Czy komornik może zabrać zwrot podatku na dziecko w 2020?

jak-zalozyc-konto-socjalne-w-jakim-banku

Dzień dobry, czy komornik może zająć zwrot podatku na dziecko? po telefonie do urzędu Skarbowego dowiedziałam się, że komornik zajął ulgę na dziecko.

Czy ma do tego prawo? miałam, a w zasadzie wciąż mam niespłacone dwie pożyczki pozabankowe. Które są moim zadłużeniem, a nie mojego dziecka, proszę o odpowiedź, co robić w takiej sytuacji?

Czy mogę złożyć skargę na czynności komornika? czy komornik może zająć zwrot podatku na dziecko?


O tym, jak złożyć skargę na czynności komornika <— pisałam w tym artykule, jest tam instrukcja krok po kroku jak to zrobić.

Czy komornik może zabrać zwrot podatku na dziecko?

czy-komornik-moze-zajac-zwrot-podatku-na-dziecko

Niestety w Twoim przypadku, skarga na komornika nie jest właściwa, ponieważ roszczenie o zwrot podatku z Urzędu Skarbowego, podlega egzekucji komorniczej.

Kiedyś komornik rzeczywiście nie miał prawa zająć ulgi na dziecko z Urzędu Skarbowego, co zresztą stwierdził Naczelny Sąd Administracyjny w dniu 27 marca 2014 roku, w sprawie z sygnaturą akt II FSK 979/12.

Niestety, międzyczasie zmieniły się przepisy o Ordynacji podatkowej, i obecnie mówią, że: zgodnie z art. 902 §1 Kodeksu postępowania cywilnego, nadpłata podatku od razu zaliczana jest na poczet zaległości i może zostać zajęta przez komornika!

Warto też sprostować samo pojęcie ulgi i komu ona się należy, ponieważ piszesz, że długi są Twoje, ale ulga na dziecko należy się dziecku, otóż to nieprawda…

Ulga na dziecko przysługuje rodzicom, a nie dziecku, ponieważ to rodzice są prawnymi opiekunami dziecka i łożą na jego utrzymanie.

Zajmowanie zwrotów podatku przez komorników, jest szybkim i prostym sposobem na wyegzekwowanie należnych środków pieniężnych dla wierzyciela.

Wystarczy, że komornik wyśle do Urzędu Skarbowego wezwanie do zajęcia zwrotu podatku i Urząd Skarbowy nie ma wtedy żadnego wyboru, zwrot podatku zostanie przelany na konto komornika.

Wniosek do US o zwrot nadpłaty podatku

Wniosek o zajęcie wierzytelności dłużnika w Urzędzie Skarbowym

Wniosek-o-zajęcie-wierzytelności-dłużnika-w-Urzędzie-Skarbowym
Wniosek o zajęcie wierzytelności dłużnika w Urzędzie Skarbowym

Wybrane specjalnie dla Ciebie:

Oceń nasz artykuł:
24 komentarzy w “Czy komornik może zabrać zwrot podatku na dziecko w 2020?”
 1. Avatar

  Czy dostanę zwrot podatku na dziecko? bo nie wiem czy komornik nie zajmie. A czy cały zwrot może komornik zająć?

  1. Avatar
   Janina Gołębiecka

   Niestety zwrot podatku na dziecko podlega zajęciu komorniczemu i jeśli ciąży na Tobie egzekucja komornicza, to komornik zajmie Twój zwrot podatku z US w całości.

 2. Avatar

  Rozliczałam się z mężem w urzędzie skarbowym i tam odliczyłam sobie ulgę na dzieci, PIT jest za rok 2017 i mam zwrot podatku, ale w tym roku komornik wysłał pismo o zajecie mi nadpłaty podatku, czyli ulgi na dzieci do urzędu skarbowego, co mogę zrobić i czy komornik ma prawo zająć ulgę na dzieci?

  1. Avatar
   Janina Gołębiecka

   Komornik ma prawo zająć ulgę na dziecko/dzieci. Ulga należy się Tobie jako opiekunowi dziecka, a nie samemu dziecku (nie jest pełnoletnie). Niestety nic nie jesteś w stanie zrobić z tym, że komornik zajął ulgę na dzieci.

 3. Marzena

  Czy będąc w związku małżeńskim komornik nie weźmie ulgi na dzieci? A zaś gdy się jest tylko w związku partnerskim może ja wziąć? Pozdrawiam

  1. Avatar
   Janina Gołębiecka

   Komornik zajmie każdą ulgę na dzieci jeśli mówimy o zwrocie podatku z Urzędu Skarbowego, ponieważ to rodzic/rodzice dostają te pieniądze, a nie dzieci (przecież są niepełnoletnie).

 4. Avatar

  No właśnie się dowiedziałam, ze komornik zabrał cały zwrot z podatku z tym ze straciłam prace, jestem zarejestrowana w urzędzie pracy bez zasiłku, czyli na dzień dzisiejszy to zostałam bez środków do życia, wiec wydaje mi się, ze chyba komornik nie powinien zajmować ulgi na dwoje dzieci…? ja to wliczam raczej jako mój dochód jakby nie było?

 5. Avatar

  Mam komornika, czy on może mi zabrać zwrot podatku? to znaczy ulgę na dzieci w urzędzie skarbowym? bo w zeszłym roku otrzymałem całość na konto, teraz pytam czy coś się zmieniło… i drugie pytanie: jeśli skarbówka zwróci całość zwrotu podatku na konto, a na koncie jest zajęcie komornicze, czy tam może zabrać zwrot podatku czyli ulgę prorodzinną?

  1. Avatar
   Janina Gołębiecka

   Tak, komornik ma prawo zająć zwrot podatku z Urzędu Skarbowego, nawet jeśli jest to ulga na dzieci.

 6. Avatar

  Zwrot podatku na dziecko. Dzień Dobry. Jak większość mam problem z nadpłatą na dzieci a komornikiem. Czy jeśli do US trafi pismo od komornika np. w lutym 2019 roku o zajęciu nadpłaty na dzieci, a ja 30 kwietnia złożę PIT, to czy uda mi się dostać z urzędu nadpłatę na dzieci? Z artykułu który przeczytałem wynika że dostanę nadpłatę. Dziękuję za pomoc.

 7. Avatar

  Dzień dobry mam pytanie, czy komornik może ściągnąć kwotę ulgi za dziecko z PIT u? Czyli jeżeli rozliczę się z ulgi na dziecko i wyjdzie, że mam tą ulgę przez urząd skarbowy do zwrotu, to czy komornik może ta kwotę zająć? Bardzo dziękuję z góry za odpowiedzieć i serdecznie pozdrawiam…

  1. Avatar
   Janina Gołębiecka

   Tak, komornik ma prawo zająć ulgę z US na dziecko.

 8. Avatar

  Mam tylko ja komornika. Ja nie pracuję i nie pracowałam, mąż pracuje i rozlicza się co roku z dziećmi i ze mną. Przed ślubem podpisaliśmy rozdzielczość majątkową. Czy komornik może zabrać zwrot podatkowy? jak tak to ile? albo co zrobić żeby nie zabrał tego zwrotu? Zależało by nam wspólnie się rozliczyć ponieważ możemy na 3-jkę dzieci, a tak wtedy musi na 2 ponieważ jedno dziecko nie jest jego…

 9. Avatar

  Witam, jeżeli rozliczę się na dzieci i przy rozliczeniu podam numer konta bliskiej osoby bez zajęć komorniczych, to czy i tak ta ulga zostanie przekazana komornikowi? lub czy jeżeli zaznaczę odbiór osobisty przez pocztę, to czy też zostanie jednak ta ulga zabrana? czy da się jakoś ominąć komornika żeby nie zabierał rozliczenia z podatku?

  1. Avatar
   Janina Gołębiecka

   Komornik jeśli już, to zajmuje zwrot podatku w samym US, więc pieniądze nie zdążą nawet zostać do Ciebie wypuszczone do przelewu.

 10. Avatar

  a jest szansa a dogadanie się z komornikiem żeby zdjął egzekucje z nadpłaty podatku ( u mnie co roku idzie to na rehabilitacje dziecka )

  1. Avatar
   Janina Gołębiecka

   Witaj, komornik działa na zlecenie wierzyciela, a więc robi i zajmuje te składniki majątku dłużnika, które we wniosku wskaże wierzyciel, tutaj musiałabyś raczej kontaktować się z wierzycielem, prosząc o odstąpienie od egzekucji ze zwrotu podatku. Ale jak się pewnie domyślasz, szanse są zapewne marne, że wierzyciel zgodzi się na Twoją prośbę…

 11. Avatar

  Witam. Chciałabym się dowiedzieć czy komornik może zabrać cały zwrot podatku łącznie z ulga na dzieci? Polecam komornika po 100 zł miesięcznie i odcięta mi po 400 zlotych co miesiąc z zasiłku macierzyńskiego. W tamtym roku zabrał mi cały zwrot łącznie z ulga na dzieci. Proszę o poradę dotyczące obciążenia

 12. Avatar

  Wspólne rozliczenie podatku wraz z małżonką, a zajęcia komornicze. Temat już był poruszony, ale brakowało mi jednego zdaje się istotnego szczegółu. Posiadam dług a co za tym idzie zajęcie komornicze. Co istotne, wszystkie zobowiązania powstały gdy byłem kawalerem.

  W zeszłym roku urodziło nam się dziecko i po raz pierwszy chciałem rozliczyć się z podatku wspólnie z małżonką (na jej „konto”), chcemy również skorzystać z ulgi na dziecko. Czy w takiej sytuacji komornik ma prawo zająć nadpłacony podatek? a jeśli tak to czy ma prawo do zajęcia pełnej nadpłaty czy tylko pewnej jej części?

 13. Avatar

  Dostałam pismo ze komornik zajmie nadpłatę z rozliczenia rocznego za 2018 rok. Czy jest to w tym przypadku możliwe. Dług posiadam tylko ja. Rozliczamy się wspólnie, ale ja nie wykazuje żadnego dochodu, bo nie pracuje. Rozliczane są tylko dochody męża i jest ulga na 3 dzieci. Czy komornik może zająć zwrot?

 14. Avatar
  Leszek i Beata

  Otrzymałem komplet dokumentów dziś, a nakaz jest z 2018 roku czyli minął 14 dniowy termin odwołania od nakazu. Wierzyciel to jakaś windykacja, a dług prawdopodobnie (bo z niczego tego nie mogę wywnioskować) z lat 2005-2008. Rozliczyłem PIT, mam zwrot na dzieci 1700 zł jak uniknąć egzekucji tych środków?

  Dodam, ze mam macierzyńskie już zajęte i potrącane przez innego komornika i nie mam nic innego z wartościowych rzeczy czy dochodów.

 15. Avatar

  Witam. Dowiedziałam się w US że mam kilku komorników. Niestety nie dostałam od nich pism, że zajmują zwroty podatku, jedynie że zajmują wynagrodzenie. Czy mam jakieś prawa w tej sytuacji?? Od 5 lat mam komorników, a od 3 lat rozliczam się z dzieckiem i zawsze dostawałam zwrot. Moja znajoma jest w tej samej sytuacji i w tym roku zwrot dostała, a ja prawdopodobnie nie, od czego to zależy??

 16. Avatar

  A moje pytanie jest inne, bo to, że ma prawo zabrać, to już wszyscy wiemy … jeżeli nie otrzymałam jeszcze zwrotu z podatku (przekaz pocztowy) A mam komornika, jednak nie dostałam żadnej informacji o tym, że zajął on cały zwrot, czy US ma obowiązek informować podajnika o tym, że mają zajęcie? Bo nie powinno się to odbywać bez żadnego listu lub chociażby telefonu.

 17. Avatar

  Ulga na dziecko przysługuje rodzicom, a nie dziecku, ponieważ to rodzice są prawnymi opiekunami. A 12-miesięczne dziecko samo dysponuje swoim 500+, tak? W argumentach pada właśnie, że to rodzice dysponują pieniędzmi ze zwrotu. Szwindel jakich mało, żeby umożliwić komornikom zabieranie już praktycznie wszystkiego. To teraz śmiało, niech zabierają 500+. Nim również dysponują rodzice, a nie dziecko

Comments are closed.