Chciałabym dowiedzieć się ile mam długu za mandaty MPK. Bo chciała bym to spłacić i mieć już to z głowy, bo nie chcę, aby komornik zajął się moim długiem jeśli go posiadam. I jak dług jest duży, to chciałabym się dowiedzieć czy mogę go w ratach spłacić takich małych? bo nie zarabiam dużo a mam tez inne wydatki. Z góry. Bardzo dziękuję.


Witaj, zanim napiszę jak i gdzie sprawdzić zadłużenie za mandat z MPK, napiszę tylko o czymś bardzo ważnym! (o przedawnianiu się mandatu), niestety nie piszesz z którego roku masz te mandaty za brak biletu w MPK, ale wiedz, że mandat ulega przedawnieniu tak samo jak każdy inny rodzaj zadłużenia, przywołam tu we wstępie:

Art. 778. Termin przedawnienia roszczeń z umowy przewozu osób, który mówi:

Roszczenia z umowy przewozu osób przedawniają się z upływem roku od dnia wykonania przewozu, a gdy przewóz nie został wykonany – od dnia, kiedy miał być wykonany.

Od kiedy zaczyna biec przedawnienie mandatu?

Zgodnie z art. 77 ust. 3 pkt 4 ustawy, przedawnienie biegnie dla roszczeń z tytułu zapłaty lub zwrotu należności od dnia zapłaty, a gdy jej nie było – od dnia, w którym powinna była nastąpić.

Przedawnienie mandatu nie oznacza jednak, że mandat staje się nagle nieważny i zostaje umorzony przez wierzyciela.

Przedawniony mandat wciąż istnieje, ale staje się tzw. roszczeniem naturalnym i wierzyciel nie może skutecznie dochodzić spłaty tego mandatu na drodze sądowej, a więc wierzyciel nie może nasłać na Ciebie komornika!

Jedyne co musisz zrobić, to podnieść zarzut przedawnienia, gdy ktoś upomni się o spłatę tego mandatu (oczywiście w przypadku kiedy mandat rzeczywiście przedawnił się).

Podstawa prawna:

Art. 117. § 1. Z zastrzeżeniem wyjątków w ustawie przewidzianych, roszczenia majątkowe ulegają przedawnieniu.

§ 2. Po upływie terminu przedawnienia ten, przeciwko komu przysługuje roszczenie, może uchylić się od jego zaspokojenia, chyba że zrzeka się korzystania z zarzutu przedawnienia. Jednakże zrzeczenie się zarzutu przedawnienia przed upływem terminu jest nieważne.

Jak i gdzie sprawdzić mandaty z MPK?

Z tego co widzę serfując po różnych forach, bardzo często pytacie o takie rzeczy jak:

  • jak sprawdzić wszystkie mandaty
  • gdzie sprawdzić zaległe mandaty
  • niezapłacone mandaty jak sprawdzić
  • jak sprawdzić czy mam niezapłacony mandat
  • itd.

Odpowiedź na te pytania nie jest wcale trudna i już zabieram się do wyjaśnienia nurtujących Cię kwestii.

Jeśli chodzi o mandat MPK, to zaległość możesz sprawdzić kontaktując się z oddziałem głównym MPK miasta, w którym otrzymałaś mandat/mandaty. Jak widać na poniższym zdjęciu:

jak-sprawdzić-mandat-mpk

… każde miasto ma swój oddział główny, więc chcąc sprawdzić powiedzmy zadłużanie za mandat MPK który otrzymałaś we Wrocławiu, wpisujesz w wyszukiwarkę Google „MPK Wrocław” i przechodzisz do strony:

mpk-jak-sprawdzić-mandat

Następnie przechodzisz do zakładki kontakt i dzwonisz na infolinię z zapytaniem:

„Dzień dobry, chciałabym sprawdzić wysokość zadłużenia za mandaty które kiedyś otrzymałam”

mandat-za-mpk

Na Infolinii otrzymasz wszystkie potrzebne informacje, ewentualnie w zależności od miasta, zostaniesz przekierowana do jednostki zajmującej się sprawami windykacyjnymi.

Gdzie i jak zapłacić mandat MPK przelewem?

Sytuacja adekwatna do powyższej, w zależności od miasta na terenie którego otrzymałaś mandat, wchodzisz na stronę tego MPK i szukasz danych do przelewu.

Dla zapytania „MPK Łódź” dane do przelewu znalazłam w dziale „Opłata dodatkowa„.

Jak-zapłacić-mandat-MPK-przelewem

Podsumowanie

Mandat za brak biletu MPK – płacić czy nie płacić? jeśli masz pewność, że przedawnienie mandatu MPK miało miejsce, to myślę, że nie warto na siłę kontaktować się z MPK czy innym przewoźnikiem np. PKP, by wręcz upominać się o zapłatę starego mandatu.

Wystarczy podnieść zarzut przedawnienia roszczenia przy pierwszej nadarzającej się okazji, czyli np. gdy otrzymasz wezwanie do zapłaty lub nakaz zapłaty.

Jeśli natomiast mandat nie przedawnił się, to w obawie przed postępowaniem egzekucyjnym warto swój dług uregulować, tym bardziej, że przecież niezapłacony mandat MPK z miesiąca na miesiąc i z roku na rok powiększa się o karne odsetki za brak jego spłaty.

Aktualizacja: zamieszczam wzór wniosku o przedawnienie mandatu za jazdę bez biletu:

Wybrane specjalnie dla Ciebie: