Czy komornik może zabrać zwrot podatku na dziecko? 2019 • JakwyjśćZdługów.pl
Jak wyjść z długów i cieszyć się życiem! ebook + Wzory pism

Długi, komornik, firma windykacyjna, wpis w BIK, KRD to ogromny problem, jeśli potrzebujesz darmowej porady, zadaj pytanie ekspertowi. W serwisie znajdziesz także wzory pism, oraz taniej kupisz ebook: Jak wyjść z długów i cieszyć się życiem – 12 kroków, autorką jest Iwona Wendel – założycielka tego bloga. Zachęcam też do komentowania wpisów! tam także możesz zadawać pytania!

Czy komornik może zabrać zwrot podatku na dziecko? 2019

Dzień dobry, po telefonie do urzędu Skarbowego, dowiedziałam się, że komornik zajął ulgę na dziecko. Czy ma do tego prawo? miałam, a w zasadzie wciąż mam niespłacone dwie pożyczki pozabankowe. Które są moim zadłużeniem a nie mojego dziecka, proszę o odpowiedź, co robić w takiej sytuacji? czy mogę złożyć skargę na czynności komornika?

O tym jak złożyć skargę na czynności komornika <– pisałam w tym artykule, jest tam instrukcja krok po kroku jak to zrobić.

Czy komornik może zabrać zwrot podatku na dziecko w 2018?

Niestety w Twoim przypadku, skarga nie jest właściwa, ponieważ roszczenie o zwrot podatku z Urzędu Skarbowego, podlega egzekucji komorniczej.

Kiedyś komornik rzeczywiście nie miał prawa zająć ulgi na dziecko z Urzędu Skarbowego, co zresztą stwierdził Naczelny Sąd Administracyjny w dniu 27 marca 2014 roku, w sprawie z sygnaturą akt II FSK 979/12.

Niestety, międzyczasie zmieniły się przepisy o Ordynacji podatkowej, i obecnie mówią, że: zgodnie z art. 902 §1 Kodeksu postępowania cywilnego, nadpłata podatku od razu zaliczana jest na poczet zaległości i może zostać zajęta przez komornika!

Warto też sprostować samo pojęcie ulgi i komu ona się należy, ponieważ piszesz, że długi są Twoje, ale ulga na dziecko należy się dziecku, otóż to nieprawda…

Ulga na dziecko przysługuje rodzicom a nie dziecku, ponieważ to rodzice są prawnymi opiekunami dziecka i łożą na jego utrzymanie.

Zajmowanie zwrotów podatku przez komorników, jest szybkim i prostym sposobem na wyegzekwowanie należnych środków pieniężnych dla wierzyciela.

Wystarczy, że komornik wyśle do Urzędu Skarbowego wezwanie do zajęcia zwrotu podatku i Urząd Skarbowy nie ma wtedy żadnego wyboru, zwrot podatku zostanie przelany na konto komornika.

Wybrane specjalnie dla Ciebie:

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (16 votes, average: 4,63 out of 5)
Loading...


12 komentarzy

  1. Aneta

    Czy dostanę zwrot podatku na dziecko? bo nie wiem czy komornik nie zajmie. A czy cały zwrot może komornik zająć?

    • Janina Gołębiecka

      Janina Gołębiecka

      Niestety zwrot podatku na dziecko podlega zajęciu komorniczemu i jeśli ciąży na Tobie egzekucja komornicza, to komornik zajmie Twój zwrot podatku z US w całości.

  2. Teresa

    Rozliczałam się z mężem w urzędzie skarbowym i tam odliczyłam sobie ulgę na dzieci, PIT jest za rok 2017 i mam zwrot podatku, ale w tym roku komornik wysłał pismo o zajecie mi nadpłaty podatku, czyli ulgi na dzieci do urzędu skarbowego, co mogę zrobić i czy komornik ma prawo zająć ulgę na dzieci?

    • Janina Gołębiecka

      Janina Gołębiecka

      Komornik ma prawo zająć ulgę na dziecko/dzieci. Ulga należy się Tobie jako opiekunowi dziecka, a nie samemu dziecku (nie jest pełnoletnie). Niestety nic nie jesteś w stanie zrobić z tym, że komornik zajął ulgę na dzieci.

  3. Marzena

    Czy będąc w związku małżeńskim komornik nie weźmie ulgi na dzieci? A zaś gdy się jest tylko w związku partnerskim może ja wziąć? Pozdrawiam

    • Janina Gołębiecka

      Janina Gołębiecka

      Komornik zajmie każdą ulgę na dzieci jeśli mówimy o zwrocie podatku z Urzędu Skarbowego, ponieważ to rodzic/rodzice dostają te pieniądze, a nie dzieci (przecież są niepełnoletnie).

  4. Agnieszka

    No właśnie się dowiedziałam, ze komornik zabrał cały zwrot z podatku z tym ze straciłam prace, jestem zarejestrowana w urzędzie pracy bez zasiłku, czyli na dzień dzisiejszy to zostałam bez środków do życia, wiec wydaje mi się, ze chyba komornik nie powinien zajmować ulgi na dwoje dzieci…? ja to wliczam raczej jako mój dochód jakby nie było?

  5. Krzysztof

    Mam komornika, czy on może mi zabrać zwrot podatku? to znaczy ulgę na dzieci w urzędzie skarbowym? bo w zeszłym roku otrzymałem całość na konto, teraz pytam czy coś się zmieniło… i drugie pytanie: jeśli skarbówka zwróci całość zwrotu podatku na konto, a na koncie jest zajęcie komornicze, czy tam może zabrać zwrot podatku czyli ulgę prorodzinną?

    • Janina Gołębiecka

      Janina Gołębiecka

      Tak, komornik ma prawo zająć zwrot podatku z Urzędu Skarbowego, nawet jeśli jest to ulga na dzieci.

  6. Paweł

    Zwrot podatku na dziecko. Dzień Dobry. Jak większość mam problem z nadpłatą na dzieci a komornikiem. Czy jeśli do US trafi pismo od komornika np. w lutym 2019 roku o zajęciu nadpłaty na dzieci, a ja 30 kwietnia złożę PIT, to czy uda mi się dostać z urzędu nadpłatę na dzieci? Z artykułu który przeczytałem wynika że dostanę nadpłatę. Dziękuję za pomoc.

  7. Magdalena

    Dzień dobry mam pytanie, czy komornik może ściągnąć kwotę ulgi za dziecko z PIT u? Czyli jeżeli rozliczę się z ulgi na dziecko i wyjdzie, że mam tą ulgę przez urząd skarbowy do zwrotu, to czy komornik może ta kwotę zająć? Bardzo dziękuję z góry za odpowiedzieć i serdecznie pozdrawiam…

    • Janina Gołębiecka

      Janina Gołębiecka

      Tak, komornik ma prawo zająć ulgę z US na dziecko.

NAPISZ KOMENTARZ