Dzień dobry, po telefonie do urzędu Skarbowego, dowiedziałam się, że komornik zajął ulgę na dziecko. Czy ma do tego prawo? miałam, a w zasadzie wciąż mam niespłacone dwie pożyczki pozabankowe. Które są moim zadłużeniem a nie mojego dziecka, proszę o odpowiedź, co robić w takiej sytuacji? czy mogę złożyć skargę na czynności komornika?

O tym jak złożyć skargę na czynności komornika <– pisałam w tym artykule, jest tam instrukcja krok po kroku jak to zrobić.

Czy komornik może zabrać zwrot podatku na dziecko w 2018?

Niestety w Twoim przypadku, skarga nie jest właściwa, ponieważ roszczenie o zwrot podatku z Urzędu Skarbowego, podlega egzekucji komorniczej.

Kiedyś komornik rzeczywiście nie miał prawa zająć ulgi na dziecko z Urzędu Skarbowego, co zresztą stwierdził Naczelny Sąd Administracyjny w dniu 27 marca 2014 roku, w sprawie z sygnaturą akt II FSK 979/12.

Niestety, międzyczasie zmieniły się przepisy o Ordynacji podatkowej, i obecnie mówią, że: zgodnie z art. 76 Ordynacji Podatkowej, nadpłata podatku od razu zaliczana jest na poczet zaległości i może zostać zajęta w postępowaniu cywilnym!

Warto też sprostować samo pojęcie ulgi i komu ona się należy, ponieważ piszesz, że długi są Twoje, ale ulga na dziecko należy się dziecku, otóż to nieprawda…

Ulga na dziecko przysługuje rodzicom a nie dziecku, ponieważ to rodzice są prawnymi opiekunami dziecka i łożą na jego utrzymanie.

Zajmowanie zwrotów podatku przez komorników, jest szybkim i prostym sposobem na wyegzekwowanie należnych środków pieniężnych dla wierzyciela.

Wystarczy, że komornik wyśle do Urzędu Skarbowego wezwanie do zajęcia zwrotu podatku i Urząd Skarbowy nie ma wtedy żadnego wyboru, zwrot podatku zostanie przelany na konto komornika.

Wybrane specjalnie dla Ciebie:

Udostępnień 0