Jak sprawdzić czy komornik zajął zwrot podatku z Urzędu Skarbowego? • JakwyjśćZdługów.pl
Jak wyjść z długów i cieszyć się życiem! ebook + Wzory pism

Długi, komornik, firma windykacyjna, wpis w BIK, KRD to ogromny problem, jeśli potrzebujesz darmowej porady, zadaj pytanie ekspertowi. W serwisie znajdziesz także wzory pism, oraz taniej kupisz ebook: Jak wyjść z długów i cieszyć się życiem – 12 kroków, autorką jest Iwona Wendel – założycielka tego bloga. Zachęcam też do komentowania wpisów! tam także możesz zadawać pytania!

Jak sprawdzić czy komornik zajął zwrot podatku z Urzędu Skarbowego?

Dzień dobry, mam pytanie do Pani, jak sprawdzić czy komornik zajął zwrot podatku? bo czekamy i czekamy i nic z Urzędu Skarbowego nie przychodzi, a w tamtym roku mieliśmy zwrot z Urzędu Skarbowego już dawno w portfelu, czy opóźnienie może być spowodowane małym długiem który mamy? była to pożyczka z parabanku na którą nie mamy środków żeby ją spłacić.

Zajęcie przez komornika wierzytelności z tytułu nadpłaty lub zwrotu podatku jest najbardziej lubianą formą egzekwowania długów przez komorników, bo jest szybkie i łatwe.

Jeśli macie egzekucję komorniczą, to wielce prawdopodobne, że to właśnie komornik zajął zwrot z US.

Wystarczy, że komornik wyśle do Urzędu Skarbowego wezwanie do potrącania zajętej wierzytelności i nakaże naczelnikowi Urzędu Skarbowego przekazanie jej na rachunek komorniczy, lub do depozytu Skarbu Państwa.

A jak sprawdzić czy komornik zajął zwrot podatku?

Jedyną drogą, aby dowiedzieć się dlaczego pieniądze z Urzędu Skarbowego za zwrot podatku, jeszcze do Was nie dotarły, jest nawiązanie kontaktu z Urzędem Skarbowym w którym składana była deklaracja PIT.

Należy wybrać numer telefonu, dzięki któremu połączycie się z księgowością Urzędu Skarbowego, tam udzielą Wam wszystkich potrzebnych informacji.

Okres w którym Polacy otrzymują zwrot nadpłaconego podatku z Urzędu Skarbowego, jest okresem żniw dla każdego komornika w Polsce, zajęcie wierzytelności dłużnika wobec organu podatkowego jest najczęściej stosowanym wnioskiem egzekucyjnym! Więc spodziewajcie się, że być może komornik zajął zwrot podatku.

Czy US informuje o zajęciu zwrotu podatku?

Urząd Skarbowy nie informuje o zajęciu zwrotu podatku, obowiązek poinformowania Was o zajęciu ma komornik sądowy, który zajęcia dokonał. Powinniście zostać poinformowani listownie.

Wybrane specjalnie dla Ciebie:

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (17 votes, average: 4,82 out of 5)
Loading...


29 komentarzy

 1. Maja W.

  Czy US informuje o zajęciu zwrotu podatku? bo czekam i czekam i pieniądze nie przychodzą, nie wiem czy wciąż nadal czekać czy trzeba skontaktować się US? niestety nie mam namiarów do komornika bo sprawa była sprzed kilku lat :/

  • Janina Gołębiecka

   Janina Gołębiecka

   Maju, ponieważ okres zwrotów podatku, to wytężony okres pracy nie tylko dla Urzędów Skarbowych, ale i dla komorników, to na informację od komornika o ewentualnym zajęciu zwrotu podatku będziesz trochę czekać, jeśli już teraz chciałabyś dowiedzieć się czy komornik zajął zwrot czy nie, to możesz zadzwonić do działu księgowości Urzędu Skarbowego do którego składałaś PIT i zapytać wprost, jaki status ma Twój zwrot podatku.

 2. gość

  Właśnie szukałam info jak sprawdzić czy komornik zajął zwrot podatku, dziekuję za artykuł Pani Janino! Pozdrawiam!

 3. Przemek

  Witam złożyłem zeznanie podatkowe na początku lutego dzisiaj (a mamy 13 czerwca czyli po 5 miesiącach od złożenia zeznania) pofatygowałem się do US co z moim zwrotem i dowiedziałem się, że na początku marca zostały wypłacone pieniądze ale komornikowi. Czy komornik powinien mnie poinformować o zajęciu zwrotu podatku? z tego co się dowiedziałem US nie informuje o zajęciach komorniczych.

  • Janina Gołębiecka

   Janina Gołębiecka

   Witaj Przemku, tak to prawda. Urząd Skarbowy nie ma obowiązku informować podatnika o przekazaniu zwrotu podatku do komornika. Urząd Skarbowy ma dokładnie 3 miesiące na zwrot podatku (termin ten liczy się od daty złożenia deklaracji PIT), jeśli w tym czasie nie otrzymaliśmy zwrotu, to powinno zapalić się nam czerwone światło. Komornik powinien powiadomić Cię, że zajmuje zwrot podatku z US. Jano mówi o tym: Art. 896. § 1. Do egzekucji z wierzytelności komornik przystępuje przez jej zajęcie. W celu zajęcia komornik: 1) zawiadomi dłużnika, że nie wolno mu odbierać żadnego świadczenia ani rozporządzać zajętą wierzytelnością i ustanowionym dla niej zabezpieczeniem; powinieneś więc otrzymać list od komornika. Jeśli do tej pory go nie otrzymałeś, to prawdopodobnie komornik ma ręce pełne roboty (okres zajmowania zwrotów podatku PIT jest bardzo intensywnym okresem dla każdego komornika w kraju), nawet nie ośmielę się nazwać tego okresu „żniwami” :-). Myślę, że prędzej czy później powinieneś otrzymać listowne powiadomienie o zajęciu zwrotu podatku. Pozdrawiam!

 4. Przemek

  Dziękuję pani Janino za wyczerpującą odpowiedź. Mam jeszcze jedno pytanko, mianowicie spłacam umówione raty komornikowi w terminie do 15 każdego miesiąca (dodam ze płace w kasie u komornika). Komornik zajął zwrot z podatku na początku marca, co już w marcu zaspokoiło roszczenia komornika z nawiązką, komornik dalej pobiera ode mnie wpłaty za mc. marzec, kwiecień, maj i czerwiec . Co mogę w takiej sytuacji zrobić mając tylko informacje z US nie mając żadnego pisma od komornika? swoją drogą nie mieć czasu na wysłanie pisma do mnie o zajęciu zwrotu podatku, gdzie już w lutym komornik zawiadomił US, a mamy czerwiec. Dziękuję z góry za odpowiedz.

  • Janina Gołębiecka

   Janina Gołębiecka

   Przemku, oczywiście podzielam Twoje rozgoryczenie, ale wiedz, że powiadomienie przez komornika Urzędu Skarbowego następuje elektronicznie, jeśli chodzi o powiadomienie dłużnika o zajęciu zwrotu podatku z US, to komornik musi zrobić to pisemnie, dlatego trwa to dłużej. Jeśli chodzi o umówione z komornikiem raty spłaty zadłużenia i nałożenie się na to zwrotu podatku, to niestety ale te dwa źródła pieniędzy nie łączą się, idą jakby osobnym torem. Jeśli komornik otrzymał od wierzyciela wytyczne, że zwrot podatku z US także ma być zajęty, to komornik bez względu na dotychczas umówione stałe raty z dłużnikiem i tak musi ten zwrot z US dłużnikowi zająć, a więc pieniądze pochodzące ze zwrotu podatku, nie wchodzą w saldo spłaty długu jeśli chodzi o wysokość comiesięcznych rat, Twoje ogólne zadłużenie oczywiście ulegnie pomniejszeniu proporcjonalnie do wysokości zwrotu z US jaki trafił na konto komornika, jednak raty umówione z komornikiem pozostają bez zmian.

 5. ona39

  Również mam ustalone raty u komornika i regularnie spłacam zadłużenie, sądziłam, że skoro już się dogadaliśmy to komornik nie przejmie mojego zwrotu, ale jak teraz czytam okazuje się, że może. Co prawda skaladlam PIT w ostatniej chwili i US ma jeszcze czas na zwrot. Jutro będę dzwonić do Urzędu i pytać czy jest zajęcie komornicze i tu moje pytanie gdyby okazało się, że komornik zabiera kasę to czy można to jakoś odwołać, zatrzymać albo żeby komornik oddał kasę?

  • Janina Gołębiecka

   Janina Gołębiecka

   Niestety nie uda Ci się się zatrzymać pieniędzy pochodzących ze zwrotu, komornik je zajmie, bo takie ma prawo. Jeśli Twój wierzyciel, zaznaczył we wniosku do komornika o wszczęcie wobec Ciebie egzekucji komorniczej, również ze świadczenia pochodzącego ze zwrotu podatku, to komornik zwrot zajmie.

 6. Damian

  Witam czy komornik może zająć zwrot jeśli rozliczam się z dziećmi?

  • Janina Gołębiecka

   Janina Gołębiecka

   Tak, komornik ma prawo zająć zwrot podatku z US, nawet jeśli rozliczasz się z dziećmi, ponieważ jako prawny opiekun nieletnich dzieci, pieniądze ze zwrotu należą się opiekunowi a nie nieletniemu dziecku.

 7. Oncki Anioł

  Witam czy mogę się dowiedzieć orientacyjnie jak długo idzie pismo od komornika do urzędu skarbowego?

  • Janina Gołębiecka

   Janina Gołębiecka

   Jeśli chodzi Ci o zajęcie zwrotu podatku z US, to po nowelizacji ustawy, komornik wyposażony został w możliwość złożenia elektronicznego wniosku o zajęcie zwrotu podatku, komornik jest więc zająć zwrot jednym kliknięcie myszki.

   Źródło:

   Art. 902[2]. Zajęcie wierzytelności z tytułu nadpłaty lub zwrotu podatku §3. Zawiadomienie o zajęciu i inne pisma w ramach egzekucji z nadpłaty lub zwrotu podatku sporządza się i doręcza z użyciem środków komunikacji elektronicznej w sposób określony w przepisach wydanych na podstawie art. 67 zawiadomienie o zajęciu prawa majątkowego § 2c.

 8. Tomasz

  Witam. Czy 3 – miesięczny okres zwrotu podatku obowiązuje również w przypadku przelewu do komornika? A może jest jakiś inny termin? Ponad 3 miesiące temu został złożony PIT i do tej pory nie ma przelewu. Pieniądze tak czy owak trafią na konto komornika, a wiadomo że im szybciej tym lepiej, bo mnie odsetek urośnie. Z góry dziękuję za odpowiedź.

  • Janina Gołębiecka

   Janina Gołębiecka

   Witaj Tomku, wydaje mi się, że czas na przekazanie zwrotu podatku podatnikowi jest takim sam jak czas przekazania pieniędzy ze zwrotu komornikowi. Okres 3 miesięcy to maksymalny okres w którym musi zmieścić się urząd skarbowy, zwykle jest to krócej niż 3 miesiące. Myślę, że jeśli minęły 3 miesiące i komornik wciąż nie otrzymał kwoty pochodzącej ze zwrotu podatku, to powinieneś zadzwonić do urzędu skarbowego z zapytaniem, dlaczego przekraczają ustawowy 3-miesięczny okres przekazania środków pochodzących z nadpłaty lub zwrotu podatku do komornika.

 9. Piotr

  Witam. Moje jest pytanie następujące. Czy komornik może też zająć zwrot podatku, jeżeli rozliczałem się wspólnie z żoną?

  • Janina Gołębiecka

   Janina Gołębiecka

   Witaj Piotrze, tak, mimo tego, że tylko jedno z Was jak się domyślam jest dłużnikiem, to komornik i tak ma prawo zająć cały zwrot z Urzędu Skarbowego.

 10. Justyna

  Witam. Mimo upływu 3 miesięcy nie otrzymałam zwrotu podatku. Toczyło się wobec mnie postępowanie komornicze Ale z pensji regularnie było wpłacane. Czy komornik może zająć cała ulgę? Nadmieniam, że ostatnia rata została już zapłacona.

  • Janina Gołębiecka

   Janina Gołębiecka

   Mimo prowadzonej wobec Ciebie egzekucji z wynagrodzenia, komornik ma prawo, aby zabrać Ci także zwrot podatku, jeśli we wniosku wierzyciel takie zajęcie zlecił. Jeśli kwota długu jest wyższa niż kwota ze zwrotu podatku, to komornik zajmie cały zwrot z urzędu skarbowego. Jeśli natomiast kwota zadłużenia jest mniejsza niż kwota zwrotu, to urząd skarbowy wyśle do komornika tylko część zwrotu podatku odpowiadającą kwocie zadłużenia. Jeśli doszło do sytuacji, że komornik zajął zwrot podatku, mimo że zadłużenie zostało właśnie spłacone, to komornik powinien odesłać całą kwotę na konto urzędu skarbowego, po czym urząd skarbowy powinien następnie tę kwotę przekazać Tobie…

 11. marta

  Witam. W tamtym roku komornik napisał pismo do urzędu skarbowego i zwrot mi zabrano. W tym roku żadnego pisma nie dostałam. Czy możliwe, że komornik tez mi go zabierze? pomimo ze nie otrzymałam pisma od komornika? czy zajecie z tamtego roku nadal jest aktualne?

  • Janina Gołębiecka

   Janina Gołębiecka

   Zajęcie komornicze w urzędzie skarbowym ważne jest przez 1 rok od wysłania tego zajęcia przez komornika. Jeśli nie dostałaś jeszcze pisma od komornika, że zajmuje on zwrot z urzędu skarbowego, to komornik wciąż nadal może dokonać zajęcia tej wierzytelności. Zwykle jest tak, że komornik najpierw zajmuje zwrot, a dopiero po miesiącu lub dwóch, dłużnik otrzymuje pismo od komornika, że zwrot został zajęty. Jeśli chcesz mieć pewność co stało się ze zwrotem podatku z US, to możesz zadzwonić do urzędu skarbowego w którym składałaś deklarację podatkową i zapytać co się dzieje z pieniędzmi.

 12. Monika

  Chciałabym się dowiedzieć, czy jeżeli nie zabrano mi zwrotu z podatku, to znaczy ze nie mam już komornika? Nie przebywam pod adresem zameldowania, nie wiem nawet czy przyszła do mnie jakaś korespondencja a z PIT-a rozliczałam się na stary adres.

  • Janina Gołębiecka

   Janina Gołębiecka

   Być może egzekucja komornicza została umorzona, dlatego komornik nie zajął zwrotu z PIT-u. Umorzenie egzekucji nie oznacza, że dług przepadł, oznacza jedynie tyle, że komornik nie widząc szans na wyegzekwowanie od Ciebie jakiejkolwiek kwoty, postanowił umorzyć prowadzone wobec Ciebie postępowanie egzekucyjne. Jeśli wierzyciel ponownie złoży wniosek o wszczęcie przeciwko Tobie egzekucji, to komornik znów zacznie poszukiwać Twojego majątku i np. w kolejnym roku może zwrot zająć.

 13. Stefan

  Witam, co w sytuacji kiedy otrzymałam informację o zajęciu zwrotu z US od komornika, a po kilku miesiącach otrzymuję pieniądze na poczcie z US. Czy mam obowiązek zwrócić te pieniądze do komornika? a jeśli tak i tego nie uczynię to co może mi grozić?

 14. Ania

  Witam. Czy US może przesłać zwrot ulgi na dziecko w przypadku gdy mam pismo o bezskutecznej egzekucji?

 15. Marta

  Komornik w roku 2018 zajął zwrot z mojego podatku dochodowego. Kilka dni temu dostałam pismo, że komornik umarza postępowanie na wniosek wierzyciela. Czy w przypadku umorzenia postępowania komornik nie musi zwrócić tego, co udało mu się wyegzekwować? W tym też owy zwrot podatku.

 16. Małgorzata

  Dzień dobry, czy Urząd Skarbowy jako organ rozliczenia mojego pit-u może przekazywać komornikowi całą sumę i nawet nie musi Skarbówka dać mi potwierdzenia ile se wzięli ani komornik nie musi dawać mi żadnego potwierdzenia? Nie dostałam żadnych pokwitowań itd i mam takie pytanie jeszcze: jeśli mam kredyt w wysokości ok 2 000 zł i pracuje na pół etaty, to czy może komornik zająć mi konto bankowe?

 17. Weronika

  Wspólnie z mężem rozliczam się z zeznania podatkowego pit 37, odliczamy ulgę na dwoje dzieci, mąż ma komornika, czy może on zabrać nam zwrot jeżeli ulga jest na dzieci i na mnie? a dłużnikiem jest mąż? komornika ma już dosyć długo i nigdy nam nie zabierał zwrotu z US, bardzo proszę o szybką i precyzyjna odpowiedź.

 18. Renata

  Czy jeśli komornik wysłał pismo o zajęciu zwrotu z podatku kilka lat temu, gdy jeszcze nie pracowałam i nie rozliczałam się, a teraz pierwszy raz będę się rozliczać, to komornik zabierze ten zwrot? obecnie żadnych pism nie otrzymałam od komornika. Proszę o odpowiedz. I czy zabiera ulgę prorodzinną, czy jest jakaś ustawa mówiąca o przedawnieniu?

NAPISZ KOMENTARZ