Czy komornik może zabrać zwrot podatku z Urzędu Skarbowego?

Witam, mam pytanie w sprawie zwrotu nadpłaty podatku. Dokładnie chodzi o to, że dość długo czekam na jakiekolwiek pieniądze z Urzędu Skarbowego, choć bardzo dawno zaniosłam pit-37 do rozliczenia.

Dzwoniąc 2 razy do Urzędu Skarbowego, Pani z księgowości poinformowała mnie, że nie mam zajęcia komorniczego, istnieje tylko niewielka kwota mandatu, która zostanie odliczona ze zwrotu podatku, a reszta wpłynie na moje konto.

Tymczasem minęło dość długo czasu od tej rozmowy, wiec zadzwoniłam jeszcze raz do US (to było ok. 1,5 tyg. temu) i Pani z US poinformowała mnie tym razem, że jednak PIT-37 został już dawno rozliczony, a pieniążki poszły na konto komornika (choć otrzymałam wcześniej informacje, że komornika nie mam).

Czy komornik może zająć zwrot podatku? Czy Urząd Skarbowy ma obowiązek wysłać do mnie, jakąkolwiek informacje o zajęcie komorniczym? bo do tej pory nic nie otrzymałam… nie posiadam żadnej informacji na temat komornika oraz gdzie są moje pieniążki. Proszę o poradę…. dziękuje i pozdrawiam.


Czy komornik może zająć zwrot podatku?

Pierwszy raz, kiedy dzwoniłaś do Urzędu Skarbowego, Pani z księgowości nie widziała w systemie wniosku komornika o zajęcie Twojego zwrotu podatku, bo komornik po prostu takiego pisma do US jeszcze wtedy nie złożył.

Pismo od komornika musiało wpłynąć do Urzędu Skarbowego po Twoim pierwszym telefonie. Dlatego za pierwszym razem powiedziano Ci, że komornika właściwie nie masz.

Mnie także dziwi brak jakiejkolwiek komunikacji ze strony Urzędu Skarbowego lub komornika. Przecież często zwrot nadpłaconego podatku jest sumą dość znaczną w budżecie domowym każdego gospodarstwa!

Czy urząd skarbowy może przelać bez zgody podatnika nadpłacony podatek na konto komornika?

Z art. 896 § 1 pkt 2 Kodeksu postępowania cywilnego wynika, że komornik informuje organ podatkowy, aby ten nie przekazywał świadczenia dłużnikowi, a przelał je na konto bankowe komornika, lub do depozytu Ministra Finansów.

A więc niestety komornik nie potrzebuje aprobaty podatnika…

Czy Urząd Skarbowy informuje o zajęciu zwrotu podatku?

Obowiązkiem komornika jest także poinformowanie dłużnika, że nie wolno mu odebrać świadczenia z US (zwrot nadpłaconego podatku), ani rozporządzać zajętą wierzytelnością.

To oznacza, że podatnik powinien być pisemnie poinformowany przez komornika sądowego o zajęciu wierzytelności z tytułu nadpłaconego podatku.

Więc informację o zajęciu nadpłaconego podatku, powinnaś od komornika otrzymać, być może jeszcze ją otrzymasz. Bo podejrzewam, że okres, kiedy zwracane są nadpłacane podatki, jest dla każdego komornika w Polsce bardzo intensywnym okresem „żniw”.

Czasem bywa, że komornik nie dostanie zwrotu nadpłaconego podatku, bo złoży wniosek o jego zajęcie zbyt wcześnie…

…dlaczego?

Ponieważ najważniejsza jest data wysłania zeznania podatkowego do Urzędu Skarbowego przez podatnika i data złożenia zajęcia komorniczego przez komornika w US.

Jeśli komornik zwróci się do Urzędu Skarbowego o zajęcie nadpłaty podatku po złożeniu Twojej deklaracji PIT, a przed wypłatą pieniędzy na konto dłużnika, to kwota zwrotu podlega wtedy egzekucji komorniczej. Oczywiście mowa tutaj o rozliczeniach osób indywidualnych.

Jeśli natomiast dłużnik, zaczeka do ostatniego możliwego dnia na złożenie deklaracji PIT do US, to zwiększy tym sposobem szanse, na to, że komornik złoży wniosek o zajęcie zwrotu podatku jeszcze przed nim (a więc za wcześnie) i zwrot nadpłaconego podatku być może trafi na konto podatnika.

Ile czasu ma Urząd Skarbowy na zwrot nadpłaconego podatku?

Zgodnie z przepisami Ordynacji podatkowej, Urząd Skarbowy ma aż 3 miesiące od momentu, kiedy wpłynął PIT, na zwrot nadpłaconego podatku.

i jeszcze treść ustawy, która potwierdza, że komornik ma prawo zająć zwrot podatku PIT:

Według art. 902 (2) Kodeksu postępowania cywilnego, gdzie ustawodawca jednoznacznie stwierdza, że zajęcie wierzytelności z tytułu nadpłaty lub zwrotu podatku w rozumieniu ordynacji podatkowej, obejmuje także wierzytelności przyszłe, wynikające z nadpłaty lub zwrotu podatku powstałych w ciągu roku od dnia dokonania zajęcia.

Jak sprawdzić, czy komornik zajął zwrot podatku?

Nie ma innego sposobu, jak kontakt z Urzędem Skarbowym, do którego składaliśmy rozliczenie PIT. Najlepiej zadzwonić do działu księgowości danego Urzędu Skarbowego i tam zapytać o to, co stało się z naszym zwrotem nadpłaconego podatku. Pani na infolinii udzieli nam szczegółowych informacji.

Wniosek do US o zwrot nadpłaty podatku

Wniosek o zajęcie wierzytelności dłużnika w Urzędzie Skarbowym

Wniosek-o-zajęcie-wierzytelności-dłużnika-w-Urzędzie-Skarbowym

Wniosek o zajęcie wierzytelności dłużnika w Urzędzie Skarbowym

Wybrane specjalnie dla Ciebie:

Oceń mój artykuł:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...
Wpis pochodzi z kategorii: ,

O autorze

7 komentarzy w “Czy komornik może zabrać zwrot podatku z Urzędu Skarbowego?”
  1. A gdzie można zaskarżyć Komornika, że nie poinformował pisemnie dłużnika o zajęciu nadpłaty podatku? Jak to zrobić?

    1. Janina Gołębiecka

      Komornik zawsze najpierw zajmuje zwrot podatku, a dopiero później informuje dłużnika o jego zajęciu. Tak samo bywa z zajęciem konta bankowego czy pensji dłużnika, komornik najpierw kontaktuje się z bankiem (w przypadku egzekucji z konta bankowego) lub z pracodawcą (w przypadku egzekucji z wynagrodzenia), a dopiero w dalszej kolejności z dłużnikiem. Jeśli jednak minął już jakiś czas i wciąż nie masz żadnego pisma od komornika, to złóż skargę na komornika. Wzór skargi znajdziesz w dziale WZORY PISM. Skargę składa się u komornika, który nie dopełnił danej czynności.

  2. Zajecie komornicze z nadpłaty z US. Witam, właśnie dowiedziałam się z księgowości w US, że mam zajecie komornicze. Sprawa wygląda tak, ze jest obecnie dwóch komorników na nadpłacie z rozliczenia podatkowego w US. Pani w księgowości powiedziała, ze pieniądze zostaną przesłane na konta komorników. Moje pytanie: jak to się odbywa i jakie kwoty zostaną im przelane? Powiem ze jednego komornika spłacam za ugodą, a on i tak zajął nadpłatę podatku w urzędzie skarbowym.

    1. Janina Gołębiecka

      Jeśli chodzi o przekazanie zwrotu podatku przez US do komorników, to pierwszeństwo do przejęcia kwoty, będzie miał komornik, który jako pierwszy zgłosił się do urzędu skarbowego po wierzytelność. Jeśli ten pierwszy komornik zaspokoi się pieniędzmi ze zwrotu podatku i spłacisz całe zadłużenie, to resztę pieniędzy z urzędu skarbowego dostanie drugi komornik, który dołączył jako drugi. Jeśli Twoje długi są dość duże i kwota uzyskana z urzędu skarbowego nie zaspokoi w 100% Twojego zadłużenia u pierwszego komornika, to drugi komornik nie otrzyma nic.

  3. A jak to wygląda w przypadku kiedy wykonywane jest rozliczenie podatku z Niemiec? Czy komornik również może zająć mój zwrot podatku? Nie dostałem nigdy takiej informacji, ani od placówki urzędniczej w Niemczech, ani od firmy, która zajmuje się moimi rozliczeniami. Mam jednak zaległy mandat w Polsce i obawiam się, że komornik dotrze do mojego rozliczenia.

  4. Kontrola z poczty polskiej w firmie. Przeprowadzono kontrolę bez kontrolowania. Na podstawie zeznań pani która była w zastępstwie na godzinę w pracy. Nie miała pojęcia o stanie faktycznym. Kontrola stwierdziła że skoro jest w hotelu 7 pokoi to i tyle telewizorów. Stan faktyczny 1 telewizor w sali barowej… pomimo sprostowań i odwołań wyjaśnień tej pani która była w zastępstwie zostałam ukarana karą 7 tys zł. Co ważne, było to w 2015r. czy nie przedawnione? Komornik zajął zwrot podatku. Co robić?

  5. Witam bardzo serdecznie. Rozliczyłem się z fiskusem. Zwrot podatku został przelany na moje konto. Mam na nim blokadę komorniczą, ale mogę z niego korzystać. Czy przelew który dostałem ze skarbówki jako zwrot podatku komornik może zająć z konta w całości? Nigdzie nie mogę znaleźć odpowiedzi co w tej sytuacji? Jest tylko napisane wszędzie, że skarbówka robi bezpośrednio przelew na numer konta komornika.

Comments are closed.