Witam, mam problem tego typu: ponad 3 lata temu dostałam mandat za brak biletu miejskiego w Warszawie. Nie opłaciłam go, później dostałam 2 wezwania do zapłaty z malutkim procentem około 300zl, od 2 lat nie dostaje żadnej informacji ani ponagleń, proszę o poradę co zrobić?

Warto w takim wypadku przestudiować przepisy dotyczące przedawniania się długów powstałych z otrzymania mandatu za jazdę bez biletu, wszelkie takie kwestie reguluje Prawo przewozowe.

A więc: czytając ustawę, a dokładnie art. 77 tej ustawy, dowiesz się, że roszczenia z tytułu mandatu za jazdę bez biletu, przedawniają się po jednym roku.

dług-za-brak-biletu-przedawnienie

Brak biletu – przedawnienie długu

Okres przedawnienia mandatu za jazdę bez biletu, należy liczyć od dnia terminu widniejącego na mandacie, w którym to, gapowicz powinien uregulować nałożoną karę.

Jeśli więc ponownie otrzymasz wezwanie do zapłaty mandatu za jazdę bez biletu, to należy podnieść wtedy zarzut przedawnienia długu.

Jak podnieść zarzut przedawnienia długu? [wzór]

Odpowiadając na otrzymaną od Państwa korespondencję w dniu …. informuję, że nie uznaję zadłużenia, o którym mowa w ww piśmie, oznacza to, że długu nie ureguluję, ponieważ roszczenie przedawniło się.

Nie życzę sobie też otrzymywania dalszych wezwań do zapłaty za mandat za jazdę bez biletu, bo będę zmuszony poinformować odpowiednie organy ścigania o podejrzeniu popełnienia przez Państwa przestępstwa z art. 190a Kodeksu karnego.

Własnoręczny podpis

Myślę, że to powinno w zupełności załatwić kwestię długu za brak biletu. Zanim napiszesz takie oświadczenie, koniecznie zorientuj się czy międzyczasie nie doszło do przerwania biegu przedawnienia.

O tym, czym jest bieg przedawnienia długu i na czym polega <– dowiesz się z tego poradnika. Koniecznie go przeczytaj, abyś mógł jednoznacznie stwierdzić, czy bieg przedawnienia nie został przerwany!

Wybrane specjalnie dla Ciebie:

[0]
0.00 zł Zobacz

Formularz zamówienia

NazwaCena
Anuluj
Better Pay - System sprzedaży dla WordPress!
1 Udostępnień