Witam, mam pytanie, bo 8 lat temu była sprawa w sądzie za niespłacone pożyczki, gdzie sąd wydał nakaz zapłaty. Niestety nie mając wtedy ani dochodów ani dorobku żadnego, komornik umorzył postępowanie egzekucyjne, czy w takim wypadku mogę już liczyć na przedawnienie się tego długu? po ilu latach przedawnia się dług pożyczkowy?

Jeśli międzyczasie nie nastąpiło przerwanie biegu przedawnienia, to dług stwierdzony prawomocnym wyrokiem sądu lub nakazem zapłaty, przedawni się po upływie 10 lat, licząc od dnia w którym sąd wydał nakaz zapłaty.

przedawnienie-długu-u-komornika

SPRAWDŹ: kiedy przedawnia się dług u komornika!

Przerwanie biegu przedawnienia następuje, gdy np. wierzyciel ponownie kieruje sprawę do komornika, jeśli tak jak piszesz, od 8 lat jest cisza i nikt nie upomina się spłatę długu, to musisz zaczekać jeszcze 2 lata, aby przedawnienie długu u komornika miało miejsce.

Jeśli sąd wydał nakaz zapłaty, bądź gdy dług został stwierdzony prawomocnym wyrokiem sądu, to rodzaj długu jaki posiadasz nie ma znaczenia. Teraz tylko liczy się 10 lat od daty wydania wyroku sądowego.

Przedawnienie długu u komornika

Warto abyś wiedział, że nawet gdy uda Ci się dotrwać do 10 lat i dług u komornika ulegnie przedawnieniu, to wierzyciel i tak będzie mógł dochodzić swoich roszczeń wobec Ciebie.

Komornik przyjmie zlecenie od wierzyciela na dochodzenie przedawnionego długu, ponieważ komornik ani nawet sąd, nigdy nie badają czy dług przedawnił się czy nie, ale to nic, wystarczy, że podniesiesz zarzut przedawnienia i będzie po sprawie.

Jak to zrobić, gdy upłynie już 10 lat? aby zatrzymać i unieważnić toczącą się egzekucję komorniczą przedawnionego długu, należy skierować do sądu zarzut przedawnienia, a dokładniej pozew o pozbawienie wykonalności tytułu wykonawczego.

Pozostaje mi życzyć Tobie powodzenia, aby przez te kolejne 2 lata, wierzyciel nie przypomniał sobie o Tobie, bo jeśli tak się stanie, i znów pojawi się komornik, to bieg przedawnienia zostanie przerwany i przedawnienie długu u komornika wyzeruje się od nowa. Trzymam kciuki!

Wybrane specjalnie dla Ciebie:

Udostępnień 1