Jak i gdzie sprawdzić zadłużenie za mandat MPK? [PORADNIK]

Chciałabym dowiedzieć się ile mam długu za mandaty MPK. Bo chciałabym to spłacić i mieć już to z głowy, bo nie chcę, aby komornik zajął się moim długiem, jeśli go posiadam. I jak dług jest duży, to chciałabym się dowiedzieć czy mogę go w ratach spłacić takich małych? bo nie zarabiam dużo a mam też inne wydatki. Z góry. Bardzo dziękuję.


Witaj, zanim napiszę, jak i gdzie sprawdzić zadłużenie za mandat z MPK, napiszę tylko o czymś bardzo ważnym! (o przedawnianiu się mandatu), niestety nie piszesz, z którego roku masz te mandaty za brak biletu w MPK, ale wiedz, że mandat ulega przedawnieniu tak samo, jak każdy inny rodzaj zadłużenia, przywołam tu we wstępie:

Art. 778. Termin przedawnienia roszczeń z umowy przewozu osób, Kodeksu cywilnego, który mówi:

Roszczenia z umowy przewozu osób przedawniają się z upływem roku od dnia wykonania przewozu, a gdy przewóz nie został wykonany – od dnia, kiedy miał być wykonany.

Od kiedy zaczyna biec przedawnienie mandatu?

Zgodnie z art. 77 ust. 3 pkt 4 ustawy, przedawnienie biegnie dla roszczeń z tytułu zapłaty lub zwrotu należności od dnia zapłaty, a gdy jej nie było – od dnia, w którym powinna była nastąpić.

Przedawnienie mandatu nie oznacza jednak, że mandat staje się nagle nieważny i zostaje umorzony przez wierzyciela.

Przedawniony mandat wciąż istnieje, ale staje się tzw. roszczeniem naturalnym i wierzyciel nie może skutecznie dochodzić spłaty tego mandatu na drodze sądowej, a więc wierzyciel nie może nasłać na Ciebie komornika!

Jedyne co musisz zrobić, to podnieść zarzut przedawnienia, gdy ktoś upomni się o spłatę tego mandatu (oczywiście w przypadku kiedy mandat rzeczywiście przedawnił się).

Podstawa prawna:

Art. 117. § 1. Z zastrzeżeniem wyjątków w ustawie przewidzianych, roszczenia majątkowe ulegają przedawnieniu.

§ 2. Po upływie terminu przedawnienia ten, przeciwko komu przysługuje roszczenie, może uchylić się od jego zaspokojenia, chyba że zrzeka się korzystania z zarzutu przedawnienia. Jednakże zrzeczenie się zarzutu przedawnienia przed upływem terminu jest nieważne.

Jak i gdzie sprawdzić mandaty z MPK?

Z tego, co widzę, serfując po różnych forach, bardzo często pytacie o takie rzeczy jak:

 • jak sprawdzić wszystkie mandaty
 • gdzie sprawdzić zaległe mandaty
 • niezapłacone mandaty jak sprawdzić
 • jak sprawdzić, czy mam niezapłacony mandat
 • itd.

Odpowiedź na te pytania nie jest wcale trudna i już zabieram się do wyjaśnienia nurtujących Cię kwestii.

Jeśli chodzi o mandat MPK, to zaległość możesz sprawdzić, kontaktując się z oddziałem głównym MPK miasta, w którym otrzymałaś mandat/mandaty. Jak widać na poniższym zdjęciu:

jak-sprawdzić-mandat-mpk

… każde miasto ma swój oddział główny, więc chcąc sprawdzić, powiedzmy zadłużanie za mandat MPK, który otrzymałaś we Wrocławiu, wpisujesz w wyszukiwarkę Google “MPK Wrocław” i przechodzisz do strony:

mpk-jak-sprawdzić-mandat

Następnie przechodzisz do zakładki kontakt i dzwonisz na infolinię z zapytaniem:

“Dzień dobry, chciałabym sprawdzić wysokość zadłużenia za mandaty które kiedyś otrzymałam”

mandat-za-mpk

Na Infolinii otrzymasz wszystkie potrzebne informacje, ewentualnie w zależności od miasta, zostaniesz przekierowana do jednostki zajmującej się sprawami windykacyjnymi.

Gdzie i jak zapłacić mandat MPK przelewem?

Sytuacja adekwatna do powyższej, w zależności od miasta, na którego terenie otrzymałaś mandat, wchodzisz na stronę tego MPK i szukasz danych do przelewu.

Dla zapytania “MPK Łódź” dane do przelewu znalazłam w dziale “Opłata dodatkowa“.

Jak-zapłacić-mandat-MPK-przelewem

Podsumowanie

Mandat za brak biletu MPK – płacić czy nie płacić? jeśli masz pewność, że przedawnienie mandatu MPK miało miejsce, to myślę, że nie warto na siłę kontaktować się z MPK czy innym przewoźnikiem np. PKP, by wręcz upominać się o zapłatę starego mandatu.

Wystarczy podnieść zarzut przedawnienia roszczenia przy pierwszej nadarzającej się okazji, czyli np. gdy otrzymasz wezwanie do zapłaty lub nakaz zapłaty.

Jeśli natomiast mandat nie przedawnił się, to w obawie przed postępowaniem egzekucyjnym warto swój dług uregulować, tym bardziej że przecież niezapłacony mandat MPK z miesiąca na miesiąc i z roku na rok powiększa się o karne odsetki za brak jego spłaty.

Wzór wniosku o przedawnienie mandatu za jazdę bez biletu:

Wniosek-o-przedawnienie-mandatu-za-brak-biletu

Wniosek o przedawnienie mandatu za brak biletu

Wybrane specjalnie dla Ciebie:

Oceń mój artykuł:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (3 votes, average: 4,33 out of 5)
Loading...
Wpis pochodzi z kategorii:

O autorze

5 komentarzy w “Jak i gdzie sprawdzić zadłużenie za mandat MPK? [PORADNIK]”
 1. Witam, jakiś czas temu otrzymałam od komornika pismo, że wysłane zostały dokumenty do mojego banku o zajęciu mojego konta w celu ściągnięcia długu łącznie ok1300 zł za mandat z 2005 roku brak biletu (wartość biletu na tamte czasy 120 zł)!!!, nie przejęłam się tym bo to się dawno przecież przedawniło, a dzisiaj 26.02.2019 zauważyłam, że komornik zabrał mi z konta 570 zł. za nie zapłacony mandat za bilet z 2005 roku (minęło 14 lat!!!).

  Przez te wszystkie lata dwa razy zmieniłam miejsce zamieszkania, nigdy nie dostałam żadnego pisma od komornika, że toczy się wobec mnie sprawa egzekucyjna. Dodam jeszcze, że jestem obecnie na urlopie wychowawczym i prócz 500 plus nie mam innych dochodów z czego komornik zajął z tej puli 57 zł i zabrał 500 zł które wczoraj mój partner przelał na moje konto.

  Czy to jest dopuszczalne? czy komornik ma prawo zabrać wszystko co posiadam na koncie bankowym? Co mam zrobić w tej sprawie? Gdzie się zgłosić o pomoc? czy mogę się odwołać? Bardzo proszę o informację. Dziękuję

 2. Witam, chcę zapytać o odsetki za mandat sprzed lat. Zostało zajęte moje konto przez komornika. Zostało ściągnięte ponad 1300 zł oraz 300 euro, ale nie mam pojęcia dlaczego. Nie mam żadnych kredytów ani innych zobowiązań. Przypomniałam sobie o niezapłaconym mandacie. Jakie są odsetki miesięczne za nieopłacony mandat i czy jest to możliwe, żeby urosły aż do takiej sumy? (Mandat to 100 zł)?

 3. Mandat za brak biletu MPK, w kwietniu tego roku dostałam mandat za brak biletu, nie miałam pieniędzy, nie zapłaciłam, przyszło upomnienie, lecz zlekceważyłam w sumie też z braku pieniędzy, by spłacać. Parę dni temu przyszło pismo z sądu o nakaz zapłaty, stwierdziłam, że wole to spłacić jak najszybciej. Tylko pytanie, gdzie mam się udać, żeby to zapłacić?

 4. Dzień dobry, mam pytanie: córka dostała 16-letnia dostała 14.12.2018 mandat za przejazd bez biletu w MPK, dostała mandat w wysokości 140 zł płatny w terminie 14 dni, po tym terminie 280 zł, mandat ten nie został zapłacony, ale co miesiąc wpływało na podane konto MPK 20 zł, do tej pory 140 zł, dzisiaj odebraliśmy pismo z sądu o nakazie zapłaty 180 zł plus koszty sądowe 90 zł, sprawa była na początku września, czy jest możliwość, że pomimo wpływów MPK skierowało sprawę do sądu?

 5. Dzień dobry. Chodzi o przedawnione mandaty MPK. Chciałabym się zapytać, a właściwie potrzebuje pomocy, dziś otrzymałam pisma 4 od komornika za mandaty, które były w 2009 roku, czyli 10 lat temu. W mandatach jest moje imię i nazwisko, a także teraźniejszy adres zameldowana. Nawet jeśli miałam jakiś mandat, to w 2009 roku miałam nazwisko Panieńskie i na dowodzie zupełnie inny adres zameldowania. W 2011 wyszłam za mąż i zmieniłam dopiero zameldowanie. Co mogę robić w takiej sytuacji?

Comments are closed.