Jak sprawdzić czy komornik zajął zwrot podatku z Urzędu Skarbowego?

Dzień dobry, jak sprawdzić, czy komornik zajął zwrot podatku? bo czekamy i czekamy i nic z Urzędu Skarbowego nie przychodzi, a w tamtym roku mieliśmy zwrot z Urzędu Skarbowego już dawno w portfelu.

Czy opóźnienie może być spowodowane małym długiem, który mamy? Była to pożyczka z parabanku, na którą nie mamy środków, żeby ją spłacić. Czy urząd skarbowy informuje o zajęciu komorniczym? ewentualnie jak sprawdzić, czy komornik zajął zwrot podatku?


Zajęcie przez komornika wierzytelności z tytułu nadpłaty lub zwrotu podatku jest najbardziej lubianą formą egzekwowania długów przez komorników, bo jest szybkie i łatwe.

Jeśli macie egzekucję komorniczą, to wielce prawdopodobne, że to właśnie komornik zajął zwrot z US.

Wystarczy, że komornik wyśle do Urzędu Skarbowego wezwanie do potrącania zajętej wierzytelności i nakaże naczelnikowi Urzędu Skarbowego przekazanie jej na rachunek komorniczy, lub do depozytu Skarbu Państwa.

Jak sprawdzić, czy komornik zajął zwrot podatku?

Jedyną drogą, aby dowiedzieć się, dlaczego pieniądze z Urzędu Skarbowego za zwrot podatku jeszcze do Was nie dotarły, jest nawiązanie kontaktu z Urzędem Skarbowym, w którym składana była deklaracja PIT.

Należy więc wybrać numer telefonu, dzięki któremu połączycie się z księgowością Urzędu Skarbowego, tam udzielą Wam wszystkich potrzebnych informacji. Aby znaleźć właściwy numer telefonu do Waszego Urzędu Skarbowego, można użyć wyszukiwarki na stronie: https://www.bip.gov.pl/

czy-komornik-informuje-o-zajeciu-zwrotu-podatku

Okres, w którym Polacy otrzymują zwrot nadpłaconego podatku z Urzędu Skarbowego, jest okresem żniw dla każdego komornika w Polsce, zajęcie wierzytelności dłużnika wobec organu podatkowego jest najczęściej stosowanym wnioskiem egzekucyjnym! Więc spodziewajcie się, że być może komornik zajął zwrot podatku.

Czy komornik informuje o zajęciu zwrotu podatku?

W tym momencie warto przywołać tu art. 896 § 1 pkt 2 Kodeksu postępowania cywilnego, z którego jasno wynika, iż w celu zajęcia zwrotu podatku, komornik wzywa dłużnika wierzytelności (Urząd Skarbowy), aby należnego od niego świadczenia nie przekazywał dłużnikowi, ale złożył je komornikowi lub na rachunek depozytowy Ministra Finansów.

Natomiast dalej przeczytamy, że:

Komornik zawiadomi dłużnika, że nie wolno mu odbierać żadnego świadczenia ani rozporządzać zajętą wierzytelnością i ustanowionym dla niej zabezpieczeniem;

A więc komornik pisemnie poinformuje dłużnika o zajęciu zwrotu podatku.

Czy urząd skarbowy informuje o zajęciu komorniczym

Urząd Skarbowy nie informuje o zajęciu zwrotu podatku, obowiązek poinformowania Was o zajęciu ma komornik sądowy, który zajęcia dokonał. Powinniście zostać poinformowani przez komornika listownie.

Wniosek do US o zwrot nadpłaty podatku

Wniosek o zajęcie wierzytelności dłużnika w Urzędzie Skarbowym

Wniosek-o-zajęcie-wierzytelności-dłużnika-w-Urzędzie-Skarbowym

Wniosek o zajęcie wierzytelności dłużnika w Urzędzie Skarbowym

Wybrane specjalnie dla Ciebie:

Oceń mój artykuł:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
Wpis pochodzi z kategorii: ,

O autorze

45 komentarzy w “Jak sprawdzić czy komornik zajął zwrot podatku z Urzędu Skarbowego?”
 1. Czy US informuje o zajęciu zwrotu podatku? bo czekam i czekam i pieniądze nie przychodzą, nie wiem czy wciąż nadal czekać czy trzeba skontaktować się US? niestety nie mam namiarów do komornika bo sprawa była sprzed kilku lat :/

  1. Janina Gołębiecka

   Maju, ponieważ okres zwrotów podatku, to wytężony okres pracy nie tylko dla Urzędów Skarbowych, ale i dla komorników, to na informację od komornika o ewentualnym zajęciu zwrotu podatku będziesz trochę czekać, jeśli już teraz chciałabyś dowiedzieć się czy komornik zajął zwrot czy nie, to możesz zadzwonić do działu księgowości Urzędu Skarbowego do którego składałaś PIT i zapytać wprost, jaki status ma Twój zwrot podatku.

 2. Właśnie szukałam info jak sprawdzić czy komornik zajął zwrot podatku, dziekuję za artykuł Pani Janino! Pozdrawiam!

 3. Witam złożyłem zeznanie podatkowe na początku lutego dzisiaj (a mamy 13 czerwca czyli po 5 miesiącach od złożenia zeznania) pofatygowałem się do US co z moim zwrotem i dowiedziałem się, że na początku marca zostały wypłacone pieniądze ale komornikowi. Czy komornik powinien mnie poinformować o zajęciu zwrotu podatku? z tego co się dowiedziałem US nie informuje o zajęciach komorniczych.

  1. Janina Gołębiecka

   Witaj Przemku, tak to prawda. Urząd Skarbowy nie ma obowiązku informować podatnika o przekazaniu zwrotu podatku do komornika. Urząd Skarbowy ma dokładnie 3 miesiące na zwrot podatku (termin ten liczy się od daty złożenia deklaracji PIT), jeśli w tym czasie nie otrzymaliśmy zwrotu, to powinno zapalić się nam czerwone światło. Komornik powinien powiadomić Cię, że zajmuje zwrot podatku z US. Jano mówi o tym: Art. 896. § 1. Do egzekucji z wierzytelności komornik przystępuje przez jej zajęcie. W celu zajęcia komornik: 1) zawiadomi dłużnika, że nie wolno mu odbierać żadnego świadczenia ani rozporządzać zajętą wierzytelnością i ustanowionym dla niej zabezpieczeniem; powinieneś więc otrzymać list od komornika. Jeśli do tej pory go nie otrzymałeś, to prawdopodobnie komornik ma ręce pełne roboty (okres zajmowania zwrotów podatku PIT jest bardzo intensywnym okresem dla każdego komornika w kraju), nawet nie ośmielę się nazwać tego okresu “żniwami” :-). Myślę, że prędzej czy później powinieneś otrzymać listowne powiadomienie o zajęciu zwrotu podatku. Pozdrawiam!

  2. Mam pytanie odnośnie rozliczenia pitu. Rozliczamy się jako małżeństwo razem. Zwrot na dzieci. I do chodzi do sytuacji gdzie urząd wysyła pieniądze do komornika. Coś co dawno umorzone na co posiadam dokumenty. Do tego komornik odciaga sobie, na inne zajęcie, nie zgodne z tym co urząd przesłał. I resztę raczy odesłać do urzędu skarbowego. Dzwoniąc do urzędu kobieta informuje nie sprawdzając danych ze żadnych pieniędzy nie dostaniemy będą szukać dalej komorników zajęć. Czy to jest zgodne z regulaminem jakim kolwiek? I te pieniądze będą tak kursować.?

 4. Dziękuję pani Janino za wyczerpującą odpowiedź. Mam jeszcze jedno pytanko, mianowicie spłacam umówione raty komornikowi w terminie do 15 każdego miesiąca (dodam ze płace w kasie u komornika). Komornik zajął zwrot z podatku na początku marca, co już w marcu zaspokoiło roszczenia komornika z nawiązką, komornik dalej pobiera ode mnie wpłaty za mc. marzec, kwiecień, maj i czerwiec . Co mogę w takiej sytuacji zrobić mając tylko informacje z US nie mając żadnego pisma od komornika? swoją drogą nie mieć czasu na wysłanie pisma do mnie o zajęciu zwrotu podatku, gdzie już w lutym komornik zawiadomił US, a mamy czerwiec. Dziękuję z góry za odpowiedz.

  1. Janina Gołębiecka

   Przemku, oczywiście podzielam Twoje rozgoryczenie, ale wiedz, że powiadomienie przez komornika Urzędu Skarbowego następuje elektronicznie, jeśli chodzi o powiadomienie dłużnika o zajęciu zwrotu podatku z US, to komornik musi zrobić to pisemnie, dlatego trwa to dłużej. Jeśli chodzi o umówione z komornikiem raty spłaty zadłużenia i nałożenie się na to zwrotu podatku, to niestety ale te dwa źródła pieniędzy nie łączą się, idą jakby osobnym torem. Jeśli komornik otrzymał od wierzyciela wytyczne, że zwrot podatku z US także ma być zajęty, to komornik bez względu na dotychczas umówione stałe raty z dłużnikiem i tak musi ten zwrot z US dłużnikowi zająć, a więc pieniądze pochodzące ze zwrotu podatku, nie wchodzą w saldo spłaty długu jeśli chodzi o wysokość comiesięcznych rat, Twoje ogólne zadłużenie oczywiście ulegnie pomniejszeniu proporcjonalnie do wysokości zwrotu z US jaki trafił na konto komornika, jednak raty umówione z komornikiem pozostają bez zmian.

 5. Również mam ustalone raty u komornika i regularnie spłacam zadłużenie, sądziłam, że skoro już się dogadaliśmy to komornik nie przejmie mojego zwrotu, ale jak teraz czytam okazuje się, że może. Co prawda skaladlam PIT w ostatniej chwili i US ma jeszcze czas na zwrot. Jutro będę dzwonić do Urzędu i pytać czy jest zajęcie komornicze i tu moje pytanie gdyby okazało się, że komornik zabiera kasę to czy można to jakoś odwołać, zatrzymać albo żeby komornik oddał kasę?

  1. Janina Gołębiecka

   Niestety nie uda Ci się się zatrzymać pieniędzy pochodzących ze zwrotu, komornik je zajmie, bo takie ma prawo. Jeśli Twój wierzyciel, zaznaczył we wniosku do komornika o wszczęcie wobec Ciebie egzekucji komorniczej, również ze świadczenia pochodzącego ze zwrotu podatku, to komornik zwrot zajmie.

 6. Witam czy komornik może zająć zwrot jeśli rozliczam się z dziećmi?

  1. Janina Gołębiecka

   Tak, komornik ma prawo zająć zwrot podatku z US, nawet jeśli rozliczasz się z dziećmi, ponieważ jako prawny opiekun nieletnich dzieci, pieniądze ze zwrotu należą się opiekunowi a nie nieletniemu dziecku.

   1. Kontaktując się z komornikiem telefonicznie sprawa spłacona przez pracodawce, a pisma od dwóch tygodni nie ma o zakończeniu postępowania egzekucyjnego i na dodatek komornik zabrał tyle samo ze skarbówki i nikogo nie raczył powiadomić, bierze dalej czy powinnam w tej sprawie złożyć zażalenie do państwowej izby komorniczej?

 7. Oncki Anioł

  Witam czy mogę się dowiedzieć orientacyjnie jak długo idzie pismo od komornika do urzędu skarbowego?

  1. Janina Gołębiecka

   Jeśli chodzi Ci o zajęcie zwrotu podatku z US, to po nowelizacji ustawy, komornik wyposażony został w możliwość złożenia elektronicznego wniosku o zajęcie zwrotu podatku, komornik jest więc zająć zwrot jednym kliknięcie myszki.

   Źródło:

   Art. 902[2]. Zajęcie wierzytelności z tytułu nadpłaty lub zwrotu podatku §3. Zawiadomienie o zajęciu i inne pisma w ramach egzekucji z nadpłaty lub zwrotu podatku sporządza się i doręcza z użyciem środków komunikacji elektronicznej w sposób określony w przepisach wydanych na podstawie art. 67 zawiadomienie o zajęciu prawa majątkowego § 2c.

 8. Witam. Czy 3 – miesięczny okres zwrotu podatku obowiązuje również w przypadku przelewu do komornika? A może jest jakiś inny termin? Ponad 3 miesiące temu został złożony PIT i do tej pory nie ma przelewu. Pieniądze tak czy owak trafią na konto komornika, a wiadomo że im szybciej tym lepiej, bo mnie odsetek urośnie. Z góry dziękuję za odpowiedź.

  1. Janina Gołębiecka

   Witaj Tomku, wydaje mi się, że czas na przekazanie zwrotu podatku podatnikowi jest takim sam jak czas przekazania pieniędzy ze zwrotu komornikowi. Okres 3 miesięcy to maksymalny okres w którym musi zmieścić się urząd skarbowy, zwykle jest to krócej niż 3 miesiące. Myślę, że jeśli minęły 3 miesiące i komornik wciąż nie otrzymał kwoty pochodzącej ze zwrotu podatku, to powinieneś zadzwonić do urzędu skarbowego z zapytaniem, dlaczego przekraczają ustawowy 3-miesięczny okres przekazania środków pochodzących z nadpłaty lub zwrotu podatku do komornika.

 9. Witam. Moje jest pytanie następujące. Czy komornik może też zająć zwrot podatku, jeżeli rozliczałem się wspólnie z żoną?

  1. Janina Gołębiecka

   Witaj Piotrze, tak, mimo tego, że tylko jedno z Was jak się domyślam jest dłużnikiem, to komornik i tak ma prawo zająć cały zwrot z Urzędu Skarbowego.

 10. Witam. Mimo upływu 3 miesięcy nie otrzymałam zwrotu podatku. Toczyło się wobec mnie postępowanie komornicze Ale z pensji regularnie było wpłacane. Czy komornik może zająć cała ulgę? Nadmieniam, że ostatnia rata została już zapłacona.

  1. Janina Gołębiecka

   Mimo prowadzonej wobec Ciebie egzekucji z wynagrodzenia, komornik ma prawo, aby zabrać Ci także zwrot podatku, jeśli we wniosku wierzyciel takie zajęcie zlecił. Jeśli kwota długu jest wyższa niż kwota ze zwrotu podatku, to komornik zajmie cały zwrot z urzędu skarbowego. Jeśli natomiast kwota zadłużenia jest mniejsza niż kwota zwrotu, to urząd skarbowy wyśle do komornika tylko część zwrotu podatku odpowiadającą kwocie zadłużenia. Jeśli doszło do sytuacji, że komornik zajął zwrot podatku, mimo że zadłużenie zostało właśnie spłacone, to komornik powinien odesłać całą kwotę na konto urzędu skarbowego, po czym urząd skarbowy powinien następnie tę kwotę przekazać Tobie…

 11. Witam. W tamtym roku komornik napisał pismo do urzędu skarbowego i zwrot mi zabrano. W tym roku żadnego pisma nie dostałam. Czy możliwe, że komornik tez mi go zabierze? pomimo ze nie otrzymałam pisma od komornika? czy zajecie z tamtego roku nadal jest aktualne?

  1. Janina Gołębiecka

   Zajęcie komornicze w urzędzie skarbowym ważne jest przez 1 rok od wysłania tego zajęcia przez komornika. Jeśli nie dostałaś jeszcze pisma od komornika, że zajmuje on zwrot z urzędu skarbowego, to komornik wciąż nadal może dokonać zajęcia tej wierzytelności. Zwykle jest tak, że komornik najpierw zajmuje zwrot, a dopiero po miesiącu lub dwóch, dłużnik otrzymuje pismo od komornika, że zwrot został zajęty. Jeśli chcesz mieć pewność co stało się ze zwrotem podatku z US, to możesz zadzwonić do urzędu skarbowego w którym składałaś deklarację podatkową i zapytać co się dzieje z pieniędzmi.

 12. Chciałabym się dowiedzieć, czy jeżeli nie zabrano mi zwrotu z podatku, to znaczy ze nie mam już komornika? Nie przebywam pod adresem zameldowania, nie wiem nawet czy przyszła do mnie jakaś korespondencja a z PIT-a rozliczałam się na stary adres.

  1. Janina Gołębiecka

   Być może egzekucja komornicza została umorzona, dlatego komornik nie zajął zwrotu z PIT-u. Umorzenie egzekucji nie oznacza, że dług przepadł, oznacza jedynie tyle, że komornik nie widząc szans na wyegzekwowanie od Ciebie jakiejkolwiek kwoty, postanowił umorzyć prowadzone wobec Ciebie postępowanie egzekucyjne. Jeśli wierzyciel ponownie złoży wniosek o wszczęcie przeciwko Tobie egzekucji, to komornik znów zacznie poszukiwać Twojego majątku i np. w kolejnym roku może zwrot zająć.

 13. Witam, co w sytuacji kiedy otrzymałam informację o zajęciu zwrotu z US od komornika, a po kilku miesiącach otrzymuję pieniądze na poczcie z US. Czy mam obowiązek zwrócić te pieniądze do komornika? a jeśli tak i tego nie uczynię to co może mi grozić?

 14. Witam. Czy US może przesłać zwrot ulgi na dziecko w przypadku gdy mam pismo o bezskutecznej egzekucji?

 15. Komornik w roku 2018 zajął zwrot z mojego podatku dochodowego. Kilka dni temu dostałam pismo, że komornik umarza postępowanie na wniosek wierzyciela. Czy w przypadku umorzenia postępowania komornik nie musi zwrócić tego, co udało mu się wyegzekwować? W tym też owy zwrot podatku.

 16. Małgorzata

  Dzień dobry, czy Urząd Skarbowy jako organ rozliczenia mojego pit-u może przekazywać komornikowi całą sumę i nawet nie musi Skarbówka dać mi potwierdzenia ile se wzięli ani komornik nie musi dawać mi żadnego potwierdzenia? Nie dostałam żadnych pokwitowań itd i mam takie pytanie jeszcze: jeśli mam kredyt w wysokości ok 2 000 zł i pracuje na pół etaty, to czy może komornik zająć mi konto bankowe?

 17. Wspólnie z mężem rozliczam się z zeznania podatkowego pit 37, odliczamy ulgę na dwoje dzieci, mąż ma komornika, czy może on zabrać nam zwrot jeżeli ulga jest na dzieci i na mnie? a dłużnikiem jest mąż? komornika ma już dosyć długo i nigdy nam nie zabierał zwrotu z US, bardzo proszę o szybką i precyzyjna odpowiedź.

 18. Czy jeśli komornik wysłał pismo o zajęciu zwrotu z podatku kilka lat temu, gdy jeszcze nie pracowałam i nie rozliczałam się, a teraz pierwszy raz będę się rozliczać, to komornik zabierze ten zwrot? obecnie żadnych pism nie otrzymałam od komornika. Proszę o odpowiedz. I czy zabiera ulgę prorodzinną, czy jest jakaś ustawa mówiąca o przedawnieniu?

 19. dzień dobry mam pytanie, dziś rozliczałam się z pitu, mam komornika, mam dostać zwrot pieniędzy, lecz pani w okienku mi powiedziała ze mój komornik do 15 marca tego roku ma moją sprawę, potem jak by już o niej będzie zapominane i pytanie czy jest możliwość dostania pieniędzy ze skarbówki? czy zabierze je komornik?

 20. Witam mam pytanie, czy komornik weźmie mi ulgę prorodzinna z konta jeśli mam zajecie komornicze na koncie? jeśli urząd skarbowy zrobi przelew na konto na którym jest zajecie i czy będę mógł to wypłacić czy jest jakaś kwota wolna od potrąceń tego? czy po prostu komornik zabierze mi całość i nie będę mógł wypłacić nic?

 21. Witam, mam pytanie dostałam pismo od komornika ze wysłał pismo do Skarbówki o zajęcie nadpłaty PIT. A radca prawny wysłał do wierzyciela prośbę o możliwość spłaty na raty i wycofaniu pisma ze skarbówki. I pytanie czy komornik zabierze mi nadpłatę podatku?

 22. Witam, miałam komornika w styczniu tego roku, dostał on mój zwrot podatku za rok 2017. Byłam pytać się w Urzędzie skarbowym i okazuje się, iż ten komornik widnieje jeszcze w systemie. A ja już dostałam pismo od komornika o zakończeniu egzekucji. Pytanie co będzie z moim zwrotem podatku? Pozdrawiam serdecznie

 23. Mam pytanie czy komornik może zająć zwrot z podatku za 2018 rok jeżeli wiem że jeszcze nie mam komornika a deklaracje już złożyłem. Jak komornik by mi teraz wszedł to ma prawo mi zająć zwrot z podatku jeżeli pierwszy deklarację złożyłem . Czekam na informację na e-maila . pozdrawiam. Piotr…….

 24. Mam dług w wysokości 250zl czy komornik zabierze wszystko czy te 250zl z rozliczenia z US.

 25. Witam. Mam pytanie: ogólnie nie mam komornika, ale spłacam dwa zadłużenia do Firmy Kruk. Z podatku rozliczyłam się 11 lutego i do dnia dzisiejszego nie otrzymałam zwrotu. Czy to normalne jest, że tyle się czeka? czy zostały mi te pieniądze zabrane? Chodź jak wspomniałam nie mam komornika. Czy lepiej samemu jechać do urzędu skarbowego i się dopytać?

 26. Małgorzata

  Witam. Komornik zabrał cala kwotę zwrotu podatku. W 2018 roku przepracowałam 2,5 miesiąca, naliczono mi 625 zł z tytułu nieprzekroczonego progu. Komornik zabrał wszystko bez mojej wiedzy i zgody. Choruje na zaćmę pourazową i mam wzrok na blisko szkła 2,5 na daleko 1,75 na lewe oko, na prawe niestety zamazane nie mogę znaleźć pracy. Zostałam bez środków do życia i możliwości kupna leków.

 27. Witam, mam takie pytanie czy komornik jednocześnie może zająć rozliczenie podatkowe 60 % wypłaty i jeszcze konto bankowe i co z pieniędzmi które komornik dostanie z tych wszystkich przelewów za dużo. Bo w takiej jestem sytuacji…

 28. Witam mam takie pytanie. Według rozliczenia PIT powinienem dostać około 2600 zł razem z córką. Miałem niespłacony mandat około 580 zł. Komornik odciągnął to z pensji, że tak powiem niecałe 300 zł. Miałem dostać 2600 zwrotu dostałem 2tys i też odciągnął resztę zajęcia. Czy jest w tym jakaś pomyłka czy zgłosić to gdzieś proszę o szybką odpowiedź dziękuję.

 29. witam, komornik zajął mi zwrot podatku za dziecko, całość 1112zł. Ponad to mam od niego zajęcie wynagrodzenia 50% średnio 1200zł-1500 zł co miesiąc. Mam pytanie czy mogę ubiegać się o zwrot podatku za dziecko, gdzie już komornik mi zabiera coś z pensji i co muszę zrobić? Bardzo zależy mi na tym zwrocie, bo to miało być dla dziecka.

 30. Mam taki problem, urząd skarbowy zabrał rozliczenie z podatku na rzecz komornika w Warszawie, a z tego co się wczoraj dowiedziałam to ten komornik jest odwołany, nie mam żadnego kontaktu, z kim mogla bym się skontaktować? co dalej? proszę o pomoc iż dla mnie to duża kwota pieniędzy. Może z Waszą pomocą dojdę do prawdy.

 31. Mam zajęcie komornicze, mimo to urząd skarbowy wypłacił mi pieniądze za zwrot podatku. Czy muszę te pieniądze zwrócić? Z tego co mi wiadomo komornik wysłał pisma do niewłaściwego urzędu skarbowego i dlatego ten pod który podlegam wypłacił mi pieniądze. Czy mogę tą kwotę wydać? czy przyjdzie mi ja zwracać? Z góry dziękuję za odpowiedź.

 32. Andżelika

  Witam. Mam pytanie: czy komornik może zająć zwrot podatku z konta bankowego? Rozliczamy się wspólnie z mężem. Dług należy do jednego z nas, a rozliczenie jest wspólne. Rozliczamy się na PIT 36, mąż prowadzi działalność rolną, oraz posiadamy ulgę na dzieci. Pozdrawiam.

Comments are closed.