Przedawnienie mandatu PKP – straszą wpisem w KRD i BIK

Witam serdecznie, chodzi o przedawnienie mandatu PKP, dostałem wezwanie do zapłaty mandatu za przejazd bez biletu w PKP z 2001 roku 532 zł. Przewozy regionalne w 2010/11 nadały przedmiotowym nakazom zapłaty klauzule wykonalności od daty, której biegnie termin przedawnienia, który upływa w 2020/21.

Straszą, że w przypadku braku wpłaty w ciągu pięciu dni, spowoduje to skierowanie sprawy do egzekucji komorniczej, oraz wpis do KRD i do BIK-u. Co w tym przypadku zrobić? pozdrawiam. Krzysztof J.


Przedawnienie mandatu PKP

bilet-pkp-przedawnienie
Mandat za brak biletu PKP a przedawnienie

Każdy dług, tak jak piszesz, ulega przedawnieniu i w myśl przepisom prawa cywilnego, które uległy nowelizacji i obowiązują w nowym brzmieniu od lipca 2018 roku roszczenie stwierdzone prawomocnym wyrokiem sądu lub nakazem zapłaty przedawnia się z upływem lat sześciu.

Jednakże pomimo tak dokładnego określenia zastosowanego przez ustawodawcę, w praktyce bardzo trudno określić, kiedy w rzeczywistości dane roszczenie ulegnie przedawnieniu. Ja jako prawnik nigdy nie ośmieliłaby powiedzieć dłużnikowi, a tym bardziej obiecać mu, że przyjdzie czas, kiedy nie będzie musiał odpowiadać za swoje długi.

…już ci wyjaśniam, o co mi chodzi!

Przedawnienie, czy nastąpi, zależy w szczególności od działania wierzyciela. Wystarczy bowiem, że w czasie biegu przedawnienia za lat 2, 3, czy nawet w ostatni dzień 6 roku, wierzyciel dokona czynności prawnej, o której mówi art. 123 kc., by bieg przedawnienia został przerwany i zgodnie z art. 124 kc. by przedawnienie zaczęło swój bieg na nowo.

Przerwanie biegu przedawnienia, co oznacza dla dłużnika?

W lipcu 2018 roku, tak jak pisałam powyżej, uległy skróceniu terminy przedawnienia roszczeń. Jednak nie pozwala to w żaden sposób, dłużnikom spać spokojnie licząc, że za kilka lat będą oni mogli od długu się uwolnić.

Wystarczy bowiem, że dojdzie do sytuacji, w której pierwotny wierzyciel, czy nawet jego następca sprzeda dług, a jego nabywca złoży wniosek o nadanie klauzuli na swoją rzecz, by termin przedawnienia roszczenia został przerwany i rozpoczął swój bieg na nowo.

Tożsama sytuacja będzie miała miejsce, gdy wierzyciel złoży ponowny wniosek egzekucyjny. Jedno umorzone postępowanie egzekucyjne nie blokuje wierzyciela, by w następnym czasie wystąpił on z ponownym wnioskiem egzekucyjnym.

Bieg przedawnienia będzie na nowo rozpoczynał swój bieg od daty prawomocnego zakończenie postępowania egzekucyjnego.

Ile zapłaci dłużnik za postępowanie egzekucyjne?

Twój dług tak jak piszesz ma już 17 lat i wynosi jedynie 532 zł. Nie jest to kwota znaczna, dziwi mnie więc fakt, że wolisz liczyć na przedawnienie roszczenia niż spróbować spłacić zadłużenie.

Myślę, że przyszedł czas by porozumieć się z PKP. Jeśli nie masz całej kwoty potrzebnej do spłaty zadłużenia, wpłać przynajmniej jej część, a następnie przygotuj prośbę o rozłożenie należności na raty.

Dobrze ją umotywuj, opisując swoją sytuację majątkową, dołącz do niej dowód dokonanej wpłaty i prześlij na adres PKP, do która jednostki zajmuje się twoją sprawą.

Ostrzegam, że jeśli we właściwym czasie nie porozumiesz się z PKP, twoja sprawa trafi do komornika, a to wiązać się będzie z wygenerowaniem kosztów, którymi będziesz obarczony. O tym ile kosztuje egzekucja komornicza <— pisałam w tym artykule.

Wiedz, że postępowanie komornicze potrafi ciągnąć się latami. Często długi wynoszące kilkaset złotych urastają do kilku tysięcy.  W postępowaniu egzekucyjnym bowiem, komornik w myśl art. 49 ustawy o komornikach sądowych i egzekucji w sprawach o egzekucję świadczeń pieniężnych, ściąga opłatę od dłużnika proporcjonalnie do wysokości wyegzekwowanego świadczenia.

A w przypadku umorzenia postępowania egzekucyjnego na wniosek wierzyciela, komornik pobiera od dłużnika opłatę stosunkową w wysokości 5% wartości świadczenia pozostałego do wyegzekwowania, jednak nie niższej niż 1/20 i nie wyższej niż dziesięciokrotna wysokość przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego.

Zatem już za samo wszczęcie postępowania komorniczego zostanie ci naliczona opłata, która może wynieść od 5 do 15% dochodzonego roszczenia.

Ponadto zgodnie z zapisem art. 770 kpc., dłużnik zwraca wierzycielowi koszty niezbędne do celowego przeprowadzenia egzekucji, w tym koszty poszukiwania majątku dłużnika. Koszty ściąga się wraz z egzekwowanym roszczeniem.

Jakie czynności podejmie komornik w egzekucji?

W toku sprawy komornik ma prawo zająć twoje wynagrodzenie za pracę, pozostawiając ci jedynie kwotę wolną od zajęcia i zrobi to, wysyłając do twojego pracodawcy zawiadomienie o zajęciu. Komornik może również:

 • zająć całe wynagrodzenie z tytułu umowy zlecenia,
 • zgromadzone na rachunku bankowym środki pieniężne,
 • wejść do twojego mieszkania i dokonać zajęcia ruchomości, a następnie przeprowadzić ich licytacje,
 • zająć twój samochód oraz inne wartościowe składniki majątkowe.

W czasie trwania postępowania egzekucyjnego jesteś zobowiązany do informowania komornika o każdej zmianie miejsca zamieszkania – o tym wszystkim mówią przepisy prawa.

Niezapłacony mandat za brak biletu – konsekwencje

Nie chcę cię straszyć, ale rozważ, czy gra warta jest świeczki. Zastanów się, czy liczenie na przedawnienie długu za brak biletu PKP jest rozsądne w przypadku, kiedy do przedawnienia roszczenia może w ogóle nie dojść?

Zacznij w końcu działać i nie pozwól, by twój dług urósł do ogromnych rozmiarów. Spróbuj porozumieć się z wierzycielem, zawrzeć z nim ugodę. Określ wysokość rat tak, abyś mógł wywiązać się z zawartego porozumienia. Nie pozwól, by sprawa trafiła do komornika!

Mandat w PKP, który otrzymałeś, nie jest aż tak duży, by ryzykować naliczenie odsetek i innych opłat komorniczych dla samego przedawnienia tego mandatu! Życzę powodzenia i rozwagi…

Wzór wniosku o przedawnienie mandatu za jazdę bez biletu

Wniosek-o-przedawnienie-mandatu-za-brak-biletu

Wniosek o przedawnienie mandatu za brak biletu

Artykuły warte przeczytania:

Oceń mój artykuł:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...
Wpis pochodzi z kategorii: , ,

O autorze

14 komentarzy w “Przedawnienie mandatu PKP – straszą wpisem w KRD i BIK”
 1. Dziś komornik zablokował mi konto bankowe ponieważ podobno mam jakieś zadłużenie z 2001 roku za jazdę bez biletu w PKP. Nigdy nie dostałam pisma z sądu ani żadnego nakazu zapłaty, nie przypominam sobie żeby to kiedyś miało miejsce. Jak mam rozwiązać ten problem? Bardzo proszę o pomoc. Czy można odblokować zablokowane konto bankowe wyjaśnieniami i jakie pismo powinnam napisać?

 2. Witam. Komornik zajął mi kwotę 1089 zł za mandat PKP. Mandat został wystawiony 2001 roku. Nigdy nie otrzymałem żadnego pisma z PKP. Dopiero kiedy pieniądze zniknęły z konta bankowego dowiedziałem się o sprawie. Powtarzam do tej pory nie otrzymałem żadnego pisma. Pod adresem gdzie przychodziły pisma nie mieszkam 20 lat. Co mogę zrobić w tej sytuacji?

 3. Wyjść z długów przez ich zapłatę to raczej słaba pomoc prawna.

 4. Witam. Jaki jest okres przedawnienia za jazdę bez biletu PKP wydany nakazem zapłaty, wyrokiem sadowym, jak i ile czasu trwa przedawnienie odsetek sądowych i odsetek egzekucji komorniczej, czy i kiedy można wnieść o anulacje lub obniżenie kosztów sądowych i komorniczych. Czy egzekucja komornicza przerywa bieg przedawnienia? I przy złożeniu wniosku o wgląd do akt komorniczych oraz pisemne rozliczenie egzekucji komorniczej (karta rozliczeń komornika) przedawnienie si zawiesza.
  Dziękuję i pozdrawiam.

 5. Dzień dobry. Mieszkam za granicą od 14 lat. Kilka tygodni temu dowiedziałam się, że ciąży na mnie dług za przejazd kolejowy z 2001 roku lub z 2003 tego nie mogę rozgryźć ponieważ listy przychodzą z dwóch różnych firm komorniczych. Próbowałam się skontaktować jakiś czas temu ale ani telefon który widnieje na nakazie do zapłaty nie działa ani E-mail, bo wracają do mnie z powrotem.

  Ale mimo wszystko komornik zajął mi 1000 zł na koncie lokacyjnym. Listu z informacją o zajęciu nie mam, bo fizycznie nie mam szans go odebrać (jest poza granicami Polski). A w banku poinformowali mnie ze ten dług będzie rósł.

  Co mogę zrobić w takiej sytuacji? Przy czym prawo jeżeli chodzi o przejazdy kolejowe brzmi, że jeżeli przewoźnik nie wyśle powiadomienia do zapłaty w przeciągu roku, sprawa ulega przedawnieniu. Jeżeli wyśle pierwsze powiadomienie ale w kolejnych dwóch nie, sprawa również ulega przedawnieniu.

 6. Witam Panią! Potrzebuję porady w sprawie przyjścia na mój adres nakazu do zapłaty mandatu za brak biletu prawie 2,5 roku po terminie. Sprawa wygląda następująco. W dniu dzisiejszym do rąk mojej mamy dotarło pismo z Sądu. Mówi Ono że dnia 24.10.2016 r. miałam jechać pociągiem bez biletu i otrzymać mandat w związku z czym została mi założona Sprawa w Sądzie.

  Największy problem leży w tym, iż na odpisie mandatu faktycznie jest mój podpis ale… ja nie pamiętam abym cokolwiek podpisywała. Mało tego, na mój adres domowy, nie przyszło żadne pismo, ponaglenie do zapłaty czy też powtórnie wysłany mandat poza tym rzekomo podpisanym przeze mnie w pociągu.

  Koleje Śląskie próbują mi wmówić, iż nie zapłaciłam “kwitka” którego tak naprawdę nigdy nie widziałam, bynajmniej nie przypominam sobie. Nie wiem jak można z tego wyjść? Jak to obejść? Dlaczego na każdej dołączonej mi “kartce” jest inna data?

  Podaję sygnaturę akt. II Nc 6799/17. Zaznaczam, że wyrok zapadł 23 styczeń 2018 r. Ja pismo do rąk dostałam dzisiaj.

 7. Na moim koncie zrobione jest zajęcie komornicze. Mandat z 2015 roku kiedy byłem jeszcze niepełnoletni, wcześniej nic nie przyszło na rodziców. Ja się jeszcze uczę, a na konto wpływa wynagrodzenie mamy, oraz zasiłki rodzinne na mnie i brata. Mama zadzwoniła do komornika a on, że jakim prawem na konto syna wpływa wynagrodzenie mamy i zasiłki? Czy w takim wypadku można zrobić zajęcie konta?

 8. Witam, w 2018 r. w listopadzie dostałam pismo od komornika o długu za bilet PKP z przed 18 laty, główny dług 110 zł z odsetkami, dla komornika 1125 zł napisałam do sądu w Zabrzu o przedawnienie długu z klauzulą wykonalności z sierpnia 2018. Mieszkam w Łodzi, kontaktowałam się z komornikiem prosząc na piśmie o spłatę długu na raty, kategorycznie mi odmówiono pomimo, iż wierzyciel wyraził zgodę.

  Zabrano mi połowę pensji przed samymi świętami, jestem jedynym żywicielem rodziny, mam męża i córkę, mąż jest po dwóch udarach, do tej pory z sądu nie otrzymałam żadnej odpowiedzi, obecnie w styczniu komornik zabrał mi resztę tj 400 zł na poczet zadłużenia, pozdrawiam i proszę o poradę.

 9. Witam, w 2015 roku 28.04 dostałam mandat za bilet i przyszło z firmy Statima-kancelaria w 2018 roku o zapłatę 230 zł. czy to się nie przedawniło już za ten bilet? Czy mógłby Pan mi doradzi coś? ponieważ nie jestem sama w stanie tego ocenić, dziękuję bardzo i czekam na odpowiedź, byłabym wdzięczna, pozdrawiam.

 10. Komornik Zablokował konto i pobrał 982 zł za przejazd bez biletu z przed 18 lat. Komornik przysłał mi kilka pism i naliczył mi 982 zł za rzekomy przejazd bez biletu w 2001r. Komornik zablokował mi konto kiedy przyszły mi dochody, zabrał daną kwotę. Serdecznie proszę o pomoc, posiadam dwójkę dzieci, kwota ta nie jest dla nas mała. Nigdy nie jechałem bez biletu, a w tamtych czasach każdy z kolegów mógł podać moje dane. Serdecznie proszę o pomoc z góry dziękuje.

 11. Małgorzata

  Witam. Gdzie mogę sprawdzić ile mam długu w PKP? Chciałabym się dowiedzieć w jakim miejscu mogę się dowiedzieć ile mam zadłużenia w PKP. Mam gdzieś zadzwonić, czy pójść na dworzec PKP i tam udzielą mi odpowiedzi? Dostałam list przed sądowy i tam był napisany kontakt, ale niestety gdzieś się zapodział, bądź mój małżonek go wyrzucił do śmieci.

 12. W 2013 dostałem mandat, a w 2019 roku dostałem pismo z US o zajęciu wynagrodzenia za ten mandat, czy to zgodne z prawem? Czy mandat się nie przedawnił? Jak mam się bronić? i czy mam szanse na odstąpienie zajęcia wynagrodzenia? Proszę o poradę w tej sprawie, może jakiś wzór pisma? I do kogo wysłać takie pismo?

 13. Dzień dobry. W trakcie kontroli biletów PKP Pendolino pan konduktor po skanowaniu kodu QR mojego biletu poprosił o pokazanie go w PDF. Okazało się, że kupiłam bilet na ten sam przejazd, ale…poprzedniego dnia. Mój błąd. Pan konduktor sprzedał mi nowy bilet powiększony o koszt mandatu (130 zł). Poradził, by reklamację niewykorzystanego biletu podeprzeć nowym biletem, by dostać zwrot pieniędzy. Czy mogę na podobnej zasadzie odwołać się od mandatu?

 14. Dzień dobry, 3 lata temu jeździłam pociągami i nie miałam biletów. W zeszłym roku 2018 dostałam pisma do zapłaty. Na dzień dzisiejszy jestem w stanie oddawać tylko w ratach, ponieważ nie pracuje i sama wychowuje dwoje małych dzieci. I takie moje pytanie, czy mogę iść do wiezienia za te długi, i czy można jakoś spłacać to zadłużenie w ratach?

Comments are closed.