Czy komornik może zająć rentę rodzinną? jeśli tak to ILE?

Witam, chciałabym spłacić 2.550 komornikowi a mam 846 zł renty rodzinnej, gdzie mogłabym dostać kredyt na spłatę komornika? i czy komornik może zająć rentę rodzinną? a jeśli tak to ile komornik może zabrać z renty rodzinnej?


Zanim odpowiem Ci na pytanie, pozwól, że wyjaśnię innym zainteresowanym: od 1 marca 2018 wchodzą nowe kwoty najniższych rent i emerytur i wynoszą one:

Emerytura, renta z tytułu całkowitej niezdolności do pracy i renta rodzinna – wynosi teraz 1029,80 zł (poprzednio było to 1.000 zł)

Czy komornik może zająć rentę rodzinną?

Tutaj w grę wchodzą przepisy ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych z dnia 17 grudnia 1998 roku.

Zgodnie z art. 139 ust. 1 pkt. 5 ustawy o emeryturach i rentach, ze świadczeń pieniężnych określonych w ustawie – po odliczeniu składki na ubezpieczenie zdrowotne oraz zaliczki i innych należności z tytułu podatku dochodowego od osób fizycznych – podlegają potrąceniu, także sumy egzekwowane na mocy tytułów wykonawczych na pokrycie należności innych niż świadczenia alimentacyjne.

Emerytury i renty są wolne od egzekucji i potrąceń, z zastrzeżeniem ust. 2, w części odpowiadającej: 75 % kwoty najniższej emerytury lub renty

Nie zagłębiając się bardziej w przepisy prawa, komornik egzekwujący roszczenie wynikające z tytułu wykonawczego może zająć rentę rodzinną, jeżeli jest ona wyższa niż 75% najniższej emerytury lub renty.

Czyli w tym roku najniższa emerytura wynosi okrągły 1029,80 zł brutto [877,90 zł netto] a więc komornik musi zostawić do dyspozycji dłużnika 658,42 zł (czyli wspomniane 75%).

Kredyt na spłatę komornika

Oczywiście istnieją firmy pożyczkowe, które udzielają kredytów na spłacenie komornika, ale wiedz, że zadłużanie się w Twojej obecnej sytuacji finansowej i przy obecnych dochodach, nie jest dobrym pomysłem!

Kredyt na spłatę komornika jest baaardzo drogim kredytem dlaczego?

Ponieważ, żadna zadłużona osoba, która ma „na głowie” komornika, nie dostanie pożyczki czy kredytu w żadnym z Polskich banków. Chodzi tu oczywiście o ryzyko, jakie niesie za sobą pożyczenie pieniędzy komuś, kto już ma na swoim koncie długi.

Negatywna historia kredytowa w BIK-u, zawsze jest ważnym elementem przy podejmowaniu przez bank decyzji, czy udzielić pożyczki takiej osobie.

Szansę na zarobek, upatrują tutaj prywatne firmy pożyczkowe, które takiej pożyczki na spłatę długów komorniczych udzielą – jednak pożyczka nie będzie tania…

…i teraz

Skoro masz tak nieduże zadłużenie (2.550 zł), to odkładaj sobie co miesiąc pewną kwotę (np. 50 czy 100 zł) i wpłacaj ją na konto komornika tytułem spłaty długu. To najlepsze rozwiązanie, jakie możesz w obecnej sytuacji zrobić.

Nie zadłużaj się pod żadnym pozorem, bo bardzo łatwo przy jedynym dochodzie, jakim jest u Ciebie renta rodzinna, wpaść w pętlę zadłużenia! z której łatwo się już nie wychodzi.

Wybrane specjalnie dla Ciebie:

Oceń mój artykuł:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
Wpis pochodzi z kategorii:

O autorze

14 komentarzy w “Czy komornik może zająć rentę rodzinną? jeśli tak to ILE?”
 1. Jan Kowalski

  Witam mam zaciągniętych 5 kredytów, żyje z renty socjalnej która wynosi 720zl i spłacam Santander 200 (zadłużenie 18tys. Mieszkanie 1050 zł (obecnie nie spłacam) Assaa. 150 (3tys.) Kruk. 105 (1.500) Orange 200. (3.000).

  1. Janina Gołębiecka

   Skoro masz tak duże zadłużenie, to na pewno nie jesteś w stanie tego spłacać na bieżąco. Musisz liczyć się z konsekwencjami niespłacania pożyczek <-- więcej na temat konsekwencji przeczytasz tutaj. Ponadto, jeśli nie spłacasz rat kredytu za mieszkanie, to więcej jak pewne, że lada dzień/miesiąc bank wypowie Ci umowę kredytową i zażądają spłaty całego kredytu. Jeśli go nie spłacisz powiedzmy w ciągu 30 dni, to sprawa trafi do windykacji a później do sądu i do komornika. Zupełnie nie rozumiem, jak mogłeś zadłużyć się tak bardzo, mając jedynie niską rentę za dochód?

 2. Mam długi, komornicy pobierają łącznie 1/4 renty. Jeden komornik chce zrobić egzekucje z ruchomości, napisałam ze nie mam żadnego majątku… papierów… Biżuterii… nic nie posiadam, dług to 3200 zł. za mały kredyt, pozostali komornicy po oświadczeniu o stanie majątku, pozostawili sprawy do pobierania z renty. Powód odszukania przez inny kraj i to powód ze nie mam pieniędzy do spłaty, proszę o poradę i pomoc.

 3. Jestem na czasowej rencie zdrowotnej. Rentę mam zajętą przez komornika. Chce podjąć prace na etat. Ile komornik może mi zająć z wynagrodzenia za pracę? Czy do najniższej krajowej? Czy komornik może zabrać całość – bo przecież teoretycznie mam z czego żyć, bo dostaje 800 zł netto renty. Bardzo proszę o pilna odpowiedź.

  1. Janina Gołębiecka

   Nie wiem czy wiesz, ale rencista, który podejmuje pracę zarobkową ma do przestrzegania pewne limity, powyżej których ZUS zmniejszy bądź całkowicie wstrzyma wypłatę renty! Jeśli chcesz podjąć pracę podlegającą obowiązkowi ubezpieczenia społecznego, czyli np. umowa o pracę, umowa o dzieło czy umowa agencyjna, to jeśli masz zamiar pobierać swoją rentę w niezmienionej wysokości, to musisz przestrzegać pewnych ograniczeń. Dobrze o tym poczytaj, aby nie okazało się, że podejmiesz pracę i zmniejszą lub całkowicie zniosą Ci rentę, którą do tej pory otrzymujesz.

   Jeśli chodzi o samo zajęcie pensji, to jeśli mowa o pracy na pełen etat, to pracodawca i komornik muszą przestrzegać kwoty wolnej od zajęcia z wynagrodzenia i jest to 1530 zł, jest to kwota netto minimalnej krajowej i tego komornik zabrać Ci z pensji nie może. Natomiast wszystko ponad tę kwotę, komornik zabrać z wynagrodzenia może.

 4. Mam długi na 200.000 zł. Nie wiem jak mam spłacać raty, skoro nie wystarcza mi pieniędzy z renty rodzinnej. Raty są zbyt wysokie.

  1. Janina Gołębiecka

   Jest to ogromne zadłużenie i nie jesteś w stanie spłacić go jedynie z renty rodzinnej. Nie wiem jak można dopuścić do tak ogromnego zadłużenia, mając za dochód, jedynie rentę rodzinną? czy rozważasz ogłoszenie upadłości konsumenckiej? <-- w tym artykule do wiesz się więcej na jej temat, koniecznie tam zajrzyj!

 5. Czy jak będę pracować na umowę o pracę w zakładzie pracy chronionej, to komornik zabierze mi całą rentę?

  1. Janina Gołębiecka

   Jeśli chodzi o sumowanie dochodu z tytułu umowy o pracę i renty do egzekucji, to wg mnie komornik nie ma prawa tych dwóch źródeł sumować, chyba, że Twoje długi mają charakter alimentacyjny.

   Komornik ma prawo zsumować do egzekucji komorniczej dochody pochodzące z różnych źródeł, na podstawie Art. 835 K.p.c. który mówi, że dłużnik otrzymujący dochody z kilku różnych źródeł, to podstawę obliczenia wysokości zajęcia komorniczego, stanowi suma wszystkich dochodów dłużnika i chodzi tutaj jedynie o dochody wymienione w Art. 833 K.p.c. czyli chodzi o wynagrodzenie za pracę, oraz innych należnościach i świadczeniach, które ten przepis jasno wymienia, a więc nie ma mowy o rencie rodzinnej, która zgodnie z artykułem §5 art. 833 KPC podlegają egzekucji w zakresie określonym w przepisach o zaopatrzeniu emerytalnym pracowników i ich rodzin. Ponadto, powołując się na art. §4 tego przepisu, nie można sumować do egzekucji komorniczej wynagrodzenia za pracę, oraz emerytury.

   Warto też przywołać tu: Uchwałę Sądu Najwyższego z dnia 8 czerwca 1973 r., III PZP 7/73, OSNCP 1973, nr 11, poz. 187 która jasno mówi, że do składu „sumy wszystkich dochodów”, o którą reguluje art. 835, wchodzi zaopatrzenie emerytalne oraz inne dochody wymienione w art. 833 §2 tylko w sytuacji, gdy przedmiotem egzekucji komorniczej jest dług alimentacyjny.

   A więc również w przypadku renty rodzinnej i wynagrodzenia na umowie o pracę można by przywołać wyżej wskazaną uchwałę i w przypadku, gdy komornik zajmie rentę i wynagrodzenie, to złożyć skargę na komornika i powołać na ww. uchwałę.

 6. witam serdecznie, mam rentę rodzinną polską po zmarłym mężu komornik zgodnie z ustawą pobiera mi 25% zajęcia komorniczego na spłatę kredytu, teraz przyznano mi również rentę wdowią zagraniczną z Hiszpanii, mam pytanko: ile komornik może mi zająć renty zagranicznej też z godnie z ustawą 25% czy więcej? Pozdrawiam

 7. Mam rentę rodzinną i w tym miesiącu ZUS wyrównał mi rentę za 2 miesiące, bo była wstrzymana na miesiąc ze względu na to, iż musiałam uaktywnić adres itp. bo listy się wracały do ZUS-u, a mieszkam w Anglii. Mam pytanie: jaka jest roczna wolna kwota od zajęcia od komornika? konto zajęte jest przez byłego nieżyjącego męża.

  1. Janina Gołębiecka

   Nie ma rocznej wolnej kwoty od zajęcia czy to renty, wynagrodzenia, innych świadczeń czy zajęcia konta bankowego. Kwoty wolne ustala się w przedziałach miesięcznych. Co do kwoty wolnej przy egzekucji z renty rodzinnej, jest to do 75% minimalnej renty i emerytury w danym roku.

 8. Syn pobierał rentę rodziną, po ukończeniu 18 roku zaprzestał nauki i nadal ją pobierał przez rok, okazało się że nie słusznie pobierał rentę rodzinną i ZUS nakazał zwrot renty. Syn od półtora roku ma rentę socjalną, że względu na zdrowie. ZUS ściąga mu z tej renty kwotę 150 zł. Po podwyżce renty socjalnej otrzymał taką samą kwotę jak przed podwyżką. Moje pytanie: czy ZUS może zabrać wyrównanie z trzech miesięcy plus do tego część renty rodzinnej z września?

 9. Witam. Mam pytanie:

  Czy w trakcie sprawy spadkowej jeszcze przed wydaniem postanowienia można płacić dług spadkowy o którym komornik z sędziną wiedzieli, że jest sprawa spadkowa w toku, a okazało się na końcu sprawy, że przyjąłem spadek z dobrodziejstwem inwentarza i w spisie inwentarza są same długi?

Comments are closed.