Zobacz jak wyjść z długów! jak oszczędzać i jak zarobić pieniądze!

Każdy dług jest zły! ZOBACZ jak wyjść z długów, jak oszczędzać i jak zarobić pieniądze na spłatę zadłużenia! Jak się pozbyć długów komorniczych. Co to jest pętla zadłużenia – jak jej uniknąć i jak wyjść z zadłużenia!

Mandat za brak biletu w PKP – KIEDY przedawnienie mandatu?

Witam serdecznie, dostałem wezwanie do zapłaty mandatu za przejazd bez biletu w PKP z 2001 roku 532 zł. Przewozy regionalne w 2010/11 nadały przedmiotowym nakazom zapłaty klauzule wykonalności od daty, której biegnie termin przedawnienia, który upływa w 2020/21.

Straszą, że w przypadku braku wpłaty wciągu pięciu dni, spowoduje to skierowanie sprawy do egzekucji komorniczej, oraz wpis do KRD i do BIK-u. Co w tym przypadku zrobić? pozdrawiam. Krzysztof J.


Przedawnienie mandatu – czy mam szansę na uniknięcie spłaty zadłużenia?

bilet-pkp-przedawnienie

Mandat za brak biletu PKP a przedawnienie

Każdy dług, tak jak piszesz ulega przedawnieniu i w myśl przepisom prawa cywilnego, które uległy nowelizacji i obowiązują w nowym brzmieniu od lipca 2018 roku roszczenie stwierdzone prawomocnym wyrokiem sądu lub nakazem zapłaty przedawnia się z upływem lat sześciu.

Jednakże pomimo tak dokładnego określenia zastosowanego przez ustawodawcę, w praktyce bardzo trudno określić, kiedy w rzeczywistości dane roszczenie ulegnie przedawnieniu. Ja jako prawnik nigdy nie ośmieliłaby powiedzieć dłużnikowi, a tym bardziej obiecać mu, że przyjdzie czas, kiedy nie będzie musiał odpowiadać za swoje długi.

…już ci wyjaśniam, o co mi chodzi!

Przedawnienie, czy nastąpi zależy w szczególności od działania wierzyciela. Wystarczy bowiem, że w czasie biegu przedawnienia za lat 2, 3, czy nawet w ostatni dzień 6 roku, wierzyciel dokona czynności prawnej o której mówi art. 123 kc by bieg przedawnienia został przerwany i zgodnie z art. 124 kc by przedawnienie zaczęło swój bieg na nowo.

Przerwanie biegu przedawnienia, co oznacza dla dłużnika?

W lipcu 2018 roku, tak jak pisałam powyżej, uległy skróceniu terminy przedawnienia roszczeń. Jednak nie pozwala to w żaden sposób dłużnikom spać spokojnie licząc, że za kilka lat będą oni mogli od długu się uwolnić.

Wystarczy bowiem, że dojdzie do sytuacji, w której pierwotny wierzyciel, czy nawet jego następca sprzeda dług, a jego nabywca złoży wniosek o nadanie klauzuli na swoją rzecz, by termin przedawnienia roszczenia został przerwany i rozpoczął swój bieg na nowo.

Tożsama sytuacja będzie miała miejsce, gdy wierzyciel złoży ponowny wniosek egzekucyjny. Jedno umorzone postępowanie egzekucyjne nie blokuje wierzyciela, by w następnym czasie wystąpił on z ponownym wnioskiem egzekucyjnym.

Bieg przedawnienia będzie na nowo rozpoczynał swój bieg od daty prawomocnego zakończenie postępowania egzekucyjnego.

Ile zapłaci dłużnik za postępowanie egzekucyjne?

Twój dług tak jak piszesz ma już 17 lat i wynosi jedynie 532 zł. Nie jest to kwota znaczna, dziwi mnie więc fakt, że wolisz liczyć na przedawnienie roszczenia niż spróbować spłacić zadłużenie.

Myślę, że przyszedł czas by porozumieć się z PKP. Jeśli nie masz całej kwoty potrzebnej do spłaty zadłużenia, wpłać przynajmniej jej część, a następnie przygotuj prośbę o rozłożenie należności na raty.

Dobrze ją umotywuj opisując swoją sytuację majątkową, dołącz do niej dowód dokonanej wpłaty i prześlij na adres PKP, do jednostki która zajmuje się twoją sprawą.

Ostrzegam, że jeśli we właściwym czasie nie porozumiesz się z PKP, twoja sprawa trafi do komornika, a to wiązać się będzie z wygenerowaniem kosztów, którymi będziesz obarczony. O tym ile kosztuje egzekucja komornicza <– pisałam w tym artykule.

Wiedz, że postępowanie komornicze potrafi ciągnąć się latami. Często długi wynoszące kilkaset złotych urastają do kilku tysięcy.  W postępowaniu egzekucyjnym bowiem, komornik w myśl art. 49 ustawy o komornikach sądowych i egzekucji w sprawach o egzekucję świadczeń pieniężnych, ściąga opłatę od dłużnika proporcjonalnie do wysokości wyegzekwowanego świadczenia.

A w przypadku umorzenia postępowania egzekucyjnego na wniosek wierzyciela, komornik pobiera od dłużnika opłatę stosunkową w wysokości 5% wartości świadczenia pozostałego do wyegzekwowania, jednak nie niższej niż 1/20 i nie wyższej niż dziesięciokrotna wysokość przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego.

Zatem już za samo wszczęcie postępowania komorniczego zostanie ci naliczona opłata, która może wynieść od 5 do 15 % dochodzonego roszczenia.

Ponadto zgodnie z zapisem art. 770 kpc, dłużnik zwraca wierzycielowi koszty niezbędne do celowego przeprowadzenia egzekucji, w tym koszty poszukiwania majątku dłużnika. Koszty ściąga się wraz z egzekwowanym roszczeniem.

Jakie czynności podejmie komornik w egzekucji?

W toku sprawy komornik ma prawo zająć twoje wynagrodzenie za pracę pozostawiając ci jedynie kwotę wolną od zajęcia, zrobi to wysyłając do twojego pracodawcy zawiadomienie o zajęciu. Komornik może również:

  • zająć całe wynagrodzenie z tytułu umowy zlecenia,
  • zgromadzone na rachunku bankowym środki pieniężne,
  • wejść do twojego mieszkania i dokonać zajęcia ruchomości, a następnie przeprowadzić ich licytacje,
  • zająć twój samochód oraz inne wartościowe składniki majątkowe.

W czasie trwania postępowania egzekucyjnego jesteś zobowiązany do informowania komornika o każdej zmianie miejsca zamieszkania – o tym wszystkim mówią przepisy prawa.

Niezapłacony mandat za brak biletu – konsekwencje

Nie chcę cię straszyć, ale rozważ proszę czy gra warta jest świeczki. Zastanów się, czy liczenie na przedawnienie długu za brak biletu PKP jest rozsądne w przypadku, kiedy do przedawnienia roszczenia może w ogóle nie dojść?

Zacznij w końcu działać i nie pozwól, by twój dług urósł do ogromnych rozmiarów. Spróbuj porozumieć się z wierzycielem, zawrzeć z nim ugodę. Określ wysokość rat tak, abyś mógł wywiązać się z zawartego porozumienia. Nie pozwól by sprawa trafiła do komornika!

Mandat w PKP który otrzymałeś nie jest aż tak duży, by ryzykować naliczenie odsetek i innych opłat komorniczych dla samego przedawnienia tego mandatu! Życzę powodzenia i rozwagi…

Artykuły warte przeczytania:

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (6 votes, average: 4,83 out of 5)
Loading...


1 Comment

  1. anonim

    Dziś komornik zablokował mi konto bankowe ponieważ podobno mam jakieś zadłużenie z 2001 roku za jazdę bez biletu w PKP. Nigdy nie dostałam pisma z sądu ani żadnego nakazu zapłaty, nie przypominam sobie żeby to kiedyś miało miejsce. Jak mam rozwiązać ten problem? Bardzo proszę o pomoc. Czy można odblokować zablokowane konto bankowe wyjaśnieniami i jakie pismo powinnam napisać?

NAPISZ KOMENTARZ

Więcej w DŁUGI
Jak wybrać właściwego, skutecznego i dobrego komornika? [PORADNIK]

Dzień dobry, posiadam tytuł wykonawczy i mogę wszcząć egzekucję komorniczą przeciwko dłużnikowi, niestety nie wiem którego komornika wybrać, czy muszę wybrać komornika z miejscowości w której mieszkam? chciałbym aby komornik na którego się zdecyduję był skuteczny i dobrze prowadził egzekucję na dłużniku. Proszę Panią o pomoc i podpowiedź, do którego...

Zamknij