Czy otrzymam ZWROT PODATKU jeśli zajęcie było przed rozliczeniem?

zwrot-nadpłaconego-podatku-a-komornik

Witam, mam pytanie: czy otrzymam zwrot podatku, jeśli zajęcie komornicze było przed rozliczeniem?


Kiedy otrzymam zwrot podatku?

Kiedyś prawdopodobnie byłoby to niemożliwe, nawet same Urzędy Skarbowe kwestionowały możliwość zajęcia przez komornika wierzytelności pochodzących z nadpłaty lub zwrotu podatku, jeśli prawo do tych świadczeń jeszcze nie powstało.

Czyli, jeśli zajęcie komornicze wpłynęło do Urzędu Skarbowego, jeszcze zanim dłużnik nie złożył deklaracji podatkowej, to takie zajęcie było bezskuteczne i podatnik, mimo że miał „na głowie” komornika, otrzymywał zwrot nadpłaconego podatku.

Zajęcie przez komornika zwrotu lub nadpłaty podatku było skuteczne, tylko w sytuacji, kiedy komornik wysłał do Urzędu Skarbowego wniosek o zajęcie podatku w momencie, gdy dłużnik złożył deklarację podatkową, a Urząd Skarbowy jeszcze nie wypłacił zwrotu podatku.

A więc komornik musiał się „wstrzelić w okno czasowe” z zajęciem zwrotu podatku, pomiędzy doręczeniem deklaracji podatkowej dłużnika a wypłatą tego zwrotu przez Urząd Skarbowy.

Niestety miała miejsce nowelizacja ustawy i wprowadzono w życie doręczenia elektroniczne. Ponadto, o tamtej pory, prawo zezwala komornikowi zająć wierzytelność przyszłą, która wynika z nadpłaty lub zwrotu podatku.

zwrot-nadpłaconego-podatku-a-komornik

Czyli wystarczy teraz, że komornik raz na rok wyśle wezwanie do Urzędu Skarbowego o zajęcie nadpłaconego podatku i zwrotu podatku, nie ujrzymy na własne oczy, dopóki nie spłacimy całości zadłużenia.

Jak sprawdzić, czy komornik zajął zwrot podatku?

Nie ma innej drogi jak nawiązanie kontaktu z Urzędem Skarbowym. Należy poszukać na stronie www lokalnego Urzędu Skarbowego, kontakt do działu księgowości i tam zapytać co stało się z naszym zwrotem podatku.

Pani z obsługi na pewno odpowie na wszystkie Twoje pytania, bo ma jasny i czytelny wgląd do ewidencji transakcji, jakie przeprowadza Urząd Skarbowy.

Warto też wiedzieć, że prawo zobowiązuje Urzędy Skarbowe do wypłaty zwrotu podatku w ciągu 90 dni od dostarczenia deklaracji podatkowej.

Czy Urząd Skarbowy informuje o zajęciu zwrotu podatku przez komornika w 2018?

Nie, US nie informuje podatnika o tym, że komornik zajął nadpłatę lub zwrot podatku. Tę informację musi podatnikowi przekazać pisemnie komornik sądowy, który zwrot podatku zajął.

Czy US ma prawo przelać zwrot nadpłaconego podatku na konto komornika?

Z treści art. 896 § 1 pkt 2 Kodeksu postępowania cywilnego (KPC.) wynika, że komornik wzywa dłużnika wierzytelności, aby należnego od niego świadczenia, nie przekazał wprost do dłużnika, a wpłacił je na konto bankowe komornika, lub do depozytu Ministra Finansów.

Komornik, wysyłając do Urzędu Skarbowego wniosek o zajęcie wierzytelności, podaje od razu nr. rachunku. Urząd Skarbowy jest wtedy prawnie zobowiązany do przelania zwrotu podatku na podane konto bankowe.

Wniosek do US o zwrot nadpłaty podatku

Wniosek o zajęcie wierzytelności dłużnika w Urzędzie Skarbowym

Wniosek-o-zajęcie-wierzytelności-dłużnika-w-Urzędzie-Skarbowym
Wniosek o zajęcie wierzytelności dłużnika w Urzędzie Skarbowym

Wybrane specjalnie dla Ciebie:

Imię:
Klara

Oceń nasz artykuł:
5 komentarzy w “Czy otrzymam ZWROT PODATKU jeśli zajęcie było przed rozliczeniem?”
  1. Avatar

    Witam, od dwóch lat nie otrzymuje zwrotu podatku z urzędu skarbowego, ale też ani razu nie otrzymałam informacji listownej od komornika ze zajmuje mój zwrot podatku, czy tak powinno być? W tym roku już wysłałam zwrot a nadal nie otrzymałam listu od komornika, czy nadal nie otrzymam zwrotu podatku za 2018 rok?

  2. Avatar

    Mam pytanie. Mam zasądzone alimenty na córkę. Mąż nie płaci alimentów, oczywiście sprawa u komornika, alimenty dostaje z funduszu alimentacyjnego. Mąż już też miał sprawę w sądzie o wyjawienie majątku, prokuratura także złożyła wniosek do sądu o nie płacenie alimentów. I tu moje pytanie: czy komornik może zająć mój zwrot z podatku na poczet długu alimentacyjnego mojego męża? ( nie jesteśmy niestety jeszcze po rozwodzie).

  3. Avatar

    Witam, mam dług podatkowy. W tytule wykonawczym stoi, że data do której należność pieniężna może być dochodzona to 31.12.2018r. Rozumiem przez to, że mój dług się przedawnił. W dniu 22.03.2019 otrzymałam pismo, że mój zwrot z podatku nie zostanie mi wpłacony tylko przekazany na pokrycie zadłużenia. Czy pomimo upływu daty spłaty długu urząd skarbowy może tak postąpić? Czy powinnam złożyć odwołanie od tej decyzji?

  4. Avatar

    Komornik zajął zwrot podatku a nie poinformował? Miałam dość spory zwrot podatku na który oczekiwałam z niecierpliwością… w urzędzie skarbowym dowiedziałam się że zwrot zabrał nie jeden komornik – mam ich 3, lecz spłacam w dogadanych ratach zwrot zabrał zaraz na początku marca tu kończy się kwiecień i nie mam pojęcia który komornik ile zabrał, bo nie otrzymałam żadnego potwierdzenia zajęcia. Gdzie szukać wyjaśnień, gdyż 2 komorników mam już spłaconych?

  5. Avatar

    Witam. Komornik zabrał pieniądze z rozliczenia. Na początku marca mąż rozliczał się z PIT-u, dopisał mnie i naszą córkę. To jego drugie małżeństwo. Ma długi za alimenty. Chcieliśmy pieniądze ze zwrotu dostać pocztą, a Jego kuzynka nas rozliczała i pomyliła się i wpisała konto męża, na którym był komornik. Urząd skarbowy wysłał pieniądze na konto, a komornik je zabrał. Czy jest możliwość, aby odzyskać, chociaż połowę zwrotu?

Comments are closed.