Czy komornik może zabrać ZASIŁEK POGRZEBOWY?!

Chciałbym poznać jakiś przepis na to, że urzędnik popełniający błąd, może spowodować szkody zdrowotne osoby pozwanej, chodzi tu o stres i psychikę. Urzędnik państwowy świadomie i celowo egzekwuje długi od obywateli RP celem wierzycieli czy dla zarobku, czy czego to nie wiem…

Urzędnik państwowy nie rozumie jakie informacje do niego idą listownie, ja mu pisze, że to nie jest wniosek, tylko informacja o sprawie co będzie jutro zrobione.

A ja dostaje odpowiedź „regułkę” ze strony głównej, że wnioski są przyjmowane pisemnie i ustnie itd… Czy to wchodzi w konstytucje, urzędnik jak zarazem obywatel świadomie egzekwuje świadczenie, które miało iść na tablicę grobową.

Czytałem kiedyś i pamiętam, że jest to obowiązek pochować rodaka a teraz nas nie stać na tablicę… :( babcia leży z dziadkiem, gdzie jest tylko on wybity, zmarł 25 lat temu…


Troszkę chaotycznie napisany list, ale spróbuję odpowiedzieć, najlepiej jak potrafię. Czyli generalnie chodzi o to, że komornik przejął świadczenie, które miało posłużyć na tablicę grobową? czy chodzi o zajęcie komornicze zasiłku pogrzebowego?

Czy komornik może zabrać zasiłek pogrzebowy?

Świadczenia wypłacane z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (ZUS), czyli np.:

  • emerytura,
  • renta rodzinna i z tytułu niezdolności do pracy,
  • zasiłek pogrzebowy, dodatek pielęgnacyjny

…są objęte obostrzeniami dotyczącymi kwot wolnych od potrąceń! Aby sprawdzić wysokość potrącenia, należy sięgnąć do ustawy z dnia 17 grudnia 1998 r. do art. 140.

Przepisy jasno mówią, że kwota, jaka musi zostać dłużnikowi, powinna być równa przynajmniej:

  • 25% wysokości świadczenia
  • 40% wysokości świadczenia, gdy egzekucja komornicza dotyczy zaległych alimentów
  • 50% wysokości świadczenia, gdy jest to najniższa renta czy emerytura.

A więc w Twoim przypadku, zajęcie komornicze na zasiłku pogrzebowym może mieć miejsce, jednak komornik powinien zostawić Ci 25% wysokości świadczenia pogrzebowego.

Oczywiście zdaję sobie sprawę, że nawet te 25% świadczenia pogrzebowego to i tak jest bardzo mało! i osobiście uważam, że świadczenie pogrzebowe nie powinno podlegać zajęciu komorniczemu w ogóle!

Nie wyobrażam sobie też sytuacji, kiedy zmarła osoba nie ma wyrytej odpowiedniej tablicy z podstawowymi danymi, to niedopuszczalne…

Koszty pogrzebu vs zasiłek pogrzebowy

Bardzo ciężko wycenić koszty pogrzebu, bo składa się na niego wiele czynników, które w różnych częściach Polski są różne, np. koszt miejsca pogrzebowego, w dużych miastach, koszt miejsca pogrzebowego jest znaczenie większy niż w małym miasteczku.

Średni koszt pogrzebu to jednak kwota 4.000-5.000 zł, natomiast maksymalna kwota zasiłku pogrzebowego, o jaką możemy się ubiegać to 4.000 zł.

Wybrane specjalnie dla Ciebie:

Oceń mój artykuł:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 1,00 out of 5)
Loading...
Wpis pochodzi z kategorii:

O autorze