Nadpłacony podatek do Urzędu Skarbowego a zajęcie komornicze • JakwyjśćZdługów.pl
Jak wyjść z długów i cieszyć się życiem! ebook + Wzory pism

Długi, komornik, firma windykacyjna, wpis w BIK, KRD to ogromny problem, jeśli potrzebujesz darmowej porady, zadaj pytanie ekspertowi. W serwisie znajdziesz także wzory pism, oraz taniej kupisz ebook: Jak wyjść z długów i cieszyć się życiem – 12 kroków, autorką jest Iwona Wendel – założycielka tego bloga. Zachęcam też do komentowania wpisów! tam także możesz zadawać pytania!

Nadpłacony podatek do Urzędu Skarbowego a zajęcie komornicze

Witam. Mam pytanie dotyczące nadpłaty z podatku. Mianowicie chciałam zapytać czy jeśli komornik zajął nadpłatę podatku przed złożeniem zeznania podatkowego to czy jest to bezskuteczne i zwrot otrzymam czy mimo to go pobierze?

Śledziłam kiedyś pewną sprawę, gdzie małżonkowie rozliczali się z US na podstawie PIT37, mąż był dłużny i miał zajęcie komornicze na większą kwotę, komornik dokopał się do zeznania PIT37 małżeństwa i zażądał od US wpłaty nadwyżki nadpłaconego podatku na swoje komornicze konto bankowe.

Żona Pana który miał długi, długo walczyła w sądach o zwrot kwoty nadpłaconego podatku, która powędrowała do komornika. Kobieta nie tylko domagała się zwrotu tej kwoty, ale i odsetek!

Ostatecznie sprawę wygrała. Sędzia Lidia Ciechomska-Florek wyjaśniła, że urząd skarbowy nie miał prawa do przelania nadpłaconego podatku na konto komornika sądowego, bowiem nadpłata jest niezbywalna.

Urząd Skarbowy w pierwszej kolejności powinien kierować się przepisami ordynacji podatkowej (t.j. Dz.U. z 2012 r. poz. 749 z późn. zm.), a nie przepisami prawa cywilnego!

Jeśli podatnik nadpłaci podatek, to kwota ta ewentualnie może posłużyć na rozliczenie zaległości podatkowych, jeśli takie istnieją.

Ponadto, Urząd Skarbowy nie ma prawa do dysponowania jakimikolwiek pieniędzmi, które wynikają z tytułu nadpłaconego podatku! Wyrok jest prawomocny.

Nadpłacony podatek do Urzędu Skarbowego nie może być w świetle prawa przekazany komornikowi.


Witam. Komornik wysłał pismo do urzędy skarbowego o zajęcie nadpłaty podatku z PIT za 2017 zanim jeszcze został on rozliczony. Czy jeśli rozliczę się, to komornik zajmie mi nadpłatę podatku i jakimi przepisami mam się kierować jeśli urząd skarbowy nie ma takiego prawa?

Komornik może wysłać takie pismo w dowolnym momencie kiedy tylko będzie chciał. Co się liczy to, to, że nadpłacony podatek do Urzędu Skarbowego nie może być w świetle prawa przekazany komornikowi.

Jeśli Urząd Skarbowy mimo wszystko ten nadpłacony podatek przeleje na konto komornika, to trzeba iść z tym do sądu. Jeszcze raz powtórzę:

Urząd Skarbowy w pierwszej kolejności powinien kierować się przepisami ordynacji podatkowej (t.j. Dz.U. z 2012 r. poz. 749 z późn. zm.), a nie przepisami prawa cywilnego!

Urząd Skarbowy musi mu odmówić przekazania pieniędzy komornikowi, które pochodzą z nadpłaconego podatku, ponieważ pierwszeństwo przed przepisami dotyczącymi nakazu zapłaty w postępowaniu cywilnym – mają regulacje podatkowe. Tak orzekł Naczelny Sąd Administracyjny.

UWAGA: zmiana przepisów w świetle których:

Obowiązująca od 8. września 2016 r. Ustawa z dnia 10.07.2015 r. o zmianie ustawy – Kodeks cywilny, ustawy – Kodeks postępowania cywilnego oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2015 r. poz. 1311) dodaje do K.p.c. art. 902[2] § 1. Mówi, że:

Zajęcie środków pieniężnych w postaci nadpłaty lub zwrotu podatku dochodowego może mieć miejsce. Urząd Skarbowy jednak ma pierwszeństwo, jeśli dłużnik ma jakiekolwiek zaległości podatkowe, to nadpłatę lub zwrot podatku, Urząd Skarbowy może przejąć w pierwszej kolejności na poczet tych zaległości, dopiero nadwyżka trafi do komornika.

Podsumowując, komornik ma prawo zająć pieniądze z nadpłaty podatku lub zwrot z podatku dochodowego.

Wybrane specjalnie dla Ciebie:

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (12 votes, average: 4,75 out of 5)
Loading...


9 komentarzy

 1. Radosław Semmler

  No i takie jasne treści to ja rozumiem. Sam się nad tym przez chwilę zastanawiałem.

 2. elżbieta

  nadpłaty z tytułu rozliczenia podatkowego wynikają z niskich dochodów podatnika a nie z jego bogactwa więc nie rozumiem tego, z tych pieniążków chciałam wysłać dziecko na wakacje a teraz będzie całe wakacje siedziało w domu, ponieważ najzwyczajniej nie stać mnie na jakąkolwiek rozrywkę dla dziecka. 500+ mi się nie należy ponieważ w ubiegłym roku przekroczyłam dochód o ok.100zł

  • Janina Gołębiecka

   Janina Gołębiecka

   Droga Elu, zgadzam się z tym co napisałaś w 100%, na szczęście, dla tych którzy otrzymują świadczenie 500+ – ustawodawca postanowił chronić to świadczenie, tłumacząc, że pieniądze są dla dziecka a nie dla rodzica. Nadpłatę podatku do US, ustawodawca już traktuje jako pieniądze dla rodzica, dlatego zwrot podatku nie podlega ochronie przed komornikiem.

 3. Sławek

  a jak się ma sprawa zajęcia komorniczego nadpłaty podatku, jeżeli mamy do czynienia ze wspólnym rozliczeniem małżonków, a długi istnieją tylko po jednej stronie, czy komornik ma prawo zająć zwrot podatku należący również do małżonka nie mającego długów, jak w takiej sytuacji interpretować prawo, czy US może przekazać komornikowi całość zwrotu podatku obu małżonków?

  • Janina Gołębiecka

   Janina Gołębiecka

   Nie dalej jak 2-3 dni temu, pisałam artykuł właśnie odpowiadający na pytanie: czy komornik może zająć zwrot z podatku gdy rozliczamy się wspólnie z małżonkiem <-- pod tym linkiem znajdziesz odpowiedź na swoje pytanie.

  • Marian

   nadpłata podatku nie może być przekazana z US do Komornika bez zgody dłużnika, jest dobrem niezbywalnym, nadpłata może być zabrana ale z konta podatnika, kiedy stanie się dobrem skondensowanym, dla us nadpłata podatku jest dobrem chronionym z mocy ustawy o ochronie danych osobowych obecnie rodo.

 4. Urszula

  Zajecie przez komornika pit37. Witam mam komornika któremu od roku spłacam zaległe alimenty, 50% zarobków, czy drugi komornik mógł zająć moją nadpłatę PIT 37? rozliczałem się z dzieckiem.

  • Janina Gołębiecka

   Janina Gołębiecka

   Tak, komornik miał prawo zająć zwrot podatku PIT37.

 5. Anna

  Panie Marianie niestety tak nie jest, gdy napisałam w tej sprawie do Urzędu Skarbowego, odpisali mi, że to jest bzdura. Czy ma pan na to jakiś konkretny paragraf? bo oni twierdzą że to nie jest niezbywalne…

NAPISZ KOMENTARZ