Jak sprawdzić mandaty do zapłacenia? jak je umorzyć / rozłożyć na raty?

Witam. Jak sprawdzić mandaty do zapłacenia? i czy można umorzyć ich część? Na przełomie paru lat dostałem kilka lub kilkanaście mandatów od Policji i Straży Miejskiej za różne wykroczenia tj. spożywanie alkoholu w miejscu publicznym, rozmowę przez telefon w czasie jazdy samochodem, brak biletu w komunikacji miejskiej, udział w kolizji, złe parkowanie itd.

Nie miałem pieniędzy, aby zapłacić te wszystkie mandaty. Teraz dysponuję pewną kwotą i zależy mi na uregulowaniu długu za mandaty. Bardzo proszę o pomoc, jak i gdzie sprawdzić niezapłacony mandat? Pozdrawiam.


Witaj, obecnie zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Finansów z dnia 13 listopada 2015 roku w sprawie właściwości miejscowej naczelnika urzędu skarbowego uprawnionego do poboru należności wynikających z grzywien nałożonych w drodze mandatu karnego, wszystkimi sprawami nieuregulowanych mandatów karnych z całej Polski, wydanych po dniu 1 stycznia 2016 roku zajmuje się Naczelnik Urzędu Skarbowego w Opolu.

Natomiast sprawy mandatów sprzed 31 grudnia 2015 roku można załatwić jeszcze we właściwych miejscowo Urzędach Skarbowych.

Gdzie i jak sprawdzić mandaty?

mandat-na-raty
Jeśli nie wiem jak sprawdzić mandaty do zapłacenia, to jesteś we właściwym miejscu, zapraszam do lektury!

Zatem, aby otrzymać informacje w przedmiocie mandatów wystawionych już w 2016 roku, należy kontaktować z Urzędem Skarbowym w Opolu, korzystając z telefonu: 77 549 20 00, który dostępny jest dla interesantów w godzinach 7:30 – 15:30, lub e-mailowo, pisząc zapytanie na adres: wplaty-mandaty@mf.gov.pl.

Sprawy mandatów wcześniejszych (sprzed 2016 roku), należy wyjaśniać, kontaktując się z właściwym miejscowo Urzędem Skarbowym.

Natomiast informacji na temat mandatów nałożonych przez Straż Miejską, szukać należy we właściwych jednostkach samorządu terenowego (Urzędy Gminy lub Urzędy Miasta).

Jednak super nowością, jest możliwość sprawdzenia zadłużenia z tytułu nieuregulowanych mandatów przy użyciu serwisu internetowego: www.infoKonsument.pl.

jak-sprawdzic-czy-mandat-zostal-zaplacony

Przedmiotowy serwis generuje raport, z którego można dowiedzieć się na temat wysokości i tytułu zadłużenia. Aby skorzystać z informacji zawartych w serwisie, należy dokonać rejestracji i przejść szereg formalności potwierdzających tożsamość.

Proces weryfikacji danych można dokonać, wybierając jeden z trzech kroków:

 • dokonanie przelewu na kwotę 1 zł,
 • zeskanowanie i przesłanie dokumentu potwierdzającego tożsamość,
 • podanie kodu weryfikacji przesłanego listownie na wskazany w procesie elektronicznej rejestracji adres do korespondencji.

Jak umorzyć mandat?

Należy złożyć wniosek o umorzenie mandatu, odroczenie płatności, lub rozłożenie mandatu na raty.

Urząd Skarbowy w Opolu zajmuje się również przyznawaniem ulg w spłacie należności z tytułu grzywny nałożonej w drodze mandatu karnego.

Formą wsparcia udzieloną wnioskodawcy może być:

 • umorzenie mandatu,
 • odroczenie płatności mandatu,
 • rozłożenie mandatu/grzywny na raty.

Od wniosku pobierana jest opłata skarbowa w wysokości 10 zł. Brak opłaty skutkuje zwrotem wniosku bez jego merytorycznego rozpoznania.

Osoby ubogie, posługujące się zaświadczeniem o korzystaniu z pomocy społecznej z uwagi na ubóstwo, mogą starać się o zwolnienie z obowiązku ponoszenia przedmiotowej opłaty.

Do wniosku o umorzenie mandatu, odroczenia płatności lub rozłożenia należności na raty dołączyć należy:

 • oświadczenie o stanie majątkowym, którego wzór należy pobrać ze strony urzędu
 • kserokopię mandatu karnego
 • dokumenty potwierdzające wysokość dochodów
 • dokumenty potwierdzające wydatki (rachunki, faktury)
 • oświadczenie o przeznaczeniu środków uzyskanych w ramach wnioskowanej ulgi w spłacie należności z tytułu grzywny nałożonej w drodze mandatu karnego kredytowanego
 • uzasadnienie wniosku (trudna sytuacja materialna, bezrobocie, choroba, kalectwo) potwierdzona stosowną dokumentacją – zaświadczenie o bezrobociu, zaświadczenie o korzystaniu z pomocy społecznej, orzeczenie o niepełnosprawności, zaświadczenie lekarza o stanie zdrowia, zaświadczenie o statusie ucznia/studenta ewentualnie kserokopie legitymacji ucznia/studenta.

W przypadku wniosku o rozłożenie mandatu na raty wskazać należy: termin proponowanych wpłat z podaniem ich ilości oraz ich wysokości.

Wniosek o odroczenie płatności za mandat powinien zawierać proponowaną datę zapłaty mandatu.

Gotowe do wypełnienia druki wniosków dostępne są do pobrania na stronie Urzędu Skarbowego w Opolu. Zgodnie z wytycznymi, wniosek może być złożony w każdym czasie, tak więc nie ma znaczenia data wydania mandatu.

Prawidłowo przygotowany i opłacony wniosek należy złożyć osobiście w Urzędzie Skarbowym w Opolu lub przesłać listem poleconym na adres:

Urząd Skarbowy
ul. Rejtana 3B
45-331 Opole.

Osoby korzystające z platformy e-PUAP mogą za jej pośrednictwem przesłać wniosek.

Wniosek o umorzenie mandatu wystawionego przez Straż Miejską

Podobne zasady obowiązywać będą w przypadku mandatów sprzed 2016 roku oraz mandatów wystawionych przez Straż Miejską.

Wniosek o umorzenie mandatu, rozłożenie płatności na raty lub odroczenie termu zapłaty w tym przypadku należy złożyć do wójta/burmistrza/prezydenta przekładając dokumenty, o których pisałam wyżej.

Piszesz również o mandatach za jazdę bez biletu. Tu należy zwrócić się do właściwego przewoźnika.

Niestety nie mam od ciebie informacji, o jakim środku transportu piszesz, dlatego nie wiem, z jaką spółką mamy do czynienia. Jednak i w tym przypadku, warto zadbać o uregulowanie mandatu i jego spłatę, chociażby w ratach.

Podsumowanie

Wiesz już zatem, gdzie i jak sprawdzić mandaty do zapłacenia, wiesz już także, że możesz starać się o otrzymanie ulgi w ich spłacie

W pierwszej kolejności musisz sporządzić ich listę, kontaktując się z właściwymi urzędami:

 • dla mandatów sprzed 2016 będzie to twój Urząd Skarbowych
 • dla mandatów po 1 stycznia 2016 roku Urząd Skarbowy w Opolu
 • dla mandatów wystawionych przez Straż Miejską – Urząd Gminy lub Urząd Miasta

…a następnie przygotować stosowny wniosek, przedkładając m.in. oświadczenie o stanie majątkowym, oraz dokumenty potwierdzające sytuację materialno – bytową.

Obecnie w Twojej sytuacji możesz starać się o umorzenie części mandatów, lub rozłożenie ich na raty.

Wniosek o odroczenie płatności mandatu nie będzie zasadnym o tyle, że zapewne termin płatności przedmiotowych mandatów już dawno minął.

Zajmij się więc swoimi mandatami, a ja trzymam kciuki za korzystne rozpoznanie twoich wniosków o umorzenie większości otrzymanych mandatów!

Może przyda Ci się:

Wniosek o przedawnienie mandatu za brak biletu

Wniosek-o-przedawnienie-mandatu-za-brak-biletu

Wniosek o przedawnienie mandatu za brak biletu

Wybrane specjalnie dla Ciebie:

Oceń mój artykuł:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
Wpis pochodzi z kategorii:

O autorze

4 komentarzy w “Jak sprawdzić mandaty do zapłacenia? jak je umorzyć / rozłożyć na raty?”
 1. Witam, więc w 2013 roku dostałam mandat za przestawienie samochodu bez prawa jazdy 500 zł, niestety zaraz po kilku dniach wyjeżdżałam z Polski i nie zapłaciłam mandatu, potem ciężko zachorowałam, teraz chciałabym się dowiedzieć, jaka jest kwota mandatu czy urosła i czy coś się wydarzy, jeśli wrócę do Polski? czy zostanę na przykład aresztowana? nie wiem jak to sprawdzić…

 2. Dzień dobry, poszukuję właśnie informacji gdzie sprawdzić zaległe mandaty, jestem matką i wiem, że syn dostał kiedyś 2 mandaty i nie wiem czy je zapłacił. Czy mogłaby mi Pani podpowiedzieć, jak sprawdzić czy mandat został zapłacony?

  Młode pokolenie często ma takie nastawienie do mandatów, że ich po prostu nie płacą, kolokwialnie mówiąc olewają je, a gdy przychodzi czas kiedy mają swoje rodziny, żałują swoich decyzji…

  Chcę tego oszczędzić mojemu synowi, dlatego chcę mu pomóc, jednak najpierw muszę wiedzieć jak sprawdzić czy mandat jest zapłacony, nie chcę robić mu scen nie mając 100% pewności o jego długach z tytułu mandatów.

  Będę wdzięczna za każdą pomoc, dodam, że mandaty syna dotyczą przekroczenia prędkości a drugi jest za niezatrzymanie się na znaku STOP. Pozdrawiam serdecznie!

 3. Witam, jak sprawdzić czy mam niezapłacone mandaty z tytułu braku biletu? lata temu zostałem złapany kilka razy przez tzw. kanarów, nie płaciłem kar i teraz po latach nie wiem, czy wciąż jestem gdzieś coś dłużny, czy mam czyste konto…

  proszę o pomoc jak sprawdzić mandat…

  1. sprawdź swoje mandaty dzwoniąc do PKP, czy innego przewoźnika podając swoje dane – będą w stanie sprawdzić czy jest na Twoje nazwisko jakaś kara czy mandat.

Comments are closed.