Dług w Urzędzie Skarbowym za niezapłacony podatek po sprzedaży mieszkania

Witam, chodzi o niezapłacony podatek od sprzedaży nieruchomości. W 2013 r. sprzedałam mieszkanie. Z tego powstał dług w Urzędzie Skarbowym za niezapłacony podatek 26.000 zł, dług ten spłacam w ratach po 300 zł.

W obecnej chwili nie stać mnie na spłaty. Jestem samotną matką na wynajmowanych mieszkaniu. Mam pracę na umowę zlecenie, zarobek 600 zł. Co mogę zrobić, aby dług został anulowany?


Niezapłacony podatek od sprzedaży nieruchomości

Urząd Skarbowy idzie czasami dłużnikom podatkowym na rękę, sama tego doświadczyłaś, gdy Urząd Skarbowy rozłożył Twój dług na raty po 300 zł. Oczywiście nie tylko takie formy pomocy stosuje US.

Niezaplacony-podatek-od-sprzedazy-nieruchomosci

W grę wchodzi też odroczenie terminu płatności, a nawet całkowite umorzenie zaległości podatkowej. Umorzenie długu w Urzędzie Skarbowym jest możliwe, jeśli przedstawisz ważne powody, dla których nie możesz płacić rat, które wcześniej ustaliłaś z Urzędem Skarbowym.

Organ podatkowy, w przypadkach uzasadnionych interesem samego podatnika bądź ważnym interesem publicznym, jest w stanie:

  1. rozłożyć spłatę zadłużenia podatkowego na raty (to już udało Ci się osiągnąć),
  2. umorzyć dług podatkowy w części lub całości.

Jeśli chodzi o pojęcia, których użyłam: „interes podatnika” i „interes publiczny”, to interpretacji obu tych pojęć nie znajdziesz w polskim prawie. Są one rozpatrywane indywidualnie przy każdej sytuacji.

Jeśli chcesz wnioskować do Urzędu Skarbowego o umorzenie długu podatkowego, to jeśli US zgodzi się na to, to umorzone zostaną również odsetki od tego długu.

Ulgi, o których wyżej pisałam, udzielane są podatnikowi tylko na jego wniosek – podatnik, który ma problemy finansowe, musi zatem wypełnić jeden z formularzy:

  • RAT-Z wniosek w sprawie rozłożenia na raty;
  • TER-Z wniosek w sprawie odroczenia,
  • UZ-M wniosek w sprawie umorzenia.

Co warto, abyś jeszcze wiedziała to, że jeżeli Urząd Skarbowy nie przychyli się do Twojego wniosku o umorzenie długu podatkowego, to Ty jako podatnik, możesz jeszcze raz poprosić Urząd Skarbowy o umorzenie tych długów, kiedy od czasu wydania ostatecznej decyzji przez US, Twoja sytuacja finansowa uległa pogorszeniu…

Uzasadnienie wniosku

Uzasadnienie wniosku o umorzenie długu podatkowego będzie grało tutaj “pierwsze skrzypce”. Musisz wykazać i udowodnić przed US, że Twoja obecna sytuacja finansowa, z racji, że jesteś samotną matką wychowującą dziecko, nie pozwala Ci na spłatę zadłużenia wobec Urzędu Skarbowego.

Warto, abyś przedstawiła też swoje zarobki, a także treść umowy zlecenia. Równie dobrze przydadzą się ksero rachunków, jakie ponosisz, nie zapomnij o kosztach wynajmu i innych także kosztach, które ponosisz. Musisz po prostu udokumentować czarno na białym, że nie stać Cię na płacenie rat do Urzędu Skarbowego.

Podsumowanie

Wzór wniosku do Urzędu Skarbowego <- znajdziesz tutaj, w dziale WZORY PISM. Trzymam za Ciebie kciuki, mam nadzieję, że Urząd Skarbowy, ze względu na to, że jesteś matką samotnie wychowującą dziecko, przychyli się do Twojej prośby o umorzenie długu, który masz wobec Urzędu Skarbowego.

Artykuły, które także powinnaś przeczytać:

Oceń mój artykuł:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...
Wpis pochodzi z kategorii:

O autorze

1 komentarz w “Dług w Urzędzie Skarbowym za niezapłacony podatek po sprzedaży mieszkania”
  1. Sprawdzenie długu wobec Urzędu Skarbowego. Dzień dobry, jestem obywatelem Czech i kilka lat temu pracowałem na umowę o prace dla firmy zarejestrowanej w Polsce. Interesowało by mnie, czy jestem w stanie jakoś sprawdzić, czy jestem wobec skarbówki dłużny, czy wszystkie papiery w tym czasie były załatwiane bez problemów. Mogło się stać, ze coś zostało przeoczone, a z kilku złotych jest dzisiaj jakaś większa suma. Z góry dziękuję za reakcje.

Comments are closed.