Twoim miejscu wniosłabym skargę na komornika, licząc na szybki zwrot bezprawnie zabranych pieniędzy.

Pamiętaj, że egzekucja z alimentów jest wyłączona z mocy prawa, a jeśli pieniądze na dzieci zostały zajęte na skutek błędu, to komornik zobowiązany jest do ich zwrotu na wniosek dłużnika.

Zastanawia mnie jednak okoliczność, w jaki sposób doszło do zajęcia alimentów. Czy przypadkiem nie zostały one przekazane komornikowi przez bank? Mając komornika na koncie musisz pamiętać o tym, by tytuł przelewu został odpowiednio określony, bo jeśli bank nie będzie miał informacji, że pieniądze z danego wpływu są zwolnione spod egzekucji, to dokona ich blokady, a następnie przekaże komornikowi.

Świadczenie alimentacyjne zostaje zwolnione spod zajęcia przez bank, po przedłożeniu przez posiadacza rachunku wyroku sądu, traktującego o obowiązku alimentacyjnym. Nie zapomnij dochować tych formalności.

Na koniec dodam tylko, że jeśli na zajęte konto bankowe, wpływają jedynie środki zwolnione spod zajęcia z mocy ustawy, to powinnaś wystąpić do komornika z wnioskiem o zwolnienie konta spod zajęcia.

Skarga na czynności komornika – wzór

Skarga-na-czynności-komornika
Skarga na czynności komornika – wzór

Wybrane specjalnie dla Ciebie:

Twoja odpowiedź