Zwrot podatku z US trafi do MNIE czy do KOMORNIKA? [zagwozdka?]

W dniu dzisiejszym byłam w urzędzie skarbowym, gdzie otrzymałam informację, że pieniądze dzisiaj zostały wysłane do mnie na adres domowy, wróciłam do domu a tam list z urzędu skarbowego, że w odpowiedzi na wniosek z dn. 06.06.2017 naczelnik urzędu jako dłużnik zajętej wierzytelności informuje, że nadpłata podatku trafiła do komornika, ale ja mam pismo, że komornik dn. 30.06.2017 postanawia na podstawie art. 824 $1 pkt 3 kpc. umorzyć postępowanie.

Moje pytanie: czy pieniądze za zwrot podatku trafiły do komornika, czy zostały wysłane do mnie?


Pierwszy raz mam do czynienia z takim przypadkiem, ale skoro Urząd Skarbowy potwierdził, że zwrot podatku powędrował do Ciebie przekazem pocztowym, to raczej miałabym pewność, że tak się właśnie stało…?

Gdyby zwrot podatku zajął komornik, to Urząd Skarbowy w czasie Twojej wizyty w urzędzie, powiadomiłby Cię o tym fakcie. Co do listu z Urzędu Skarbowego, to prawdopodobnie coś zadziałało z opóźnieniem, tak przeważnie bywa z korespondencją.

Ponadto, skoro 30.06.2017 komornik postanawia umorzyć postępowanie egzekucyjne wobec Twojej osoby, to traktuj to tak, jak byś obecnie nie miała komornika.

Oczywiście umorzenie postępowania egzekucyjnego nie oznacza umorzenia długu u Twojego wierzyciela, umorzenie egzekucji ma miejsce, gdy komornik nie widzi szans na wyegzekwowanie od dłużnika należności, dlatego, aby nikt nie ponosił dodatkowych i niepotrzebnych kosztów egzekucji, komornik umarza egzekucję na dłużniku.

Art. 824. Umorzenie z urzędu postępowania egzekucyjnego

§ 1. Postępowanie umarza się w całości lub części z urzędu:

3) jeżeli jest oczywiste, że z egzekucji nie uzyska się sumy wyższej od kosztów egzekucyjnych;

Pamiętaj, że wierzyciel wciąż ma prawo do wszczęcia egzekucji za jakiś czas. Wtedy komornik będzie musiał ponownie prześwietlić Cię w poszukiwaniu Twojego majątku i podjąć próbę wyegzekwowania długu na poczet wierzyciela.

Warto też wiedzieć, że każdorazowe wszczęcie egzekucji komorniczej przez wierzyciela, przerywa bieg przedawnienia długu.

Co do Twojego pytania: czy pieniądze za zwrot podatku trafiły do komornika czy zostały wysłane do mnie? skoro sam Urząd Skarbowy tego nie wie, to skąd ja mam to wiedzieć ;-). Prywatnie wydaje mi się, że skoro w czerwcu 2017 roku egzekucja komornicza została przez komornika umorzona, to powinnaś otrzymać zwrot podatku z Urzędu Skarbowego w tym roku.

Koniecznie poinformuj mnie i czytelników bloga, jak zakończyła się ta sprawa, czy otrzymałaś pieniądze ze zwrotu podatku. Gorąco pozdrawiam!

Wniosek do US o zwrot nadpłaty podatku

Wniosek o zajęcie wierzytelności dłużnika w Urzędzie Skarbowym

Wniosek-o-zajęcie-wierzytelności-dłużnika-w-Urzędzie-Skarbowym

Wniosek o zajęcie wierzytelności dłużnika w Urzędzie Skarbowym

Artykuły, które również musisz przeczytać:

Oceń mój artykuł:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...
Wpis pochodzi z kategorii: ,

O autorze

8 komentarzy w “Zwrot podatku z US trafi do MNIE czy do KOMORNIKA? [zagwozdka?]”
 1. Wracając do dziwnej sytuacji z urzędem skarbowym, zapomniałam dopisać, że w piśmie z urzędu skarbowego dokładnie jest napisane, że nadpłata wynikająca z zeznania podatkowego za rok 2017 w dn. 23.05.2018 trafiła na konto wskazane w/w/ /zajęciu wierzytelności. Jak pisałam w poprzednim zapytaniu, w urzędzie skarbowym pani mi powiedziała że pieniądze poszły do mnie.

  KOMORNIK umorzył postępowanie, wiec nie ukrywam, sytuacja jak dla mnie trochę dziwna i naprawdę nie wiem czy mam iść do urzędu skarbowego i pokazać pismo od komornika czy spokojnie czekać, wydaje mi się że informacje w urzędzie powinny być bieżące.

  1. Janina Gołębiecka

   Także wydaje mi się, że bieżące informacje, które właśnie otrzymałaś w Urzędzie Skarbowym powinny być jak najbardziej aktualne. Być może Urząd Skarbowy zamierzał przyznać komornikowi zwrot, ten jednak niespodziewanie umorzył egzekucję i tyle. Myślę, że cierpliwie powinnaś czekać na zwrot z Urzędu Skarbowego. Nie wiem kiedy składałaś deklarację PIT, ale US ma 3 miesiące na zwrot podatku, od daty złożenia deklaracji. Ile minęło już czasu?

 2. Byłam dzisiaj w Urzędzie Skarbowym i otrzymałam informacje ze zwrot z podatku za 2017 został wysłany do mnie. Owszem w pierwszej kolejności wysłano go do komornika Komornik zwrócił go w całości do US.
  Od daty złożenia deklaracji jutro mija dokładnie 3 miesiące.

  1. Janina Gołębiecka

   Czyli prawie mamy happy end (szczęśliwe zakończenie). Należy tylko wyczekiwać zwrotu z US. Nie wiem tylko po co US wysłał do komornika te pieniądze, skoro postępowanie egzekucyjne wobec Ciebie zostało umorzone?! No ale nic, czekam na pozytywne zakończenie sprawy.

 3. Rozliczam się z mężem i mamy ulgę na dziecko. Mąż ma komornika i jest dłużny 1600 zł. A ma dużo większy zwrot ile zabierze komornik? Proszę powiedzieć mi czy jest możliwość, aby komornik nie zabrał mi wszystkiego? Chcę po zajęciu komorniczym sama płacić alimenty, co zrobić aby już wycofać komornika?

 4. Witam, dostałem list od komornika, że zajął zwrot podatku, czy może to zrobić jak to jest zwrot na dzieci i jak zajęte mam 1100 złotych, a zwrotu 2900 to jak weźmie to wszystko? czy tylko ta kwotę którą jest zajęta? mi się wydaje że to zwrot na dzieci i na żonę, bo nie pracuje, to mogą wziąć oni zwrot, bo ja wyszedłem ze zwrotem na zero?

 5. Witam, chciałbym zapytać czy jak się rozliczam z żoną i mamy ulgę na dzieci tylko ja pracuje i w urzędzie skarbowym widnieje że mam komornika to może urząd skarbowy wysłać nadpłatę do komornika jeżeli dług jest mój, a nie żony? bardzo proszę o szybką odpowiedź za co z góry bardzo dziękuję dodam jeszcze, ze mam syna niepełnosprawnego i potrzebował bym te pieniążki na leczenie

 6. Nie spłacałem kredytu, mam komornika w zeszłym roku nie dostałem zwrotu z podatku, bo dostał go komornik, ale podjąłem działania i po dogadaniu się z komornikiem co do spłaty długu, zacząłem regularnie spłacać swoje zadłużenie, czy w tym roku tez komornik zajmie mi zwrot z podatku? Bo nie bylem poinformowany jak to będzie w tym roku…

Comments are closed.