Ile komornik może zabrać z pensji w 2018? [PORADNIK] • JakwyjśćZdługów.pl

Zobacz jak wyjść z długów! jak oszczędzać i jak zarobić pieniądze!

Każdy dług jest zły! ZOBACZ jak wyjść z długów, jak oszczędzać i jak zarobić pieniądze na spłatę zadłużenia! Jak się pozbyć długów komorniczych. Co to jest pętla zadłużenia – jak jej uniknąć i jak wyjść z zadłużenia!

Ile komornik może zabrać z pensji w 2018? [PORADNIK]

Witam mam pytanie jestem na umowie na okresie próbnym przedłużonej do dnia porodu ile komornik musi zostawić mi na życie? ponieważ mam jednego komornika który zabiera mi z wypłaty 550 zł i zostawia 1335 zł a teraz jeszcze doszedł drugi komornik, czy mają prawo zabrać mi wszystko??

Ile komornik może zabrać z wypłaty?

Warto pamiętać, że kwoty zajęcia komorniczego różnią się w zależności od tego jaką mamy umowę o pracę. Warto także pamiętać, że wraz ze wzrostem płacy minimalnej ( w 2018 roku wzrasta ona z 2000 zł brutto do 2100 brutto) rosną również kwoty wolne od potrąceń.

Co to jest kwota wolna od zajęcia komorniczego?

Kwota wolna od zajęcia komorniczego to prawnie ustalona kwota którą każdy komornik musi zostawić do dyspozycji osoby zadłużonej! Ani wysokość zadłużenia, ani ilość prowadzonych egzekucji komorniczych – nie ma wpływu na wysokość tej kwoty. Kwota wolna od zajęcia komorniczego jest nie do ruszenia!

Ile zajmie komornik z rachunku bankowego?

Jeśli Twoja pensja wypłacana jest wprost na Twoje konto bankowe, to komornik ma uprawnienia aby ten rachunek Tobie zablokować i przejąć wszystkie środki pieniężne, pozostawiając jedynie kwotę wolną od zajęcia komorniczego.

Jeśli chodzi o blokadę rachunku bankowego, to komornik musi zostawić Ci do dyspozycji 75% minimalnego wynagrodzenia i tą kwotę może wypłacić Tobie bank.

Jak wyliczyć kwotę wolną od zajęcia komorniczego?

Minimalne wynagrodzenie w 2018 roku to 2100 zł brutto, odejmujemy od tej kwoty wcześniej wspomniane 75% i ukazuje nam się kwota 1575 zł.

Tyle komornik musi zostawić dłużnikowi do dyspozycji, nie ma znaczenia, że dołączył kolejny komornik, on wedle prawa nie ma już z czego ściągnąć należności, chyba że Twoje zarobki wzrosną, wtedy obaj będą mieli czym się dzielić :]

Komornicy mogą przejąć każdą kwotę powyżej kwoty 1575 zł, oczywiście mieszcząc się w widełkach zadłużenia.

Jeszcze bardziej przechlapane mają dłużnicy alimentacyjni, bowiem u nich nie ma żadnej wolnej kwoty od zajęcia komorniczego! komornik może zgarnąć wszystko!

Ile komornik może zabrać przy umowie o pracę?

Wiem, że jesteś jeszcze na okresie próbnym, ale być może po powrocie z macierzyńskiego dostaniesz umowę o pracę czego Ci bardzo życzę…

Jeśli zatem tak się stanie, to będąc zatrudnioną na umowę o pracę, komornik może zająć Ci 50% wypłaty pamiętając, że wciąż musi zostawić Ci on 1530 zł.

Dopiero jeśli dłużnik zarabia ponad 3060 zł na rękę, będzie mógł mieć przejęte przez komornika 50% wynagrodzenia!

A zatem, każdy dłużnik który zarabia mniej niż 3060 zł na rękę, nie będzie mógł mieć potrąconych 50% wynagrodzenia przez komornika!

Mam nadzieję, że wiesz już ile komornik może zabrać pieniędzy z Twojego konta i z Twojej wypłaty, trzymam za Ciebie kciuki i życzę powodzenia!

Przy okazji chcę namówić Ciebie i czytelników do odwiedzenia wpisu: jak ułożyć plan wyjścia z długów w którym opisuję ciekawe metody układania strategii wychodzenia z długów, koniecznie zajrzyjcie! Autor: Janina Gołębiecka

  Poczucie własnej wartości, czyli co mówią o Tobie amplitudy?
  Twoja największa tragedia - długi!?
  Co to jest hygge i czy dłużnikowi wolno?
  Niespłacona pożyczka w sądzie, co mi grozi?
  Co zrobić żeby komornik NIE ZABRAŁ wszystkich pieniędzy na koncie?
Udostępnień 0

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (22 votes, average: 4,82 out of 5)
Loading...

PORADNIK:JAK NIE PŁACIĆ DŁUGÓW?

Zobacz co robić, żeby uniknąć płacenia długów! tylko LEGALNE SPOSOBY!

38 Comments

 1. Dośka

  Dobrze, że w ogóle istnieje cos takiego jak kwota wolna od zajęcia komorniczego, inaczej, Pan z którym mam do czynienia zabrałby mi wszystko. Miałam w życiu 3 komorników, ten jest najgorszy z najgorszych, bardzo chamski i do tego bez żadnych skrupułów!

 2. Daria K.d

  czy komornik moze zabrac wszystko z konta? wyczyszczono mi konto bankowe, nawet nie wiem do kogo się zwrócić. Powiedziano mi w banku, że pieniądze zajął komornik. Tyle wiem?!?!

 3. jan

  Jak masz komornika to na koncie nie trzyma się pieniędzy. Na nic tłumaczenie że nie masz z czego żyć. Komornik ma to w d….

 4. Kuba

  A co jeśli otrzymuje najniższą krajową do ręki z tytułu umowy o pracę. Ale pracuję jeszcze dorywczo na umowie zlecenie kwoty w okolicach 100zł to może mi zabrać komornik? I czy z tej najniższej coś ruszy?

 5. anonim

  Dzięki za arta, wiem już jaka jest kwota wolna od zajęcia komorniczego na ten rok, mam komornika na koncie bankowym i zabiera mi co miesiąc pieniądze z pensji. Wiem, że komornik wysyła list do pracodawcy o zajęciu pensji, lub jej części a później jeszcze bank sprawdza w systemie ognivo czy i gdzie mamy konta bankowe, pisze następnie do banku pismo w którym zabieram nam to co jest na koncie, zostawiając jedynie jakieś grosze, chyba jest to kwota minimalnej krajowej nie? Trochę się pobujam z tym komornikiem którego mam, bo moje długi to aż 43 .000 zł, długi powstały przez działalność mojej firmy. Zachciało mi się być biznesmenem i teraz mam. Komornik zagląda gdzie tylko może.

 6. Dawid N.

  A wiadomo już jaka będzie kwota wolna od zajęcia komorniczego na przyszły rok?

 7. Roksana46

  Dzięki za poradnik, nie wiedziałam właśnie ile komornik może zabrać mi z wypłaty, nie napisali nic, tylko szef dostał pismo od komornika, że ten przejmuje część mojego wynagrodzenia i tyle. Ja dostałam pismo od komornika bodajże po dwóch czy trzech tygodniach, że zajmuje część mojego wynagrodzenia. To jest bez sensu, bo pieniądze z pensji inwestowałam w zakup towarów którymi później handlowałam w centrum handlowym i na różnych giełdach, w ten sposób miałam jeszcze większe źródło dochodów i spłacałam długi szybciej. Teraz kiedy komornik zajął mi część wynagrodzenia, mam tylko pieniądze na życie, czy to nie jest bez sensu?? nie mam za co kupić towaru którym mogłabym handlować. A może mam wziąć kolejną pożyczkę na zakup towaru :((( ten cały system komorniczy jest totalnie bez sensu, zależało mi na spłacie długów, ale teraz jedyne co mam to środki na przeżycie!!! zajęcie pensji przez komornika pogrzebało mnie jeszcze bardziej. Good luck too all of you!

 8. Toras

  czy komornik może zająć najniższą krajową? taką mam własnie wypłatę i wiem, że lada dzień komornik zajmie mi ją…

  • Janina Gołębiecka

   Janina Gołębiecka

   Jakiej kwoty nie może zająć komornik? Kwota wolna od potrąceń komorniczych na ten rok, to właśnie kwota minimalnej krajowej. Komornik nie może nic Ci zabrać z takiej pensji.

 9. Alicka

  ile moze zabrac komornik z 1/2 etatu w tym roku? szybko potrzebuję odpowiedzi.

  • Janina Gołębiecka

   Janina Gołębiecka

   Komornik zabierając pieniądze z pensji musi pozostawić pracownikowi co najmniej kwotę równą pensji minimalnej. Lub kwotę do niej proporcjonalną w przypadku mniejszego wymiaru etatu, czyli 1/2 etatu. Jeśli pracownik zarabia 1600 zł netto, to zajęcie komornicze z pensji pracownika wyniesie tyle, żeby nie naruszyć minimalnej krajowej czyli 1530 zł. Komornik zajmie zatem 70 zł

   W przypadku pracownika który zatrudniony jest na 1/2 etatu, to proporcjonalnemu zmniejszeniu ulegnie kwota wolna od zajęcia komorniczego wypłaty i samo potrącenie. Pracownik na 1/2 etatu dostanie powiedzmy na rękę 800 zł, a więc kwota wolna od zajęcia komorniczego w tym przypadku 1/2 etatu to 765 zł (połowa płacy minimalnej z 1530zł), komornik wtedy będzie mógł zabrać tylko 35 zł. :-)

 10. on29

  Nie wiedziałam właśnie od jakiej kwoty komornik może zająć wynagrodzenie, mam najniższą krajową, to komornik nie zabierze nic tak? nie wiem za co miałabym żyć jak i tak z tego co mam to ledwo co starcza, dużo płacę za wynajem mieszkania ale gdzieś trzeba przecież żyć?!

 11. Aśka/Poz

  Wiem już ile można potrącić z wynagrodzenia na komornika ale to i tak mnie nie satysfakcjonuje, bo jeśli komornik zostawi mi najniższą krajową to jak mam wyżyć z dzieckiem? jestem samotną matką, jak żyć? dobrze że komornik nie ruszy mojego świadczenia na dziecko +500, gdzieś czytałam, że przez pomyłkę komornik zajmował również świadczenia socjalne jak np. 500 PLUS.

  Nie wiem, wpadłam w długi nie ze swojej winy i teraz przyjdzie mi za to płacić latami, ciekawe czy ścigną mojego byłego partnera, jestem bardzo ciekawa.

 12. Ulka

  Mi komornik na pensji zabiera aż połowę, zostawia mi tylko kwotę wolną od potrącenia, niestety musze teraz zrezygnować z bardzo wielu rzeczy, moje długi to prawie 17 tys zł. + koszty komornicze, z tego co wyczytałam to komornik zabiera jeszcze prowizji za ściągnięcie długu od dłużnika aż 15% wartości długu, czyli te koszty zapłacę ja a nie wierzyciel? czyli jeśli mam 17 tys zł długu, to jak doliczę do tego 15% (2550zł), to do oddania mam kwotę 19550 zł. no żyć nie umierać, raj na ziemi…

 13. Hasky33

  Często widzę, że na forach pada pytanie, czy komornik może zająć najniższą krajową – nie nie może kochani, to pieniądze dla Was na życie! nie wiem jak tylko jest z zaległymi alimentami, czy ta wolna kwota od zajęcia komorniczego też obowiązuje?

 14. GacekSiwy

  ile może zabrać komornik z emerytury? dostaję 2000 brutto – proszę o odpowiedź szybko, bo niebawem dostanę pismo od komornika.

 15. on45

  Dzięki za artykuł, wiem już do jakiej kwoty komornik może zająć wynagrodzenie, u mnie do spłaty jest w sumie niewiele bo 9 tys zł. Pozdrawiam!

 16. Czarek/Wa-wa

  Ludzie czytacie bez zrozumienia: do jakiej kwoty komornik może zająć wynagrodzenie? do kwoty minimalnej krajowej, czyli wszystko ponad tę kwotę. W tym roku minimalna krajowa to 2100 brutto i chyba 1530 zł netto, czyli komornik ma prawo zabrać Wam z wypłaty tylko kwotę powyżej 1530 zł(kwoty minimalnej). W przypadku gdy ściągane są zobowiązania alimentacyjne – komornik ma prawo zająć 60% wynagrodzenia!

  Jeśli natomiast jesteście zatrudnieni w niepełnym wymiarze czasu, kwota wolna od zajęcia komorniczego ulega proporcjonalnemu zmniejszeniu się – adekwatnie do części etatu na jakim pracujecie! Praca na umowę cywilnoprawną, wliczając w to popularną umowę-zlecenie, powoduje, że komornik ma prawo zająć pełną kwotę wynagrodzenia, chyba że jest to Wasze jedyne źródło dochodu! Wtedy zastosowanie ma znowu kwota wolna od zajęcia komorniczego jak na umowie o pracę, czyli kwota minimalnej krajowej jest nietykalna przez komornika! Ale trzeba też wtedy złożyć dokumenty do komornika, potwierdzające, że umowa zlecenie jest Waszym jedynym źródłem utrzymania i nie macie innych dochodów, wtedy komornik nie zabierze całej kwoty z umowy o pracę na umowę zlecenie.

 17. Takatam

  zajęcia komornicze pogrążają ludzi mających długi jeszcze bardziej, wiadomo że dług trzeba oddać, ale tak jak pisałam jakaś Pani u góry w komentarzach, zajęcia komornicze pogrążyły ją jeszcze bardziej, bo inwestowała ona część pieniędzy z pensji na zakup produktów którym później handlowała, robią sobie kolejne dochody, teraz pozbawiona budżetu na inwestycje, będzie latami oddawać po parę złotych wierzycielowi. zajęcia komornicze powinny być rozpatrywane indywidualnie, jeśli dłużnik udowodni, że pozbawiając go części pensji, komornik odetnie mu szansę na generowanie dochodów, to wtedy zajęcie komornicze nie mogłoby mieć miejsca na pensji tak przedsiębiorczej osoby! A Ci którzy mimo dużej pensji nie oddają pożyczonych kiedyś pieniędzy, powinni mieć zajęcie komornicze od razu. Bo długi trzeba oddać!

  • Janina Gołębiecka

   Janina Gołębiecka

   Dokładnie, zgadzam się z tym co napisałaś. Przedsiębiorczy ludzie, powinni mieć możliwość wyjścia z długów dzięki swojej obrotności, do tego oczywiście potrzeba pieniędzy?! budżetu, dzięki któremu dłużnik będzie mógł wypracować zyski z działalności i oddać długi wierzycielowi. Dla dłużników którzy udokumentują że dodatkowo zarabiają dzięki pieniądzom pochodzącym z pensji, prawo powinno wstrzymać zajęcie komornicze z pensji.

 18. Elka39

  zarabiam najniższą krajowa ile moze zabrac komornik mi z wypłaty? wypłaty dostąję 2400 netto na rękę i mam jedno dziecko, żyję sama – matka samo wychowująca dziecko. Proszę o odpowiedź.

 19. Zdzisław R.

  Do Elka, jeśli chcesz wiedzieć jaki procent wynagrodzenia może zająć komornik z Twojego wynagrodzenia, to wystarczy, że odejmiesz o swojego wynagrodzenia kwotę wolną o zajęć komorniczych, czyli 1530 zł bo tyle wynosi obecnie minimalna krajowa na rękę. Komornik zabierze Ci z pensji 870 zł. (2400 zł – 1530).

 20. Tarczyński

  A znacie jakieś dobre konto bez komornika? takie którego nie znajdzie? kiedyś były do dyspozycji SKOK-i ale niestety sa już w systemie OGNIVO :/

 21. wera 45

  Od kiedy obowiązują te przepisy od 1 stycznia czy 1 marca… proszę o odpowiedz

  • Janina Gołębiecka

   Janina Gołębiecka

   kwoty wolne od egzekucji i potrąceń obowiązują od 1 marca, czyli od tego samego dnia, w którym wzrosło w tym roku minimalne wynagrodzenie.

 22. ania

  Witam, mam na koncie bankowym komornika, dziś mi wziął 985zl i zostawił 400 zł, czy to jest normalne? czy komornik może tyle zabrać z konta??

  • Janina Gołębiecka

   Janina Gołębiecka

   Wolne od zajęcia komorniczego, są kwoty do wysokości 75% minimalnego wynagrodzenia brutto. W tym roku, minimalna krajowa brutto, to 2100 zł, a więc komornik powinien zostawić Ci na koncie bankowym minimum 1575 zł. Niestety ten limit nie dotyczy dłużników alimentacyjnych. Takie osoby mogą mieć zajętą przez komornika całą kwotę jaka znajduje się na koncie bankowym.

 23. ania

  Ok dziękuję za informacje, w banku mi powiedzieli, ze jeśli w zeszłym miesiącu miałam środki wolne 1100 to mi teraz nic nie przysługuje jak 400zl:/ czy z tym mogę się odwołać z pismem od prawnika? pozdrawiam

  • Janina Gołębiecka

   Janina Gołębiecka

   Aniu, no zgadza się, jeśli w tamtym miesiącu miałaś wolne środki w kwocie 1100 zł i teraz komornik zostawił Ci 400 zł – to daje to kwotę wolną od zajęcia – czyli wspomniane i ustawowe 1575 zł. Podejrzewam, że gdybyś wyciągnęła ze swojego konta te 1100 zł, to komornik musiałby Ci w tym miesiącu zostawić okrągłe 1575 zł, ale przez to, że zatrzymałaś pieniądze z tamtego miesiąca na koncie bankowym (1100zł), to komornik dobił do 1575 zł zostawiając Ci jedynie 400 zł w tym miesiącu. Chyba trzeba czyścić konto co miesiąc, żeby komornik tyle nie zabierał z konta bankowego.

 24. Jacek

  A jak jest z zajęciem przez komornika wynagrodzenia za prace jak ktoś w połowie miesiąca zaczął pracować i zarobił np.800zł netto?

  • Janina Gołębiecka

   Janina Gołębiecka

   Tutaj pierwsze skrzypce gra – stosunek jaki łączy Ciebie i pracodawcę, a więc czy jest to umowa o pracę, umowa-zlecenie, czy np. praca na pół etatu.

 25. Kamila

  Witam. A co w przypadku kiedy mam umowę o pracę i stawkę godzinowa. Jak to wtedy jest liczone. Nie mam stałej pensji tylko w zależności jaka jest norma w danym miesiacu. W tej chwili jestem na zwolnieniu z powodu ciąży. Termin na koniec maja i niewiem na co się nastawiam. Jak to teraz będzie z wypłatą i jak na macierzyńskim.

  • Janina Gołębiecka

   Janina Gołębiecka

   No to i tak nic się nie zmienia, każde pieniądze powyżej 1575 zł – zostaną przez Twojego pracodawcę przelane na konto komornika. Jeśli natomiast chodzi o zajęcie komornicze a zasiłek macierzyński, to niestety ale zasiłek macierzyński podlega egzekucji na zasadach określonych w ustawie emerytalnej, zasiłek macierzyński jest traktowany tak samo jak świadczenia rehabilitacyjne, zasiłki chorobowe czy zasiłki opiekuńcze. Czyli zasiłek macierzyński komornik zajmie w wysokości do 1/4 zasiłku. A jeśli są to długi za zaległe alimenty, to zasiłek macierzyński zostanie potrącony do 3/5 wysokości zasiłku.

 26. Martka

  Witam, dostałam pismo od komornika o zajęciu konta, nie pracuje ponieważ siedzę w domu z półtorarocznym dzieckiem, a za tydzień przyjdzie na świat drugie, jedynymi wpływami na konto jest 500 plus I zasiłek rodzinny, dodatkowo czasem ktoś z rodziny podeślę 100 zł na życie, czy jeśli w tej chwili konto jest puste, A ktoś wysłał mi 100zl, te pieniądze zostaną zajęte przez komornika?? Podobnie powinno przyjść za dwa dni 500 zł z zasiłku, czy te wszystkie pieniądze zostaną zablokowane przez komornika??

  • Janina Gołębiecka

   Janina Gołębiecka

   Jeśli chodzi o zajęcie konta bankowego przez komornika, to jeśli nie są to długi za alimenty, to komornik powinien pozostawić Ci na koncie bankowym do dyspozycji 75% minimalnego wynagrodzenia brutto. Czyli, jeśli w 2018 roku minimalne wynagrodzenie wynosi 2100 zł, to 75% z tej kwoty to 1575 zł. A więc jeśli ktoś z rodziny wyśle Ci 100 zł na puste konto bankowe, to komornik tych pieniędzy nie zajmie/zablokuje. Jeśli pytasz o to, czy komornik może zająć zasiłek rodzinny, to odpowiedź brzmi: NIE! Ponieważ Art. 833 Kodeksu postępowania cywilnego jasno precyzuje, że Komornik nie ma prawa zająć zasiłku rodzinnego ani żadnego innego rodzaju świadczenia czy dodatków rodzinnych. Art.833 „§ 6. Nie podlegają egzekucji świadczenia alimentacyjne, świadczenia pieniężne wypłacane w przypadku bezskuteczności egzekucji alimentów, świadczenia rodzinne, dodatki rodzinne, pielęgnacyjne, porodowe, dla sierot zupełnych oraz świadczenia z pomocy społecznej.” Jeśli chodzi o świadczenie 500+, to załóż sobie konto socjalne i komornik tego świadczenia Ci nie zajmie. Jeśli 500+ trafia na zwykłe konto bankowe, to komornik nie wie skąd pochodzą pieniądze i bardzo często zajmuje takie wpływy!

NAPISZ KOMENTARZ