Dzień dobry, mam pytanie, dostałam pismo z Sądu Rejonowego Zachód w Lublinie, Fundusz inwestycyjny Zamknięty Niestandaryzowany fundusz sekurytyzacyjny.
Zajęcie komornika z 30.10.2013, proszę o pomoc, czy to nie jest przedawnienie? dziękuję.
Jak działa fundusz sekurytyzacyjny?
Fundusze sekurytyzacyjne najczęściej zakładają firmy windykacyjne, umożliwiając sobie drogę do wykupu dużych pakietów wierzytelności od firm pożyczkowych czy banków. Każdy z tych podmiotów, co jakiś czas robi porządek w swoich niespłaconych pożyczkach czy kredytach i zapada wtedy decyzja o sprzedaniu całego dużego pakietu niespłaconych długów na zewnątrz.
Nie tylko banki i firmy pożyczkowe przecież sprzedają niespłacone zobowiązania, długi sprzedają też firmy telekomunikacyjne czy operatorzy różnych masowych usług.
Podstawą do objęcia przez nowego wierzyciela niespłaconych wierzytelności dłużnika, jest cesja wierzytelności, a więc teraz nowy wierzyciel —> Niestandaryzowany sekurytyzacyjny fundusz inwestycyjny zamknięty (NFSIZ) ma prawo męczyć, dręczyć i nękać dłużnika o zapłatę zaległego, bardzo często przedawnionego długu.
Pozew z Funduszu Sekurytyzacyjnego – co robić?
Nie wiem jakiego rodzaju masz dług, ale skoro pochodzi on z 2013 roku, to z dużą dozą prawdopodobieństwa, dług ten uległ przedawnieniu.
Musisz szybko odpowiedzieć na pismo z sądu i podnieść zarzut przedawnienia się długu, inaczej sąd wyda wyrok o zasądzeniu należności na rzecz funduszu sekurytyzacyjnego, a następnie fundusz uda się do komornika, aby ten wszczął egzekucję wierzytelności.
Odpowiedź na pozew z Funduszu Sekurytyzacyjnego, który złożono przeciwko Tobie, trzeba złożyć do sądu, z którego otrzymałaś pismo. Odpowiedź powinna zawierać:
- Twoje dane – imię, nazwisko, adres,
- sygnaturę akt, która znajduje się na piśmie z sądu,
- twierdzenia i zarzuty.
Zarzutem, który musisz podważyć, jest przedawnienie roszczenia. W dziale wzory pism znajdziesz stosowny wniosek i instrukcję jak krok po kroku takie pismo skonstruować.
Niestety z natłoku maili do mnie, odpisuję Ci z pewnym opóźnieniem, mam nadzieję, że zdążysz przeczytać moją odpowiedź i uda Ci się złożyć sprzeciw i podnieść zarzut przedawnienia pozwu, który wytoczył przeciwko Tobie Niestandaryzowany sekurytyzacyjny fundusz inwestycyjny zamknięty (NFSIZ). Jeśli masz jeszcze jakieś pytania, to zadaj je w komentarzu pod artykułem.
Wybrane specjalnie dla Ciebie artykuły:
- Firma pożyczkowa sprzedała mój dług! JAK znaleźć nowego wierzyciela?
- Ugoda z ULTIMO? negocjować? hmmm nie sądzę
- Gdzie i jak sprawdzić, czy mam długi? [PORADNIK]
- Skutki i konsekwencje niespłacenia pożyczki w terminie [SPRAWDŹ]
- Co może komornik a czego [NIE MOŻE] w 2018 r.?
Hehe nie wiem czy autorka zapytania zdążyła czy nie , ale na podjęcie odpowiednich kroków mamy niewiele czasu – sprzeciw od nakazu zapłaty trzeba złożyć w terminie dwóch tygodni od daty otrzymania nakazu zapłaty, a odpowiedź na pozew z Funduszu Sekurytyzacyjnego Zamkniętego w terminie wskazanym przez sąd lub do momentu kiedy odbędzie się pierwsza rozprawa.
Zero reakcji będzie dla dłużnika oznaczać uprawomocnienie się orzeczenia sądowego i wszczęciem postępowania egzekucyjnego.
Zignorowanie pozwu funduszu sekurytyzacyjnego, to bardzo zła decyzja, będzie ona skutkować przyznaniem twierdzeń zawartych w pozwie co w ostateczności doprowadzi do wydania wyroku zasądzającego należność od dłużnika na rzecz wspomnianego funduszu sekurytyzacyjnego, z takim orzeczeniem, fundusz sekurytyzacyjny na pewno uda się do komornika. Nigdy nie wolno “olewać”postępowań wszczętych przez fundusze sekurytyzacyjne… chyba, że dłużnik dostaje pismo zwykłym listem o takiego funduszu, to wtedy tak – ignoruj…
Ja dodam od siebie tyle, że w odpowiedziach na pozew z funduszu sekurytyzacyjnego oprócz swoich danych i sygnatury sprawy, można wskazać twierdzenia i zarzuty, które pozwolą nam się uchylić od czającej się za rogiem egzekucji komorniczej, najczęściej ludzie podają takie zarzuty:
– przedawnienie wierzytelności,
– brak wykazania roszczenia,
– brak wykazania następstwa prawnego powoda.
Jeśli chodzi o przedawnienie roszczenia, to każdy mniej więcej wie o co chodzi, jeśli natomiast powołujemy się na brak wykazania roszczenia, to podnosimy zarzut, że np. Fundusz Sekurytyzacyjny nie dołączył do pozwu dokumentów, które potwierdzają istnienie zadłużenia, albo kiedy z dołączonych dokumentów wynika inna kwota niż ta w pozwie, nawet odsetki Fundusz Sekurytyzacyjny musi ładnie udokumentować.
Fundusz Sekurytyzacyjny ma także obowiązek udokumentować cesję wierzytelności, dołączając do pozwu stosowną umowę cesji długu. Często bywa nawet, że dług danego dłużnika został sprzedany już kilkukrotnie, wtedy jeśli nowy właściciel wierzytelności nie będzie w stanie wykazać kolejność nabywców tej wierzytelności, to także naraża się na umorzenie długu przez sąd, oczywiście na wniosek dłużnika.
Jeśli ktoś z Was otrzyma pozew funduszu sekurytyzacyjnego, to można również skontaktować się kancelarią prawniczą i korzystając z ich doświadczenia, starać się umorzyć przed sądem daną wierzytelność.
A jak skonstruować pozew w odpowiedzi na otrzymany nakaz zapłaty z Funduszu Sekurytyzacyjnego?
Postępowanie cywilne w sprawie spłaty długu który wykupił Fundusz Sekurytyzacyjny jest postępowaniem kantradyktoryjnym (czyli takim, gdzie dwie strony spierają się, a sąd musi rozstrzygnąć kto ma rację), w takich postępowaniach stosowana jest zasada koncentracji materiału dowodowego. Czyli kto ma lepsze dwody na poparcie swojej tezy, ten wygrywa :-)
oddalenie powództwa funduszu sekurytyzacyjnego nie jest łatwe, bo zajmują się tym prawnicy którzy biegle poruszają się tych kategoriach prawa i nie wyobrażam sobie, aby taki przeciętny Jan Kowalski mół poradzić sobie z takim pozwem, jeśli dług jest na dużą kwotę, to warto wziąć prawnika, jeśli dług jest na mniejszą kwotę i mamy czas na rozprawy, to można “pobawić” się samemu. Powodzonka!
A czy warto iść na ugodę z funduszem sekurytyzacyjnym? dostałem pismu z tego funduszu i do pisma dołączona jest ugoda/porozumienie w sprawie spłacenia zadłużenia i rozłożeniem płatności na raty. Co mnie niepokoi, to to, że w ugodzie widnieje kwota znacznie wyższa niż kwota mojego zadłużenia. Nie wiem, chyba że mogą to być koszty windykacyjne, koszty sądowe, odsetki ustawowe za opóźnienie w spłacie pożyczki, jakieś karne odsetki? Później piszą, że jeśli spłacę dług w ratach, to w pierwszej kolejności będę spłacał koszty manipulacyjne, później koszty odzyskania należności, później odsetki od długu a na samym końcu dopiero główną kwotę pożyczki, którą kiedyś zaciągnąłem. Jest jeszcze coś takiego, że jeśli podpiszę ugodę z Funduszem sekurytyzacyjnym, to raz do roku będą wysyłać do mnie pismo/podsumowanie aktualnego mojego zadłużenia. Co Wy na to?
Sama nigdy nie stanęłam nad wyborem czy podpisać ugodę porozumienie z funduszem sekurytyzacyjnym czy nie, ale z tego co ludzie piszą na forach, to przeważnie opłaca się bardziej walczyć z Funduszem w sądzie. Dłużnik ma wiele sposobów na umorzenie takiego postępowania przed sądem, można np. próbować wykazać że cesja wierzytelności była nieważna, zawiera braki w dokumentacji czy niezgodne z faktycznym stanem informacje. Można podnieść zarzut przedawnienia długu itd. Sądy z tego co czytałam coraz częściej biorą stronę dłużnika i obniżają dług lub rozkładają go na raty powołując się na zasadę współżycia społecznego… jeśli dług który masz jest dość znaczny, to warto chyba skorzystać z usług kancelarii prawniczej i próbować wywalczyć jakieś korzystne dla siebie warunki spłaty długu lub umorzenie go całkowicie.
Mogę podać najpopularniejsze firmy windykacyjne: Fast Finance, Ultimo SA, Lindorff, Kaczmarski Inkaso, Vindexus, EGB Investment, Presco S.A, DTPartners, GetBack, Kredyt Inkaso, Navi Lex, oraz najpopularniejsze fundusze sekurytyzacyjne: Ultimo NSFIZ, BEST NSFIZ, Hoist NSFIZ, Open Finance NSFIZ, Kredyt Inkaso NSFIZ, Trigon NSFIZ, Omega NSFIZ, NSFIZ, Raport NSFIZ, Corpus Iuris NSFIZ, P.R.E.S.C.O. NSFIZ, Future NSFIZ, GPM Vindexus NSFIZ, Debito NSFIZ, Debtor NSFIZ, Lindorff NSFIZ, Universe NSFIZ, Agio NSFIZ, Altus NSFIZ, DTP NSFIZ, Eques NSFIZ, Secus NSFIZ, Takto NSFIZ, Prokura NSFIZ, Horyzont NSFIZ, Fast Finance, easyDEBT NSFIZ, BEST S.A, Kruk SA – może komuś się przyda ;-P
Mam dług za alimenty, komornik pobiera mi pieniądze z wynagrodzenia za pracę. Co miesiąc moja konkubina dostaje pieniądze z funduszu alimentacyjnego. Jeśli zacząłem płacić alimenty na dzieci teraz, to jak wstrzymać fundusz alimentacyjny? Bo nie chce, aby komornik ściągał mi z pensji na wniosek funduszu alimentacyjnego.