Komornik zablokował na moim koncie zasiłek pogrzebowy? co teraz?

Dzień dobry. Mam długi i w związku z tym zablokowane konto bankowe. 5 maja tego roku zmarła moja mama, wnioskując o zasiłek pogrzebowy, podałam numer konta i okazało się, że nie mogę wybrać pieniędzy z zasiłku pogrzebowego. Proszę o pomoc, muszę zapłacić firmie pogrzebowej. Pozdrawiam ciepło. Anna.


Zasiłek pogrzebowy a komornik

Warto zacząć od tego, że bank blokuje konto bankowe na wniosek i polecenie organu egzekucyjnego, czyli komornika. Odblokowanie konta bankowego następuje na wniosek komornika, który wyda taką decyzję, dopiero gdy dłużnik spłaci swój dług.

Jednym z absurdów wg mnie jest fakt, że bank nie ma obowiązku powiadomienia Cię o zablokowaniu Twojego konta bankowego, które dla Ciebie prowadzi. Powiadomienie musi nastąpić jednak ze strony komornika, który dokonał zajęcia konta.

Jeśli zasiłek pogrzebowy wpłynął na konto bankowe zablokowane przez komornika, to nie jestem pewna, czy coś w tej kwestii możesz zdziałać, dlaczego? dlatego, że kiedy pieniądze z jakiegokolwiek źródła trafiają na Twoje konto bankowe, to w oczach komornika, tracą one swoją tożsamość.

Komornik nie ma narzędzi ani żadnego podglądu źródeł, z których na Twoje konto wpływają środki pieniężne.

A czy w ogóle komornik może zająć zasiłek pogrzebowy?

Świadczenia, które wypłaca Zakład Ubezpieczeń Społecznych (ZUS), są objęte przepisami dotyczącymi kwot wolnych od potrąceń, wysokość tych kwot wskazuje art. 140 Ustawy z 17 grudnia 1998. Kluczowy jest też art. 832:

Art. 832. Należności wypłacone w związku ze śmiercią tytułem zapomogi lub jednorazowego zaopatrzenia pod jakąkolwiek nazwą albo z tytułu ubezpieczenia na pokrycie kosztów pogrzebu podlegają egzekucji tylko na zaspokojenie tych kosztów.

A więc komornik może zająć zasiłek pogrzebowy, pod warunkiem, że po zaspokojeniu kosztów pogrzebu i innych z zasiłku, coś z niego pozostanie!

Jak odzyskać zasiłek pogrzebowy, który zajął komornik?

Powinnaś przede wszystkim nawiązać kontakt z komornikiem, wskazując na wyciągach z banku źródło, z którego wpłynął zasiłek pogrzebowy, czyli ZUS. Możesz również nawiązać kontakt z wierzycielem, któremu jesteś winna pieniądze i przedstawić im te same wyciągi z konta, które pokazałaś komornikowi.

Jeśli w odzyskaniu zasiłku pogrzebowego kontakt z komornikiem nie pomoże, to przysługuje Ci prawo do złożenia skargi na czynności komornicze (art. 767 Kodeksu postępowania cywilnego), możesz też złożyć powództwo w trybie art. 841 K.p.c. o zwolnienie sumy zasiłku pogrzebowego z zajęcia.

Niestety proces składania skargi na komornika nie jest szybkim procesem i trochę to może on trwać, zanim odzyskasz pieniądze z zasiłku pogrzebowego.

Artykuły wybrane specjalnie dla Ciebie:

Oceń mój artykuł:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...
Wpis pochodzi z kategorii:

O autorze