Przedawnienie długu u komornika w 2022 [SPRAWDŹ]

Witam, chodzi o przedawnienie długu u komornika i mam pytanie, bo 8 lat temu była sprawa w sądzie za niespłacone pożyczki, gdzie sąd wydał nakaz zapłaty.

Niestety nie mając wtedy ani dochodów, ani dorobku żadnego, komornik umorzył postępowanie egzekucyjne, czy w takim wypadku mogę już liczyć na przedawnienie się tego długu? po ilu latach przedawnia się dług pożyczkowy?


Jeśli międzyczasie nie nastąpiło przerwanie biegu przedawnienia, to dług stwierdzony prawomocnym wyrokiem sądu lub nakazem zapłaty, przedawni się po upływie 6 lat (miejsce miała nowelizacja ustawy) licząc od dnia, w którym sąd wydał nakaz zapłaty.

przedawnienie-długu-u-komornika
SPRAWDŹ: kiedy przedawnia się dług u komornika!

Przerwanie biegu przedawnienia następuje, gdy np. wierzyciel ponownie kieruje sprawę do komornika, jeśli tak jak piszesz, od 8 lat jest cisza i nikt nie upomina się spłatę długu, to wydaje się, że dług uległ przedawnieniu.

Jeśli sąd wydał nakaz zapłaty, bądź gdy dług został stwierdzony prawomocnym wyrokiem sądu, to rodzaj długu, jaki posiadasz, nie ma już znaczenia. Teraz tylko liczy się 6 lat od daty wydania wyroku sądowego.

Przedawnienie długu u komornika

Warto, abyś wiedział, że nawet gdy uda Ci się dotrwać do 6 lat i dług u komornika ulegnie przedawnieniu, to wierzyciel i tak będzie mógł dochodzić swoich roszczeń wobec Ciebie.

Komornik przyjmie zlecenie od wierzyciela na dochodzenie przedawnionego długu, ponieważ komornik ani nawet sąd, nigdy nie badają czy dług przedawnił się, czy nie, ale to nic, bo wystarczy, że podniesiesz zarzut przedawnienia i będzie po sprawie.

Aktualizacja: po nowelizacji ustawy sąd ma teraz obowiązek sprawdzać, czy dług którego dochodzi wierzyciel nie jest przedawniony.

Jak podnieść zarzut przedawnienia, gdy upłynie już 6 lat? aby zatrzymać i unieważnić toczącą się egzekucję komorniczą przedawnionego długu, należy skierować do sądu zarzut przedawnienia, a dokładniej pozew o pozbawienie wykonalności tytułu wykonawczego.

Przedawnienie długu tabela

przedawnienie-długu-2018-tabela

przedawnienie-długu-2018-tabela-2

UWAGA: W lipcu 2018 roku miejsce miała nowelizacja ustawy, największą zmianą jest skrócenie okresu przedawnienia z 10 lat do 6 lat.

Art. 118. Terminy przedawnienia roszczeń
Dz.U.2018.0.1025 t.j. – Ustawa z dnia 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny

Jeżeli przepis szczególny nie stanowi inaczej, termin przedawnienia wynosi sześć lat, a dla roszczeń o świadczenia okresowe oraz roszczeń związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej – trzy lata. Jednakże koniec terminu przedawnienia przypada na ostatni dzień roku kalendarzowego, chyba że termin przedawnienia jest krótszy niż dwa lata.

Wzory pism komorniczych

Jeśli masz problem z komornikiem, to możesz potrzebować któregoś z poniższych formularzy, wybrany formularz należy jedynie:

 1. Pobrać
 2. Wydrukować
 3. Wypełnić swoimi danymi.

Przedawnienie długu – wzór pisma

Zapytanie o stan sprawy egzekucyjnej

Zapytanie komornika o stan sprawy egzekucyjnej

Zapytanie komornika o stan sprawy egzekucyjnej

Umowa zlecenie – oświadczenie że to jedyne źródło dochodu dłużnika

oswiadczenie-dla-komornika-ze-umowa-zlecenie-to-jedyne-i-powtarzalne-zrodlo-dochodu-wzor-pdf-doc

Oświadczenie dla komornika, że umowa zlecenie to jedyne i powtarzalne źródło dochodu

Skarga na czynności komornika

Skarga-na-czynnosci-komornika-wzor-pdf-doc

Skarga na czynności komornika – wzór

Wniosek do komornika o zwolnienie spod zajęcia konta bankowego

wniosek-do-komornika-o-zwolnienie-spod-zajecia-konta-bankowego-wzor-pdf-doc

Wniosek do komornika o zwolnienie spod zajęcia konta bankowego WZÓR

Zbieg egzekucji komorniczych – wzór pisma

zbieg-egzekucji-komorniczych-wzor-pisma

Zbieg egzekucji komorniczych – wzór pisma

Wniosek do komornika o zwrot pieniędzy

pismo-wniosek-do-komornika-o-zwrot-pieniedzy-wzor-pdf-doc

Wniosek do komornika o zwrot pieniędzy wzór

Pismo do komornika o zwolnieniu pracownika

pismo-do-komornika-ze-pracownik-juz-nie-pracuje-wzor-doc-pdf

Pismo do komornika, że pracownik już nie pracuje wzór

Wniosek o obniżenie kosztów egzekucji komorniczej

Wniosek-o-obnizenie-kosztow-egzekucji-komorniczej-wzor-pdf-doc

Wniosek o obniżenie kosztów egzekucji komorniczej – wzór

Wybrane specjalnie dla Ciebie:

Oceń mój artykuł:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
Wpis pochodzi z kategorii: , ,

O autorze

38 komentarzy w “Przedawnienie długu u komornika w 2022 [SPRAWDŹ]”
 1. A jeśli chodzi o przedawnienie długu u komornika sądowego? czy to są takie same zasady jak przedawnienie długu u normalnego komornika? będę wdzięczny za szybką odpowiedź :-) Przyznam, że to przedawnienia komornicze trochę miesza mi w głowie, bo co jak mam dług w banku (dług bankowy) i miałem 2 lata temu komornika? to ten dług jest bankowy czy komorniczy? pogubiłem się w tych kwestiach…

  1. Janina Gołębiecka

   Dług stwierdzony prawomocnym wyrokiem sądowym przedawniać się będzie teraz po 6 latach, bez względu na to czy egzekucje prowadzi komornik sądowy czy administracyjny.

 2. przedawnienie u komornika nie następuje tak szybko… pokusze się nawet o stwierdzenie, że dług stwierdzony wyrokiem sądu rzadko kiedy zostaje przedawniony, może teraz po zmianie prawa dotyczącego przedawnienia długów, sytuacja nieco się zmieni, bo przedawnienie komornicze z 10 lat zamieni się na lat 6, to też kupa czasu ale zawsze już 4 lata mniej…

 3. Podobają mi się te nowe terminy przedawnienia długów w 2018 roku, 4 lata mniej to dość znaczna zmiana, wreszcie zrobili coś dla konsumenta! ale wydaje mi się, że po prostu wierzyciele będą szybciej reagować na długi klientów i to trochę pomoże w egzekwowaniu długów…

 4. Jan Kowalski

  Przydałaby się jakaś tabela przedawnienia długów, wtedy wszystko było by jasne… a tak ludzie gubią się, mi trochę zajęło czasu pookładania tego wszystkiego w całość, ale sporo musiałem się naczytać…

  1. Janina Gołębiecka

   Witaj Jan, tabela obrazująca kiedy jaki dług przedawnia się, została dodana. Jest to tabela na 2018 rok.

   1. witam serdecznie, w piątek dostałem pismo od komornika, dokładnie to nakaz zapłaty z dnia 07.08.2007 zaopatrzony w klauzulę wykonalności z dnia 28.02.2008. Czy ta sprawa uległa już przedawnieni? Co mam teraz zrobić? Proszę o pomoc.

 5. Witam serdecznie. Proszę o poradę. Mając dług z przed 2004 roku w telefonii cyfrowej o wyroku z roku 2004 roku nakaz zapłaty, wczoraj do mojego rodzinnego domu przyszło pismo, że będzie komornik na wizycie. Zaznaczę, że nie mieszkam w tym lokalu już od 8 lat. Czy ten dług według nowych przepisów przedawnił się od tego roku? 6 lat czy jak to teraz będzie wyglądało?

  1. Janina Gołębiecka

   Jeśli nakaz zapłaty wydany był w 2004 roku i od tamtej pory nie nastąpiło przerwanie biegu przedawnienia, to dług najprawdopodobniej uległ przedawnieniu. Musisz złożyć pozew przeciwegzekucyjny i podnieść zarzut przedawnienia długu.

 6. czy nakaz zapłaty wydany w 2010r. bez przerwania biegu przedawnienia wg. nowych przepisów uległ przedawnieniu?

  1. Janina Gołębiecka

   Tak, ponieważ nakaz zapłaty stwierdzony prawomocnym wyrokiem sądowym ulega teraz przedawnieniu po 6 latach. Sam termin przedawnienia liczy się od daty prawomocności orzeczenia. Traci wtedy zupełnie znaczenie na jakiej podstawie powstał Twój dług. Jeżeli zostało więc przeprowadzone postępowanie sądowe, które zakończyło się prawomocnym orzeczeniem sądu, to dług przedawnia się po sześciu latach.

 7. dzień dobry, mam dług komorniczy i chciałabym go spłacić w całości biorąc kredyt, jak najlepiej powinnam to zrobić? czy będę musiała płacić podatek? czy np. ojciec może wziąć kredyt i spłacić mój dług u komornika, czy będzie musiał płacić podatek komornikowi? chodzi o kwotę 230.000 zł.

 8. Witam, mam nakaz zapłaty w postępowaniu upominawczym z klauzulą wykonalności z dnia 26.01.2011 roku. 02.06.2018 roku komornik przysłał do mnie pismo o wszczęciu egzekucji. Dzisiaj 10.07.2018 komornik zajął mi konto bankowe.

  Czy zgonie z art. 125 § 1 roszczenie nie jest przeterminowane? co można zrobić aby powstrzymać egzekucję tym bardziej, ze o nakazie dowiedziałam się dopiero od komornika? Proszę o poradę co mogę zrobić?

 9. proszę o odpowiedz czy dług stwierdzony wyrokiem sądu z 2007r. będzie też przedawniony? sprawa jest u komornika, chce nadmienić, ze o egzekucji dowiedziałam się po 7 latach, komornik zajął mi konto bankowe, a wierzyciel nie podał aktualnego adresu zamieszkania, w związku z czym nic do mnie nie docierało, żadne pisma, to jak się miałam odwołać od czynności komornika? czy te egzekucje przerywają bieg przedawnienia?

  1. Janina Gołębiecka

   Jeśli wierzyciel podał w sądzie nieaktualny adres Twojego zamieszkania i jesteś w stanie udowodnić, że nie mieszkasz pod tym adresem, a gdzieś indziej, to w takim wypadku składasz do sądu wniosek o przywrócenie terminu do złożenia sprzeciwu, wtedy też powinnaś dołączyć do wniosku dowody na to, że mieszkasz pod innym adresem niż ten który znajduje się na wniosku o wszczęcie przeciwko Tobie egzekucji komorniczej.

   Art. 169. §1. Pismo z wnioskiem o przywrócenie terminu wnosi się do sądu, w którym czynność miała być dokonana, w ciągu tygodnia od czasu ustania przyczyny uchybienia terminu.

   §2. W piśmie tym należy uprawdopodobnić okoliczności uzasadniające wniosek.
   §3. Równocześnie z wnioskiem strona powinna dokonać czynności procesowej.
   §4. Po upływie roku od uchybionego terminu, jego przywrócenie jest dopuszczalne tylko w wypadkach wyjątkowych.

   W sytuacji którą opisujesz, trzeba też też złożyć powództwo przeciwegzekucyjne z zabezpieczeniem powództwa (tak aby komornik do czasu wyjaśnienia sprawy nie mógł ściągać od Ciebie jakichkolwiek pieniędzy).

   W powództwie przeciwegzekucyjnym podważasz zarzut przedawnienia długu, albo wiem od lipca tego roku, dług stwierdzony prawomocnym wyrokiem sądu przedawnia się po 6 latach. A więc jeśli nie doszło do przerwania biegu przedawnienia, to sąd przychyli się do Twojego powództwa i uzna je.

   Koniecznie zajrzyj do działu WZORY PISM i WNIOSKÓW i tam poszukaj wymienionych przeze mnie pism.

 10. Po zamknięciu działalności nie zgłosiłam jej upadłości, a wobec tego pozostałam z długami. Obecnie u komornika mam 5 windykowanych z emerytury tytułów egzekucyjnych i kilka zawieszonych na wniosek wierzycieli ( cesja). Nakazy zapłaty pochodzą z lat 2010, 2012, 2013,2014. Czy w świetle nowelizacji z lipca 2018 r. takie tytuły mogą zostać przedawnione przez sąd , czy przez komornika ? Proszę o poradę jak to zrobić. Pozdrawiam. K.

  1. Janina Gołębiecka

   Sąd ani inny organ egzekucyjny nie podejmie się przedawnienia jakiegokolwiek roszczenia z własnej inicjatywy, kwestia podniesienia zarzutu przedawnienia długu stwierdzonego wyrokiem sądu leży w 100% po stronie dłużnika. Po nowelizacji, dług stwierdzony wyrokiem sądowym, ulega przedawnieniu już po 6 latach,a nie jak dotychczas, po 10 latach. Jeśli chcesz podnieść zarzut przedawnienia roszczenia, musisz zwrócić się do organu, który próbuje wyegzekwować od Ciebie przedawnioną należność, w dziale WZORY PISM w sekcji nr. 3, znajdziesz wzór wniosku o przedawnienie długu.

 11. Efajelajpi

  Witam, spłacam co miesiąc komornikowi dług z telefonii komórkowej, który powstał już hoho ponad na pewno 6 lat temu, czy mogę taki dług przedawnić i jeśli tak, to jak to się robi?

  1. Janina Gołębiecka

   Jeśli spłacasz dług komornikowi w chwili obecnej, to oznacza to, że egzekucja jest aktywna, a więc nie możesz starać się od przedawnienie długu, który komornik w chwili obecnej z Ciebie ściąga. Mógłbyś starać się o przedawnienie tego długu, ale dopiero, kiedy przestałbyś spłacać to zadłużenie, komornik umorzyłby tą egzekucję komorniczą, a następnie minęłoby 6 lat od daty umorzenia tejże egzekucji. Z praktyki wiem, że dług u komornika bardzo ciężko przedawnić, bo wierzyciel co jakiś czas wytacza nową egzekucję komorniczą, która przerywa bieg przedawnienia komorniczego długu. Tak więc spłacaj co masz spłacać i nie zaprzątaj sobie głowy instytucją przedawnienia roszczeń ;-).

 12. Witam. W przypadku przerwania biegu przedawnienia, przez egzekucję komorniczą, który moment jest brany pod uwagę? Moment wszczęcia egzekucji, czy moment jej umorzenia przez komornika? W moim przypadku umorzenie nastąpiło w lutym 2013 a wszczęcie egzekucji w maju 2012.

  1. Janina Gołębiecka

   Witaj Piotrze, termin przerwania biegu przedawnienia długu u komornika liczy się od daty umorzenia egzekucji komorniczej. Jeśli chodzi o dług stwierdzony wyrokiem sądowym, to zgodnie z nowym prawem, ulega on przedawnieniu po 6 latach.

 13. Witam. Mam problem i nie umiem sobie z nim poradzić, chodzi o to, że z 8 lat temu spłaciłam zadłużenie u komornika, następnie podobno komornik poszedł siedzieć za przekręty, a teraz po 8 latach bank się upomniał o spłatę długu, który już zapłaciłam u komornika. Niestety po tylu latach myśląc, że sprawa jest już zamknięta, nie mam żadnego potwierdzenia wpłaty pieniędzy do komornika. Co teraz?

  1. Janina Gołębiecka

   Powinnaś zachować dowody wpłat pieniędzy do komornika, to był błąd, że wyrzuciłaś te potwierdzenia. Nie wiem co teraz należałoby zrobić w takiej sytuacji, jeśli komornik został skazany, to może powinnaś odszukać akta tej sprawy i przedstawić je bankowi. Jeśli wpłacałaś jakiekolwiek pieniądze komornikowi, to dowody tych wpłat powinny znajdować się w aktach sprawy.

 14. Witam,

  Mam takie pytanie. Dowiedziałem się w urzędzie podatkowym że mój zwrot podatku został zajęty przez komornika. Przyznam że bardzo mnie to zaskoczyło ponieważ nie mieszkałem i nie pracowałem w Polsce przez ponad 11 lat. Dopiero w zeszłym roku postanowiłem wróci do kraju gdzie podjąłem pracę. Zdziwiło mnie to bardziej ponieważ bank udzielił mi kredytu i nie wykazano jakiegokolwiek zadłużenia w BIK itd. Ponieważ Pani w urzędzie podała mi nazwisko komornika postanowiłem znaleźć go w internecie. Niestety żaden numer nie odpowiada nie otrzymałem nigdy żadnego powiadomienia i nie mogę dowiedzieć się tak na prawdę o co chodzi. Czytając powyższy artykuł, czy komornik miał prawo już teraz po 12 latach zając mi te pieniądze bez jakiegokolwiek powiadomienia? Gdzie tu teraz szukać pomocy jak nie można się skontaktować z tym komornikiem? Nie sądziłem że spotka mnie taka przykrość w życiu. Chyba jednak trzeba było zostać za granica :(

 15. Mam komornika na kwotę ponad 80 tys, jest to dług zakupiony od banku przez firmę kruk, należność główna to 34tys a odsetki 41 tys. Czy mogę coś z tym zrobić?

 16. Dzień Dobry.

  W 2006 roku został wydany nakaz zapłaty w postępowaniu upominawczym.
  Komornik wszczął egzekucję na początku roku 2007 i umorzył ją na koniec roku 2007.

  W 2010 roku z własnej inicjatywy zawarłem ugodę.
  Kilka rat płatnych na koniec miesiąca.
  Ostatnia rata wypadała wedle ugody na koniec Grudnia 2010.

  Niestety nie zapłaciłem ani jednej raty na skutek nieprzewidzianych i nagłych wydatków.
  Od Ugody aż do Października tego roku nie było żadnych działań w tej sprawie podejmowanych z żadnej ze stron.

  W tym tygodniu komornik przysłał mi pismo o wezwaniu do złożenia wykazu majątku.
  Nie napisał że wszczyna postępowanie, nie podał sygnatury akt ani odpisu nakazu zapłaty.
  Komornik pisze jedynie o sprawie egzekucyjnej, nie podając w ogóle w piśmie egzekwowanej kwoty.

  Czy mój dług się przedawnił ?

  Jak zatem mam złożyć powództwo przeciwegzekucyjne z zabezpieczeniem powództwa, nie znając aktualnie egzekwowanej kwoty ?
  Chodzi o wyliczenie 5 procent wymaganej kwoty wartości egzekucji przy opłacie przy wpływie pozwu sądu.

  Będę zobowiązany za odpowiedź.

 17. Witam, a więc parę lat temu nie mając skończonych 18 lat ani prawa do prowadzenia pojazdem wsiadłem w auto i jadąc z praktyk potraciłem osobę która żyje bez większych problemów zdrowotnych, lecz dostałem wezwanie do zapłaty 100 tysięcy złotych, nie mając pracy ponieważ miałem 16 lat, nie mogłem spłacać długu.

  Kwota rosła i rośnie do dnia dzisiejszego, dziś na koncie mój dług wynosi 155 tysięcy, około roku temu nie mając jeszcze komornika na koncie wziąłem kredyt w wysokości 22 tysięcy, aby zacząć własne życie bez rodziców, pieniądze miały być przeznaczone na samochód którym chciałem dojeżdżać do pracy i wynajem mieszkania, lecz po nie całym miesiącu komornik siadł na konto i zabrał cały kredyt.

  Zostałem z zajęciem komorniczym 150 tysięcy i kredytem do spłaty, kredyt spłacam co miesiąc chodząc do banku robiąc wpłaty bezpośrednio na kredyt, lecz dług na koncie ciągle wzrasta.

  Czy mam szansę aby ten dług się przedawnił skoro nie mają mi z czego zabrać? Nie posiadam nic co mogli by mi zabrać. Zwolniłem się z pracy w Polsce, ponieważ komornik wystosował list do firmy w której pracowałem, że będzie pobierał moje wynagrodzenie spanikowałem.

  Obecnie przebywam za granicą, lecz pracuje w innej polskiej firmie która wykonuje zlecenia poza granicami Polski. Rodzice również nie mają grosza przy duszy tym bardziej, że w mieszkaniu w którym mieszkamy są tylko 3 pokoje na 7 osób.

  Mam już dość takiego życia, mam 24 lata i chciałbym normalnie żyć, jestem kawalerem, nie wiem co robić, a dalsze czekanie powoduje, że rosną odsetki których nie da się zatrzymać. Proszę o jakąś radę lub podpowiedź.

  1. Janina Gołębiecka

   Witaj Damian, dług stwierdzony prawomocnym wyrokiem sądowym ulega przedawnieniu dopiero po 6 latach, oczywiście pod warunkiem, że w ciągu tych 6 lat nie dojdzie do przerwania biegu przedawnienia, bo wtedy bieg zaczyna biec na nowo. Jeśli wierzyciel za pomocą komornika nie jest w stanie wyegzekwować od Ciebie długu, to za każdym razem egzekucja komornicza będzie przez komornika umarzana i tak w kółko, po umorzeniu egzekucji znów rozpocznie biec okres przedawnienia. Z doświadczenia wiem, że tak duże długi bardzo ciężko przedawnić. Wierzyciele zawsze starają się co jakiś czas przerywać bieg przedawnienia, aby dług nie wygasł.

   Zostań za granicą i próbuj zarabiać więcej, bo tylko w taki sposób będziesz mógł spłacić swoje długi w Polsce.

 18. Dostałem niedawno pismo z firmy windykacyjnej o spłacenie długu zasądzonego przez sąd w 2003 roku. Czy komornik może go ściągnąć?

 19. W tabeli jest błąd dotyczący okresu przedawnienia zobowiązań wobec ZUS. Podany tam okres przedawnienia wynosi 10 lat.
  Prawda jest jednak taka, że do konca 2011 roku obowiazywał okres 10-letni. Od 1 stycznia 2012 roku wprowadzono okres 5 letni.
  I taki obecnie obowiązuje.
  Oczywiscie jeśli nie doszło do przerwania biegu przedawnienia.

 20. Dręczy mnie komornik, myślałem, że przedawnienie egzekucji komorniczej już dawno miało miejsce, nie wiem co robić, dług niby ma 12 lat, ale chyba wierzyciel zadbał o to, aby proces przedawnienia zadłużenia był co kilka lat przerywany, a tyle lat myśleliśmy, że nie będziemy musieli tego spłacać :( jakie to było złudne myślenie :/ z tego co teraz wyczytałam, to bardzo ciężko o przedawnione długi w egzekucji komorniczej, od teraz termin przedawnienia wynosi 6 lat, kiedyś było lat 10, niby mniej lat ale i tak ciężko by to wszystko przedawniło…

 21. Jak umorzyć dług komorniczy sprzed kilkunastu lat? lub choćby jego odsetki? i dogadać się na dobrowolne wpłaty bez komorniczej egzekucji? Mam dorosłe już dzieci z dwóch związków małżeńskich i na oba sam wpłacałem kilkuset złotowe kwoty. Bieżących alimentów już nie mam, ale mam zaległości w których ok. 60-70% długu alimentacyjnego, to są odsetki z kilkunastu poprzednich lat.

  Teraz komornik zablokował mi konta bankowe, a ponieważ jestem na samozatrudnieniu, nie mogę nawet uregulować należności względem skarbu państwa (podatki) i składki ZUS-u.

  Prosiłem komornika o możliwość zapłaty tych świadczeń, ale nie chce się on do tego przychylić i mówi, żebym składał na niego skargę. Zanim jednak zostanie ona rozpatrzona przez Sąd, upłynie termin zapłaty podatków i zostanę pociągnięty do odpowiedzialności przez Urząd Skarbowy. Co zrobić w takiej sytuacji?

 22. Witam dostałam pismo od komornika o zajęcie zwrotu podatku. Kredyt ma jeden nakaz zapłaty z 2003 r. Drugi nakaz jest z 2006r. Przez cały czas komornik prowadzi egzekucje na podstawie tych nakazów czy kredyt podlega przedawnieniu i ile kosztuje w sądzie podniesienie zarzutu. Proszę o pomoc

 23. Janina Gołębiecka przestań wypisywać bzdury które same się zaprzeczają i wprowadzać ludzi w błąd !!! dług mija po 6 latach finansowy po 3 pod warunkiem że wierzyciel nie przerwie i od nowa cała zabawa, w praktyce oznacza to że dług nigdy nie ulega przedawnieniu!!! a najlepsze jest to że jest to ustawa sprzeczna z konstytucją!!! cała Polska nic dodać nic ująć.

  1. Janina Gołębiecka

   Witaj Max, przecież wyraźnie pod koniec artykułu napisałam: UWAGA: W lipcu 2018 roku miejsce miała nowelizacja ustawy, największą zmianą jest skrócenie okresu przedawnienia z 10 lat do 6 lat. Czytaj proszę ze zrozumienie. Pozdrawiam.

 24. Dzień dobry, może się powielam ..lecz stres mi nie sprzyja. W piątek dowiedziałam się, iż mam blokadę komornicza na koncie bankowym, dowiedziałam się, że to komornik zajął mi konto, zaraz udałam się do komornika i tam wręczono mi Nakaz zapłaty w postępowaniu upominawczym z 2010r. (dług wobec firmy windykacyjnej, która odkupiła dług od telekomunikacji. /tak myślę/) zdziwiło mnie iż dokument był wydany na moje panieńskie nazwisko które już w 2007 uległo zmianie. Komornik dysponował również adresem pod którym nie mieszkam od 2005r. i zgłaszałam to do UM.

  Mam pytanie: czy skoro nakaz był wydany przez sad w 2010r, to czy mogę złożyć sprzeciw od nakazu zapłaty z tytułu przedawnienia długu?! Czy w przypadku daty wydania tj. 2010 obejmuje mnie termin przedawnienia 10 lat? czy tez zmiana która wniosła nowelizacja ustawy w 2018r termin 6 lat? mętlik powstał po poradzie która przed godziną uzyskałam. Proszę o odpowiedź, bo zdaje sobie sprawę iż czas mi ucieka. Proszę również o wskazówki co ewentualnie mogę uczynić w tej sprawie. Z góry dziękuję.

 25. Mam dług u komornika w kwocie 33 tys. Szukam firmy, która mnie oddłuży, wykupi dług, abym mogła spłacać go w dogodnej racie. Mam już egzekucyjne pismo i boje się strasznie. Proszę o pomoc. Już nie wiem co robić. Naprawdę. Mój dług rośnie i rośnie. Mieszkam sama z dzieckiem. Nie przelewa mi się z pieniążkami i jeszcze to…

 26. Witam, mam zadłużenie za lata 2010-2014 w kwocie 3500 zł z tytułu nieopłacania rachunków za wodę i ścieki na rzecz gminy. Gmina wystosowała do sądu pozew w 2013 na część długu i drugi pozew na drugą część długu w 2014 r. Sąd wydał nakazy zapłaty dla obu, a następnie wierzyciel po uzyskaniu klauzuli wystosował wniosek do komornika o egzekucję, który uznał, że egzekucja jest bezskuteczna z dniem 21.10.2015. Do dnia dzisiejszego wierzyciel nie wykonał żadnego ruchu. Kiedy mój dług za wodę i ścieki u komornika się przedawni?

Comments are closed.