Rozliczam się z mężem, mamy ulgę na dziecko, czy komornik to zabierze?

Witam. Mam następujące pytanie. Mam zajęcie komornicze. Co miesiąc komornik zabiera mi pieniądze z wypłaty na poczet zajęcia. W tym roku rozliczam z mężem PIT. Przysługuje nam ulga na dziecko, czy to też komornik nam zabierze? Jeśli tak to, na jakiej podstawie może tego dokonać? Bardzo proszę o odpowiedz.


Komornik niestety może zająć zwrot podatku, nawet jeśli rozliczasz się z mężem, lub kiedy macie ulgę na dziecko, prawo do zajęcia zwrotu podatku daje komornikowi Art. 902(2). Zajęcie wierzytelności z tytułu nadpłaty lub zwrotu podatku, który mówi:

§ 1. Zajęcie wierzytelności z tytułu nadpłaty lub zwrotu podatku w rozumieniu ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. − Ordynacja podatkowa obejmuje także wierzytelności przyszłe, wynikające z nadpłaty lub zwrotu podatku powstałych w ciągu roku od dnia dokonania zajęcia.

§ 2. Dłużnik wierzytelności z tytułu nadpłaty lub zwrotu podatku składa oświadczenie, o którym mowa w art. 896 egzekucja z wierzytelności § 2, dopiero po powstaniu zajętej wierzytelności albo informuje o braku swojej właściwości.

Czy US informuje o zajęciu zwrotu podatku? nie, obowiązek poinformowania Was ma komornik, zazwyczaj odbywa się to drogą listowną.

Jeśli nie wiesz co się dzieje ze zwrotem Twojego podatku, to zawsze warto zadzwonić do lokalnego Urzędu Skarbowego i zapytać – co się dzieje z pieniędzmi pochodzącymi z nadpłaty podatku, czy i kiedy ewentualnie je otrzymasz.

Jeśli komornik wniósł w Urzędzie Skarbowym wniosek o zajęcie Twojej nadpłaty, to pracownik US będzie w stanie określić jaki to komornik i podać Ci namiary na niego.

Dodam jeszcze, że samo zajmowanie przez komornika Twojego wynagrodzenia nie oznacza, że komornik nie może wtedy zająć nadpłaty podatku w Urzędzie Skarbowym. Komornik niestety ma prawo prowadzić egzekucję z różnych składników majątku dłużnika, w tym z wierzytelności z tytułu nadpłaty lub zwrotu podatku. Pozdrawiam!

Wniosek do US o zwrot nadpłaty podatku

Wniosek o zajęcie wierzytelności dłużnika w Urzędzie Skarbowym

Wniosek-o-zajęcie-wierzytelności-dłużnika-w-Urzędzie-Skarbowym
Wniosek o zajęcie wierzytelności dłużnika w Urzędzie Skarbowym

Wybrane specjalnie dla Ciebie:

Imię:
Natalia

Oceń nasz artykuł: