Ugoda z ULTIMO a zajęcie komornicze

Forum prawneKategoria: KomornikUgoda z ULTIMO a zajęcie komornicze
AvatarBetia zapytał 1 rok temu

Mam zadłużenie w Ultimo, dogadałam się na spłatę długu w ratach, pierwsza rata była duża, bo aż 4500, a wcześniej komornik tej firmy zajął mi konto, które po wpłacie pierwszej raty miało być już wolne od zajęcia, a dzisiaj komornik znowu mi zabrał 900 zł.

Ugodową ratę wpłaciłam 31 stycznia, a 3 lutego komornik przesłał do Ultimo 2772 zł i dzisiaj 900 zł. Czy komornik ma prawo zabierać pieniądze z konta skoro podpisałam ugodę z Ultimo?

3 odpowiedzi
Prawnik Katarzyna Janas-BajsonPrawnik Katarzyna Janas-Bajson Personel odpowiedział 1 rok temu

Witaj,

komornik działa zgodnie z wnioskiem egzekucyjnym na zlecenie Twojego obecnego wierzyciela, czyli firmy Ultimo, która zajmuje się windykacją i skupowaniem trudnych wierzytelności.

Jeśli więc Ultimo nie ograniczyła egzekucji, nie wniosła o jej zawieszenie, ani nie złożyła wniosku o umorzenie egzekucji na skutek zawartej z dłużnikiem ugody, komornik zobowiązany jest prowadzić dalsze postępowanie egzekucyjne, zgodnie z wcześniejszymi wytycznymi.

W tym komornik zobowiązany jest do zajęcia znanych mu składników majątkowych dłużnika, jego wynagrodzenia za pracę, renty, emerytury, rachunku bankowego.

Piszesz o zawartej ugodzie i dotrzymaniu jej warunków, w takim razie zasadnym będzie kontakt z wierzycielem i wyjaśnienie sprawy.

Jeszcze raz wczytaj się w postanowienia zawartej ugody, tak byś mogła powołać się na jej konkretne zapisy, mówiące o zwolnieniu konta bankowego spod zajęcia komorniczego.

Zażądaj podjęcia działań związanych z ograniczeniem egzekucji. Być może będziesz musiała wystosować oficjalne pismo do Ultimo z żądaniem wywiązania się z warunków zawartej ugody. Wzór takiego pisma pobierzesz poniżej:

Wniosek o wstrzymanie lub zawieszenie egzekucji komorniczej

Wniosek-o-wstrzymanie-zawieszenie-egzekucji-komorniczej-wzor
Wniosek o wstrzymanie/zawieszenie egzekucji komorniczej

Wybrane specjalnie dla Ciebie:

Avatarmatti odpowiedział 2 miesiące temu

Dzień dobry. Mam dług w Ultimo, 68 tys. zł kwota główna plus odsetki. Wyrok zapadł 7.06 2016. Komornik ściąga dług z emerytury mojej Mamy. Co z odsetkami? Czy one się przedawniły? Chce negocjować z Ultimo spłatę długu. Nie wiem jak zacząć, co robić, aby nie popełnić błędu… Proszę o poradę jak zacząć? Co się przedawnia? Czy jest jakaś szansa normalnie żyć?

Grzegorz SzwacińskiGrzegorz Szwaciński Personel odpowiedział 2 miesiące temu

Witam serdecznie,

niestety jeśli cały czas prowadzona jest egzekucja komornicza to trudno myśleć o przedawnieniu długu. W pierwszej kolejności bowiem komornik zalicza ściągnięte sumy na koszty postępowania egzekucyjnego, następnie na odsetki, a dopiero na należność główną.

Powyższe przekłada się na to, że prawdopodobnie w sprawie nie ma żadnych przedawnionych odsetek, choć te co do zasady przedawniają się po trzech latach. Niemniej jednak należy podjąć starania, a nawet walkę o zawarcie porozumienia z wierzycielem.

Nie ma bowiem innej drogi, by mama mogła wyjść z długu. Tu zaznaczyć trzeba, że przy długu blisko 70 000 zł koszty komornicze i odsetki są ogromne. Może być więc i tak, że z części emerytury, która trafia do komornika mamy dług praktycznie nie zmniejsza się.

Zachęcam więc do kontaktu z komornikiem celem uzyskania informacji, jak rozliczane są potrącenia. Takie rozliczenie powinno rozjaśnić Ci spojrzenie na całą sprawę. Warto w tym momencie skontrolować komornika i złożyć:

Wniosek dłużnika o udzielenie informacji o stanie postępowania egzekucyjnego i stanie zadłużenia

wzór-pisma-do-komornika-o-stan-zadłużenia
Wniosek dłużnika o udzielenie informacji o dokonanych wpłatach i stanie zaległości

Następnie należy podjąć kontakt z wierzycielem i zaproponować mu zawarcie ugody – spłata ratalna długu z pominięciem komornika.

Myślę jednak, że wierzyciel może nie być zainteresowany ugodą, jeśli trafia do niego każdego miesiąca spora kwota. Dlatego warto podać mu propozycję wyższej raty, niż tę, którą przesyła komornik.

Jeśli wierzyciel wykaże chęć zawarcia porozumienia, można będzie wówczas myśleć o takich rozwiązaniach, jak prośba o umorzenie odsetek. W tym momencie jednak zasadnym będzie „rozeznanie” się w sprawie i ustalenie, czy ugoda jest w ogóle możliwa.

Wzór ugody dłużnik wierzyciel zamieszczam poniżej:

Umowa-ugody-dluznik-wierzyciel-wzor-doc-pdf
Umowa ugody dłużnik – wierzyciel – wzór

Życzę powodzenia!

Twoja odpowiedź