Czy komornik może zająć zwrot podatku gdy rozliczam się z mężem?

Czy komornik ma prawo zająć zwrot podatku z Urzędu Skarbowego, jeżeli rozliczam się z mężem, a komornika mam tylko ja? Dodam też, że jest ulga na dziecko.


Rozliczenie PIT z małżonkiem a komornik

Czy komornik może zająć zwrot podatku przy wspólnym rozliczeniu małżonków, jeśli tylko jedno jest dłużnikiem? Jest to wciąż powód do sporów między komornikami, Urzędem Skarbowym a samym dłużnikiem.

Rozum podpowiada, że należność z tytułu zwrotu podatku, która przypada obojgu małżonkom, nie jest tylko i wyłącznie prawem jednego z małżonków (dłużnika). Czyli komornik nie ma prawa zająć zwrotu podatku, jeśli małżonkowie rozliczają się wspólnie.

Tak samo dzieje się w przypadku, kiedy małżeństwo posiada dom, i jedno z małżonków ma długi, gdy dochodzi do zajęcia nieruchomości, komornik nie może zająć całego domu i oddać go na licytację komorniczą, a tylko jego połowę, czyli udział 1/2 w nieruchomości.

Tak samo rozum podpowiada, że komornik nie ma prawa zająć całego zwrotu podatku, gdy małżonkowie rozliczają się wspólnie, a tylko jedno z nich jest dłużnikiem.

Zresztą potwierdził to Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku, który zapadł w dniu: 27.03.2014 r. w sprawie II FSK 979/12.

Ale jak to bywa, przepisy swoje, a życie swoje. Obecne przepisy prawa są interpretowane w różny sposób, dlatego nie zdziw się, gdy dojdzie do zrealizowania zajęcia zwrotu podatku przez Urząd Skarbowy, mimo że rozliczyłaś się wspólnie z małżonkiem.

Skarga na czynności komornika – wzór

Skarga-na-czynnosci-komornika-wzor-pdf-doc

Skarga na czynności komornika – wzór

Wniosek do US o zwrot nadpłaty podatku

Wniosek o zajęcie wierzytelności dłużnika w Urzędzie Skarbowym

Wniosek-o-zajęcie-wierzytelności-dłużnika-w-Urzędzie-Skarbowym

Wniosek o zajęcie wierzytelności dłużnika w Urzędzie Skarbowym

Wybrane dla Ciebie:

Oceń mój artykuł:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
Wpis pochodzi z kategorii:

O autorze

13 komentarzy w “Czy komornik może zająć zwrot podatku gdy rozliczam się z mężem?”
 1. To znaczy że komornik czy urząd skarbowy nie muszą przestrzegać przepisów???

  1. Janina Gołębiecka

   Zwrot podatku dla małżonków, którzy rozliczają się razem, nie jest prawem majątkowym tylko jednego z małżonków i oznacza to, że zwrot podatku nie powinien być zajęty przez komornika. Potwierdził to nawet Sąd Administracyjny w wyroku z dnia 27.03.2014 r. Sąd uznał wtedy, że nadpłata podatku jest prawem niezbywalnym współmałżonka, który nie jest zadłużony, więc nie powinien on podlegać egzekucji komorniczej. Niestety jak to wżyciu bywa,przepisy swoje a życie swoje, problem polega na tym, że przepisy dotyczące zwrotu podatku dla małżonków razem rozliczających się, bywają różnie interpretowane i nie zawsze są one stosowane jednolicie na terenie całej Polski. Dlatego, pomimo wspólnego rozliczenia deklaracji podatkowej z małżonkiem, wciąż może dojść i wciąż tak naprawdę dochodzi, do zajęcia zwrotu podatku przez komornika. Kto jest winny błędnej interpretacji? US czy komornik? generalnie US wykonuje polecenia komornika [tak mówi prawo], z drugiej jednak strony, zanim pieniądze powędrują do komornika, to US musi prawnie zatwierdzić taką operację, więc nie wiem po czyjej stronie leży wina, nie umiem odpowiedzieć Tobie na to pytanie.

 2. Dzień dobry, mam pytanie, czy jak ja mam długi i rozliczyłem się z żoną z podatku czy komornik może zająć zwrot podatku? jak to wygląda?

  1. Janina Gołębiecka

   Prawo jest w tej kwestii przez komorników i Urząd Skarbowy interpretowane na różne sposoby, dłużnicy myślą że komornik nie może zająć zwrotu podatku przy wspólnym rozliczeniu z małżonkiem w Urzędzie Skarbowym, ale komornicy i US robią zupełnie co innego. Problemem jest zbyt szeroka możliwość interpretacji pewnych przepisów. Dlatego bardzo często dochodzi do zajęcia zwrotu podatku przy wspólnym rozliczaniu się z US

 3. Witam, mam komornika nigdzie nie pracuje, mąż rozliczał się zemną i mój komornik zajął mi konto bankowe i jego zwrot z podatku, czy komornik może zająć męża zwrot podatku i ulgę na dzieci?

  1. Janina Gołębiecka

   Tak, komornik ma prawo zająć Wasz wspólnie rozliczny zwrot podatku z Urzędu Skarbowego, nawet ulgę przypadającą na dzieci.

 4. dodam jeszcze, że Urząd Skarbowy wysłał męża podatek na mój nr. konta bankowego, bo tak zostało kiedyś podane :( ale komornik to zablokował czy może? czy on to zwróci, jak to załatwić?

  1. Janina Gołębiecka

   Skoro rozliczasz się wspólnie z mężem, to zwrot podatku, który on otrzymał, przypada na Was oboje i komornik tego zwrotu raczej Wam nie odda. Ewentualnie możesz spróbować złożyć wniosek do komornika o wyłączenie spod egzekucji środków pieniężnych, które należą do Twojego męża (zwrot podatku). Wniosek nosi nazwę: Powództwo przeciwegzekucyjne – wzór <-- i dostępny jest na tej stronie.

 5. Witam, chciałam zadać właśnie pytanie czy komornik moze zajac zwrot z podatku gdy rozliczamy sie z mezem, ale widzę że nie ma potrzeby, łudziłam się, że będę mogła te pieniądze ze zwrotu podatku odzyskać ale skoro Pani pisze że się nie da, to nic już nie zdziałam, dziękuję że prowadzi Pani tego bloga, bo naprawdę, jeśli nie znam się na prawie, to bardzo ciężko mi znaleźć rzetelne informacje, których potrzebuję. Pozdrawiam!

 6. Karolina W.

  Jeśli chodzi o wspólne rozliczenie pit a zajęcie komornicze, to jest MOCNO niesprawiedliwe, aby mój mąż, który nie jest dłużnikiem i nie ma żadnych długów, musiał poświęcać kwotę z US na moje długi, które de facto zaciągnęłam przed wejściem w związek małżeński z moim mężem, prawo MUSI się zmienić!

 7. Witam dnia 8.02. złożyliśmy z mężem wspólnie pit, gdzie mąż był podatnikiem. Ja nie pracuje. Mam stare zadluzenia sprzed ślubu. Czy ten zwrot może być zajęty? Zwrot nadpłaty na Konto osobiste męża.

 8. Czy komornik może zająć zwrot na dziecko jesli rozliczam sie wspólnie z męzem?

Comments are closed.