Czy Urząd Skarbowy ma prawo przelać zwrot podatku na konto komornika?

zajęcie-przez-komornika-zwrotu-podatku-z-urzedu-skarbowego

Czy Urząd Skarbowy ma prawo zająć i przelać zwrot podatku na konto komornika? jeśli ten złożył pismo przed rozliczeniem podatkowym, jeśli nie toczy się wobec mnie postępowanie za długi podatkowe tylko za bankowe?


Czy komornik może zająć zwrot podatku

Rodzaj długów, jakie posiadasz, nie ma tutaj niestety żadnego znaczenia.

Ustawa z dnia 10.07.2015 r. o zmianie ustawy – Kodeks cywilny, ustawy – Kodeks postępowania cywilnego oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2015 r. poz. 1311) dodaje do K.p.c. art. 902 [2] § 1.

A więc: zajęcie wierzytelności z tytułu nadpłaty lub zwrotu podatku obejmujące także wierzytelności przyszłe, wynikające z nadpłaty lub zwrotu podatku powstałych w ciągu roku od dnia dokonania zajęcia.

Kiedyś komornicy mieli utrudnione zajęcie wierzytelności z nadpłaty lub zwrotu podatku i takie próby często były nieskuteczne a przy tym kosztowne.

Wynikało to z przyjętego orzecznictwa w interpretacji świadczeń periodycznych, gdzie prawo nie przewidywało prowadzenia egzekucji komorniczej z przyszłych wierzytelności.

Mówiąc jaśniej, komornik, który złożył wniosek o zajęcie wierzytelności z nadpłaty lub zwrotu podatku przed złożeniem przez podatnika deklaracji PIT, nie miał prawa zająć takiego zwrotu z Urzędu Skarbowego.

Nawet same Urzędy Skarbowe kwestionowały możliwość zajmowania przez komornika wierzytelności z nadpłaty lub zwrotu podatku, kiedy prawo do tych świadczeń jeszcze nie powstało (bo podatnik nie złożył jeszcze deklaracji PIT).

A więc każdy komornik, który wysłał do Urzędu Skarbowego zajęcie wierzytelności z tytułu nadpłaty lub zwrotu podatku, przed podatnikiem – nie dostawał nic! egzekucja była nieskuteczna.

Zajęcie nadpłaty lub zwrotu podatku było skuteczne tylko wtedy, kiedy komornik idealnie wstrzelił się w okres pomiędzy którym, podatnik złożył deklarację podatkową a wypłatą zwrotu podatku przez Urząd Skarbowy do podatnika – wtedy zajęcie było skuteczne.

Nowelizacja i duże zmiany

Po nowelizacji ustawy dnia 8 września 2016 r. komornik został wyposażony w doręczenia elektroniczne oraz zmieniło się też prawo:

Umożliwiając komornikom skuteczność zajęcia również co do wierzytelności przyszłych, wynikających z nadpłaty lub zwrotu podatku powstałych w ciągu roku od dnia dokonania zajęcia.

Czyli teraz komornik nie musi wstrzeliwać się we właściwe okno czasowe, żeby zająć podatnikowi zwrot z tytułu nadpłaty lub zwrotu podatku.

Wystarczy teraz, że raz na rok, komornik wyśle odpowiednie wezwanie do US i z łatwością zajmie pieniądze podatnika, nad którym ciąży egzekucja komornicza.

Warto dodać jeszcze, że zwrot podatku przez Urząd Skarbowy, z tytułu jego nadpłaty, jest możliwy tylko dla osób, które prowadzą swoją firmę, bądź mają pracę. Bo inaczej zwrotu podatku nie będzie (no bo z czego?).

Trzeba też pamiętać o jeszcze jednej ważnej rzeczy, że przepisy Ordynacji podatkowej mówią, że pierwszeństwo przed zajęciem komorniczym, mają roszczenia publicznoprawne.

Czyli w pierwszej kolejności Urząd Skarbowy pokrywa zaległości podatkowe podatnika, a dopiero później nadwyżkę Urząd Skarbowy przekazuje do komornika.

Podsumowując

Czy komornik może zająć nadpłatę lub zwrot podatku wykazany w rocznym zeznaniu PIT? tak – zajęcie wierzytelności z tego tytułu, jest jednym z najczęściej stosowanych wniosków egzekucyjnych, tym bardziej że wierzyciel nie ponosi wtedy żadnych kosztów egzekucji.

Wniosek do US o zwrot nadpłaty podatku

Wniosek o zajęcie wierzytelności dłużnika w Urzędzie Skarbowym

Wniosek-o-zajęcie-wierzytelności-dłużnika-w-Urzędzie-Skarbowym
Wniosek o zajęcie wierzytelności dłużnika w Urzędzie Skarbowym

Wybrane specjalnie dla Ciebie:

Imię:
Aleksandra

Oceń nasz artykuł:
4 komentarzy w “Czy Urząd Skarbowy ma prawo przelać zwrot podatku na konto komornika?”
  1. Avatar

    komornik nie może zabrać bezpośrednio z U.S. lecz z konta ustawa o ochronie danych osobowych

  2. Avatar

    czy po zajęciu przez komornika nadpłaty w US mój dług pomniejsza się o tę kwotę ?

    1. Avatar
      Janina Gołębiecka

      Oczywiście, że tak. Każda zajęta przez komornika złotówka pochodząca ze składników Twojego majątku, pomniejsza dług.

    2. Avatar

      Witam. U nas sytuacja dziwna. Rozliczaliśmy się z mężem. Był dość spory zwrot (dzieci) urząd wysłał komornikowi pieniądze w całości. Gdyż wcześniej je umorzył, i ten komornik pociągną całkiem na inne zadłużenie sobie, a resztę odesłał na urząd skarbowy. Tak można. Ponad tydzień pieniążki kursują.

Comments are closed.