Mam długi za brak biletu – kiedy przedawnienie?

Witam, chodzi o przedawnienie mandatu za brak biletu. Ponad 3 lata temu dostałam mandat za brak biletu miejskiego w Warszawie. Nie opłaciłam go, później dostałam 2 wezwania do zapłaty z malutkim procentem około 300 zł, od 2 lat nie dostaje żadnej informacji ani ponagleń, proszę o poradę co zrobić?


Przedawnienie mandatu za brak biletu

Warto w takim wypadku przestudiować przepisy dotyczące przedawniania się długów powstałych z otrzymania mandatu za jazdę bez biletu, wszelkie takie kwestie reguluje Prawo przewozowe.

A więc: czytając ustawę, a dokładnie art. 77 tej ustawy, dowiesz się, że roszczenia z tytułu mandatu za jazdę bez biletu, przedawniają się po jednym roku.

dług-za-brak-biletu-przedawnienie
Brak biletu – przedawnienie długu

Okres przedawnienia mandatu za jazdę bez biletu należy liczyć od dnia terminu widniejącego na mandacie, w którym to, gapowicz powinien uregulować nałożoną karę.

Jeśli więc ponownie otrzymasz wezwanie do zapłaty mandatu za jazdę bez biletu, to należy podnieść wtedy zarzut przedawnienia długu.

Jak podnieść zarzut przedawnienia długu? [wzór]

Odpowiadając na otrzymaną od Państwa korespondencję w dniu …. informuję, że nie uznaję zadłużenia, o którym mowa w ww. piśmie, oznacza to, że długu nie ureguluję, ponieważ roszczenie przedawniło się.

Nie życzę sobie też otrzymywania dalszych wezwań do zapłaty za mandat za jazdę bez biletu, bo będę zmuszony poinformować odpowiednie organy ścigania o podejrzeniu popełnienia przez Państwa przestępstwa z art. 190a Kodeksu karnego.

Własnoręczny podpis

Myślę, że to powinno w zupełności załatwić kwestię długu za brak biletu. Zanim napiszesz takie oświadczenie, koniecznie zorientuj się, czy międzyczasie nie doszło do przerwania biegu przedawnienia.

O tym, czym jest bieg przedawnienia długu i na czym polega <– dowiesz się z tego poradnika. Koniecznie go przeczytaj, abyś mógł jednoznacznie stwierdzić, czy bieg przedawnienia nie został przerwany!

Aktualizacja: zamieszczam wzór wniosku o przedawnienie mandatu za jazdę bez biletu:

Wniosek-o-przedawnienie-mandatu-za-brak-biletu

Wniosek o przedawnienie mandatu za brak biletu

Wybrane specjalnie dla Ciebie:

Oceń mój artykuł:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...
Wpis pochodzi z kategorii:

O autorze

1 komentarz w “Mam długi za brak biletu – kiedy przedawnienie?”
  1. Dzień Dobry, komornik zajął mi środki na koncie bankowym w wysokości 700 zł za mandat za rzekomą jazdę bez biletu, wczoraj odebrałem pismo od komornika sądowego:

    “na podstawie tytułu wykonawczego Nakaz zapłaty w postępowaniu upominawczym Sąd rejonowy dla m.st Warszawy w Warszawie z dnia 06-09-2010 zaopatrzony w klauzurę wykonalności z dnia 03-02-2011 Postanowienie 2 Wydział Cywilny Sądu Rejonowego dla m.st Warszawy w Warszawie z dnia 15-03-2017 w załączeniu doręcza odpis pisma -zawiadomienie o zajęciu wierzytelności z rachunku bankowego”

    Ja sobie nie przypominam jazdy na gapę, ani żadnych pism dotyczących jakiejkolwiek zapłaty za jazdę bez biletu, czy w tym przypadku ja mogę się powoływać na przedawnienie długu? i czy jest szansa aby komornik zwrócił mi zajęte przez niego środki na moim koncie bankowym? …będę wdzięczny za odpowiedz

Comments are closed.