Czy otrzymam ZWROT PODATKU jeśli zajęcie było przed rozliczeniem? • JakwyjśćZdługów.pl
Jak wyjść z długów i cieszyć się życiem! ebook + Wzory pism

Długi, komornik, firma windykacyjna, wpis w BIK, KRD to ogromny problem, jeśli potrzebujesz darmowej porady, zadaj pytanie ekspertowi. W serwisie znajdziesz także wzory pism, oraz taniej kupisz ebook: Jak wyjść z długów i cieszyć się życiem – 12 kroków, autorką jest Iwona Wendel – założycielka tego bloga. Zachęcam też do komentowania wpisów! tam także możesz zadawać pytania!

Czy otrzymam ZWROT PODATKU jeśli zajęcie było przed rozliczeniem?

Witam, mam pytanie: czy otrzymam zwrot podatku jeśli zajęcie komornicze było przed rozliczeniem?

Kiedyś prawdopodobnie było by to niemożliwe, nawet same Urzędy Skarbowe kwestionowały możliwość zajęcia przez komornika wierzytelności pochodzących z nadpłaty lub zwrotu podatku, jeśli prawo do tych świadczeń jeszcze nie powstało.

Czyli, jeśli zajęcie komornicze wpłynęło do Urzędu Skarbowego, jeszcze zanim dłużnik nie złożył deklaracji podatkowej, to takie zajęcie było bezskuteczne i podatnik mimo, że miał „na głowie” komornika, otrzymywał zwrot nadpłaconego podatku.

Zajęcie przez komornika zwrotu lub nadpłaty podatku było skuteczne, tylko w sytuacji, kiedy komornik wysłał do Urzędu Skarbowego wniosek o zajęcie podatku w momencie, gdy dłużnik złożył deklarację podatkową a Urząd Skarbowy jeszcze nie wypłacił zwrotu podatku.

A więc komornik musiał się „wstrzelić w okno czasowe” z zajęciem zwrotu podatku, pomiędzy doręczeniem deklaracji podatkowej dłużnika, a wypłatą tego zwrotu przez Urząd Skarbowy.

Niestety miała miejsce nowelizacja ustawy i wprowadzono w życie doręczenia elektroniczne. Ponadto, o tamtej pory, prawo zezwala komornikowi zająć wierzytelność przyszłą, która wynika z nadpłaty lub zwrotu podatku.

zwrot-nadpłaconego-podatku-a-komornik

Czyli wystarczy teraz, że komornik raz na rok wyśle wezwanie do Urzędu Skarbowego o zajęcie nadpłaconego podatku i zwrotu podatku nie ujrzymy na własne oczy, dopóki nie spłacimy całości zadłużenia.

Jak sprawdzić czy komornik zajął zwrot podatku?

Nie ma innej drogi jak nawiązanie kontaktu z Urzędem Skarbowym. Należy poszukać na stronie www lokalnego Urzędu Skarbowego, kontakt do działu księgowości i tam zapytać co stało się z Naszym zwrotem podatku.

Pani z obsługi na pewno odpowie na wszystkie Twoje pytania, bo ma jasny i czytelny wgląd do ewidencji transakcji jakie przeprowadza Urząd Skarbowy.

Warto też wiedzieć, że prawo zobowiązuje Urzędy Skarbowe do wypłaty zwrotu podatku w ciągu 90 dni od dostarczenia deklaracji podatkowej.

Czy Urząd Skarbowy informuje o zajęciu zwrotu podatku przez komornika w 2018?

Nie, US nie informuje podatnika o tym, że komornik zajął nadpłatę lub zwrot podatku. Tę informację musi podatnikowi przekazać pisemnie komornik sądowy, który zwrot podatku zajął.

Czy US ma prawo przelać zwrot nadpłaconego podatku na konto komornika?

Z treści art. 896 § 1 pkt 2 Kodeksu postępowania cywilnego (KPC) wynika, że komornik wzywa dłużnika wierzytelności, aby należnego od niego świadczenia, nie przekazał wprost do dłużnika, a wpłacił je na konto bankowe komornika, lub do depozytu Ministra Finansów.

Komornik wysyłając do Urzędu Skarbowego wniosek o zajęcie wierzytelności, podaje od razu nr. rachunku. Urząd Skarbowy jest wtedy prawnie zobowiązany do przelania zwrotu podatku na podane konto bankowe.

Wybrane specjalnie dla Ciebie:

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (4 votes, average: 4,50 out of 5)
Loading...


1 Comment

  1. Maja

    Witam, od dwóch lat nie otrzymuje zwrotu podatku z urzędu skarbowego, ale też ani razu nie otrzymałam informacji listownej od komornika ze zajmuje mój zwrot podatku, czy tak powinno być? W tym roku już wysłałam zwrot a nadal nie otrzymałam listu od komornika, czy nadal nie otrzymam zwrotu podatku za 2018 rok?

NAPISZ KOMENTARZ