Mandat za brak biletu MPK – płacić czy nie płacić? [SPRAWDŹ]!

Dzień dobry. Właśnie otrzymałem mandat za brak biletu, mam chyba 2 tygodnie na jego uregulowanie, niestety nie mam pieniędzy i chyba mandat nie zostanie przeze mnie opłacony, dlatego od razu chcę zapytać, czy możliwe jest przedawnienie mandatu MPK?

Czy w ogóle mandaty za brak biletu przedawniają się jak inne długi?


Jazda bez biletu – przedawnienie

mandat-za-brak-biletu-w-mpk

Kwestię przedawnień roszczeń o zapłatę mandatu za jazdę bez biletu regulują przepisu ustawy z dnia 15 listopada 1985 roku Prawo przewozowe i w myśl art. 77 ust. 1 roszczenia dochodzone na podstawie ustawy przedawniają się w upływem roku.

Podstawa prawna

Art. 77. Przedawnienie roszczeń

1. Z zastrzeżeniem ust. 2 oraz art. 78 roszczenia między przewoźnikami, roszczenia dochodzone na podstawie ustawy lub przepisów wydanych w jej wykonaniu przedawniają się z upływem roku.

Bieg przedawnienia roszczenia za jazdę bez biletu co do zasadny można zacząć liczyć od daty, która widnieje na mandacie, jako ostatni dzień do zapłaty.

Jednakże w myśl ust. 4 art. 77 niniejszej ustawy bieg przedawnienia zawiesza się na okres od dnia wniesienia reklamacji lub wezwania do zapłaty do dnia udzielenia odpowiedzi na reklamację, lub wezwania do zapłaty i zwrócenia załączonych dokumentów, najwyżej jednak na okres przewidziany do załatwienia reklamacji lub wezwania do zapłaty.

W praktyce jednak wiele czynności leżących po stronie przewoźnika może wpłynąć na przerwanie biegu przedawnienia. Te, które reguluje powyższy zapis, zależą przede wszystkim od dłużnika, jednak przewoźnik, by nie dopuścić do przedawnienia roszczenia, może m.in. złożyć przeciwko „gapowiczowi” pozew o zapłatę.

Mandat za jazdę bez biletu – uznanie długu

Przedawnienie mandatu za jazdę bez biletu, tak jak napisałam powyżej, wynosi tylko jeden rok. Nie znaczy to jednak, że kiedy ten rok już upłynie wierzyciel – przewoźnik lub firma skupująca długi nie będzie podejmować żadnych kroków, w celu ściągnięcia nieuiszczonej należności.

Po terminie przedawnienia wierzyciel może m.in. złożyć przeciwko ukaranemu mandatem pozew o zapłatę – zazwyczaj są to pozwy w postępowaniu upominawczym kierowane do e-sądu.

Często zdarza się jednak, że przewoźnik nie zajmuje się sądowym dochodzeniem roszczenia o zapłatę. Swe wierzytelności odsprzedaje firmom, które profesjonalnie zajmują się wierzytelnościami – fundusze sekurytyzacyjne.

I to właśnie te firmy, zatrudniające wykwalifikowanych prawników wysyłają dłużnikom wezwania do zapłaty kwoty powiększonej już o konkretne sumy (prowizje, opłaty) oraz proponują, a nawet „wymuszają” zawarcie ugody.

W treści ugody znajdują się m.in. zapisy o uznaniu długu – jej podpisanie staje się jednoznaczne z przyznaniem się do istnienia długu. Przerywa również bieg przedawnienia.

Niezapłacony mandat za brak biletu – konsekwencje

Mandat za jednorazową jazdę bez biletu pomimo naliczenia dodatkowych kosztów przez przewoźnika zazwyczaj nie przekracza kwoty 150 – 200 zł. Jeśli jednak dłużnik nie uiści w przewidzianym terminie opłaty, musi liczyć się z tym, że wcześniej czy później otrzyma lub wezwanie do zapłaty, lub już nakaz zapłaty wydany przez sąd.

Jeśli roszczenie uległo przedawnieniu, dłużnik ma możliwość złożenia sprzeciwu/zarzutów od nakazu zapłaty.

Jeśli sąd przyzna rację skarżącemu, to uniknie on obowiązku zapłaty długu za jazdę bez biletu oraz nie poniesie w związku ze sprawą żadnych kosztów – sąd oddali pozew.

Jeśli natomiast zarzut przedawnienia roszczenia nie zostanie przez sąd uwzględniony, dłużnik zostanie zobowiązany do zapłaty należnej kwoty wraz z odsetkami, kosztami procesowymi (opłata od pozwu) oraz wynagrodzeniem pełnomocnika strony powodowej. Dług może wzrosnąć nawet dwu, lub trzykrotnie.

Po uprawomocnieniu się orzeczenia i otrzymaniu klauzuli wykonalności wierzyciel zyskuje możliwość złożenia wniosku egzekucyjnego do komornika. Orzeczenie sądu według obowiązujących przepisów przedłuża termin dochodzenia roszczeń o kolejne 6 lat – tak art. 125 § 1 kc.

A co istotne zgodnie z zapisem art. 123 kc. bieg przedawnienia przerywa się:

  • przez każdą czynność przed sądem lub innym organem powołanym do rozpoznawania spraw, lub egzekwowania roszczeń danego rodzaju albo przed sądem polubownym, przedsięwziętą bezpośrednio w celu dochodzenia lub ustalenia albo zaspokojenia, lub zabezpieczenia roszczenia
  • przez uznanie roszczenia przez osobę, przeciwko której roszczenie przysługuje
  • przez wszczęcie mediacji.

Zatem po otrzymaniu prawomocnego nakazu zapłaty, czy wyroku sądu wierzyciel ma szereg możliwości, by odwlekać przedawnienie roszczenia. Przede wszystkim ma nieskończoną możliwość zakładania spraw egzekucyjnych, a po zamknięciu każdej z nich termin przedawnienia zawsze zacznie swój bieg na nowo.

Mandat za jazdę bez biletu – płacić czy nie spłacić?

Reasumując – tak mandat za brak biletu może ulec przedawnieniu, trudno jednak oszacować, kiedy i czy w ogóle będzie miało to miejsce, ponieważ zależy to przede wszystkim od kroków podjętych w sprawie przez wierzyciela.

Obecnie posiadasz wynagrodzenie minimalne, a więc twój dochód wolny jest od zajęcia – kwota wolna od zajęcia z wynagrodzenia za pracę w roku 2018 wynosi 1 530 zł netto miesięcznie. Także, jeżeli w tym momencie będzie prowadzone przeciwko tobie postępowanie egzekucyjne, komornik nie będzie mógł pobrać z twojej pensji żadnej kwoty.

Pamiętaj jednak to, o czym napisałam, że sprawa jednej przejażdżki bez biletu może ujawnić się nawet za kilka czy kilkanaście lat i wówczas będziesz zobowiązany do zapłaty dużo wyższej sumy.

Komornik posiada szereg uprawnień, by ściągnąć należność – może zająć twój samochód, wejść do domu i dokonać zajęcia wartościowych rzeczy. Często są to sytuacje niemiłe i krępujące.

Radzę ci zatem spróbować spłacić dług, zanim wzrośnie on do kwoty, która stanie się dla ciebie prawdziwym problemem. Skontaktuj się z przewoźnikiem, napisz prośbę o rozłożenie mandatu na raty, dokonaj pierwszej wpłaty już teraz. Podejmij starania, tak by w przyszłości nie płacić za bezczynność. Życzę powodzenia i wszystkiego dobrego!

Wzór wniosku o przedawnienie mandatu za jazdę bez biletu

Wniosek-o-przedawnienie-mandatu-za-brak-biletu

Wniosek o przedawnienie mandatu za brak biletu

Pismo do firmy windykacyjnej – przedawnienie długu

Pismo-do-firmy-windykacyjnej-przedawnienie-długu-wzor-pdf-doc

Pismo do firmy windykacyjnej – przedawnienie długu

Zobacz podsumowujący film, który stworzyliśmy:

Artykuły warte przeczytania:

Oceń mój artykuł:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
Wpis pochodzi z kategorii:

O autorze

9 komentarzy w “Mandat za brak biletu MPK – płacić czy nie płacić? [SPRAWDŹ]!”
  1. W okresie już dokładnie nie pamiętam, ale pomiędzy 2002 a 2005 zostałem złapany kilka razy jadąc autobusem bez biletu, oczywiście zostałem spisany, w 2005 roku wymeldowałem się z domu i wyjechałem za granicę – od tamtej pory nigdy do Polski nie wróciłem, wiem ze przez jakiś czas przychodziły do domu jakieś pisma, ale ja nigdy nic nie uregulowałem. Przez ostatnich kilka lat już nic nie przychodzi, a ja nie wiem w jakiej jestem sytuacji, bo nawet jak chciałbym zapłacić ten mandat za brak biletu, to nie wiem gdzie szukać mojego długu… Jak mam dowiedzieć się ile mam długu teraz?

    1. Janina Gołębiecka

      Ok, w porządku, czyli chcesz sprawdzić gdzie masz dług za mandat za brak biletu i w jakiej wysokości tak? to jest dość łatwe do sprawdzenia. Dług wynikający z mandatu możesz sprawdzić na dwa sposoby. Pierwszy sposób to sprawdzenie KRD (Krajowy Rejestr Dłużników), bardzo możliwe, że zostałeś tam wpisany przez przewoźnika, o tym jak sprawdzić czy jest się w KRD <-- pisałam tutaj, zajrzyj do linku. Drugi sposób na sprawdzenie swoich długów za brak biletu, to bezpośredni telefon na infolinię, pamiętasz w jakim mieście dostałeś mandat, pamiętasz czy to było w autobusie, pociągu, czy w tramwaju, wystarczy teraz abyś znalazł za pomocą wyszukiwarki Google przewoźnika. Wpisz w Google np. "autobus Poznań" a wyskoczy Ci Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne w Poznaniu , wchodzisz na stronę MPK Poznań i szukasz telefonu na infolinię, dzwonisz tam i mówisz: chciałbym sprawdzić stan swojego zadłużenia u Was, bo kiedyś dostałem mandat za brak biletu i go nie opłaciłem" tyle.

  2. Więc mój problem polega na tym, że w latach 2013-16 dostałem sporo mandatów MPK przez moje problemy finansowe. Firma windykacyjna Statima przysłała mi w czerwcu trzy wezwania do zapłaty na różne kwoty, łącznie ok 10 tys. Moje pytanie brzmi, czy mogę w jakiś sposób umorzyć te mandaty? bo z tego co mi wiadomo mandaty przedawniają się po roku czasu.

    1. Janina Gołębiecka

      Witaj, musisz po prostu policzyć terminy, jeśli w ciągu roku od otrzymania mandatu z MPK nie dostałeś żadnych innych pism, to prawdopodobnie dług za mandat przedawnił się, napisz pismo do firmy windykacyjnej Satima, że nie zamierzasz długu spłacać, ponieważ jest on przedawniony, w dziale wzory pism tu na blogu znajduje się stosowny wzór wniosku do firmy windykacyjnej o dotyczący przedawnienia roszczenia.

  3. Dostałem wezwanie przedegzekucyjne za jazdę bez ważnego biletu w MPK. Należność została zasądzona nakazem zapłaty w 2014r wydanym przez Sąd Rejonowy w postępowaniu upominawczym. Nieopłacenie kwoty prawie 400zł+80zł odsetek spowoduje skierowanie sprawy na drogę postępowania komorniczego. Od 2014r nie dostałem żadnego pisma oraz upomnienia o tej zaległości. Czy nie jest to dług przedawniony ? Wcześniej trochę zaniedbałem podobną sytuacje i komornik również za jazdę bez ważnego biletu w 2011r wyegzekwował ponad 1000zł też bez przypomnienia o długu.

  4. Będąc jeszcze osobą niepełnoletnią jak i niedługo po jej osiągnięciu, dostałam parę mandatów MPK za przejazd bez biletu, jako osoba bardzo młoda nie miałam pracy, a więc nie mogłam zapłacić owych mandatów, rodzice też tego nie zrobili, sprawy mandatów trafiły do komornika sądowego, co spowodowało znaczny wzrost kwoty do zapłat.

    Gdy jakiś czas później podjęłam prace, dług był tak duży ze nie mogłam sobie z nim poradzić, prosiłam o rozłożenie na raty, ale życie też kosztuje tak więc czasem tych rat nie płaciłam i tak to wyglądało przez parę lat.

    Część długu została spłacona tzn ilość mandatów zmalała w międzyczasie, zmieniłam miejsce zamieszkania i pogubiłam się w tych płatnościach tak wiec myślałam ze sprawa dobiegła końca.

    Obecnie mam 30 lat i niedawno dowiedziałam się, że w dalszym ciągu przychodzą do mnie jakieś listy od komornika dotyczące tych mandatów w MPK, czy takie sprawy ulegają przedawnieniu? Czy mogę zrobić coś dzięki czemu zapłacę mniej?

  5. Witam, mam 16 lat, dostałam dzisiaj mandat za brak biletu w autobusie, można to jakoś załatwić bez informowania rodziców o problemie?

    1. Janina Gołębiecka

      Witaj, po szybkiej opłacie mandatu sprawa powinna być zamknięta.

  6. Czy jeśli na koncie bankowym jest jedynie 200 zł, to komornik może to zabrać? Mam 3 egzekucje komornicze za mandaty z MPK i boję się korzystać z konta bankowego i wpłacać tam jakąkolwiek kwotę, by komornik mi jej nie zabrał. Nie spłacam też długu, ponieważ nie zarabiam na tyle by móc się jednocześnie utrzymywać i spłacać dług za bilety. Nie mam też żadnej umowy o zatrudnieniu. Czy można te długi w MPK jakoś umorzyć?

Comments are closed.