List od komornika POLECONY – odbierać?

Forum prawneKategoria: KomornikList od komornika POLECONY – odbierać?
AvatarTomek zapytał 12 miesięcy temu

Chyba dostałem list od komornika polecony, tzn. na razie mam tylko awizo, które zostawił listonosz (nie było mnie w domu).

Aż się boję iść na pocztę, czy ktoś może opisać, jak powinno wyglądać pismo od komornika? co tam może być? miałem kiedyś dług z tyt. niespłaconej pożyczki (to było jakieś 6 lat temu).

Czy komornik wysyła wezwanie do zapłaty? czy czego można spodziewać się po takim piśmie? co mnie czeka? czy jeśli nie odbiorę pisma od komornika, to nie będzie mi mógł nic zrobić? wszcząć egzekucji komorniczej?

1 odpowiedzi
Katarzyna Janas-BajsonKatarzyna Janas-Bajson Personel odpowiedział 12 miesięcy temu

Witam,

jeśli obawiasz się komornika, to właśnie dlatego musisz odebrać awizowaną korespondencję.

Chcę nadmienić, że listy polecone mogą pochodzić z różnych źródeł i mogą dotyczyć ważnych lub mniej ważnych spraw. Jednakże zawsze najrozsądniej jest odebrać korespondencję poleconą. Przede wszystkim, by mieć wgląd do spraw, które nas dotyczą.

Natomiast w kwestii listu od komornika, to w pierwszej korespondencji komornik informuje dłużnika o wszczętym postępowaniu egzekucyjnym, doręczając jednocześnie dłużnikowi odpis wniosku wierzyciela o wszczęcie egzekucji oraz odpis tytułu wykonawczego, na podstawie którego dochodzona jest dana należność.

W pierwszym liście komornik zobowiązany jest doręczyć dłużnikowi postanowienie o wszczęciu egzekucji, w którym znajduje się m.in. wyliczenie kosztów egzekucji oraz wskazane kwotowo odsetek dziennych.

Dodatkowo w pierwszym liście komornik może poinformować dłużnika o podjętych już zajęciach – zajęcie rachunku bankowego, pensji dłużnika, świadczenia ZUS itp.

W pierwszym liście dłużnik może również zostać zobowiązanych do złożenia wykazu majątku.

Podsumowując temat, muszę napisać, że odebranie korespondencji urzędowej, pism z sądów, prokuratury, czy od komorników nadanych na prawidłowy adres jest o tyle istotnym, że ich nieodebranie po dwukrotnej awizacji przez listonosza będzie traktowane przez nadawcę, jako skutecznie doręczone.

Dlatego jeśli nie odbierzesz przedmiotowej korespondencji, a pochodzić ona będzie rzeczywiście od komornika, to będzie miał on pełne prawo prowadzić egzekucję przeciwko Tobie, uważając pismo za skutecznie doręczone. Ty natomiast zostaniesz bez wiedzy, czego sprawa dotyczy, jaka jest wysokość długu, jakie kroki komornik zamierza podjąć…

Mając powyższe na uwadze, radzę Ci udać się na pocztę i odebrać awizowane pismo. Może akurat okaże się, że sprawa nie dotyczy starego długu i nie masz się czego bać.

Koniecznie przeczytaj:

Twoja odpowiedź