Nadpłacony podatek do Urzędu Skarbowego a zajęcie komornicze • JakwyjśćZdługów.pl

Zobacz jak wyjść z długów! jak oszczędzać i jak zarobić pieniądze!

Każdy dług jest zły! ZOBACZ jak wyjść z długów, jak oszczędzać i jak zarobić pieniądze na spłatę zadłużenia! Jak się pozbyć długów komorniczych. Co to jest pętla zadłużenia – jak jej uniknąć i jak wyjść z zadłużenia!

Nadpłacony podatek do Urzędu Skarbowego a zajęcie komornicze

Witam. Mam pytanie dotyczące nadpłaty z podatku. Mianowicie chciałam zapytać czy jeśli komornik zajął nadpłatę podatku przed złożeniem zeznania podatkowego to czy jest to bezskuteczne i zwrot otrzymam czy mimo to go pobierze?

Śledziłam kiedyś pewną sprawę, gdzie małżonkowie rozliczali się z US na podstawie PIT37, mąż był dłużny i miał zajęcie komornicze na większą kwotę, komornik dokopał się do zeznania PIT37 małżeństwa i zażądał od US wpłaty nadwyżki nadpłaconego podatku na swoje komornicze konto bankowe.

Żona Pana który miał długi, długo walczyła w sądach o zwrot kwoty nadpłaconego podatku, która powędrowała do komornika. Kobieta nie tylko domagała się zwrotu tej kwoty, ale i odsetek!

Ostatecznie sprawę wygrała. Sędzia Lidia Ciechomska-Florek wyjaśniła, że urząd skarbowy nie miał prawa do przelania nadpłaconego podatku na konto komornika sądowego, bowiem nadpłata jest niezbywalna.

Urząd Skarbowy w pierwszej kolejności powinien kierować się przepisami ordynacji podatkowej (t.j. Dz.U. z 2012 r. poz. 749 z późn. zm.), a nie przepisami prawa cywilnego!

Jeśli podatnik nadpłaci podatek, to kwota ta ewentualnie może posłużyć na rozliczenie zaległości podatkowych, jeśli takie istnieją.

Ponadto, Urząd Skarbowy nie ma prawa do dysponowania jakimikolwiek pieniędzmi, które wynikają z tytułu nadpłaconego podatku! Wyrok jest prawomocny.

Nadpłacony podatek do Urzędu Skarbowego nie może być w świetle prawa przekazany komornikowi.


Witam. Komornik wysłał pismo do urzędy skarbowego o zajęcie nadpłaty podatku z PIT za 2017 zanim jeszcze został on rozliczony. Czy jeśli rozliczę się, to komornik zajmie mi nadpłatę podatku i jakimi przepisami mam się kierować jeśli urząd skarbowy nie ma takiego prawa?

Komornik może wysłać takie pismo w dowolnym momencie kiedy tylko będzie chciał. Co się liczy to, to, że nadpłacony podatek do Urzędu Skarbowego nie może być w świetle prawa przekazany komornikowi.

Jeśli Urząd Skarbowy mimo wszystko ten nadpłacony podatek przeleje na konto komornika, to trzeba iść z tym do sądu. Jeszcze raz powtórzę:

Urząd Skarbowy w pierwszej kolejności powinien kierować się przepisami ordynacji podatkowej (t.j. Dz.U. z 2012 r. poz. 749 z późn. zm.), a nie przepisami prawa cywilnego!

Urząd Skarbowy musi mu odmówić przekazania pieniędzy komornikowi, które pochodzą z nadpłaconego podatku, ponieważ pierwszeństwo przed przepisami dotyczącymi nakazu zapłaty w postępowaniu cywilnym – mają regulacje podatkowe. Tak orzekł Naczelny Sąd Administracyjny.

  Poczucie własnej wartości, czyli co mówią o Tobie amplitudy?
  Kim jesteś, czyli o tym, kto odwiedza tego bloga!
  Jak się pozbyć komornika? Poznaj te SPOSOBY!
  6 powodów, dlaczego nie pozbywasz się długów...
  Ile komornik może zabrać z emerytury?
Udostępnień 0

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (7 votes, average: 4,71 out of 5)
Loading...

PORADNIK:JAK NIE PŁACIĆ DŁUGÓW?

Zobacz co robić, żeby uniknąć płacenia długów! tylko LEGALNE SPOSOBY!

1 Comment

  1. Radosław Semmler

    No i takie jasne treści to ja rozumiem. Sam się nad tym przez chwilę zastanawiałem.

NAPISZ KOMENTARZ