Zwrot ulgi na dzieci – jak komornik ją zajmie?

Witam. Mam pytanie odnośnie zwrotu podatku ulgi na dzieci. Chce się rozliczyć z mężem, który ma zajęcie komornicze w US, a ja mam zajęte konto bankowe, na które prawdopodobnie dostanę zwrot podatku.

Chciałabym wiedzieć, czy rozliczając się z mężem i dziećmi za poprzedni rok, komornik zajmie mi z konta bankowego ten zwrot na dzieci?

Ja poprzedni rok pracowałam na umowę zlecenie. Mąż pracuje od grudnia 2018 na umowę o pracę.


Zwrot ulgi na dzieci

Jeśli rozliczycie się wspólnie z mężem, to najprawdopodobniej kwotę zwrotu nadpłaconego podatku zajmie komornik już bezpośrednio w Urzędzie Skarbowym.

Bo skoro jak piszesz, komornik złożył wniosek o zajęcie wierzytelności z tytułu zwrotu podatku w US, to US będzie miał obowiązek tę kwotę przelać od razu bezpośrednio na konto komornika.

Jakie prawo daje komornikowi zajmowanie zwrotu podatku? jest to:

Art. 902(2). Zajęcie wierzytelności z tytułu nadpłaty lub zwrotu podatku, który jasno mówi:

§ 1. Zajęcie wierzytelności z tytułu nadpłaty lub zwrotu podatku w rozumieniu ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. − Ordynacja podatkowa obejmuje także wierzytelności przyszłe, wynikające z nadpłaty lub zwrotu podatku powstałych w ciągu roku od dnia dokonania zajęcia.

§ 2. Dłużnik wierzytelności z tytułu nadpłaty lub zwrotu podatku składa oświadczenie, o którym mowa w art. 896 egzekucja z wierzytelności § 2, dopiero po powstaniu zajętej wierzytelności albo informuje o braku swojej właściwości.

Jeśli nie macie pewności, czy komornik zajmie wierzytelność w Urzędzie Skarbowym, to najlepiej zadzwonić na infolinię lokalnego Urzędu Skarbowego i dopytać tam o szczegóły.

Pracownik US będzie w stanie nawet określić, jaki komornik zwrot podatku zajął. Życzę wszystkiego dobrego!

Wniosek do US o zwrot nadpłaty podatku

Wniosek o zajęcie wierzytelności dłużnika w Urzędzie Skarbowym

Wniosek-o-zajęcie-wierzytelności-dłużnika-w-Urzędzie-Skarbowym

Wniosek o zajęcie wierzytelności dłużnika w Urzędzie Skarbowym

Wybrane specjalnie dla Ciebie:

Oceń mój artykuł:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...
Wpis pochodzi z kategorii: ,

O autorze

2 komentarzy w “Zwrot ulgi na dzieci – jak komornik ją zajmie?”
  1. Czy komornik może zając zwrot z podatku przy wspólnym rozliczeniu z małżonkiem przy czym jedno ma zajęcie komornicze gdzie indziej a drugi gdzie indziej? Bardzo bym chciała to wiedzieć. Mam kartę dużej rodziny, jestem osoba niepełnosprawna i wychowuje dwoje dzieci. Oczekuje właśnie na zwroty, a nie wiem czy je dostanie…

  2. Czy komornik sądowy mógł zabrać mojemu partnerowi ulgę na dzieci za długi? żyjemy w konkubinacie, mamy dwójkę dzieci, partner pracuje i ma najniższą krajową pensję, ja nie pracuję, partner rozlicza się ze skarbówką, napisał sprzeciw do sądu w Elblągu o długi przedawnione i odpowiedzi nie dostał do tej pory, a komornik robi egzekucję sam… czy to zgodne z prawem?

Comments are closed.