Jak wnieść sprzeciw od nakazu zapłaty? – nieaktualny adres!

Komornik dzisiaj pobrał pieniądze z mojego konta, zadzwoniłem do niego i poinformował mnie, ze EOS KSI Polska Sp. z o.o. kupił mój dług i jest jego posiadaczem. Zmieniłem adres zamieszkania i nie wiedziałem o sprawie w sądzie i postępowaniu egzekucyjnym.

Powiadomienia o długu dostawałem z Vectry w 2013 i tez w 2013 r. się przeprowadziłem, dług został nie słusznie naliczony. Więc nie czułem potrzeby płacenia wymyślonego długu.

Sumując; dług się przedawnił w 2015 r., moje pytanie: jak mam wnieść zarzut przedawnienia długu? Dziękuje za pomoc.


Giełda wierzytelności – czy to legalne?

Kiedy dowiadujemy się, że nasz dług został sprzedany, na pewno zastanawiamy się, czy to legalne. Otóż tak, jest to w Polsce legalne. Z giełdy długów korzystają wierzyciele, którzy mają problem z dłużnikami, którzy nie chcą płacić lub kiedy egzekwowanie długu ciągnie się w nieskończoność.

Podejrzewam, że przez to, że nie zostałeś poinformowany o piśmie z sądu, Twój wierzyciel uznał, że jesteś dłużnikiem problematycznym i dlatego sprzedał dług innej firmie, która go sobie wylicytowała za ułamkową kwotę w porównaniu do wartości długu.

Fachowo taki zabieg jak sprzedaż długu nazywa się cesją wierzytelności i każdy wierzyciel ma do tego prawo. Mówi o tym artykuł 509 paragraf 1 Kodeksu postępowania cywilnego. Ale dla Ciebie ważniejszy jest inny artykuł zapisany w tym kodeksie.

Jest to artykuł 513 omawiający tzw. zarzuty dłużnika. Ty jako dłużnik (paragraf 1) masz praw wnieść przeciwko nabywcy długu wszystkie zarzuty, które miałeś wobec pierwszego wierzyciela, który ten dług sprzedał.

A zatem jeśli Twój dług był przedawniony w 2015 roku, to nawet u tego nowego właściciela długu jest on przedawniony. Pozostaje tylko krok po kroku wyjaśnić co zrobić, aby to udowodnić.

Błędny adres powodem do wstrzymania egzekucji?

Bardzo często zdarza się, że dłużnik nie jest informowany o postępowaniu przed sądem i wszczęciu postępowania egzekucyjnego, bo poczta do niego nie dociera. Ale z jednej strony sam fakt, że wyrok był wysłany, jest traktowane jak to, że Ty pismo z sądu odebrałeś… ponieważ dwukrotne AWIZO uznawane jest przez sąd jako doręczenie.

Ale skoro faktycznie pisma z sądu nie odebrałeś, bo adres był błędny, to możesz wnieść wniosek o wstrzymanie egzekucji. Dlaczego? Bo kiedy dostajesz pismo z sądu, masz urzędowo termin 14 dni na złożenie odwołania od jego treści.

W Twoim wypadku mogłeś wtedy złożyć odwołanie z dowodem, że dług jest przedawniony, ale ponieważ pismo do Ciebie nie dotarło, to zostałeś pozbawiony tej urzędowo nadanej możliwości.

Musisz wykazać, że pismo nie zostało do Ciebie doręczone np. podać zmieniony adres zamieszkania i dowód, że tam mieszkasz np. umowa wynajmu, kupna lokalu, rachunku za media wystawione na Twoje dane osobowe i na ten nowy adres itd.

Wtedy masz dowód, że w poprzednim lokalu pod adresem, na który sąd wysłał pismo – nie mieszkałeś, a na nowy adres nic nie dotarło.

Przedawnienie długu

Jak dobrze rozumiem, chodzi tu o firmę Vectra, która zajmuje się tzw. telewizją kablówką. Zatem okres przedawnienia długu to 3 lata. Jeśli Vectra ostatni raz informowała o długu w 2013 roku, to okres przedawnienia liczy się od ostatniego przerwania biegu przedawnienia, czyli w praktyce od ostatniego wezwania do zapłaty, czyli tutaj w 2013 roku.

A zatem można wyliczyć, że dług z Vectry przedawnił się w 2016 roku, a nie w 2015. Z tym że skoro nastąpiła zmiana adresu, nie wiem, czy nie były wysłane kolejne pisma, które by przerywały bieg przedawnienia.

Niestety to trzeba sprawdzić, bo jeśli w międzyczasie nawet do września 2015 coś było wysyłane (licząc, że mamy teraz sierpień 2018) to przedawnienia nie ma. O 3-letnim przedawnieniu mówi artykuł 118 Kodeksu Cywilnego.

Co do słuszności długu. Niestety w polskim prawie jest tak, że to dłużnik – słuszny czy niesłuszny musi udowodnić, że dług nie istnieje, że wszystkie opłaty zostały uregulowane i że nie ma podstaw do prowadzenia egzekucji przeciwko niemu.

Błędem było ignorowanie wezwań do zapłaty, ponieważ wystarczyłby jeden dokument np. umowa czy potwierdzenie zapłacenia rachunków, aby się od długu uwolnić.

Natomiast, jeśli masz pewność, że dług uległ przedawnieniu, to nie oznacza, że dług ten znika. Myślę, że firma windykacyjna, która kupiła Twój dług, dobrze zdaje sobie sprawę z tego, że jeśli dług uznasz. to bieg przedawnienia się przerwie, więc absolutnie go nie uznawaj!

Musisz wnieść do sądu, który wydał nakaz zapłaty wniosek o przywrócenie terminu na założenie sprzeciwu, w tym miejscu koniecznie przeczytaj: jak się składa wniosek o przywrócenie terminu do złożenia sprzeciwu.

Następnie należy złożyć wniosek z zarzutem przedawnienia długu (wzór pisma na dole artykułu). Ale musisz mieć na to dowód, na przykład umowę i ostatni rachunek, od którego liczy się czas wymagalności długu, a więc bieg przedawnienia z konkretnymi datami, aby było jasne i oczywiste, że dług jest przedawniony.

Musi to być ten sam sąd, który odpowiada za postępowanie egzekucyjne wobec Ciebie i musisz we wniosku podać sygnaturę akt, czyli nr. sprawy, która się przeciwko Tobie o ten dług toczy.

Co dalej?

Jeśli uda Ci się udowodnić przed sądem, że wezwanie do zapłaty do Ciebie nie dotarło, to sąd przychyli się do Twojej prośby o przywrócenie terminu na złożenie sprzeciwu od nakazu zapłaty.

Wtedy podnosisz zarzut przedawnienia długu i egzekucja komornicza zostaje wobec Ciebie umorzona. Trzymam kciuki. Pozdrawiam.

Sprzeciw od nakazu zapłaty – wzór

sprzeciw-od-nakazu-zaplaty-wzor-doc-pdf

Sprzeciw od nakazu zapłaty – wzór

Wniosek o przywrócenie terminu do złożenia sprzeciwu

Wniosek o przywrócenie terminu do złożenia sprzeciwu – wzór

Wniosek o przywrócenie terminu do złożenia sprzeciwu – wzór

Wybrane specjalnie dla Ciebie:

Oceń mój artykuł:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...
Wpis pochodzi z kategorii: ,

O autorze

1 komentarz w “Jak wnieść sprzeciw od nakazu zapłaty? – nieaktualny adres!”
  1. W 2001 roku sąd wydał nakaz zapłaty a klauzula wykonalności została nadana w 2018 r. i wysłana została na nieaktualny adres, o wszystkim dowiedziałam się odbierając pismo od komornika informujące mnie o zajęciu pensji i konta bankowego. Kwota główna to 103 zł, a komornik żąda ode mnie 1000 zł, proszę o pomoc.

Comments are closed.