Komornik przedstawił mi pismo, że zajmuje mi zwrot z PIT-u • JakwyjśćZdługów.pl

Zobacz jak wyjść z długów! jak oszczędzać i jak zarobić pieniądze!

Każdy dług jest zły! ZOBACZ jak wyjść z długów, jak oszczędzać i jak zarobić pieniądze na spłatę zadłużenia! Jak się pozbyć długów komorniczych. Co to jest pętla zadłużenia – jak jej uniknąć i jak wyjść z zadłużenia!

Komornik przedstawił mi pismo, że zajmuje mi zwrot z PIT-u

Witam, jakiś czas temu odwiedził mnie pan komornik i przedstawił mi pismo, że zajmuje mi zwrot z PIT-u, ale te pieniążki do mnie trafiły, czy ja te pieniążki mogę wydać czy muszę przekazać je komornikowi?


Widocznie komornikowi temu, nie udało się zająć Twojego zwrotu z PIT. W mojej ocenie, jeśli pieniądze trafiły do Ciebie, to teraz tylko Twój wybór, czy przeznaczysz je na coś innego, czy np. na spłatę swojego zadłużenia u komornika.

Generalnie pierwszy raz spotykam się z tym, że komornikowi w 2018 roku, gdzie ma on na pewno do tego narzędzia, nie udaje się zająć zwrotu z Urzędu Skarbowego. Wież mi, że wielu dłużników, na pewno by się ucieszyło, gdyby to ich spotkała taka sytuacja :-).

Zwrot podatku a komornik

Kiedyś komornikom było bardzo ciężko zająć zwrot podatku PIT z Urzędu Skarbowego, ponieważ musieli się Oni „wstrzelić” z wysłaniem do Urzędu Skarbowego wniosku o zajęcie zwrotu podatku w oknie czasowym, czyli między wysłaniem przez podatnika rozliczenia do US a wypłatą przez Urząd Skarbowy zwrotu podatku – podatnikowi.

Niestety od tamtego czasu wiele się zmieniło, zmieniły się też przepisy o Ordynacji podatkowej, i obecnie mówią, że: zgodnie z art. 902 §1 Kodeksu postępowania cywilnego, nadpłata podatku z automatu zaliczana jest na poczet zaległości komorniczych i może zostać zajęta w postępowaniu cywilnym!

Zresztą zamieszczam poniżej ww. przepis:

Art. 9022. Zajęcie wierzytelności z tytułu nadpłaty lub zwrotu podatku

§ 1. Zajęcie wierzytelności z tytułu nadpłaty lub zwrotu podatku w rozumieniu ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. − Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2017 r. poz. 201, z późn. zm.) obejmuje także wierzytelności przyszłe, wynikające z nadpłaty lub zwrotu podatku powstałych w ciągu roku od dnia dokonania zajęcia.

§ 3. Wykonując zajęcie wierzytelności z tytułu nadpłaty lub zwrotu podatku, organ podatkowy dokonuje doręczeń komornikowi wyłącznie za pośrednictwem systemu teleinformatycznego albo z użyciem środków komunikacji elektronicznej, w sposób określony w przepisach wydanych na podstawie art. zawiadomienie o zajęciu prawa majątkowego § 2c ustawy z dnia 17 czerwca 1966 r. o postępowaniu egzekucyjnym w administracji.

Widocznie komornik, który egzekwuje należności, które jesteś winna wierzycielowi, nie używa jeszcze „systemu teleinformatycznego” a biega z pismami po dłużnikach, od jednego domu do drugiego hehe…

Wracając jednak do tematu, to pieniądze, które otrzymałaś z Urzędu Skarbowego, możesz wydać na cokolwiek, skoro komornik ich nie przejął, to ich nie przejął, tyle w temacie.

Oczywiście gorąco Cię namawiam do spłacania swoich długów, ponieważ życie z długami to nie to samo życie, do którego mamy prawo, prawo bycia szczęśliwym i beztroskiego cieszenia się życiem…

Wybrałam dla Ciebie do przeczytania te artykuły:

[0]
możesz dodać do koszyka kolejny formularz lub przejść do finalizacji transakcji
0.00 zł Zapłać

Formularz zamówienia

NazwaCena
Anuluj
Better Pay - System sprzedaży dla WordPress!
0 Udostępnień

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (5 votes, average: 4,00 out of 5)
Loading...

2 Comments

  1. Mateusz

    Zgodnie z art. 896 par. 1 ust. 1 kpc dłużnikowi nie wolno odbierać żadnego świadczenia ani rozporządzać zajętą wierzytelnością i ustanowionym dla niej zabezpieczeniem. Odebranie tych pieniędzy i wydanie na inne cele kwalifikuje się jako usunięcie majątku spod egzekucji i rodzi odpowiedzialność z art. 300 par. 2 kk.

    • Janina Gołębiecka

      Janina Gołębiecka

      Dzięki za wskazanie właściwego paragrafu Mateusz. No to nie ma o czym dyskutować, pieniądze za zwrot podatku z US należą się komornikowi, tylko co, dłużnik ma teraz czekać i trzymać pieniądze, aż wreszcie pojawi się komornik po ich odbiór? kiepsko to widzę…

NAPISZ KOMENTARZ

Przeczytaj poprzedni wpis:
Komornik zabrał wszystko z konta bankowego męża, czy to legalne?!

Witam. Mam pytanie. Komornik wszedł na rachunek bankowy męża. Mąż miał na koncie 2120 zł. Komornik zabrał mu wszystko. Czy to legalne!? Komornik zostawił męża bez środków do życia. Nie...

Zamknij