Chciałam się dowiedzieć, czy jeśli kiedyś mieliśmy zajęcie komornicze w Urzędzie Skarbowym, a mąż teraz przez parę lat pracował na czarno i od roku ma umowę o pracę, to czy może wpłynąć pismo od komornika do skarbówki na zajęcie zwrotu podatku?
SPIS TREŚCI:
Zajęcie wierzytelności z tytułu nadpłaty lub zwrotu podatku
Niestety, ale komornik wystarczy, że raz na rok wyśle do Urzędu Skarbowego wniosek o zajęcie zwrotu lub nadpłaty podatku, i zajmie go bez większych problemów.
Dla wielu komorników okres zwrotów nadpłaconego podatku do Urzędu Skarbowego to czas żniw. Szczególnie że weszły w życie nowe przepisy, które ułatwiają komornikom zajmowanie zwrotów podatku.
Kiedyś było tak, że komornik musiał się „wstrzelić” w okno czasowe, między złożeniem deklaracji PIT przez podatnika a wypłaceniem zwrotu podatku przez Urząd Skarbowy, bardzo często wtedy egzekucja zwrotu podatku była nieskuteczna, bo komornik nie mógł wiedzieć, kiedy podatnik złoży deklarację.
Obecnie jest tak, że komornik sądowy, zgodnie z art. 896 &2 KPC., wzywa Urząd Skarbowy do złożenia oświadczenia, czy dłużnikowi należy się jakiś zwrot podatku, Urząd Skarbowy ma na odpowiedź 7 dni.
Na podstawie art. 902 § 1 KPC. i art. 89a § 1 ustawy o postępowaniu egzekucyjnym w administracji, zajęcie komornicze wierzytelności z tytułu nadpłaty lub zwrotu podatku z Urzędu Skarbowego, obejmuje także wierzytelności przyszłe, wynikające z nadpłaty lub zwrotu podatku powstałych w ciągu roku od dnia dokonania zajęcia.
Czyli według kodeksu postępowania cywilnego, komornik ma prawo zająć nadpłatę lub zwrot podatku PIT, bez względu na moment, w którym się po niego zgłosi.
Dokładniej mówiąc, jeżeli komornik wyśle pismo do Urzędu Skarbowego o zajęciu wierzytelności przed lub po złożeniu przez podatnika rozliczenia PIT, podatnik pieniędzy niestety nie ujrzy.
Jak komornik zajmuje zwrot podatku z US?
Komornik nie musi wiele zrobić, aby przejąć zwrot podatku, nowe przepisy prawa bardzo mu to ułatwiły, z naciskiem na “bardzo”. Wystarczy, że komornik prześle do Urzędu Skarbowego, w którym dłużnik złożył deklarację PIT, wniosek o zajęcie przysługującej dłużnikowi wierzytelności (zwrot podatku).
Wtedy, wypłata zwrotu lub nadpłaconego podatku zostaje przez Fiskus wstrzymana. Teraz Fiskus sprawdza, czy podatnik nie ma żadnych zaległości podatkowych względem Urzędu Skarbowego i gdy jest „zielone światło”, Fiskus przelewa pieniądze na konto bankowe komornika, lub do depozytu Ministra Finansów.
Podsumowując, jeśli macie komornika, to wielce prawdopodobne, że zwrot podatku z Urzędu Skarbowego, zostanie zajęty przez komornika.
Jak sprawdzić, czy komornik zajął zwrot podatku? wystarczy, że mąż zadzwoni do Urzędu Skarbowego, do działu księgowości i zapyta, co stało się z jego zwrotem podatku. Pani na infolinii udzieli Wam szczegółowej informacji.
Wniosek do US o zwrot nadpłaty podatku
Wniosek o zwrot nadpłaty podatku
Wniosek o zajęcie wierzytelności dłużnika w Urzędzie Skarbowym
Wniosek o zajęcie wierzytelności dłużnika w Urzędzie Skarbowym
Koniecznie przeczytaj jeszcze o:
- Czy komornik może zabrać zwrot podatku z urzędu skarbowego?
- Czy komornik może zabrać zwrot podatku na dziecko?
- Czy otrzymam ZWROT PODATKU, jeśli zajęcie było przed rozliczeniem?
- Jak sprawdzić, czy komornik zajął zwrot podatku z US?
- Czy Urząd Skarbowy ma prawo przelać zwrot podatku na konto komornika?
Witam chciała bym się dowiedzieć, czy jak spłacam regularnie zadłużenie do komornika, to czy w przyszłym roku komornik też zabierze mi zwrot z podatku czy nie? jak to jest?
Dopiero spłata komornika w całości, pozwoli Ci na zatrzymanie zwrotu podatku z Urzędu Skarbowego dla siebie, w innym wypadku, mimo nawet regularnej spłaty zadłużenia u komornika, komornik zajmie Twój zwrot podatku.
Dzień dobry. Co w przypadku gdy zwrot podatku jest większy niż kwota, którą ma zostać zajęta? Np kwota zajęcia to 300zl a zwrot 1.000zl. Czy różnica musi zostać wypłacona przez US do ustawowych 3 miesięcy?
Oczywiście, Urząd Skarbowy powinien przelać Ci pozostałą kwotę wynikającą ze zwrotu podatku, zawsze przecież możesz sama sprawdzić, co dzieje się z Twoim zwrotem, w tym poradniku opisuję jak sprawdzić czy komornik zajął zwrot podatku. Pozdrowienia!
Pani Janinko, a czy komornik informuje o zajęciu zwrotu podatku?? czekam na zwrot już bardzo długo, a kiedyś miałam niezapłacony abonament za telefon i być może wziął się za to komornik? proszę o odpowiedź!
Aby odpowiedzieć Ci na to pytanie, posłużę się art. 896 § 1 pkt 2 K.p.c. z którego jasno wynika, że w celu zajęcia zwrotu podatku, komornik wzywa dłużnika wierzytelności (Urząd Skarbowy), aby należnego od niego świadczenia nie przekazywał dłużnikowi, tylko złożył je komornikowi lub na rachunek depozytowy Ministra Finansów. Wtedy komornik sądowy podaje też rachunek bankowy, na który podlegająca zajęciu nadpłata podatkowa powinna zostać przekazana. W punkcie 2 przytoczonego artykułu, komornik powinien zawiadomić dłużnika, że nie wolno mu odbierać żadnego świadczenia ani rozporządzać zajętą wierzytelnością i ustanowionym dla niej zabezpieczeniem. Czyli dłużnik jest pisemnie informowany, że organ egzekucyjny zajmuje zwrot podatku i otrzymuje także pouczenie, że dłużnikowi nie wolno tym świadczeniem w żaden sposób rozporządzać ani nawet go odbierać.
Dzień dobry. Jeśli do Urzędu Skarbowego wpłynęło większe zajęcie wierzytelności niż kwota nadpłaty podatku, to co wtedy? Również kiedy jest więcej niż jeden komornik… ?
Witaj, jeśli Twoje długi komornicze są większe niż zwrot podatku z Urzędu Skarbowego, to komornik zajmie cały zwrot i środki te posłużą na pomniejszenie długu u komornika. Resztę pieniędzy komornik będzie starał się wyegzekwować w inny sposób, który wskazał mu wierzyciel. Jeśli jest jeden niż więcej komorników, to pierwszeństwo do zajęcia zwrotu podatku ma ten komornik, który jako pierwszy zgłosił się do Urzędu Skarbowego po Twój zwrot. Jeśli masz dwóch komorników, to koniecznie przeczytaj co oznacza dla dłużnika zbieg egzekucji. Pozdrowienia!
Dzień dobry. Mój partner ma dzieci z poprzedniego związku płaci alimenty teraz mamy dwoje dzieci razem. Partner odliczył ulgę na dzieci z uwzględnieniem numeru PESEL, że to zwrot za młodsze dzieci ze mną to i tak komornik zajął cały zwrot podatku.
Zwrot z podatku poszedł do depozytu .Komornik wycofał postępowanie. Jaki jest czas bym otrzymał zwrot podatku.
Jeśli pieniądze ze zwrotu podatku trafiły do depozytu po umorzeniu postępowania egzekucyjnego przez komornika, to niestety nie ma z góry ustalonego terminu. Pieniądze trafią do Ciebie gdy tylko komornik rozliczy egzekycję.
czy komornik ma prawo zająć zwrot podatku mimo ugody, że co miesiąc są regularnie wpłacane pieniądze?
To jest tak, że jeśli zawarłeś z wierzycielem ugodę, to wierzyciel powinien zwrócić się do komornika o umorzenie egzekucji komorniczej wobec Ciebie i Twojego majątku. Najwyraźniej komornik wciąż działa poszukując Twojego majątku. Należałoby abyś zwrócił się do wierzyciela z zapytaniem, czy egzekucja komornicza wobec Ciebie, została umorzona? (bo przecież macie ugodę?). Co do samego prawa do zajęcia zwrotu podatku przez komornika, to tak, komornik skoro prowadzi egzekucję komorniczą, mógł zająć zwrot z Urzędu Skarbowego. Tutaj raczej rozchodzi się o przepływ informacji na linii Wierzyciel<--> Komornik.
Tak, to że wpłacasz na konto komornika regularnie jakieś pieniądze, to nie zwalnia z komornika z odstąpienia od danego rodzaju egzekucji. Pamiętaj, że komornik wykonuje tylko polecenia wierzyciela. Komornik sam nie ocenia zasadności prowadzonej egzekucji komorniczej. Dla przykładu mogę napisać, że gdy wierzyciel złoży wniosek o wszczęcie przeciwko dłużnikowi egzekucji z wynagrodzenia i egzekucji z rachunku bankowego, to nawet jeśli komornik będzie otrzymywał od Twojego pracodawcy co miesiąc stałą kwotę pieniędzy, to nie wyklucza to faktu, że komornik może zająć także kolejny składnik majątku dłużnika…