Jak napisać wniosek o przedawnienie mandatu za brak biletu?

Forum prawneKategoria: DługiJak napisać wniosek o przedawnienie mandatu za brak biletu?
Piotr zapytał 4 lata temu

Witam, chciałbym się zapytać, czy mam jakieś szanse anulować swoje zaległe mandaty za brak biletu komunikacji miejskiej w Warszawie? jak napisać wniosek o przedawnienie mandatu za brak biletu? większość mandatów już przedawniła a kwota zadłużenia, jaka jest aktualnie to ponad 4 tys. zł.

Jeśli mam szansę na anulowanie tych przedawnionych mandatów, to będę wdzięczny za jakąś pomoc w rozwiązaniu sytuacji. Dodam, że kiedyś parę lat temu udało mi się anulować parę mandatów. Pozdrawiam.

20 odpowiedzi
Prawnik Katarzyna Janas-Bajson Personel odpowiedział 4 lata temu

Witaj,

jak wynika z przepisów art. 77 ustawy prawo przewozowe, mandaty za jazdę bez biletu ulegają przedawnieniu z upływem roku od daty wymienionej na mandacie, jako ostatni dzień, w którym mandat należało uiścić.

Jeśli w tym rocznym terminie, wierzyciel „gapowicza” nie podjął kroków zmierzających do wyegzekwowania długów i nie złożył pozwu do sądu, to mogło dojść do przedawnienia mandatu.

Przedawnienie roszczenia daje to uprawnienie dłużnikowi, że może on, podnosząc zarzut przedawnienia, skutecznie uchylić się od obowiązku zapłaty.

Przedawniony dług jednak nie znika. Wierzyciel może upominać się od dłużnika spłaty. Wniesienie powództw może jednak wywołać niekorzystne dla wierzyciela skutki. W obecnym stanie prawnym, także bez udziału dłużnika – konsumenta sąd odrzuci przedawnione roszczenie.

Jeśli Twoje mandaty są przedawnione, a wierzyciel nie posiada żadnych wyroków sądu, a domaga się spłaty przedawnionego mandatu, to możesz zaniechać jego spłaty, składając wierzycielowi lub firmie windykacyjnej poniższy wniosek:

Wniosek o przedawnienie mandatu za brak bez biletu

Wniosek-o-przedawnienie-mandatu-za-brak-biletu

Wniosek o przedawnienie mandatu za brak biletu

W tym momencie jeśli ZTM przesyła wezwania do zapłaty i żąda uregulowania mandatów, możesz jedynie odesłać pismo zwrotne, wnosząc o zaniechanie dalszej windykacji z uwagi na przedawnienie długów. W piśmie zwrotnym warto powołać się na art. 77 ustawy prawo przewozowe, do którego odniosłam się na wstępie.
Warto jeszcze przeczytać poniższe wpisy:

Magdalena1408 odpowiedział 4 lata temu

Chcę podpytać o przedawnienie mandatu z ZTM. Dostałam z ZTM- u wezwanie do zapłaty wzywające do uregulowania należności sprzed …15 lat. Chce napisać pismo o przedawnieniu mandatu. Na jaki art. kodeksu cywilnego mam się powołać? chodzi o zdanie:

“zgodnie z art. …… roszczenia z tytułu….. przedawniają się z upływem roku”.

Napisałam też, że w razie skierowania sprawy na drogę sądową skorzystam z przysługującego mi prawa i podniosę zarzut przedawnienia roszczenia. Sąd zgodnie z art. 117 par.2 k.c. uwzględni ten zarzut. Jego podniesienie będzie obligowało sąd do oddalenia powództwa. Czy to wystarczy?

Jacek W odpowiedział 4 lata temu

Dzień dobry, dostałem wezwanie przedegzekucyjne do zapłaty od ZTM na kwotę 380,17 zł w związku z pozwem do sądu w 2005 roku. Nie dostałem wcześniej żadnego pisma w tej sprawie, ani z sądu, ani od ZTM. Jeśli kiedyś dostałem mandat za jazdę bez biletu, płatność regulowałem od razu – nie zalegam z żadnymi płatnościami wobec ZTM. Próbuje skontaktować się z działem windykacji ZTM. Co w tej sprawie mogę zrobić? Jacek W

Żaneta91 odpowiedział 4 lata temu

Czy mandat ulega przedawnieniu w moim przypadku? Dostałam po 8 latach informacje, ze moje konto zostało objęte komornikiem, wynikającym z tytułu niezapłacenia mandatu za brak biletu, dokładnie to było w 2012 roku, przez cały okres tych 8 lat, oprócz listu z 2012 roku, nakazu wezwania do zapłaty nie otrzymałam. Zapomniałam o tym długu, a dziś zostałam poinformowana przez moją mamę, ze list polecony przyszedł z objęciem długu poprzez wpływ na kont, co mogę zrobić w tej sytuacji ?

Kola odpowiedział 4 lata temu

Zgubiłem pieniądze i nie kupiłem biletu na pociąg, ale konduktor powiedział, że jeśli zapłacę w ciągu 7 dni, nie będę musiał płacić opłaty dodatkowej, tak więc zrobiłem. Zapłaciłem 57 zł, a dzisiaj przyszło mi wezwanie do zapłaty na 707 zł, jak się można odwołać? Mam troje dzieci w tym dwutygodniowe dziecko, jestem jedynym żywicielem rodziny.

Cieszyńska odpowiedział 4 lata temu

Witam,

w maju ubiegłego roku dostałam informację o zajęciu konta przez komornika, przez niezapłacony w 2012 r. mandat z komunikacji miejskiej. Dopiero w maju 2019 roku otrzymałam wcześniejsze pisma o odbytych rozprawach i wezwanie do zapłaty.

Od maja nie miałam żadnego pisma. Postanowiłam dokonać w końcu opłat. Wszystkie podane w piśmie kwoty, wraz z odsetkami, przelałam na konto komornika, zajmującego się moja sprawą. Dzisiaj pieniądze zostały mi odesłane z informacja o „nadpłacie”.

Czy w takim razie powinnam zapłacić te pieniądze na konto ZTM? W piśmie miałam wyraźnie napisane żeby pieniądze zostały wysłane na konto komornika. Jest to dziwna sytuacja, tym bardziej, że nie otrzymywałam wcześniej żadnych pism, i nie wiem co zrobić.

Czy sprawa może być przedawniona? stąd zwrot pieniędzy od komornika?

Katarzyna D. odpowiedział 4 lata temu

Witam. Czy mogę coś zrobić z zajęciem egzekucyjnym za mandat za brak biletu? komornik zajął kwotę na moim koncie bankowym.

Nie dostałam wcześniej żadnej informacji od komornika o wszczęciu egzekucji, dodatkowo udało mi się dowiedzieć, że dług dotyczy jakiejś kary za jazdę bez biletu, a ja pociągami nie jeżdżę od 10 lat, więc nawet jeśli coś takiego miało miejsce, to moje pytanie brzmi: czy po tylu latach to nie powinno się przedawnić? Jeśli tak to co teraz mogę zrobić?

Dziękuję za odpowiedź. Katarzyna D.

Prawnik Katarzyna Janas-Bajson Personel odpowiedział 4 lata temu

Kasiu, nie masz pewności, że dług za jazdę bez biletu na pewno uległ przedawnieniu. Jednakże, jeśli przed zajęciem rachunku bankowego, nigdy wcześniej nie otrzymałaś żadnych pism dotyczących niniejszego zobowiązania, możesz starać się uchylić od odpowiedzialności za jego zapłatę.

Masz szansę uniknąć odpowiedzialności za nieuregulowany mandat, jeśli wykażesz, że nie miałaś wiedzy na temat toczącego się przeciwko Tobie postępowania sądowego. Musisz bowiem wiedzieć, że składając wniosek egzekucyjny, wierzyciel zobowiązany był posługiwać się tytułem wykonawczym – mógł to być nakaz zapłaty w postępowaniu upominawczym wraz z klauzulą wykonalności.

Jeśli wcześniej nie otrzymałaś odpisu nakazu zapłaty, a tym samym nie miałaś możliwości złożenia od niego sprzeciwu, w tym momencie możesz składać zażalenie na postanowienie w przedmiocie nadania klauzuli wykonalności na przedmiotowy nakaz zapłaty, podnosząc brak doręczenia nakazu oraz wnosząc o umorzenie egzekucji. Gotowy do pobrania wzór zażalenia możesz pobrać poniżej:

Zażalenie na postanowienie o nadaniu klauzuli wykonalności wzór

Zazalenie-na-postanowienie-o-nadaniu-klauzuli-wykonalnosci-wzor-pdf-doc

Zażalenie na postanowienie o nadaniu klauzuli wykonalności – wzór

Jeżeli miałaś wiedzę, o wcześniejszej sprawie sądowej, a Twoim jedynym argumentem jest brak informacji od komornika o wszczęciu egzekucji, masz prawo złożyć skargę na czynność komornika.Wzór skargi załączam poniżej:

Skarga na czynności komornika – wzór

Skarga-na-czynnosci-komornika-wzor-pdf-doc

Skarga na czynności komornika – wzór

Natomiast w sytuacji, kiedy nadal będziesz uważać, że dług uległ przedawnieniu, możesz podnieść zarzut przedawnienia roszczenia. Pamiętaj, że należności, o których orzekał sąd, przedawniają się z upływem lat 6 od dnia ostatniej czynności, mającej wpływ na bieg terminu przedawnienia.

Jednak przed zmianą przepisów, traktujących o przedawnieniu, czyli przed 9 lipca 2018 roku termin przedawnienia roszczenia orzeczonego m.in. nakazem zapłaty wynosił lat 10. Aby ustalić, jaki termin Ciebie dotyczy, należy sprawdzić, czy sąd wydał nakaz przed lipcem 2018 roku, czy też później.

Dodatkowo, przez zmianą przepisów sądy mogły orzekać także o długach przedawnionych. Zwrócić więc uwagę, czy mandat za jazdę bez biletu nie był przedawniony w dacie wydania nakazu zapłaty. Roszczenie przewoźnika, przedawnia się po roku od daty wymagalności zapłaty.

Podsumowując:

 • jeśli nie miałaś pojęcia o toczących się przeciwko Tobie sprawach sądowych, w tym wydanym nakazie zapłaty, zasadne będzie zażalenie na postanowienie o nadaniu przez sąd klauzuli wykonalności na przedmiotowy nakaz
 • jeżeli wiedziałaś o nakazie, lecz komornik przed zablokowaniem konta nie poinformował Cię o wszczętej egzekucji, możesz złożyć skargę na czynność komornika
 • jeśli doszło do przedawnienia długu za jazdę bez biletu, masz prawo złożyć wniosek do komornika o umorzenie egzekucji, podnosząc zarzut przedawnienia roszczenia.

Grzegorz Szwaciński Personel odpowiedział 4 lata temu

Jeśli macie problem z przedawnieniem mandatu z ZTM, to zapraszam do tego wątku: Przedawnienie mandatu ZTM

Perka odpowiedział 3 lata temu

Witam, a co jeśli firma windykacyjna nęka mnie o spłatę przedawnionego długu za jazdę bez bilety? kara na pewno się przedawniła, windykacja kupiła przedawniony dług gdzieś na giełdzie długów, teraz nękają mnie o spłatę długu, wydzwaniają – co robić? mam dość!

Grzegorz Szwaciński Personel odpowiedział 3 lata temu

Witaj Perka!

jest to bardzo częsta praktyka firm windykacyjnych… kupowanie starych przedawnionych długów za ułamek ich wartości. Jedyne co należy zrobić w takiej sytuacji, to wysłać do firmy windykacyjne pismo oświadczające o windykacji przedawnionego długu i prośbą o zaprzestanie działań windykacyjnych, wzór gotowego do wypełnienia pisma znajdziesz poniżej:

Pismo do firmy windykacyjnej – przedawnienie

Pismo-do-firmy-windykacyjnej-przedawnienie-długu-wzor-pdf-doc

Pismo do firmy windykacyjnej – przedawnienie długu

Ola odpowiedział 3 lata temu

Dzień dobry, po jakim czasie przedawnia się mandat w MPK?

Ola odpowiedział 3 lata temu

Witam, chodzi o jazdę bez ważnego biletu (jazda na gapę). Było to 4 lata temu, z tego co wyczytałam, to jeśli bieg przedawnienia nie zostanie przerwany, to roszczenie ulega przeterminowaniu. Mimo tego odezwała się do mnie firma windykacyjna i żąda zapłaty za jazdę bez ważnego biletu. Co robić? mam pisać jakieś pismo do windykacji?

Grzegorz Szwaciński Personel odpowiedział 3 lata temu

Witaj Ola!

jak wynika z art. 77 ust prawo przewozowe, mandaty za jazdę na gapę i brak ważnego biletu ulegają przedawnieniu z upływem roku od daty wymienionej na mandacie. Jeśli więc minął 1 rok i nikt się w tej sprawie z Tobą nie skontaktował, można domniemywać, że roszczenie jest już przedawnione, szczególnie że jeśli minęły 4 lata.

W związku z tym wyślij do firmy windykacyjnej poniższe pismo:

Pismo-do-firmy-windykacyjnej-przedawnienie-długu-wzor-pdf-doc

Pismo do firmy windykacyjnej – przedawnienie długu

Wanda Bierska odpowiedział 3 lata temu

Pobrałam właśnie wzór wniosku o przedawnienie mandatu za jazdę bez biletu, nie mam zamiaru płacić mandatu, który wystawiono 15 lat temu? czy oni są nienormalni??

Sebastian odpowiedział 3 lata temu

Szanowna Pani,

W środę otrzymałem zawiadomienie o wszczęciu egzekucji komorniczej. Rzecz dotyczy nieopłaconego mandatu za przejazd bez biletu… z 2011 roku (!). Wzięto mnie “z zaskoczenia”, wcześniej w tej sprawie nie otrzymywałem żadnych ponagleń.

Ponieważ – według mojej wiedzy – sprawy tego typu przedawniają się po bodaj pięciu latach, sprawa wydaje mi się mocno podejrzana. Dodatkowo, o ile nawet incydent taki w 2011 roku miał miejsce, pewien jestem, że mandat opłaciłem, co czynię zawsze, niestety po dekadzie nie jestem w stanie tego wykazać.

Jestem gotów wysłać skany kompletu dokumentów, które otrzymałem. Uprzejmie proszę o pomoc i informację co w takiej sytuacji robić i czy jest cień szansy na uchylenie wyroku?

Z góry dziękuję za pomoc!

Sebastian

Prawnik Katarzyna Janas-Bajson Personel odpowiedział 3 lata temu

Witam serdecznie,

Pani Sebastianie, jeśli chcemy myśleć o możliwości uchylenia się od obowiązku zapłaty starego mandatu, należy w pierwszej kolejności zapoznać się z dokumentami dostarczonymi przez komornika.

To, na co chcemy i musimy zwrócić uwagę to:

 • data wystawienia wspomnianego mandatu (być może znajduje się w treści dokumentów)
 • data wydania nakazu zapłaty lub wyroku zasądzającego należność
 • data nadania klauzuli wykonalności
 • sygnatura akt postępowań sądowy
 • jakim adresem posługuje się wierzyciel i czy jest to Pana prawidłowy/aktualny adres
 • na jaki adres przesyłana była wcześniejsza korespondencja z sądu kierowana do Pana.

Po ustaleniu tych faktów można będzie zacząć analizować sprawę pod kątem ewentualnego przedawnienia roszczenia. Jeśli do przedawnienia nie doszło (tak może się zdarzyć, bo wspomina Pan o roku 2011) należy przeanalizować sprawę pod kątem zarzutu braku doręczenia odpisu orzeczenia zasądzającego daną należność.

W tym drugim przypadku mamy tylko tydzień od daty dowiedzenia się o wszczęciu postępowania egzekucyjnego na złożenie zażalenia na nadanie klauzuli wykonalności, dlatego trzeba działać szybko.

Jeśli nie potrafi Pan znaleźć informacji dla nas istotnych w korespondencji od komornika, proszę o wykonanie telefonu do jego kancelarii i rozeznanie się w sprawie. Należy pytać o informacje, które wypunktowałam powyżej.

W następnej kolejności proszę napisać do nas, podając szczegóły sprawy.

Czekam na więcej informacji!

Grzegorz odpowiedział 2 lata temu

Witam, tydzień temu dostałem wezwanie od komornika do zapłaty 570 zł, byłem w sądzie, sprawdziłem akta, okazało się, że jest to wezwanie od komornika za brak biletu, który dostałem 15 września 2011 r. Komunikacja Tychy wniosła pozew do sądu 11 września 2012 r. i na tym był koniec, a w czerwcu tego roku przekazano sprawę do komornika i moje pytanie brzmi: czy czasami nakaz zapłaty z dnia 11 września 2012 r. nie jest już też przedawniony?
Pozdrawiam
Grzegorz

Prawnik Katarzyna Janas-Bajson Personel odpowiedział 2 lata temu

Witam serdecznie,

niestety sprawa nie jest przedawniona. Nakaz zapłaty został wydany 11 września 2012 roku. Nie jest to jednak ostatnia czynność, z tych które mają znaczenie przy obliczaniu biegu terminu przedawnienia roszczenia.

W sprawie zapadło bowiem jeszcze postanowienie o uprawomocnieniu się nakazu zapłaty, a następnie na wniosek wierzyciela na przedmiotowy nakaz zapłaty została nadana klauzula wykonalności, którą następnie sąd uprawomocnił stosownym postanowieniem.

Zatem termin przedawnienia za całą pewnością nie rozpoczął swojego biegu 11 września 2012 roku. Niemniej jednak gdyby nawet bieg terminu przedawnienia roszczenia rozpoczął się właśnie 11 września 2012 roku do przedawnienia i tak by nie doszło.

Roszczenia, o których orzekał sąd, przedawniają się obecnie po sześciu latach bezczynności wierzyciela. Termin ten obowiązuje dopiero od połowy 2018 roku. Wcześniej, aby doszło do przedawnienia, musiało upłynąć aż dziesięć lat od ostatniej czynności przerywającej bieg terminu przedawnienia roszczenia.

Dziś dłużnik, wobec którego został wydany wyrok o zapłatę sprzed lipca 2018 roku, może sam wybrać, jaki termin przedawnienia będzie liczony w jego sprawie. Jednakże sześcioletni termin przedawnienia, można liczyć dopiero od daty wejścia w życie przepisów zmieniających termin przedawnienia, czyli dokładanie od 9 lipca 2018 roku.

Dla podsumowania napiszę:

 • jeśli wybierzesz termin 10 -letni to przyjmując, że przedawnienie rozpoczęło swój bieg 11 września 2012 roku do przedawnienia doszłoby dopiero 12 września 2022 roku
 • jeśli wybierzesz nowy, krótszy termin, czyli sześć lat do przedawnienia mogłoby dojść 31 grudnia 2025.

Jak widzisz, z całą pewnością Twój dług nie uległ przedawnieniu.

Gekon odpowiedział 2 lata temu

Witam, problem mam taki, że przyszły 2 mandaty z 2013 i 21014 roku, na piśmie jest napisane, że mam zapłacić w ciągu 7 dni albo sprawa trafią do komornika, list przyszedł 6 września. Ciężko teraz mi to ogarnąć i nie wiem zbytnio jak się za to zabrać. Prośba jest taka, czy może Pani podpowiedzieć jak mam napisać wniosek o przedawnienie mandatu? Dziękuję.