Czy komornik może zająć zwrot podatku gdy rozliczam się wspólnie z mężem?? • JakwyjśćZdługów.pl

Zobacz jak wyjść z długów! jak oszczędzać i jak zarobić pieniądze!

Każdy dług jest zły! ZOBACZ jak wyjść z długów, jak oszczędzać i jak zarobić pieniądze na spłatę zadłużenia! Jak się pozbyć długów komorniczych. Co to jest pętla zadłużenia – jak jej uniknąć i jak wyjść z zadłużenia!

Czy komornik może zająć zwrot podatku gdy rozliczam się wspólnie z mężem??

Czy komornik ma prawo zająć zwrot podatku z Urzędu Skarbowego, jeżeli rozliczam się wspólnie z mężem, a komornika mam tylko ja? Dodam też że jest ulga na dziecko.


Rozliczenie PIT z małżonkiem a komornik

Czy komornik może zająć zwrot podatku przy wspólnym rozliczeniu małżonków, jeśli tylko jedno jest dłużnikiem? Jest to wciąż powód do sporów między komornikami, Urzędem Skarbowym a samym dłużnikiem.

Rozum podpowiada, że należność z tytułu zwrotu podatku, która przypada obojgu małżonkom, nie jest tylko i wyłącznie prawem jednego z małżonków (dłużnika). Czyli komornik nie ma prawa zająć zwrotu podatku, jeśli małżonkowie rozliczają się wspólnie.

Tak samo dzieje się w przypadku, kiedy małżeństwo posiada dom, i jedno z małżonków ma długi, gdy dochodzi do zajęcia nieruchomości, komornik nie może zająć całego domu i oddać go na licytację komorniczą, a tylko jego połowę, czyli udział 1/2 w nieruchomości.

Tak samo rozum podpowiada, że komornik nie ma prawa zająć całego zwrotu podatku, gdy małżonkowie rozliczają się wspólnie a tylko jedno z nich jest dłużnikiem.

Zresztą potwierdził to Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku, który zapadł w dniu: 27.03.2014 r. w sprawie II FSK 979/12.

Ale jak to bywa, przepisy swoje, a życie swoje. Obecne przepisy prawa są interpretowane w różny sposób, dlatego nie zdziw się, gdy dojdzie do zrealizowania zajęcia zwrotu podatku przez Urząd Skarbowy, mimo że rozliczyłaś się wspólnie z małżonkiem.

Wybrane dla Ciebie:

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

PORADNIK:JAK NIE PŁACIĆ DŁUGÓW?

Zobacz co robić, żeby uniknąć płacenia długów! tylko LEGALNE SPOSOBY!

2 Comments

 1. Sakima

  To znaczy że komornik czy urząd skarbowy nie muszą przestrzegać przepisów???

  • Janina Gołębiecka

   Janina Gołębiecka

   Zwrot podatku dla małżonków, którzy rozliczają się razem, nie jest prawem majątkowym tylko jednego z małżonków i oznacza to, że zwrot podatku nie powinien być zajęty przez komornika. Potwierdził to nawet Sąd Administracyjny w wyroku z dnia 27.03.2014 r. Sąd uznał wtedy, że nadpłata podatku jest prawem niezbywalnym współmałżonka, który nie jest zadłużony, więc nie powinien on podlegać egzekucji komorniczej. Niestety jak to wżyciu bywa,przepisy swoje a życie swoje, problem polega na tym, że przepisy dotyczące zwrotu podatku dla małżonków razem rozliczających się, bywają różnie interpretowane i nie zawsze są one stosowane jednolicie na terenie całej Polski. Dlatego, pomimo wspólnego rozliczenia deklaracji podatkowej z małżonkiem, wciąż może dojść i wciąż tak naprawdę dochodzi, do zajęcia zwrotu podatku przez komornika. Kto jest winny błędnej interpretacji? US czy komornik? generalnie US wykonuje polecenia komornika [tak mówi prawo], z drugiej jednak strony, zanim pieniądze powędrują do komornika, to US musi prawnie zatwierdzić taką operację, więc nie wiem po czyjej stronie leży wina, nie umiem odpowiedzieć Tobie na to pytanie.

NAPISZ KOMENTARZ