Czy mogę negocjować spłatę długu jeśli sprawa jest już u komornika?

Forum prawneKategoria: KomornikCzy mogę negocjować spłatę długu jeśli sprawa jest już u komornika?
Avatarjulia46 zapytał 9 miesięcy temu

Czy mogę negocjować spłatę długu jeśli sprawa jest już u komornika? Czy mogę spłacić sam dług bez odsetek? Jeśli wpłacę całe zadłużenie na raz, to czy będę zwolniona z odsetek karnych? Wcześniej nie otrzymywałam żadnych listów. Dług jest z 2005 roku, nie pamiętam nawet, co to było. Proszę o informacje na e-mail.

1 odpowiedzi
Katarzyna Janas-BajsonKatarzyna Janas-Bajson Personel odpowiedział 9 miesięcy temu

Witam,

podjęcie negocjacji z wierzycielem, to najlepszy sposób na zatrzymanie postępowanie egzekucyjnego, które w żadne sposób nie można uznać za korzystne dla dłużnika.

Jeśli jesteś w posiadaniu pewnej sumy, radze jak najszybszy kontakt z firmą, która nabyła Twój dług i zaproponowanie uiszczenia konkretnej kwoty, pod warunkiem, że postępowanie egzekucyjne zostanie umorzone, czyli wierzyciel cofnie wniosek egzekucyjny.

Dodatkowo możesz wskazać, że kwota, którą dysponujesz, wystarczy na pokrycie jedynie należności głównej, dlatego liczysz na umorzenie odsetek karnych i innych kosztów ubocznych.

Czy wierzyciel zgodzi się na zaproponowane przez Ciebie warunki ugody, trudno mi powiedzieć… Gra warta jest jednak świeczki, dlatego ja radze nie rezygnować z podjętych zamiarów.

Dodam, że ugody dłużnik-wierzyciel nawet na etapie egzekucji komorniczej są możliwe (po podpisaniu ugody z wierzycielem, wierzyciel ma obowiązek umorzyć lub wstrzymać toczącą się egzekucję komorniczą).

Wierzyciele często idą na ustępstwa przy długach starych, które były już obracane na giełdzie długów, a Twój dług pochodzi z 2005 roku, co oznacza, że obecny wierzyciel mógł go zakupić za niewielką część wartości.

Dlatego, tak jak napisałam, staraj się dogadać z wierzycielem i nie trać ochoty na zawarcie ugody, nawet jeśli nie będzie łatwo.

Powodzenia!

Umowa ugody dłużnik – wierzyciel – wzór

Umowa ugody dłużnik – wierzyciel – wzór
Umowa ugody dłużnik – wierzyciel – wzór

Wybrane specjalnie dla Ciebie:

Twoja odpowiedź