Witam, mam problem, jakiś czas temu wzięłam pożyczkę w firmie pozabankowej, zdecydowałam się na spłatę ratalną, niestety z przyczyn zdrowotnych nie miałam możliwości dokończyć spłaty pożyczki. Dostałam maila w którym firma pożyczkowa poinformowała mnie o sprzedaży długu chciałabym to spłacić gdzie mam szukać wierzyciela???

sprzedaz-dlugu-osoby-prywatnej

Przepraszam bardzo! kto jest teraz właścicielem mojego długu?

Zwykle bywa to tak, że firma pożyczkowa czy bank, starają się przez kilka/kilkanaście miesięcy dochodzić odzyskania swoich wierzytelności, i jeśli nie widzą szansy na odzyskanie jakichkolwiek pieniędzy, to często sprzedają dług na giełdzie długów/wierzytelności, za jakiś marny procent jego wartości komuś innemu.

Dla firmy czy banku, proces odzyskania pieniędzy od dłużnika jest dość kosztowny i do tego długotrwały, firmy pożyczkowe i banki, boją się, że dług przedawni się i nie będą one mogły odzyskać choćby złotówki.

…dlatego często zapada decyzja o sprzedaży długu (cesji długu!)

Sprzedali mój dług – co teraz?

Zaraz po sprzedaży długu, bank lub firma pożyczkowa, wysyła do Ciebie powiadomienie, że zgodnie z art. 509 k.c. dokonała przelewu przysługującej mu wierzytelności na rzecz nowego podmiotu, często jest to Niestandaryzowany Sekurytyzacyjny Fundusz Inwestycyjny Zamknięty.

…firma pożyczkowa i bank – mają pełne prawo do sprzedaży Twojego długu:

Źródło:

Art. 509. kodeksu cywilnego

§ 1. Wierzyciel może bez zgody dłużnika przenieść wierzytelność na osobę trzecią (przelew), chyba że sprzeciwiałoby się to ustawie, zastrzeżeniu umownemu albo właściwości zobowiązania.

§ 2. Wraz z wierzytelnością przechodzą na nabywcę wszelkie związane z nią prawa, w szczególności roszczenie o zaległe odsetki.

Kiedy już otrzymasz informację od banku lub firmy pożyczkowej, że Twój dług został sprzedany, to spodziewaj się lada dzień pisma od nowego wierzyciela.

W piśmie będzie znajdować się nowy numer konta na który należy przelać należność, będzie też nowy numer sprawy i dane kontaktowe pod które należy się kontaktować.

A więc, jeśli otrzymałaś pismo informujące, że nastąpiła cesja długu, to lada dzień powinien przyjść list z nowymi wytycznymi odnośnie spłaty długu – wszystkie informacje znajdziesz w liście.

Cesja wierzytelności to dobra wiadomość?

To zależy. Bo jeśli trafisz na dobrą firmę, która za priorytet ma ściąganie długów na stopie polubownej, to otwiera się przed Tobą szansa na negocjowanie warunków spłaty długu, kolejna dobra wiadomość jest taka, że poprzedni wierzyciel nie zdecydował się na wszczęcie postępowania sądowego przeciwko Tobie. A więc póki co unikniesz wizyty komornika.

Co to jest Fundusz Sekurytyzacyjny

Fundusz Sekurytyzacyjny, to instytucja która skupuje niespłacone pożyczki i kredyty. Fundusz ma swoich właścicieli, którzy są mocno skoncentrowani na efektywnym ściąganiu zaległości z dłużnika. Fundusz Sekurytyzacyjny bardzo często zatrudnia zewnętrzne firmy windykacyjne, które będą działać w jego imieniu.

Firma windykacyjna zwykle otrzymuje wynagrodzenie za ściągnięcie długu w formie prowizji od ściągniętej kwoty. Dlatego bardzo często, firmy windykacyjne nękają swoich dłużników tak mocno, że aż naginają prawo – bo tu zawsze chodzi o efektywność działań windykacyjnych… a więc o pieniądze z prowizji!

Zresztą już pisałam: na jakiej zasadzie działa firma windykacyjna i jakie ma prawa <– koniecznie sprawdź!

Jak widzisz, sprzedaż długu osoby prywatnej firmie windykacyjnej, jest tak naprawdę codziennością.

Wybrane specjalnie dla Ciebie: