Witam, Urząd Skarbowy przesłał moją nadpłatę do komornika, pomimo że rozliczałam się z synem (jestem samotna matka) a mój nieletni syn nie ma zajęć komorniczych. Jak odzyskać pieniądze?
Komornik zrobił to niezgodnie z prawem, ale żeby złożyć skargę na komornika, to trzeba zapłacić.
SPIS TREŚCI:
Samotna matka z długami i zwrot podatku z US
To prawda, skarga na komornika kosztuje 100 zł, ale nawet nie ma sensu jej składać, ponieważ nic nie ugrasz tym posunięciem, ponieważ zgodnie z art. 76 Ordynacji podatkowej, nadpłata podatku zaliczana jest na poczet zaległości nie tylko podatkowych, ale i komorniczych i może zostać zajęta przez komornika.
A więc wierzytelność, która jest nadpłatą podatku i powstała na gruncie przepisów Ordynacji podatkowej, podlega zajęciu komorniczemu na podstawie art. 895 &3
§ 3. Na podstawie wniosku o wszczęcie egzekucji z ruchomości komornik dokona również zajęcia wierzytelności lub innych praw majątkowych, związanych z posiadaniem dokumentu, jeżeli dokument taki znajduje się w posiadaniu dłużnika.
Ponadto, Urząd Skarbowy nie ma obowiązku poinformowania Cię o tym, że przelewa zwrot podatku na konto komornika, a nawet komornik czy Urząd Skarbowy, nie potrzebuje Twojej zgody na taki zabieg.
Tutaj rządzi komornik i Urząd Skarbowy musi mu się podporządkować, i tu kłania się kolejny Art. 896. § 2.
Art. 896. § 1. Do egzekucji z wierzytelności komornik przystępuje przez jej zajęcie. W celu zajęcia komornik:
2) wezwie dłużnika wierzytelności (Urząd Skarbowy w tym przypadku), aby należnego od niego świadczenia nie uiszczał dłużnikowi, lecz złożył je komornikowi lub do depozytu sądowego.
A więc komornik sądowy wzywa Urząd Skarbowy do złożenia w ciągu 7 dni oświadczenia, czy dłużnikowi przysługuje zajęta wierzytelność, czy też odmawia zapłaty wraz z podaniem przyczyny.
Zajmowanie przez komorników nadpłaty podatku z Urzędów Skarbowych, to bardzo łatwa operacja, bo odbywa się drogą elektroniczną. Okres, kiedy Urzędy Skarbowe wypłacają podatnikom zwroty podatku, są okresem żniw dla każdego komornika w kraju.
Niestety i Ty moja droga dołączyłaś właśnie do grupy osób, które zostały w ten sposób „skrzywdzone” przez przepisy prawa.
Wniosek do US o zwrot nadpłaty podatku
Wniosek o zwrot nadpłaty podatku
Wniosek o zajęcie wierzytelności dłużnika w Urzędzie Skarbowym
Wniosek o zajęcie wierzytelności dłużnika w Urzędzie Skarbowym
Wybrane specjalnie dla Ciebie:
- Jak sprawdzić, czy komornik zajął zwrot podatku z Urzędu Skarbowego?
- Czy komornik może zabrać zwrot podatku na dziecko?
- Czy komornik może zabrać zwrot podatku z urzędu skarbowego
- Zajęcie wierzytelności z tytułu nadpłaty lub zwrotu podatku
- Czy otrzymam ZWROT PODATKU, jeśli zajęcie było przed rozliczeniem?
- Czy Urząd Skarbowy ma prawo przelać zwrot podatku na konto komornika?
Uchwała SN uznająca nadpłatę podatku jako dobro niezbywalne, nie odnosi się do komornika i dłużnika, lecz do Naczelnika Urzędu Skarbowego w związku z ordynacją podatkową. Została podjęta dla ochrony Naczelnika Urzędu Skarbowego, przed naruszeniem Ustawy o ochronie danych osobowych. Nadpłata podatku jest dobrem niezbywalnym tylko do momentu przekazania dla podatnika, później staje się dobrem skondensowanym i podlega zajęciu komorniczemu.
Między Uchwałą SN o uznaniu za dobra niezbywalne nadpłaty podatku, a orzeczeniami Postanowieniami, Wyrokami SN o zajęciu przez komornika nadpłaty podatku na koncie nie ma żadnej rozbieżności prawnej, lecz jest to spójność prawa, bo uchwała odnosi się do czynności Naczelnika US, a wyroki do czynności komornika .