Komornik zabrał zwrot podatku z Urzędu Skarbowego?!

Witam, komornik zabrał nam zwrot podatku, ale nie dostaliśmy żadnego pisma. Dzwoniąc do Urzędu Skarbowego, pani poinformowała mnie, że zwrot został zajęty przez komornika, a my nie dostaliśmy jeszcze żadnego pisma od komornika?!


Jak wygląda zajęcie zwrotu podatku przez komornika?

Komornik w pierwszej kolejności kontaktuje się z Urzędem Skarbowym, wysyłając pismo o zajęciu wierzytelności dłużnika. Wtedy Urząd Skarbowym wstrzymuje zwrot podatku.

Choćby nie wiem, co byście robili, to Urząd Skarbowym ma związane ręce i nie wypłaci Wam zwrotu podatku za nic w świecie.

Urząd Skarbowy przekazuje wtedy pieniądze za zwrot podatku do depozytu sądowego, lub kiedy nie ma żadnych wątpliwości, przesyła zwrot podatku bezpośrednio na konto komornika, który obsługuje Wasze długi.

A więc:

…czy komornik może zabrać zwrot podatku z Urzędu Skarbowego?

…oczywiście, że TAK! i napiszę więcej, okres zwrotów nadpłaconych podatków z US, jest dla komorników w całej Polsce prawdziwym żniwem, dzięki któremu są w stanie odzyskać całkiem spore kwoty.

Zajęcie przez komornika zwrotu podatku – przepisy

Od 8 września 2016 r. obowiązuje nowa ustawa, (Dz. U. z 2015 r. poz. 1311) dodaje do K.p.c. art. 902 [2] § 1. w myśl której:

Ustawodawca zezwala w nim na zajęcie wierzytelności z tytułu nadpłaty lub zwrotu podatku obejmujące także wierzytelności przyszłe, wynikające z nadpłaty lub zwrotu podatku powstałych w ciągu roku od dnia dokonania zajęcia.

Najpierw jednak, zanim Urząd Skarbowy przelej zwrot Waszego podatku na konto komornika, to ma prawo, aby najpierw zaspokoić swoje zaległości podatkowe wobec Was, dopiero nadwyżka trafi do komornika.

Ulga na dziecko też przepadnie

Komornik ma prawo zabrać również ulgę prorodzinną, ponieważ nie ma przepisu, który ulgę tą wyłączałby spod zajęcia komorniczego!

art. 799, art. 803, art. 902 [2] § 1 Kodeksu postępowania cywilnego.

Co do przepływu informacji między Wami – Urzędem Skarbowym a komornikiem, to rzeczywiście, przydałaby się informacja, że komornik przejął zwrot z nadpłaconego podatku. Być może takie pismo jeszcze dostaniecie, przynajmniej (po telefonie do US), wiecie, gdzie poszły pieniądze.

Wniosek do US o zwrot nadpłaty podatku

Wniosek o zajęcie wierzytelności dłużnika w Urzędzie Skarbowym

Wniosek-o-zajęcie-wierzytelności-dłużnika-w-Urzędzie-Skarbowym

Wniosek o zajęcie wierzytelności dłużnika w Urzędzie Skarbowym

Wybrane specjalnie dla Ciebie:

Oceń mój artykuł:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (5 votes, average: 4,20 out of 5)
Loading...
Wpis pochodzi z kategorii: , , ,

O autorze

3 komentarzy w “Komornik zabrał zwrot podatku z Urzędu Skarbowego?!”
  1. Mam komornika, pracuję, komornik potrąca mi co miesiąc 60% wynagrodzenia, Oddaję krew charytatywnie i chcę się rozliczyć z tego, czy komornik ma prawo zabrać zwrot podatku za oddaną krew?

    1. Janina Gołębiecka

      Niestety komornik będzie mógł zająć Tobie tą należność.

  2. Witam. W październiku mąż dostał pismo od komornika o zajęciu wynagrodzenia, wysłaniu pisma do Urzędu Skarbowego o przelanie pieniędzy z zwrotu na konto komornika. Natomiast w styczniu przyszło pismo o zaspokojeniu kwoty i zakończeniu egzekucji komorniczej i zwolnieniu egzekucji ze wszystkich wierzytelności tj z wynagrodzenia za prace, rachunku bankowego itp. Moje pytanie czy w tym przypadku komornik poinformował urząd skarbowy, że kwota została już zaspokojona i urząd wypłaci cały zwrot?

Comments are closed.