Kiedy przedawnienie mandatów MPK? co robić żeby dali mi spokój?

Forum prawneKategoria: DługiKiedy przedawnienie mandatów MPK? co robić żeby dali mi spokój?
Użytkownik zapytał 5 lat temu

Chodzi o przedawnienie mandatów. Mam do zapłacenia 6 mandatów z MPK pięć jest z roku 2011 i jeden z 2012. W 2015 otrzymałem wezwanie do zapłaty, na które nie odpowiedziałem. Pani w dziale windykacji mówiła nie do końca jasno: coś się przedawniło, a coś komornik odesłał jako nieściągalne.

Mam również niezapłacone opłaty za postój pojazdu na strefie parkowania, prawdopodobnie również przedawnione i nie wiem, jakie należy podjąć kroki, żeby nie nękali mnie w przyszłości pismami z kwotami do zapłaty znacznie przekraczającymi te mandaty, zwłaszcza jeżeli są to przedawnione mandaty.

Zastanawiam się też jak zapłacić mandat MPK przelewem, ale po co płacić, jeśli mandaty są przedawnione? co robić? Z góry dziękuję i pozdrawiam.

7 odpowiedzi
Prawnik Katarzyna Janas-Bajson Personel odpowiedział 5 lat temu

Witaj,
jak wynika z treści art. 77 ustawy z dnia 15 listopada 1984 roku prawo przewozowe roszczenia dochodzone na podstawie ustawy lub przepisów wydanych w jej wykonaniu przedawniają się z upływem roku.

Zatem w Twoim przypadku rzeczywiście część mandatów mogła ulec przedawnieniu. Piszę część, a nie wszystkie pomimo tego, że podajesz odległe daty, bowiem wspominasz również o toczących się już postępowaniach egzekucyjnych.

Twoje mandaty należy więc podzielić, na te przedawnione i te, na które wierzyciel otrzymał tytuł egzekucyjny.

Jeśli chcesz pozbyć się długów i zamknąć sprawę z MPK raz na zawsze, to należy ustalić, na które mandaty są nakazy zapłaty – i te nie będą przedawnione.

Musisz wiedzieć, że znowelizowane przepisy o przedawnieniu traktują, że należności orzeczone wyrokiem/nakazem sądu przedawniają się po sześciu latach od ostatniej czynności przerywającej bieg terminu przedawnienia.

Wszczęcie egzekucji wywołuje właśnie taki skutek, dlatego uważam, że te mandaty z MPK wcześniej czy później spłacić będziesz musiał.

Natomiast mandaty, którymi nie zajmował się sąd, są raczej przedawnione i możesz próbować uchylić się od obowiązku zapłaty, podnosząc zarzut przedawnienia mandatu.

Wniosek o przedawnienie mandatu za brak bez biletu

Wniosek-o-przedawnienie-mandatu-za-brak-biletu

Wniosek o przedawnienie mandatu za brak biletu

Jeśli nie masz dokumentów sądowych, to do wyjaśnienia sprawy współpraca z działem windykacji MPK będzie konieczna.

dominik odpowiedział 5 lat temu

Chodzi o mandat za brak biletu KZK GOP. Po 2 latach przyszedł do mnie list za niezapłacony mandat (jazda bez biletu), piszą, że mam zapłacić 180 zł do tygodnia. Czy po tych dwóch latach to nie powinno być przedawnione?

Piszą również o sądzie i o tym ile by wynosiła rozprawa czy coś podobnego (ponad 400 zł). Podobno mandat przedawnia się po roku, a ja wezwanie do zapłaty dostałam po dwóch latach.

Nie wiem, czy chcą wyłudzić pieniądze, czy dopiero teraz sobie przypomnieli o tym mandacie za brak biletu. Aktualnie nie mam pieniędzy, więc proszę o poradę.

Magdalena odpowiedział 5 lat temu

Witam, chciałabym zasięgnąć informacji, lecz najpierw przedstawię sytuację.

Ponad 10 lat temu dostałam mandat za brak biletu uprawniającego do przejazdu komunikacją miejską. Sprawa trafiła do komornika w 2017 roku, wtedy też wszczął postępowanie wobec mojej osoby.

Dziś próbowałam dogadać się z zarządcami dróg i komunikacji miejskiej, informując, że zobowiązuje się do spłaty zadłużenia, lecz w ratach ze względu niewystarczające dochody z racji tego, że jestem stażystką z urzędu pracy.

Dostałam informację, że mam się udać osobiście do komornika, wpłacić mu 25% należności – 300 zł, na rzecz wierzyciela, wziąć od niego zaświadczenie o tej płatności i udać się ponownie do zarządców dróg, którzy wyślą pismo do komornika w celu umorzenia sprawy, ze względu na ugodę.

Z racji tego, że komornik działa na rzecz wierzyciela, po wpłacie 25% należności i piśmie do komornika ze strony wierzyciela o umorzeniu postępowania sprawa z nim zostanie zakończona i pozostanie mi dogadanie się z zarządcami dróg na temat wysokości oraz ilości rat w celu spłaty zadłużenia?

Grzegorz Szwaciński Personel odpowiedział 5 lat temu

Myślę, że jest to dobry układ. Dokonaj wpłaty u komornika w wysokości 25% zadłużenia z tytułu kary za brak biletu, weź od komornika pokwitowanie i udaj się do wierzyciela, aby podpisać ugodę dłużnik – wierzyciel. Policz, na jakie comiesięczne raty jest Cię stać i przedstaw swoją ofertę wierzycielowi. Popiszcie ugodę, wycofajcie komornika i spłacaj dług bezpośrednio na konto wierzyciela z pominięciem komornika.

Pamiętaj, aby w ugodzie był zapis, że wierzyciel zobowiązuje się do umorzenia egzekucji komorniczej po podpisaniu ugody, możesz użyć poniższego wzoru ugody:

Umowa ugody dłużnik – wierzyciel – wzór

Umowa-ugody-dluznik-wierzyciel-wzor-doc-pdf

Umowa ugody dłużnik – wierzyciel – wzór

Adam odpowiedział 5 lat temu

Witam mam pytanie: Po jakim czasie następuje przedawnienie mandatu? pierwszy mandat dostałem 1-06-2016, a drugi 27-10-2016 roku… cześć pierwszego mandatu spłaciłem, później nie miałem z czego płacić. A w październiku tego roku dostałem upomnienie. Czy już są przedawnione te mandaty? jak minęły 3 lata?

Gabrysia odpowiedział 5 lat temu

Dzień dobry, mam takie pytanie, jeśli chłopak ma zaległe niezapłacone mandaty, a nie ma z czego zapłacić, bo mamy trudną sytuację finansową, to może trafić do więzienia za niespłacone mandaty? ile miesięcy może dostać i czy można się starać, żeby rozłożył to na raty, żeby tylko nie trafił do wiezienia? dziękuję za udzielenie informacji.

Angelika odpowiedział 5 lat temu

Witam. Jakiś czas temu otrzymałam mandat za brak biletu (dodam, że miałam bilet kupiony przed kontrolą około minutę, a na bilecie nie zauważyłam, że widniała godzina kupna biletu) nie złożyłam reklamacji, bo dużo problemów miałam wtedy i brak czasu. Pytanie, co dalej, jeśli nie zapłacę kary za brak biletu? Jakie są konsekwencje? Dodam, że otrzymałam list, że mam mandat do zapłaty.