Zobacz jak wyjść z długów! jak oszczędzać i jak zarobić pieniądze!

Każdy dług jest zły! ZOBACZ jak wyjść z długów, jak oszczędzać i jak zarobić pieniądze na spłatę zadłużenia! Jak się pozbyć długów komorniczych. Co to jest pętla zadłużenia – jak jej uniknąć i jak wyjść z zadłużenia!

Komornik przedstawił mi pismo, że zajmuje mi zwrot z PIT-u

Witam, jakiś czas temu odwiedził mnie pan komornik i przedstawił mi pismo, że zajmuje mi zwrot z PIT-u, ale te pieniążki do mnie trafiły, czy ja te pieniążki mogę wydać czy muszę przekazać je komornikowi?


Widocznie komornikowi temu, nie udało się zająć Twojego zwrotu z PIT. W mojej ocenie, jeśli pieniądze trafiły do Ciebie, to teraz tylko Twój wybór, czy przeznaczysz je na coś innego, czy np. na spłatę swojego zadłużenia u komornika.

Generalnie pierwszy raz spotykam się z tym, że komornikowi w 2018 roku, gdzie ma on na pewno do tego narzędzia, nie udaje się zająć zwrotu z Urzędu Skarbowego. Wież mi, że wielu dłużników, na pewno by się ucieszyło, gdyby to ich spotkała taka sytuacja :-).

Zwrot podatku a komornik

Kiedyś komornikom było bardzo ciężko zająć zwrot podatku PIT z Urzędu Skarbowego, ponieważ musieli się Oni „wstrzelić” z wysłaniem do Urzędu Skarbowego wniosku o zajęcie zwrotu podatku w oknie czasowym, czyli między wysłaniem przez podatnika rozliczenia do US a wypłatą przez Urząd Skarbowy zwrotu podatku – podatnikowi.

Niestety od tamtego czasu wiele się zmieniło, zmieniły się też przepisy o Ordynacji podatkowej, i obecnie mówią, że: zgodnie z art. 902 §1 Kodeksu postępowania cywilnego, nadpłata podatku z automatu zaliczana jest na poczet zaległości komorniczych i może zostać zajęta w postępowaniu cywilnym!

Zresztą zamieszczam poniżej ww. przepis:

Art. 9022. Zajęcie wierzytelności z tytułu nadpłaty lub zwrotu podatku

§ 1. Zajęcie wierzytelności z tytułu nadpłaty lub zwrotu podatku w rozumieniu ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. − Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2017 r. poz. 201, z późn. zm.) obejmuje także wierzytelności przyszłe, wynikające z nadpłaty lub zwrotu podatku powstałych w ciągu roku od dnia dokonania zajęcia.

§ 3. Wykonując zajęcie wierzytelności z tytułu nadpłaty lub zwrotu podatku, organ podatkowy dokonuje doręczeń komornikowi wyłącznie za pośrednictwem systemu teleinformatycznego albo z użyciem środków komunikacji elektronicznej, w sposób określony w przepisach wydanych na podstawie art. zawiadomienie o zajęciu prawa majątkowego § 2c ustawy z dnia 17 czerwca 1966 r. o postępowaniu egzekucyjnym w administracji.

Widocznie komornik, który egzekwuje należności, które jesteś winna wierzycielowi, nie używa jeszcze „systemu teleinformatycznego” a biega z pismami po dłużnikach, od jednego domu do drugiego hehe…

Wracając jednak do tematu, to pieniądze, które otrzymałaś z Urzędu Skarbowego, możesz wydać na cokolwiek, skoro komornik ich nie przejął, to ich nie przejął, tyle w temacie.

Oczywiście gorąco Cię namawiam do spłacania swoich długów, ponieważ życie z długami to nie to samo życie, do którego mamy prawo, prawo bycia szczęśliwym i beztroskiego cieszenia się życiem…

Skarga na czynności komornika

Wybrałam dla Ciebie do przeczytania te artykuły:

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (5 votes, average: 4,00 out of 5)
Loading...


2 komentarzy

 1. Mateusz

  Zgodnie z art. 896 par. 1 ust. 1 kpc dłużnikowi nie wolno odbierać żadnego świadczenia ani rozporządzać zajętą wierzytelnością i ustanowionym dla niej zabezpieczeniem. Odebranie tych pieniędzy i wydanie na inne cele kwalifikuje się jako usunięcie majątku spod egzekucji i rodzi odpowiedzialność z art. 300 par. 2 kk.

  • Janina Gołębiecka

   Janina Gołębiecka

   Dzięki za wskazanie właściwego paragrafu Mateusz. No to nie ma o czym dyskutować, pieniądze za zwrot podatku z US należą się komornikowi, tylko co, dłużnik ma teraz czekać i trzymać pieniądze, aż wreszcie pojawi się komornik po ich odbiór? kiepsko to widzę…

NAPISZ KOMENTARZ

Więcej w Chwilówki, DŁUGI, FINANSE, JAK WYJŚĆ Z DŁUGÓW?, Kredyty, Pożyczki
Żona chce iść do komornika za niepłacone alimenty – ale ja je płacę!

Witam. Co mogę zrobić? Moja była żona chce iść do komornika za nie płacone alimenty na dwójkę dzieci, a sęk w tym że ja płacę alimenty w terminie. Co miesiąc wykonuję przelew z mojego konta na jej konto. Moje pytanie - czy moja ex może iść do komornika i zgłosić...

Zamknij